Je opravdu nutné nosit podprsenky?

11.6.2014 v Zdravověda 42

Podprsenky a ochablost prsou

Některé ženy podprsenky milují, jiné je berou jako nutné společenské zlo a další je nosí jen kvůli tomu, aby neměly povadlá prsa.

Ženám totiž bylo po velmi dlouhou dobu opakováno, že nošení dobré podprsenky může pomoci podpořit pevnost hrudi, ulevit od bolesti zad a že působí jako prevence povislých prsou.

Nicméně dámy držte se, nová francouzská studie, která trvala celých patnáct let výzkumu ukazuje pravý opak – podprsenky pomáhají jen málo snížit bolesti zad a časem mohou dělat prsa povislejší a ochablejší než jejich nenošení.

Ženy, které odložily své podprsenky pro výzkum dle průběžných ročních měření dokazují, že mají o 7 milimetrů vypnutější prsa každý rok.

Vědci také zjistili, že se ženám bez podprsenky zvedly bradavky a vybledly jim strie.

Vědecko – výzkumný pracovník profesor Jean – Denis Rouillon, expert sportovní vědy na univerzitě v Besançonu ve východní Francii tvrdí, že „podprsenky jsou falešnou nutností“.

„Lékařsky, fyziologicky, anatomicky – prsa nezískávají žádnou výhodu z odpírané gravitace, “ řekl Rouillon. „Naopak, s podprsenkou se stávají povadlejší.“


Rouillon a jeho tým strávil roky měřením změn v prsou 330 žen, pomocí jednoduchého logaritmického pravítka a posuvného měřítka a to v Centre Hospitalier Universitaire v Besançonu, kde prováděl svůj výzkum.

Zjistil, že neexistuje žádný důkaz o tom, že podprsenky pomáhají zmírnit bolesti zad. Místo toho shledal, že podpora hrudníku naopak může způsobovat problémy.

Podle The Connexion zjištění naznačují, že prsa získávají větší pevnost v případě, že žena nenosí žádnou podprsenku. Výzkumníci vysvětlují, že podprsenky omezují růst podporující prsní tkáně, takže prsa chřadnout a degradují rychleji.

Některé z žen, které se zúčastnily studie profesora Rouillona potvrdily, že nenošení podprsenky jim pomohlo zmírnit jejich bolesti zad.

Capucine, 28 – letá žena, účastnice studie profesora Rouillona doslova přísahá, že po dvou letech nenošení podprsenky jsou výsledky výše popsané skutečné a že se jí velmi ulevilo. Do deníku France Info doslova řekla: „Existuje několik výhod nenošení podprsenky: snadněji se mi dýchá, chodím rovněji, jsem uvolněnější a sebevědomější a mám menší bolesti v zádech.“

Nicméně Rouillon říká, že výsledky neznamenají, že všechny ženy by měly vyhodit své podprsenky.

„Byl bych opatrný k tomu radit všem ženám přestat nosit jejich podprsenky, neboť vybrané ženy do výzkumu nebyly komplexním reprezentativním vzorkem populace.“ řekl Rouillon, podle The Connexion.

Zatímco jeho první výsledky potvrdily jeho hypotézu, že „podprsenky jsou falešnou nutností“, on střízlivě říká, že ženy, které nosí podprsenku dlouhou dobu – celý život, by nezískaly žádnou výhodu z jejího náhlého odložení. Nejspíš má na mysli ženy starší.

Názor a reálný přístup k tématu nošení či nenošení podprsenky nechť si učiní každá žena sama za sebe dle svého sebe-vědomí a míry nespoutanosti. Za mě musím říci, že toto téma a celý výstup ze studie mne pobavil a vzhledem k tomu, že ho vymyslel a vedl muž, chápu jeho výsledek.

Na druhou stranu cítím, že na argumentech pro nenošení podprsenky u zdravých žen je kus pravdy, protože ukládání prsou do celodenní neaktivní polohy je nemůže nikterak posílit, naopak je s věkem nečinnost oslabí. Na místě je respekt, neboť je to záležitost velmi individuální a je otázkou nejen společenského postavení, zvyku a věku, ale hlavně zdraví a velikosti prsou.

AUTOR A PŘEKLAD: MIA WEISSOVÁ,

ZDROJ: ENDALLDISEASE.COM, WWW.SLUNECNYZIVOT.CZ

Článek (či jeho části) je možné sdílet v nezměněné podobě, pokud bude připojeno jméno autora, zdroje, aktivní odkaz na www.slunecnyzivot.cz a celá tato poznámka. Díky!

Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Fox 2014-06-11 03:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Být holka, podprsenku nenosím.

Ikona diskutujiciho Arleta 2014-06-11 07:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Juchuu odhodme podprsenky a nechme sva nadra volne poletovat v prostoru! 🙂 Ne, vazne, ja mam prsa vetsi a popravde si tohle moc nedovedu predstavit, je to i o zvyku. Faktem ale je, ze moje mama podprsenku nesnasi a vetsinu zivota prohopkala bez ni. A svete div se – ve svych 65 letech ma opravdu celkem pekny hrudnik, samozrejme odpovidajici veku, ale mam-li se s ni srovnavat, vysledek je pro me celkem sklicujici!

Ikona diskutujiciho Majklice†Světice 2014-06-11 09:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě, že nemám prsa :D

Ikona diskutujiciho Luz 2014-06-11 09:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé, ale mě to nepřesvědčí přestat ji nosit.

Ikona diskutujiciho Verča 2014-06-11 09:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky MOC za tenhle článek Alue!

Ikona diskutujiciho Alue 2014-06-11 10:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: To se ti snadno říká teď.

Ikona diskutujiciho Kešava 2014-06-11 10:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě u žen taky vadí podprsenky. Lepší by bylo, kdyby je vůbec nenosily.

Ikona diskutujiciho Luz 2014-06-11 11:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:  Proč ne, když se tak cítíš dobře. Aspoň ušetříš. Ale myslím, že pokud ti je nepohodlná, tak je to buď špatná velikost nebo nekvalitní výrobek, třeba blbý materiál nebo blbě ušitá.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2014-06-11 11:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Občas (no keď pozeráte po ľudoch tak vždy nejakú nájdete) vídam ženy bez podprseniek, sú im vidieť bradavky. Slečnu v obtiahnutom bielom trošku priesvitnom tričku, tej bolo toho vidieť, a muži po nej nezízali, už si na to zvykli, takže sa to dá.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-06-11 11:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Nevěřím :D

Ikona diskutujiciho Ameline 2014-06-11 11:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Osobní pozorování je v rozporu s tímto tvrzením, po několika bezpodprsenkových týdnech znamenám pokles (prázdniny a tak :D )

Ikona diskutujiciho gretka 2014-06-11 12:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ja jsem podprsenku vyměnila za sportovní žadný škrcení žadný kostice jen látka je to super nic mě neškrtí a nebolí dokonce se i mín potím.už tři měsíce jí nosím a k normálním podprdám bych se opravdu nevrátila.zajímavý je že mi ten nápad vnukl muj přítel pořád sem si na ty podprsenky stěžovala až ho to unavovalo poslouchat řekl jednu větu a bylo vymalováno hahhaha

Ikona diskutujiciho Kešava 2014-06-11 13:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Příště by se mohl napsat článek: ,,Je nutné nosit kalhotky?''. 🙂

Ikona diskutujiciho Sigil 2014-06-11 13:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: …možná špatně vybraná velikost potažmo tvar.

Ikona diskutujiciho All 2014-06-11 13:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Z "výskumu" ako tento by som žiadne hodnotné závery nevyvodzovala. Nenosiť podprsenku môže byť OK pre malé prsia (vo fr sú najmenšie v európe), pri zvolení správnej veľkosti podrsenky ( napr. zo 75D  na 65FF) podprsenka nikde netlačí, prsia sú v nej uložené pevne a postava vyzerá oveľa lepšie. Odporúčam pozrieť videá venujúce sa brafittingu.

Ikona diskutujiciho Colliode 2014-06-11 14:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdysi jsem měla období bez podprsenky, ale jednou jsem šla v tílku, které maličko prosvítalo….. :D Naštěstí jsem se to dozvěděla až doma, tak jsem se cestou aspoň nestresovala, i když mi byly divné ty pohledy lidí občas… :D

Ikona diskutujiciho Šárka 2014-06-11 14:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nesnášim podprsenky.Nikdysi nevyberu správnou velikost.Otravují mne,obtěžují mne,svírají mi prsa.Potí se mi v nich prsa a hrud.A tak dále.Nosim jen s nutností.

Ikona diskutujiciho lady Lianna Ellusive 2014-06-11 15:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně by prsa neskákala, jen nemám odvahu ukazovat všem čouhající bradavky. Je to dost vidět a chlapi to stále berou tak, "že si o to říkám" a bojím se toho, že bych chlapy neudržela v uctivé vzdálenosti…

Ikona diskutujiciho vikus 2014-06-11 17:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už si nevzpominam kde jsem to četla, ale prý podprsenky mohou z velké části za rakovinu prsou. Ted si asi říkáte co je to za blbost ale vědci zjistili ze podprsenky díky kosticim a vlastně i když si koupíte podprsenky, která vám prsa tlačí k sobě, aby to vypadalo pritazliveji, způsobují již zmíněnou nemoc. Já sama chodim rada ve sportovních podprsenkach…prsa mám na svou drobnou postavu docela veliké, takže si sama taky neumím představit byt bez ni, ale dala jsem na radu vědců, vybrala si z některých podprsenek kostice a nebo nakupují opravdu ty, které mi sedmou. Sice si za pořádnou podprsenku priplatim, ale pro svoje zdravy .

Ikona diskutujiciho Venëa 2014-06-11 17:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nosím takovou tu hadrovou hadrovou (sportovní) :D jednou jsem měla normální a bylo mi to děsně nepříjemné

Ikona diskutujiciho ... 2014-06-11 19:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:já musím nosit podprsenky po mamce a jsou takové látkové takže je to jako bych ji ani neměla :/ co už no..

Ikona diskutujiciho Verča 2014-06-11 20:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky téma, které jsem nedávno řešila… Narozdíl od dob minulých jsem se naučila mít ráda svá prsa, i když malé rezervy tam ještě jsou. Nicméně už se nestydím jít venčit bez podprdy a to jak na vesnici, tak ve městě. Jinak ji ale nosím, protože vystouplé bradavky jsou považovány za nemravné. Kdybychom mohli všichni chodit nazí a bylo by to znakem přirozeností, nejen sexuality, nemuseli bychom to řešit a žádná taková studie, byť signifikantnější, byl nebyla potřebná. Bohužel to tak však není, a proto jsem se na základě komentářů tady pod článkem rozhodla zkusit sportovní podprdu. Mimo jiné i i z důvodu, že mám podle mnohých malá prsa a já se chci s definitivní platností naučit mít tuto velikost ráda. Je to má přirozenost, tak proč ji nepříjímat… Jinak dle mého názoru platí, že by se každý měl cítit ve svém těle dobře a to nemusí souviset jen se sebeláskou.

Ikona diskutujiciho renesme 2014-06-11 20:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé, že ženy v Africe podprsenky nenosí a na každé většině fotek mají prsa po pupek…čím to bude?

Ikona diskutujiciho mk 2014-06-11 20:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: nevěř 🙂

Ikona diskutujiciho Tammy 2014-06-11 21:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já někdy podprsenku miluji a někdy nesnáším :D Líbí se mi, jak v ní vypadám a ráda nosím hluboké výstřihy, ale když je léto, radši chodím bez ní. Ovšem záleží na tom, co mám za šaty. Pod některé to jde, pod něco ne. Ono je to obzvlášť pod upnutým trikem poznat a ne každý má ty nervy chodit takhle "na ostro" mezi lidi. Jinak sundávám hned, jak přijdu domů. Nechápu, jak v ní někdo může chodit i doma anebo spát 🙂

Ikona diskutujiciho Luz 2014-06-11 21:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky nosím jen sportovní anebo nesportovní jedině bez kostic a molitanu, takové se ale málokde najdou; v rodném městě jsem znala butik, kde je měli, ale bydlím už jinde a netuším, kde by se daly sehnat. Hledala jsem zatím jen ve velkých obchodech a nic, všechny s kosticí a mnohé navíc ještě vycpané. 🙁

Ikona diskutujiciho Ivca 2014-06-12 08:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je sice hezký výzkum, ale nedovedu si představit, že bych chodila venku a pod tričkem by se mi rýsovali bradavky a v práci by to bylo extra trapné.

Ikona diskutujiciho katrin 2014-06-12 08:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

podprsenku téměř nenosím už pár let. Od 16 let mám mírně povislá prsa, které se za 8 let nezměnila (věk, gravitace atd.). Pak jsem přestala postupně nosit podprsenku, nejprve se mi prsa zdály povislejší, ale pak se sami začaly snažit a naopak to bylo lepší než dřív! Teď zaznamenávám to, že v každé části cyklu jsou na tom prsa jinak (pokud neberete HA) a je období (po krvácení), kdy jsou povislejší a v tomto období jim nenošení podprsenky škodí (ale chce to nějakou vhodnou). Pak je období (kolem ovulace a dál), kdy naopak jsou prsa pevná a podprsenka jim škodí. Bez podprsenky se cítím méně sebevědomá ve společnosti, jelikož to tady není zvykem a tak je lepší si jí vzít než se těch pár hodin stresovat. No a na závěr – také záleží, jaké nosíte tričko (když podprsenku nemáte) – jsou totiž trička, která prsa stlačují jakoby dolů a trička, která je lehoučce podpírají. Nosím převážně ty druhé. Lepší je nosit uplé tričko (je to hezčí než mít tričko plandavé ve kterém vykukují bradavky a zbytek visí), které zároveň prsa podpírá. V zimě není nic vidět a v létě je to na uvážení, nejdůležitější je cítit se dobře a pokud je toto splněno, tak většinově je to lepší bez podprsenky bych řekla.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-06-12 09:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[23]:[14]: Srovnávat hubenou černou ženu s běloškou nemá vůbec smysl, když má každá úplně jiný styl života.

Ikona diskutujiciho Arriane 2014-06-12 15:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]: Přesně tak…

Ikona diskutujiciho Morwen 2014-06-12 21:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]: Jo, stará žena s několika dětmi ta prsa skoro určitě mít povislá bude, černoška nebo běloška. Naopak mladá holka těsně po pubertě je bude mít pravděpodobně pěkné nehledě na barvu kůže a nošení/nenošení podprsenky

Ikona diskutujiciho Morwen 2014-06-12 21:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

(naked woman ALERT!)

Ikona diskutujiciho Aria Keboke 2014-06-13 00:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Absolutně nenosím podprsenky s kosticemi. Nenávidím je a vůbec všechny podprsenky kromě lambád já prostě nesnesu. Po 10 minutách se začnu ošívat a po půl hodině podprsenka letí pryč. Svědí mě a kouše a připadám si jak v postroji. Mám ráda svobodu. Většinu času nenosím ani ty lambády – nosím košilku. :D Mám výhodu – prsa velikosti 1. A jinak bych to ani nechtěla. Mám prsa hezká, pevná a na podprsenku budu zvysoka kašlat asi až do smrti. :-) Vystouplé bradavky mi taky trochu vadí – což eliminuje ta košilka. Samozřejmě to asi jinak cítí ženy s prsama velkýma. Ale na druhou stranu… kolik z nich doopravdy zkusilo nějaký čas chodit bez podprdy? Co když je na té studii něco pravda?

Ikona diskutujiciho Foxie 2014-06-14 10:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Předpokládám, že studie se týká žen tak s velikostí A-B, fakt si neumím představit, jak se se svým Cčky promenáduju bez podprsenky, když mám problém bez ní třeba jen sejít schody, nemluvě o nějakém rychlejším pohybu :D Ale závidím jim, obzvlášť v létě to musí být pohoda…

Ikona diskutujiciho lil 2014-06-15 01:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

mám B a nosím len športové, pretože pri ,,normálnych" sa mi nedalo dýchať doma som úplne bez, no do spoločnosti sa neodvážim… raz som sa pýtala kamošiek v škole čo by na to povedali keby som chodila úplne bez, a jedna na mňa vyskočila že si to nevie predstaviť ako by to asi tak malo vyzerať pred ostatnými … pomyslela som si no jasné spoločnosť…tak som zvolila zlatú strednú cestu športovú podprdu a je to fajn

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2014-06-15 11:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podprsenku nenosím asi rok (mám D) a musím říct, že žádnou změnu k horšímu nepozoruju. Co se týká tvaru prsou a jejich pohybu při chůzi, taky jsem měla ze začátku trochu problém – přičítám to nezvyku. (Běhání a skákání je samozřejmě něco jiného.) Hodně jsem přemýšlela o tom, co je špatně, pokud nejsem schopná přijmout své tělo v jeho přirozeném tvaru a vnímat ho jako krásné. Podle mě jsou to jen uměle implantované představy o fyzické kráse, jedeme v tom všichni už od malička.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-06-15 11:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[36]: Vážně? Já myslela, že je to naopak. Ženy bez podprsenky si prohlížím víc a to přitom nemám nic by ony neměly. Být chlap, tak si fakt neumím představit, co by se mnou dělalo, kdyby si třeba vedle mě sedla holka se čtyřkama bez podprsenky. To bych si asi lila pivo do klína.

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2014-06-16 18:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ony ty čtyřky s podprsenkou vypadají větší, protože je zvedá. V devětadvaceti už jsou ty prsa přece jen někde jinde než v šestnácti :-) Fakt jsem s podprsenkou zaznamenala víc pozornosti, bez ní jsem si nějak nevšimla. Ale možná je to tím, že moc nekoukám kolem sebe a starám se o své věci :-)

Ikona diskutujiciho Karel 2014-06-23 20:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, Ilíriel, může být, něco změníš, cítíš se nezvykle a začneš si tak víc dávat pozor a uvědomovat si okolí. Anebo ještě daleko jednodušeji – některá žena opravdu vypadá zajímavěji se šikovně vybranou podprsenkou, než bez ní.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-06-23 21:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[39]: V takovém případě bychom dostali napařenou pokutu za veřejné obnažování. Být přirozený je už dnes i trestné.

Ikona diskutujiciho Morell 2014-11-22 08:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak pod tenhle výzkum bych se klidně podepsala. Já nosila podprdu měsíc pak jsem zjistila, že běžná chůze mi způsobuje bolest prsou, jak nebyla zvyklá na to, že nesou svou vlastní váhu. Tehdy jsem si řekla "a dost" a od té doby podprdu nenosím. Spíše si vezmu mikinu, nebo silnější triko, pod kterým to není tak vidět.

Ikona diskutujiciho Radka M 2015-04-28 21:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak já jsem pro nošení podprsenky :-) Myslím, že z dlouhodobého pohledu se to určitě vyplatí. Základním problémem je, ale správně vybrat (http://ona.idnes.cz/jak-si-vybrat-spravnou-podprsenku-sledujte-krok-za-krokem-paf-/modni-trendy.aspx?c=A100413_000507_ona_moda_ves) Já krajku moc nemusím, ale klasickou sportovní určitě nepohrdnu:http://www.teamstore.cz/kategorie/sportovni-podprsenky/

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek