Jsou bludičky pouhá pověra, nebo přírodní úkaz?

11.8.2019 v Záhady 18

Podle svědectví skutečných lidí i podle legend jde o blikající světýlka či energetické koule, které se objevují za temných nocí v lesích, poblíž močálů a na hřbitovech. V pohádkách lákají bludičky pocestné do bažin. Podle početných svědectví byly tajuplné svítící koule mnohokrát spatřeny v jižních a západních Čechách, ale zjevují se po celém světě a mají proto mnoho jmen.Jednu takovou kouli potkala paní Hrachová už v roce 1999 (6.srpna), když v noci jela poblíž Petrovic u Sušice. Náhle ji oslnil zářící objekt, který odkudsi přilétl před vůz. Řidička zastavila vůz a sledovala, jak se odkudsi vynořila bílá svítící koule o průměru kolem dvaceti centimetrů, která spadla na asfalt silnice a po nárazu se kolem ní objevila modrá záře. Koule pak na zemi dvakrát pružně poskočila jako tenisový míček a vzápětí prudce odlétla šikmo vzhůru na pravou stranu silnice. Celý úkaz proběhl v naprostém tichu. Šokovaná žena chvíli seděla a bezmocně se dívala před sebe. Zvláštní světelná koule totiž zmizela stejně rychle, jako se objevila.
Někteří záhadologové míní, že mohlo jít o UFO. Především na jihu a západě Čech se až nápadně často objevují malé létající svítící kulovité objekty, které podle mnoha svědectví smysluplně reagují na okolí, jakoby měly vlastní vědomí.

Staročeské příběhy o bludičkách, nazývaných také jako světýlka nebo rychmandle (v oblasti České Třebové), tak dostávají poněkud reálnější nádech. Přestože jde často o zkreslenou vzpomínku na přirozené světelné projevy (Eliášův oheň, kulové blesky, zapálené pařezy a bahenní plyny, odrazy světel), na popis bludiček překvapivě nejvíce pasují právě ony tajemné svítící koule neznámého původu.

Podle mnoha svědectví se jejich velikost pohybuje od většího tenisáku, až po míče na košíkovou. Nezbedně poletují nebo poskakují, když se nečekaně objeví jakoby odnikud a obdobně i zmizí. Stejně jako světýlka z pověstí, se až nápadně často vyskytují v oblastech s hustými lesy, tlejícím dřevem nebo mokřady. Kromě toho mají bludičky také rády regiony s mnoha rybníky. Snad proto se obvykle objevují na Šumavě, Blatensku, Třeboňsku a Jindřichohradecku.

Občas pronásledují osamělé chodce. Zkušenost s tajemným světelným úkazem měla i paní Ságerová z Veselí nad Lužnicí na jaře roku 1984. Žena tenkrát údajně zahlédla poblíž kravína zelenou zářící kouli, která plula vzduchem a postupně se vyhýbala všem budovám tehdejšího zemědělského družstva. Svědkyně tehdy pozorovala tajemnou kouli, letící ve výšce kolem dvou metrů, necelou půl minutu. Poté, co tento podivný objekt přeletěl plot a vyhnul se budovám, zmizel kdesi nad vzdáleným polem směrem k obci Žíšov.

Podobné jevy se na některých místech vyskytují pravidelně a můžeme se s nimi setkat i v zahraničí. Mýty podobné těm o českých bludičkách najdeme u mnoha národů.

Například poblíž texaské Marfy se objevují záhadná Marfa lights, v australském Queenslandu takzvaná Min Min lights, tajemné světelné koule jsou však k vidění i v Norsku, Thajsku a jinde. Jaká je příčina těchto jevů? Odrazy vzdálených světel nebo hoření plynů, jak chtějí tyto fenomény vysvětlit někteří vědci, můžeme zřejmě ihned zavrhnout. Na to jsou světýlka příliš pohyblivá, a navíc se objevují i v místech, kam mohou jen obtížně proniknout světelné paprsky (v hustých lesích, či v údolích).

Přestože jsou záhadné světelné koule částečně podobné kulovým bleskům, mezi ně nejspíš nepatří. Objevují se totiž nezávisle na bouřce a jsou zřejmě vázány jen k určitým lokalitám. Na rozdíl od kulových blesků jsou také na povrchu většinou studené a nezvykle tiché. Jak je tedy vysvětlit?

Podle fantastičtějších hypotéz jde prý o průzkumné sondy vesmírných civilizací (tomu by prý nasvědčovalo pozorování jakýchsi pravidelných výčnělků na některých z nich), nebo má jít o duše zemřelých lidí.

Jako logičtější se jeví možnost, že jde o neznámou energetickou strukturu složenou z plazmy.

Zároveň se zdá, že některé reakce bludiček mohou nasvědčovat šokující variantě – možná má tato plazma vlastní vědomí a inteligenci.
Jde o zatím neznámou formu plazmatického života, která občas pronikne do našeho prostoru z jiných dimenzí?

www.aluska.org 2019Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-08-11 02:40:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rychmandle 😀 velice blízko České Třebové jsem ještě nedávno bydlela, tyo. tam to byl zatím nejlepší rok mé existence, ale bohužel mi očividně nebylo souzeno tam zůstat.

tohle je moc zajímavá záležitost, bludičky mě vždycky zajímaly. Klidně by to mohlo mít vlastní vědomí, proč ne 🙂 třeba je to i nějaká ochranná energie těch míst, kdo ví. těším se, že takové věci časem uvidím očima – teď myslím víly a energie obecně. ale to může doslova ještě trvat i pár… let. ale už teď krásně vidím pránu, takže to snad nebude zase takový „šok“ – on to šok ani být nemůže, tyhle schopnosti se vyvíjí postupně. taky bych jednou ráda psala podobné články jako psávala Aluška o svých setkáních s různými bytostmi 🙂

článek je zajímavý, já bych se asi zbláznila potkat nějakou světelnou kouli 0.0 stačilo když mi maminka vyprávěla, jak viděli na chalupě nějakou velkou bílou létající kouli, nevydávalo to vůbec žádný zvuk a pohybovalo se to poměrně pomalu a nízko, bylo to velké. 1000% UFO.

btw. krásné obrázky!

Ikona diskutujiciho Jirka č 2019-08-11 15:14:23
Ikona diskutujiciho
sipka

„– on to šok ani být nemůže, tyhle schopnosti se vyvíjí postupně“ – to se bohužel mýlíš Nirvano :-).
Postupně a pomalu se to někdy daří (anebo taky ne) někomu, kdo o to vědomě usiluje, trénuje si vnímání, dělá nějaký techniky a tak podobně. Věštinou ale, mám dojem, to spíš nějak s člověkem je a semtam dojde ke skoku v citlivosti a schopnostech. A šok to být může tak jako tak, i když asi už ne pro tebe, podle toho, co o sobě píšeš.
Nicméně myslím že nemá cenu, na nic z toho „vyššího“ vnímání moc pospíchat. Může to být někdy krásný, ale někdy taky právě naopak. A pak to umí s člověkem dost zamávat. Navíc to není většinou valně užitečný :-).

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-08-11 19:22:07
Ikona diskutujiciho
sipka

jak říkáš je to individuální, stejně tak s tou užitečností 🙂 kdyby Aluška neviděla bytosti, neživí jí dnes nejspíš tento web – někdo to prostě potřebuje ke své cestě, úkolu. já jsem z těch, kteří by na to jdou pomalu a postupně, nejdřív to chce zbavit se strachu – asi to jsem myslela, že pak už by z toho člověk neměl být nějak moc vyděšený, navíc přes strach by ani bytosti vidět nešly. Člověk musí přijmout to, že když uvidí to konstruktivní, uvidí i to destruktivní. To je pro mě zatím blok… nejsem momentálně dost psychicky silná na to, abych viděla temné bytosti a např. potemnělé duše, prostě ne.

Každopádně souhlasím, že zamávat by to mohlo s kdekým. Se mnou kdysi zamávalo i to, že někdo tvrdí, že existují dévové ve stromech:) díkybohu že jsem byla vytržená z té materialistické iluze toho, že lidé mají duši, ale to je všechno… žádné energie v přírodě… no nebylo by to smutný? teď už nechápu, jak jsem tehdy tak mohla žít. holt co člověk neví, srdce nebolí.

Ikona diskutujiciho michal 2019-08-11 08:10:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejsou to orby?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-08-11 09:44:06
Ikona diskutujiciho
sipka

To se neví.

Ikona diskutujiciho Veronika 2019-08-11 08:53:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško,tak zase po dlouhé době píšu a musím ti moc pochválit nové stránky.Zaímavé,že jsem si zrovna včera vzpomněla na zážitek světelné koule zlaté barvy,která poskakovala na střeše paneláku mezi anténami.Je to asi 10 let zpátky,když mě děti volaly,celé vystrašené z toho,co viděly.Nemohla jsem uvěřit,byla jasná noc,žádná bouřka se neblížila.Ta koule se odrážela a skákala po celé střeše a trvalo to aspoň hodinu.

Ikona diskutujiciho Tereza 2019-08-11 12:25:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když jsem byla malá, prateta mi vyprávěla, jak u nich v lese mají bludičky a ať je neposlouchám, protože mě můžou svést z cesty. Sama je prý několikrát viděla a věřila, že zrovna já je budu vídat taky (nevybavuju si to ani jednou, jen si pamatuju na světlušky v podhradí 🙂 ). Já tomu jako dítě bez rozmyslu věřila, pak jsem to kolem puberty úplně zavrhla a později jsem začala přemýšlet, jestli na tom není něco pravdy… Teta zemřela, když jsem byla na prvním stupni ZŠ, už nemám šanci se jí zeptat. Ale do té oblasti jezdím často, je tam krásně – jihovýchodně od Plzně až Klatovsko. Srdeční záležitost vracející mě do dětství, prateta byla druhou chybějící babičkou <3

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-08-11 13:17:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jedná sa niekedy o svätojánske mušky, vyskytujú sa na miestach s tlejícím dřevem, kde je vlhko. Bol som na dovolenke v tatrách v starom mlyne a tam boli v nejakej drevenej konštrukcii.

Ikona diskutujiciho Jirka č 2019-08-11 15:45:22
Ikona diskutujiciho
sipka

Nevím, svatojánský mušky znám, světlo tlejícího dřeva taky. Obojí umí vypadat někdy zvláštně a tajemně, ale reálně si to asi s bludičkou člověk nesplete.
A sám jsem ještě nic takovýho neviděl. Nebo, teda vlastně viděl – světelné koule, zdánlivě asi velikosti tenisáku, v naprostém tichu se vznášející v noci nad liduprázdným lesem. Jen škoda, že jsem věděl, že je to zvláštní vojenská světlice, ale nevědět to, měl bych příběh o světýlkách a věřil bych mu.

Ikona diskutujiciho kachni noha 2019-08-11 21:50:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

tady je dokument o bludičkách na šumavě, je to děs a hrůůza
https://www.youtube.com/watch?v=TrOWDn_HX9Y

Ikona diskutujiciho ellie 2019-08-12 18:51:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Viděla jsem dokumentární filmy o UFO a právě jeden díl byl věnován světýlkám. Svědek spatřil světlo, jenž se ho dotkl a přejal do sebe nějakou informaci. Skrze meditaci až odhalil co mu světla sdělily. Na takové věci věřím a vlastně taková světla ve mně vzbuzují pozitivní energií

Ikona diskutujiciho Ykka 2019-08-29 14:21:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V době někdy před deseti lety jsem byl svědkem tohoto úkazu v Českém ráji. Byla klidná letní noc, po půlnoci, nikde v okolí žádný pohyb. Chladné bílé světlo se objevilo nad rybníkem a po chvíli jsem dostal silný pocit, že je v něm jisté vědomí, které mě zaznamenalo a ví o mé přítomnosti. Pocit asi jako když na vás začne upřeně zírat nějaký živý tvor. V tu chvíli se světlo rozletělo velkou rychlostí směrem ke mně a zůstalo ve vzduchu na dosah ode mě, nešlo z něj žádné teplo a mělo velikost zhruba golfového míčku. Dokonce jsem měl dojem, že vlétlo do mě, ale tím si úplně jistý nejsem, odehrálo se to tak rychle, že jsem to ani nestihl vnímat. Přiznám se, že tehdy jsem z toho byl vyděšený a hodně jsem nad tím přemýšlel, ještě jsem byl na stejném místě v noci několikrát, ale nic podobného už jsem nezaznamenal. Po letech si zpětně říkám, že se mi asi něco zdálo, ale pod vlivem jsem nebyl. Možná jedině pod vlivem letní lásky, ale to by nemělo mít takové následky.
Podobný druh světelných úkazů mívám možnost čas od času pozorovat na chalupě v horách na severu Čech. Z okna je výhled na stráň, která pokračuje dolů do údolí zalesněnou roklí. V noci se objevuje světelná koule, která jen nehybně visí v prostoru nad stromy a zase zmizí. Ve vzdálenosti řádově stovek metrů je těžké posoudit velikost a zdroj světla, takže přirozené vysvětlení nelze potvrdit ani vyvrátit. Je jisté, že v tom místě nejsou žádná obydlí ani cesty, jen potok, skalky a stromy.
Nějaký čas jsem bydlel ve Finsku, kde jsem se rád procházel po zamrzlém jezeře. Tam se zase ozývalo pod ledem podivné hučení, které běželo od jednoho břehu ke druhému. Možná je to nějaký fyzikálně podložený jev, jako praskání ledu, ale nic se mi o tom zjistit nepodařilo a žádné viditelné projevy jako praskliny to nemělo.

A ještě jedna záhada z poslední doby, která s tím nejspíš nesouvisí, ale hodně mi vrtá hlavou. Jsem zvyklý hodně času trávit v lese, protože z toho mám lepší pocit, než z civilizace. Docela dobře rozeznám zvuky zvířat, letos v létě se mi ale stává, že slyším stoprocentně lidské hlasy, vydávající různé tóny a skřeky, kterými mezi sebou komunikují. Je to vždy v noci v hustém lese, kde je úplná tma a nedá se bez světla vůbec nic rozeznat. Nedokázal jsem si představit, co je to za tvory, ani jsem po nich za světla nenašel žádné stopy na zemi, kromě zválené trávy, kterou může způsobit cokoli. Až pak otisky lidské ruky špinavé od bláta, to mě utvrdilo tom, že se mi to nezdálo. Zvláštní je, že tihle lesní lidé mají výbornou schopnost orientace a pohybu ve tmě, kromě občasného křupnutí větvičky jsou bezhluční. Jednou jsem je dokonce mohl vnímat čichem, když zřejmě ze zvědavosti přišli až těsně ke mně, mysleli si, že spím, ale já o nich věděl, jen jsem se neodvažoval je konfrontovat, protože jich bylo několik. Zajímalo by mě, jestli o jejich existenci vědí myslivci, jak se dokáží skrývat ve dne a jak přežívají zimu. Ve dne jsem prozkoumával okolí a nenašel jsem vůbec nic, jako kdyby zmizeli. Napadaly mě teorie o zhmotňování lesních duchů. V jiném lese jsem našel opuštěný areál na těžbu rašeliny a v budovách zjevně někdo přežívá, dokonce v okolí byly patrné stopy bosých nohou. To je jediné, co by mi to mohlo objasnit, ale stejně to nevysvětluje jejich dokonalé schopnosti pohybu v naprosté tmě. Škoda, že nemám odvahu a příležitost s nimi komunikovat, dal bych jim najevo můj obdiv. Kdyby někdo měl k tomu nějaké další informace nebo zkušenosti, budu rád, když mi napíše.
Probouzí to mou zvědavost. Pomalu si zvykám nedivit se ničemu, v současnosti je všechno možné.
J.

Ikona diskutujiciho PTZ 2019-09-15 19:38:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zkuste nespat aspoň 3 dny. A pak uvidíte tolik zajímavých věcí….

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-09-15 20:49:42
Ikona diskutujiciho
sipka

když tři dny nespíš, jediné co tě zajímá, je spánek… žádné halušky

Ikona diskutujiciho nirvana 2019-09-15 21:54:17
Ikona diskutujiciho
sipka

já jednou nespala 2 dny a neviděl jsem nic.

Ikona diskutujiciho Tom 2019-09-15 22:42:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Po Šalvěji divotvorné by člověk viděl ještě víc? 😀 😀 Ale s tím lesem je to zajímavé. Nikdy jsem se tam s něčím podobným nesetkal. Dokonce jsem o tom ani neslyšel od nějakého známého. Ale jednou nás s bráchem v noci něco „přidusilo“. Byl to celkem zajímavý příběh, který nikomu ze známých raději moc nevyprávím, aby se tam nebáli. 🙂 Tím chci říct, že bych nezavrhoval nějakou létající kouli, jako úplnou blbost.

Ikona diskutujiciho Beth 2021-06-04 23:17:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojky,moje dcera když jí bylo přibližně sedm let viděla to co popisujete v noci ale doma létalo jí to nad postelí a pak odlétlo skrz stěnu pryč.V té době jsem si myslela že se jí jen něco zdálo,ale teď po nějakých 4 letech mne překvapila začla mi o tom vyprávět že si to stále pamatuje a zajímá jí co to bylo.Bohužel nevim co jí na to říct.😳

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2021-06-06 12:20:02
Ikona diskutujiciho
sipka

Možno i guľový blesk, ak sa jedná o rodinný dom a dcéra spí v hornej časti domu. Guľový blesk môže vybuchnúť takže sú i prípady, keď spôsobil požár půdy.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek