Z esenciálních olejů mohou mít užitek i vaše domácí zvířátka, ale pozor, pouze některá z nich. Některé druhy esenciálních olejů jsou výborné pro psy, ale obecně by se esenciální oleje neměly používat u koček. Na rozdíl od psů a lidí nemají kočky jaterní enzym glukuronyltransferázu, který nám umožňuje metabolizovat éterické oleje.
Můžete se setkat s tvrzeními, že s některými druhy esenciálních olejů kočky přijít do styku mohou, ale drtivá většina zpráv uvádí pravý opak. Proto raději neriskujeme. Protože kočičí organismus neumí éterické oleje metabolizovat, jednoduše nevystavujeme kočku látkám, se kterými si neumí poradit.
Proto je dnešní článek především o esenciálních olejích a jejich využití pro psy. Mnohé ze stejných esenciálních olejů, které rádi používáte pro sebe, lze při správném ředění použít i pro psa. Před podáváním esenciálních olejů svému domácímu mazlíčkovi se ale nejprve poraďte se svým veterinářem, zejména pokud má nějaké specifické zdravotní problémy a návody v dnešním článku berte jako obecné doporučení pro zvířata bez speciálních potřeb. Pokud máte jiné druhy domácích zvířat (např. ptáky nebo fretku), je lepší se nejprve poradit se svým veterinářem, jestli taková zvířata mohou přijít do styku s éterickými oleji. Záleží jen na vás, zda budete esenciální oleje používat nebo ne. Dělejte to však zodpovědně.
Správné ředění esenciálních olejů pro psy
Esenciální oleje jsou hodně silné. Některé z nich my lidé sneseme i v neředěné formě (třeba levanduli), ale téměř nikdy to neplatí pro psy (a pravděpodobně ani pro žádné jiné domácí zvíře, které vám jinak veterinář povolil). Psi jsou mnohem citlivější než my, takže éterické oleje musí být vždy správně naředěné.
Obecně platí, že méně je více. Recepty na lokálně aplikované esenciální oleje pro psy by se měly ředit v průměru na 2%, maximálně 3% z celkového obsahu přípravku. To znamená, že na každé 2 nebo 3 díly esenciálního oleje by mělo připadat 99 dílů ředícího prostředku, většinou nosného oleje. Pro inhalaci je nutné 1% ředění.
Šampon s esenciálními oleji pro citlivé psy
Vykoupat psa může být obtížné i samo o sobě, ale když navíc nemá rád šampon, který používáte, může se dost vzpouzet. To platí zejména pro psy s mimořádně citlivým čichem. Běžný šampon může být pro psí nosík dost dráždivý.
Tento recept na šetrný domácí šampon vašemu psíkovi (a vám také) zpříjemní chvíle:
5 šálků vody (měkké, přefiltrované)
4 polévkové lžíce kastilského mýdla (bez vůně)
4 lžíce jojobového oleje
5 kapek levandulového esenciálního oleje
2 kapky rozmarýnového esenciálního oleje
2 kapky grapefruitového esenciálního oleje
2 kapky éterického oleje z citronely
1 kapka esenciálního oleje z cedrového dřeva
Všechny tyto složky dobře promíchejte v misce a poté přelijte do lahvičky. Nebude tak hustá jako většina šamponů, na které jste pravděpodobně zvyklí, ale kastilské mýdlo vytvoří pěnu.
Dost podobný recept s ředěným kastilským mýdlem se používá i u doma vyráběných šamponů pro lidskou spotřebu, takže si s tím klidně můžete umýt hlavu i vy. (Kastilské mýdlo se dá koupit například na shopu mýdlovýsvět nebo ekokoza), kastilské mýdlo je šetrné, vyrábí se zmýdelněním rostlinných olejů a je hodně univerzální, dá se z něj vyrobit spousta různých přípravků.
Protože tento přípravek neobsahuje konzervanty, kvůli obsahu vodné složky by se měl co nejdříve spotřebovat, nebo připravte adekvátní množství akorát na velikost vašeho pejska a množství srsti, kterou potřebujete vymydlit. (Ale jinak je dávkování konzervant Cosgard 19 kapek na 100 gr hotového výrobku, kdybyste to chtěli mermomocí skladovat déle než týden někde na poličce. Lepší však bude udělat si na psíka vždy čerstvou dávku.).
Pokud vašemu pejskovi bude i tento šetrný přípravek smrdět a bude mít tendenci vůni něčím přebít, éterický olej se může úplně vynechat a dávat pouze naředěné kastilské mýdlo.
Přírodní obojek proti blechám a klíšťatům
Jestli vám lezou předražené obojky proti blechám na nervy, do toho nefungují a vašemu psovi vadí, můžete vyzkoušet tuto přírodní alternativu. Je to až nechutně levná záležitost a na vašem pejskovi bude vypadat docela roztomile. Zde je postup:
Bavlněný šátek podle vašeho výběru (nebo vhodný kousek bavlněného plátna)
2 hrnky vody
5 kapek levandulového esenciálního oleje
2 kapky esenciálního oleje z citronové trávy
1 kapka esenciálního oleje z cedrového dřeva
Vodu nalijte do misky, poté do ní nakapejte esenciální oleje. Promíchejte. Vložte šátek, nechte ho nasáknout a pak nechte vyschnout. Po uschnutí se může dát na krk vašeho psa.
Podobných návodů se dá najít nebo vymyslet spousta. Nechte zvíře, aby vám samo řeklo, čemu dává přednost. Pokud se zdá, že váš pes na určitý recept nereaguje dobře, nepoužívejte ho. Stejně jako my, i zvířata mají své preference.
Doplnění 5.1.2023
Čtenářka Naďa doplnila diskuzi o další poznatky, přikládám je i sem, aby byly více na očích:
Esenciální oleje mohou i kočky, ale kvůli tomu že jim chybí v játrech ten enzym, tak nemůžou jen ty, které obsahují – fenoly – OREGANO, TYMIAN, BAZALKA, HŘEBÍCEK, SKOŘICE, MUŠKÁTOVÝ OŘÍŠEK, GAULTERIE, TEA TREE, a limonen jen v malém množství – CITRUSY…
Ředění :
Plazi 1 kapka/ 15 ml (3 PL)
Morčata 1 kapka/ 10 ml (2 PL)
Kočky 1-2 kapky/ 5 ml (1 PL)
Psi 1-3 kapky/ 5 ml (1 PL)
Ovce 2 kapky/ 5 ml (1 PL)
Kozy 2 kapky/ 5 ml (1 PL)
Koně 5-10 kapek/ 5 ml (1 PL)
© aluska.org 2022
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****