Jediná sklenička alkoholu dokáže na měsíc utlumit tvůrčí schopnosti, jak dokázal krysí experiment

5.2.2019 v Zdravověda 24
Na Moskevské univerzitě se uskutečnil zajímavý experiment, ve kterém se zkoumaly tvůrčí schopnosti laboratorních krys. Podstata experimentu byla v tom, že se vybralo dvacet krys a výzkumníci je rozdělili do dvou skupin. Krysy krmili, ale deset z nich pilo pouze čistou vodu a deset krys pilo pivo. Vědci sledovali, jak se rozvíjejí tvůrčí schopnosti u krys z obou skupin. Krysy jeden den nekrmili a potom hladovou krysu postavili před labyrint zatočený ve směru hodinových ručiček, ve kterém byly čtyři slepé uličky a uprostřed se nacházel kus slaniny.

Zazvoní zvonek, dvířka se otevřou. Hladová krysa cítí zápach slaniny, vyrazí do labyrintu a začíná hledat cestu do středu. Vědci stopkami zaznamenávají, za kolik minut se krysa dostane do středu labyrintu ke slanině.
První střízlivá krysa se dostala ke slanině za 15 sekund. Postavili ji znovu na start a vyrazila znovu. Podruhé se dostala do centra za 14 sekund. Potřetí za 13 sekund. Počtvrté za 12 sekund. Vědcům bylo vše jasné, krysa si pamatuje cestu. Ale na popáté krysa předvedla velký akt tvořivosti, když si náhle uvědomila: „Nač já lezu do slepých uliček, stačí, když se budu držet pravým ramenem stěny a dojdu do cíle!“. A stačily jí pouze tři sekundy a byla v cíli. Krysa se naučila nejkratší a nejrychlejší trasu.
Potom tutéž krysu umístili před stejný labyrint, se stejnými slepými uličkami, ale zatočený proti hodinovým ručičkám. Na poprvé krysa přišla do středu za 18 sekund. Na podruhé za 15 sekund a už napotřetí krysa projevila akt tvořivosti: „Zde se drž levým ramenem stěny a tímto směrem přijdeš do cíle,“ a za tři sekundy byla uprostřed. Krysa úkol splnila.
Dále začali vědci zkoumat tvůrčí schopnosti krys „pivařů“. Ve zprávě se píše: „Tyto krysy, dokonce i hladové, se experimentu účastnily s menší ochotou. Někdy se krysa dostala do slepé uličky, opřela se nosem o zem a stála, nebo vrážela do zdi, až ji vědci museli otočit a postrčit vpřed. Jinak by zahynula v tomto labyrintu, aniž by si všimla, že existuje cesta ven. „
Na první pokus přišla krysa „pivař“ do středu za 90 sekund. Podruhé za 110 sekund. Potřetí za 90 sekund. Počtvrté za 120 sekund … Pokaždé šla krysa po stejné cestě do stejných slepých uliček a žádný tvořivý akt se u ní neprojevil.
Když této kryse postavili labyrint zatočený na opačnou stranu, začaly se dít zajímavé věci. Napoprvé krysa přišla do cíle za 100 sekund. Podruhé za 150 sekund. Potřetí za 200 sekund a s každým dalším pokusem šla krysa stále s menší ochotou.
Vše v ní protestovalo: „jak je to možné, vždyť jsem si zvykla chodit takhle a zde je potřeba takto“.
Experiment ukázal, jak například pivo ovlivňuje tvůrčí schopnosti.
Mimochodem, známý fyzik a nositel Nobelovy ceny Lev Davidovič Landau, který pocházel z Baku, ve své knize píše:
„Když mě na Nový rok přemluvili vypít sklenici šampaňského, tak jsem celý leden nemohl normálně pracovat. Měsíc jsem nemohl vůbec pracovat, hlava mi nefungovala.“
To znamená, že sklenice šampaňského mu na měsíc zcela „vypnula“ tvůrčí schopnosti. Teprve po měsíci se mozek dostal do normálního stavu a mohl znovu pracovat jako fyzik – teoretik.
Tímto způsobem alkohol ohlupuje celý náš národ. Jednou, dvakrát týdně sklenici piva a intelekt národa klesá dolů.
napsal
Profesor Vladimir Ždanov
z ruštiny přeložil biosféraklub.info
do češtiny Alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Sebastian 2019-02-05 01:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, a coze si sa takto pustila do alkoholovej prohibicie? Samozrejme na 100% suhlasim a urcite v tom pokracuj. Pamatam si vsak jedno priznavacie video od Teba, kde si hovorila o pohari vina pred natacaniami na uvolnenie.

Ikona diskutujiciho Alue 2019-02-05 09:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Bylo to na trému. Už jsem dospěla, takže ji nemám a nic pít nemusím. ,,Pustila" proto, že jsem na to našla dobré materiály, ze kterých jsem se dozvěděla naprosto nové věci, které mi předtím nikdo neřekl a měl by to vědět každý.

Ikona diskutujiciho ? 2019-02-05 09:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moje znama, naopak tvori pouze pod vlivem alkoholu a takovych umelcu coje tvori jen s alkoholem v krvi je hodne…

Ikona diskutujiciho Tom 2019-02-05 10:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslim, ze by stalo za zminku to, ze clovek neni krysa. Ale jinak souhlasim, na alkohol si musime davat pozor :-)  :-)

Ikona diskutujiciho Indiria 2019-02-05 10:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:Alue prosím, nemohla bys zveřejnit nějaký typ, jak se zbavit trémy, trpím tím odmalička a časem se to neustále zhoršuje. Vyzkoušela jsem všechno možné, ale nic nezabralo. Děkuji :-(

Ikona diskutujiciho Ceneon 2019-02-05 10:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkný vtip hned po ránu. To jsem se pousmál, jak jsem začal číst ty sekundy krysy "pivaře" :-).

Ikona diskutujiciho zero 2019-02-05 12:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokus s pivem funguje jinak než by fungoval s destilátem, myslím tím kvalitním jádrem destilátu. Pivo je uspávadlo a to díky chmelu.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-02-05 13:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Z piva sa hlúpne nielen kvôli alkoholu, toho v bežnom pive zas toľko neni ale i kvôli baktériám ktoré v pive sú. Na druhú stranu bol i článok že Americkí vedci zistili, že pivo vylepšuje našu pamäť. No neviem… Pár pív týždenne si dám, dostávam to i zadarmo tak čo s tým. A vláda pivo a alkohol nikdy nezakáže,  vyhovuje im národ poslušný bez tvorivých schopností.

Ikona diskutujiciho zero 2019-02-05 14:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Další věcí která činí krysí experiment neobjektivním je fakt, že krysy mají jinou skladbu stravy než člověk. Vyhovují jim nejvíce obiloviny a proto nemají vyvinutou produkci štěpných enzymů nutných k metabolizaci alkoholu. Člověk aby mohl jíst i ovoce si vyvinul schopnost vytváření štěpících enzymů, etanodehydrogenázy a acetadehydrogenázy. Při kvasném procesu vzniká etanol a v menší míře acetaldehyd. Acetaldehyd je prokazatelně jedovatý i pro člověka a má vysoký devastační účinek na jeho zdraví i myšlení.

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2019-02-05 14:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hmmm, tyhle články o alkoholu, které tu poslední dobou jsou, jsou velmi zajímavé. Tenhle snad skoro nejvíc. A teď když si vezmu, že jeden týpek kterého znám pije pivo(a ne zrovna málo) skoro denně… ???

Ikona diskutujiciho Alue 2019-02-05 15:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:  Tréma hodně závisí na sebevědomí. Čím víc si věříš a čím víc chápeš v čem jsi dobrá a že na to máš, tím menší máš trému. Tréma je strach z nezdaru, z toho že výsledek nebude gut.

Ikona diskutujiciho Ayeri 2019-02-05 15:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavý že eseje a povídky se píšou nejlíp se skleničkou vína. Ono totiž existuje pití alkoholu s mírou, které neškodí a to, že nic takového není možné, říká ten, kdo s mírou pít neumí. Pardon, ale všechno tomu nasvědčuje.

Ikona diskutujiciho Satakieli 2019-02-05 15:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, opět díky moc za velmi přínosný článek.

Ikona diskutujiciho fluttershine 2019-02-05 15:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podle mého názoru platí, že dávka dělá jed, a jak už bylo zmíněno v komentáři výše, každý má toleranci někde jinde. Samozřejmě že pít alkohol ve velkém množství a často je nezdravé, stejně jako je nezdravé jíst moc masa, ovoce nebo v extrémech pít moc vody…

Ikona diskutujiciho Jana 2019-02-05 16:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je zajimavy clanek. Jsem na vysoke umelecke skole a zde je celkem bezne, ze se tu hodne pije pivo a vino, nekdo pod jeho vlivem tvori i bezne (o kvalite nasledneho umeni pak nemluvim). A nekdo by asi ani nic nevymslel kdyby si neprihnul (coz je smutny)! Ja pod vlivem alkoholu tvorit nedokazu, musim mit absolutne cistou hlavu. Obcas se u nas objevi i stimulujici ci halucinogenni drogy. To se pak nase*u a dam coudy tomu, kdo to pritahl do skoly. Co si myslis o dilech vzniklych pod vlivem alkoholu a drog? Mne prijde, ze to pak nevychazi z toho cloveka, ale je to nejaka blbost a nebo hnus co mu byl naseptan.

Ikona diskutujiciho Alue 2019-02-05 19:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]:  Jak říkáš. Blbost, nebo hnus. Alkohol mozek oslabuje a otupuje, narušuje jemnou motoriku, tedy i obraz i článek je vždy ve výsledku horší. Jestli má někdo pocit inspirace pod chlastem tak spíš proto, že mu v tom stavu připadají zajímavé blbosti, které za střízliva vyhodnotí jako odpad.

Ikona diskutujiciho [trochu opitý] aston 405 2019-02-05 19:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hm, mohl jsem si tento večer ty 3 deci jedenáctky odpustit… Příště si vzpomenu na opitou krysu a ženská vajíčka.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-02-05 20:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tiež si treba uvedomiť že nieje tvorivá schopnosť ako tvorivá schopnosť – je 1. umelecká (pravá hemisféra) 2. vedecká (lavá), tej prvej skupine môže alkohol prospievať a tej druhej zas nie. I Beatles fungovali pod drogami, inak by to nedali a neboli slávny. Bohužiaľ i tvorcovia filmov sú často na drogách a potom tie filmy tak aj vypadajú.

Ikona diskutujiciho rk 2019-02-07 20:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já nevím, být umělec a tvrdit že mi to celý měsíc nejde po pouhé skleničce alkoholu, asi budu vážně uvažovat o změně povolání:-D Buď je obyčejný alkohol tak mocný nebo já tak slabý, že nedokážu snadno najít prostředky pro odrušení jeho déle trvajících skrytých účinků. A to určitě nemusíme být jogíni s výcvikem, kteří dokáží vypít velké množství alkoholu, aniž by se opili, ublížil jim a zanechal na nich jakékoliv následky.

Ikona diskutujiciho XXMikki 2019-02-08 01:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Byť se spoustou článků zde na blogu souhlasím, tady si dovolím oponovat. Úplně se oprostím od toho, že takový experiment dle mého názoru není nic jiného než týrání zvířat (chápu, že např. při testování léků to bez zvířat nejde, ale u těchto podobných experimentů bych mnohem radši viděla, kdyby se používali placení dobrovolníci, než chudák zvíře, které nemá na výběr)…

Ikona diskutujiciho Efs 2019-02-09 09:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]: Je v tom ovšem několik úskalí. Některá zde byla již zmíněna, jiná možná doplním: Alkohol, drogy a všelijaké stiulátory sice na chvíli pomohou, leč je to půjčka, kterou posléze platíme i s úroky. Co bylo půjčeno (rychlá energie, soustředění, změna úrovně vědomí), se musí nahradit a doplnit. To trvá déle, stojí to úsilí a určité oslabení. Druhá věc je zákeřnost, neboli těžko rozeznatelná hranice sklouznutí do závislosti. Třetí věc, která mě napadá, že během působení alkoholu či drog dochází k oslabení ochrany, energetického obalu, aury, duchovní imunity (ať tomu říkáme jakkoliv) a tím se otevírají dveře zbloudilým duším, diskarnátům, všelijakým tmavým (kvazi)bytostem apod. Pak se člověk diví a často neví, co za tím je. A nevylučuji, že se najdou i další ukázky nepříznivého působení alkoholu a drog. A taky, pochopitelně, poškození zdraví.

Ikona diskutujiciho mudrland wenca 2019-02-10 00:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: Otvírání dveří různým "tmavým bytostem" je dáno úrovní mysli. Jako abstinující dítě jsem tím trpěl. Jako dospělý (55) mírný konzument absolutně ne. Učil jsem se celý život, abych si vše v hlavě uspořádal a jen díky tomu jsem získal imunitu vůči těmto bytostem i negativním emotivním reakcím během konzumace alkoholu. Proto během konzumace nedělám bordel, netrpím nevolností ani bolestmi hlavy. Naopak, po konzumaci je mi na druhý den líp, než kdybych nepil.

Ikona diskutujiciho mudrland wenca 2019-02-10 14:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když se po II.světové válce v USA rozjely epidemie rakoviny, státní establishment příčinu pohotově hodil na tabák. Kouření způsobuje rakovinu! A hotovo. A vlády všech stát se následně opičily po nich. Zavedením výhrůžných nápisů a obrázků na krabičkách cigaret umožnily čtyřem nadnárodním koncernům (skoupily všechny rodinné tabačky) míchat do tabákových směsí více jak 50% papírové drťi, bukového a lipového listí a tzv.aditiva, což jsou aromáty, látky zvýrazňující chuť, látky zvyšující závislost (prokazatelně rakovinotvorné), zvýrazňovače kouře a látky zpomalující hoření. Aditiv je na 200, z toho minimálně 60 je rakovinotvorných.

Ikona diskutujiciho Ceneon 2019-02-10 22:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]: Doplním ještě závažnou skutečnost, která byla zmíněná v týden před tímto článkem uvedeném videu Alkoholová genocida: http://karolinaloskotova.blog.cz/1901/alkoholova-genocida-historie-velkeho-klamu

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek