Jsou esenciální oleje bezpečné pro domácí zvířata?

29.12.2022 v Prevence 35

Z esenciálních olejů mohou mít užitek i vaše domácí zvířátka, ale pozor, pouze některá z nich. Některé druhy esenciálních olejů jsou výborné pro psy, ale obecně by se esenciální oleje neměly používat u koček. Na rozdíl od psů a lidí nemají kočky jaterní enzym glukuronyltransferázu, který nám umožňuje metabolizovat éterické oleje.
Můžete se setkat s tvrzeními, že s některými druhy esenciálních olejů kočky přijít do styku mohou, ale drtivá většina zpráv uvádí pravý opak. Proto raději neriskujeme. Protože kočičí organismus neumí éterické oleje metabolizovat, jednoduše nevystavujeme kočku látkám, se kterými si neumí poradit.Proto je dnešní článek především o esenciálních olejích a jejich využití pro psy. Mnohé ze stejných esenciálních olejů, které rádi používáte pro sebe, lze při správném ředění použít i pro psa. Před podáváním esenciálních olejů svému domácímu mazlíčkovi se ale nejprve poraďte se svým veterinářem, zejména pokud má nějaké specifické zdravotní problémy a návody v dnešním článku berte jako obecné doporučení pro zvířata bez speciálních potřeb. Pokud máte jiné druhy domácích zvířat (např. ptáky nebo fretku), je lepší se nejprve poradit se svým veterinářem, jestli taková zvířata mohou přijít do styku s éterickými oleji. Záleží jen na vás, zda budete esenciální oleje používat nebo ne. Dělejte to však zodpovědně.

Správné ředění esenciálních olejů pro psy
Esenciální oleje jsou hodně silné. Některé z nich my lidé sneseme i v neředěné formě (třeba levanduli), ale téměř nikdy to neplatí pro psy (a pravděpodobně ani pro žádné jiné domácí zvíře, které vám jinak veterinář povolil). Psi jsou mnohem citlivější než my, takže éterické oleje musí být vždy správně naředěné.
Obecně platí, že méně je více. Recepty na lokálně aplikované esenciální oleje pro psy by se měly ředit v průměru na 2%, maximálně 3% z celkového obsahu přípravku. To znamená, že na každé 2 nebo 3 díly esenciálního oleje by mělo připadat 99 dílů ředícího prostředku, většinou nosného oleje. Pro inhalaci je nutné 1% ředění.

Šampon s esenciálními oleji pro citlivé psy
Vykoupat psa může být obtížné i samo o sobě, ale když navíc nemá rád šampon, který používáte, může se dost vzpouzet. To platí zejména pro psy s mimořádně citlivým čichem. Běžný šampon může být pro psí nosík dost dráždivý.

Tento recept na šetrný domácí šampon vašemu psíkovi (a vám také) zpříjemní chvíle:

5 šálků vody (měkké, přefiltrované)
4 polévkové lžíce kastilského mýdla (bez vůně)
4 lžíce jojobového oleje
5 kapek levandulového esenciálního oleje
2 kapky rozmarýnového esenciálního oleje
2 kapky grapefruitového esenciálního oleje
2 kapky éterického oleje z citronely
1 kapka esenciálního oleje z cedrového dřeva

Všechny tyto složky dobře promíchejte v misce a poté přelijte do lahvičky. Nebude tak hustá jako většina šamponů, na které jste pravděpodobně zvyklí, ale kastilské mýdlo vytvoří pěnu.

Dost podobný recept s ředěným kastilským mýdlem se používá i u doma vyráběných šamponů pro lidskou spotřebu, takže si s tím klidně můžete umýt hlavu i vy. (Kastilské mýdlo se dá koupit například na shopu mýdlovýsvět nebo ekokoza), kastilské mýdlo je šetrné, vyrábí se zmýdelněním rostlinných olejů a je hodně univerzální, dá se z něj vyrobit spousta různých přípravků.
Protože tento přípravek neobsahuje konzervanty, kvůli obsahu vodné složky by se měl co nejdříve spotřebovat, nebo připravte adekvátní množství akorát na velikost vašeho pejska a množství srsti, kterou potřebujete vymydlit. (Ale jinak je dávkování konzervant Cosgard 19 kapek na 100 gr hotového výrobku, kdybyste to chtěli mermomocí skladovat déle než týden někde na poličce. Lepší však bude udělat si na psíka vždy čerstvou dávku.).
Pokud vašemu pejskovi bude i tento šetrný přípravek smrdět a bude mít tendenci vůni něčím přebít, éterický olej se může úplně vynechat a dávat pouze naředěné kastilské mýdlo.

Přírodní obojek proti blechám a klíšťatům
Jestli vám lezou předražené obojky proti blechám na nervy, do toho nefungují a vašemu psovi vadí, můžete vyzkoušet tuto přírodní alternativu. Je to až nechutně levná záležitost a na vašem pejskovi bude vypadat docela roztomile. Zde je postup:

Bavlněný šátek podle vašeho výběru (nebo vhodný kousek bavlněného plátna)
2 hrnky vody
5 kapek levandulového esenciálního oleje
2 kapky esenciálního oleje z citronové trávy
1 kapka esenciálního oleje z cedrového dřeva
Vodu nalijte do misky, poté do ní nakapejte esenciální oleje. Promíchejte. Vložte šátek, nechte ho nasáknout a pak nechte vyschnout. Po uschnutí se může dát na krk vašeho psa.

Podobných návodů se dá najít nebo vymyslet spousta. Nechte zvíře, aby vám samo řeklo, čemu dává přednost. Pokud se zdá, že váš pes na určitý recept nereaguje dobře, nepoužívejte ho. Stejně jako my, i zvířata mají své preference.

Doplnění 5.1.2023
Čtenářka Naďa doplnila diskuzi o další poznatky, přikládám je i sem, aby byly více na očích:

Esenciální oleje mohou i kočky, ale kvůli tomu že jim chybí v játrech ten enzym, tak nemůžou jen ty, které obsahují – fenoly – OREGANO, TYMIAN, BAZALKA, HŘEBÍCEK, SKOŘICE, MUŠKÁTOVÝ OŘÍŠEK, GAULTERIE, TEA TREE, a limonen jen v malém množství – CITRUSY…

Ředění :
Plazi 1 kapka/ 15 ml (3 PL)
Morčata 1 kapka/ 10 ml (2 PL)
Kočky 1-2 kapky/ 5 ml (1 PL)
Psi 1-3 kapky/ 5 ml (1 PL)
Ovce 2 kapky/ 5 ml (1 PL)
Kozy 2 kapky/ 5 ml (1 PL)
Koně 5-10 kapek/ 5 ml (1 PL)

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Radeta 2022-12-29 02:45:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, velice Ti děkuji za tento hodně přínosný článek.

Bohužel tentokrát mě vůbec nepotěšil, spíš ještě vyděsil. Máme totiž doma dvě kočičky, mourovatou kočičku a černého kocourka. Já jsem vůbec nevěděla, že esenciální oleje můžou kočičkám vadit a téměř každý den jsem pouštěla difuzér s nějakým olejem/oleji a kapičkami jsem rozhodně nešetřila 😭. Nejhorší je, že kocourek často lehával na posteli čumáčkem blízko k páře vycházející z difuzéru. Divila jsem se, že vydrží tak blízko, myslela jsem si, že mu to dělá dobře. Někdy byla blízko i kočička, ale ne tak často. Jenže, jak jsem tam dala 15 někdy i 20 kapek, tak tím provoněl stejně celý byt. A to jsem někdy současně zapínala i druhý difuzér v obýváku 😮.

Snad jsou a budou kočičky v pořádku.

Teď je mi jasné, že olejíčky už doma nemůžeme používat a to jich máme nakoupeno hodně a máme je moc rádi, ale zdraví kočiček je přednější.

Ještě jednou Ti velice děkuji nejen za tento článek, ale za celou Tvoji tvorbu. A kolikrát za neuvěřitelnou synchronicitu. Zrovna včera, teda vlastně už předevčírem, jsem mamce říkala, co znamená černá kočka přes cestu. Za pár hodin tu vyšel o tom článek. Před časem jsem zase říkala kocourkovi, že Aluška už neměla dlouho článek o kočičkách. Asi za dvě hodiny vyšel článek o zvířátkách a byly tam zmíněny i kočičky. A pak postupně vyšly další články o kočkách/zvířátkách. Je to až neuvěřitelné. Stává se mi to dost často, že o něčem přemýšlím nebo mluvím a vyjde na to téma článek.

Aluško, přeji Ti všechno nejlepší, ať se Ti velice daří jak v pracovním tak i v osobním životě, hodně zdraví, štěstí, lásky a splněných přání.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-12-29 11:26:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji! 🙂

Doporučení nevystavovat kočku esenciálním olejům podle mě také pramení z faktu, že chybí potřebné studie. Předpokládá se, že kočka neumí EO metabolizovat, ale přesto ráda lehává venku u levandule, která jí hodně voní. Podobně kozlík a šanta. Problém by mohl být v typu byliny, kdy některé zřejmě nevadí, naopak kočku posilují a dělají jí dobře. Třeba na bylíku se i prodává bylinková směs pro kočičky, udělá se čajík a ten se jí přidává do jídla pro posílení imunity. Jsou i bylinná odčervovadla, nebo kočky hodně dobře reagují na imunofaunu, což je bylinný macerát.
Zejména tu půjde o koncentraci, přece jenom to co kočka načuchá venku v zahradě je úplně jiná koncentrace, než co pouštíme doma do aromalampy. Voňavý květ v sobě má například jenom 0,04% EO, přesto ho cítíme jak krásně voní. Doporučení je pravděpodobně zejména preventivní. Kočky jsou celkově na chemikálie velice citlivé, co pes snese, to na kočku nesmí přijít (už jsem zmiňovala například arpalit). Rozhodně bych jí neaplikovala EO na pokožku, přestože se takové výrobky proti klíšťatům prodávají i pro kočky. Před lety jsem to zkoušela na kocoura a měl velmi nepěknou reakci, i si to škrabal a šlo vidět jak tu vůni nenávidí, od toho jsme museli rychle upustit.
Platí podobné jako pro morčata, to že se to někde prodává, automaticky neznamená, že je to vhodné/bezpečné/klinicky studované.

Kočka znamená změnu v matrixu, podle toho jak se chová a jakou má barvu kožíšku, se pak dají odvozovat další významy. Černá kočka varuje před smůlou a nebezpečím, radí otočit se a jít zpátky, nebo vybrat jinou cestu.

Ikona diskutujiciho Jirka 2022-12-29 11:52:16
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak píše Alue, nebral bych ten zákaz u koček jako absolutní. Kdyby jim to vadilo, nebudou ty tvoje spát u difuzéru, ale co nejdál od něj a možná by ti i něco řekly. Moje kočka i všechny z okolí pravidelně zalézají do záhonu s meduňkou, mám dojem, že si tak sousedův kocour i úspěšně léčil nemocný oko – kapky od lékaře tvrdě odmítal, oko se zlepšilo až potom, co jsme si všimli, že má pod meduňkou vyleželej důlek. A podávání pomocí vdechování je nejšetrnější metoda.

Ikona diskutujiciho Radeta 2022-12-29 13:55:06
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, Jirko, velice vám děkuji za odpovědi. Já jsem si právě myslela, že když lehávají tak blízko, že jim to dobře dělá. Protože, když se kočkám něco nelíbí, umějí to dát pořádně najevo.

Tak teď nevím. Myslíte, že kdybych občas dala třeba 3 kapky olejíčku do difuzéru, že by to nemusel být problém? Nebo už i to je hodně? Opravdu nechci kočičkám ublížit.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-12-29 14:02:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Aromalampa je slabší než difuzér – sníží koncentraci, může to být kompromis. U nás éterické oleje nerozptylujeme, když je v místnosti číča. Nerozptylujeme je ani v blízkosti morčat. Mají k dispozici byliny pouze v přirozeném stavu, sušené nebo čerstvé.

Ikona diskutujiciho Fialka 2022-12-29 14:06:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Striktně ti to nikdo zakázat nemůže. Záleží jenom na tobě. Důvody proč se to nedoporučuje jsou v článku a diskuzi vypsané, ve výsledku je na chovateli jak to uplatní nebo neuplatní. Já bych dávala preventivně pozor na zvířata. I když u toho sedí. Náš pes by čokoládu rád žral i když je pro něho toxická a naše kočka by ráda žrala slané maso i když jí to může zničit ledviny. Proto úplně nespolíhám na to že zvíře samo v každém případě ví co je pro něho dobré. Když se něčemu fakt viditelně brání tak to je jiná ale to že něco chce nutně nemusí znamenat že je to pro něho zdravé.

Zaujala mě jirkova zkušenost s kočičkou která si meduňkou léčila oko. Myslím že je to úžasný.

Ikona diskutujiciho Radeta 2022-12-29 14:45:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, Fialko, děkuji. Raději tedy nebudu difuzér s olejíčky používat vůbec. Zdraví kočiček je důležitější.

Mě také zaujalo, jak Jirka psal o kocourkovi, který si vyléčil oko pod meduňkou. Je to hodně zajímavé.

Aluško, velice mě mrzí, co se Ti stalo. Je to příšerné. Vím, že už jsi tady o tom několikrát psala, ale stejně, když to znovu čtu, tak je mi z toho vždycky opravdu hodně zle (a to je slabé slovo). Jsem šťastná, že jsi se dokázala ubránit, že jsi to přežila. Musíš mít opravdu neuvěřitelnou sílu (i vnitřní). To by každý nedokázal. Přeji Ti už jen vše nejlepší.

Ikona diskutujiciho Julie 2022-12-29 17:53:02
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to opravdu zjištění jak z jiné planety. Nechápu že si někdo dovoluje na člověka který je známý a ještě ho napadne. Asi nepočítal že to ustojíš Alu. Rozhodně je pak potřeba všechno zveřejnit. Chci vědět kdo to dělá a chci vědět kde se pohybuje. Nebezpeční lidé musí být odhaleni. Už některé jména padla a někteří slizáci se k tomu přiznali i sami ale ten nejhorší z nich, na toho doufám taky dojde.

Ikona diskutujiciho Jirka 2022-12-29 11:25:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky moc za vysvětlení. Tohle je opravdu opomíjené téma a informace si často odporujou.
Přitom princip aspoň u koček je jednoduchý, když jsi ho pro nás našla. Jen je škoda, že se ty potvory tak špatně ošetřují …
Nemáš prosím i nějakou praktickou zkušenost s morčaty?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-12-29 11:31:16
Ikona diskutujiciho
sipka

U morčat spíše éterické oleje neaplikovat. Jednak blechami netrpí, na všenky jsou vhodné jiné přípravky (odzkoušený Biokill na prostředí i srst), na plíseň funguje 3% peroxid, na záněty postřik koloidního stříbra, nebo jsou různé vynikající mastě z lékárny typu tobrex, canesten krém, podle toho co je za problém.

Morčata jsou podceňovaná a opomíjená zvířata, velice pochybuji o tom, že existuje studie, která by zkoumala jejich schopnost metabolizace éterických olejů. Dodneška – a to ti řekne i veterinář se specializací na exoty – pro morčata nejsou vhodné léky, používá se kombinace pro jiná zvířata, nebo pro lidi. Tobrex je na lidské oko – mazala jsem s tím Vanilku. Canesten mi dali na plíseň pro Zlatušku – ale ten je taky pro lidi. Otifree – na čištění psích uší, velmi dobrý i u morčat. Pro morčata existují tak leda doplňky stravy typu Rodicareinstant, vit.C a tím výčet víceméně končí.

Ikona diskutujiciho Jirka 2022-12-29 11:43:15
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdysi jsem si naivně myslel, že díky tomu, jak se morčata využívaly pro pokusy, aspoň bude i pro ně bezproblémově odzkoušená spousta léků. Nechápu jak je to možný, ale není to pravda, nejspíš se nikdo nenamáhal tuhle věc evidovat. Nenajdou se, jak jsem bohužel zjistil, ani spolehlivý antiboitika. Právě tady jsem přemýšlel, jestli morčátku třeba kapat do pelíšku trochu tea tree, ale nedělal jsem to.
Doplňky stravy jsou lepší než nic, ale když už, tak prostě nemocnýmu morčeti začnu podstrojovat víc ovoce a zeleniny, než má normálně, aspoň tohle se dá řešit snadno, narozdíl od kočky.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-12-29 12:21:01
Ikona diskutujiciho
sipka

Oslabenému morčátku se vyplatí dávat pravidelně čistou vodu a do ní kapat C-VIT od značky Versele Laga, je to nejkvalitnější céčko do vody pro morčíky. Vhodné je klíčit obilí a morčátku podávat čerstvé zelené i přes zimu.
Někteří oprsklí morčíci, kteří se nebojí mimo kotec, velmi ochotně a rádi pijí bylinkové čaje, dávala jsem jim je do víčka od zavařovačky, hezky teplé. Morčátko může třeba heřmánek, měsíček, pampelišku, sedmikrásku, jitrocel, jetel, kopřivu.

Nezvyšovat dávku zeleniny, dodržovat vhodnou gramáž. Příliš vodnatá strava mu naopak uškodí, bude mít menší spotřebu sena a to se podepíše na jeho zažívání = zhoršení imunity.

Péče o morčata je spíš téma na depresi a moje práce na seriálu pro chovatele byla také psychicky velice náročná. Několikrát denně jsem odpovídala na otázky jestli může být samo, jestli může jíst obilí a chleba, bydlet v králikárně s králíkem atd. Pak velmi početné dotazy zoufalých dětí, které měly nemocné zvířátko a rodiče ho odmítali vzít k veterináři, pak smutné zprávy že umřelo. Pak speciální skupiny chovatelů dospělců, kteří nemocné morče řešili tím že mi psali dotazy, místo aby vyhledali veterináře. Dělávají to i kočkaři a pejskaři, problém u morčat ale je, že jakmile se morčátku něco stane a nezakročí se hned, bývá to rychlá fatálka, zatímco pes a kočka nějakou dobu ještě vydrží. Mnohé příběhy byly opravdu extrémní a bývalo mi z toho skutečně i fyzicky špatně. Do toho situace zanedbaných týraných zvířat, vyhozených u popelnic, u lesa, týraných malými dětmi atd. Po sedmi letech jsem pak začala seriál dokončovat, vše důležité bylo řečeno a dotaz jestli může žít samo, jsem zodpovídala 5-30x denně, 7 let, 7 dnů v týdnu, čili už nebyl prostor, kam jít dál. Děti si stále seriál o morčátkách žádají, ale nakonec zakročil matrix v podobě psychopata, který si mě přes internet vytipoval, vystopoval mě, napadnul mě a já se zakončovacího dílu nakonec ani nedočkala díky němu a nutnosti řešit úplně jiné problémy. Teď už ho zřejmě ani nenatočím a nedá se slovy vůbec vyjádřit, jak strašlivě jsem zklamaná z toho jak jsou lidé zlí a čeho jsou schopní se dopustit nejenom na zvířatech, ale také na lidech a na slabších ženách. Chtěla jsem pomoct zvířatům, udělat něco hezkého pro tento svět a skoro jsem kvůli tomu umřela. Něco jsem na světě sice změnila, ale jenom tam, kde je mozek a dobrá vůle. Na to jak jsou morčata oblíbená a krásná, se s nimi obecně zachází velice špatně a celé to téma chovatelství morčat je dost podceňované. Jakoby to bylo méněcenné zvíře a jakoby ten kdo se jimi zabývá, byl děcko.

Ikona diskutujiciho housenka 2022-12-29 13:54:59
Ikona diskutujiciho
sipka

To je hrozný Alu. Lidi jsou prostě prasata. Na slavný a úspěšný lidi plivou, bezbranný zvířata zanedbávají a dělají si z nich hračku. Taky se ptám kdy to skončí kdy se společnost zlepší ale nemá to konce. Je jisté že pomáháš vychovat novou generaci dětí které se ke zvířatům už chovají líp . Jdeš jim příkladem, ukazuješ jim jak mít cit a pochopení. Proto je tvůj seriál tak moc úspěšný. Tolik empatie a citu kolik je tam vidět, se nikde nenajde a to celou sérii udělalo tak jedinečnou a kouzelnou. I když by zakončení série zasluhovala tak chápu že to už teď nejde dotočit. Doufám že se na viníky vaří voda a že ti dají konečně pokoj.

Ikona diskutujiciho Petros 2022-12-29 13:56:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Musejí to být pořádný jobovky. Já bych to asi psychicky nedal. Tolik opakovaných dotazů a tolik smutných případů. Navenek idylka úsměvy veselá hudba a přitom v zákulisí muset řešit takový srance. Lidi si fakt do svědomí nesáhnou a nesáhnou.

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-12-29 13:59:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Obětovala jsi tomu maximum Alu. Kolik co ty udělal pro společnost málokdo. Mrzí mě na celé věci jenom to že ve výsledku přišlo zklamání a zranění, místo ocenění. Věřím se tolik fanouškovské přízně ti jistě radost dělalo a dělá a že to snad alespoň trošičku vynahradí vynaložené nervy. Přesto je ale jisté že žádná sláva ani plácání po rameni člověku tak hrozný zážitek vynahradit nemůže. Jsme moc šťastní že jsi mezi náma a že pokračuješ dál.

Ikona diskutujiciho Amigo 2022-12-29 14:11:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Alu já ani nevím co na tohle napsat. Pořád se říká aby si člověk šel za svým snem, plnil si přání a že když bude dost houževnatej tak všechno překoná a pak se stanou takový věci. Sem se asi hodí jenom hláška This is why we can not have nice things. To co popisuješ vystihuje a vysvětluje proč je svět v tomhle stavu. Lidi si to prostě dělají sami. Žádnej satan. Žádnej deep state. Žádní politici. Tohle je obyčejný lidský zlo. A když do toho vneseš něco hezkýho tak s tím naloží takhle. Má to vůbec nějaký řešení? Možná odstěhovat se do jeskyně.

Ikona diskutujiciho Coccinelle 2022-12-29 14:13:42
Ikona diskutujiciho
sipka

No tak tohle je teda brutálně depresivní. Já morčata nemám a nenapadlo by mě že se k nim lidi chovají takto.

Ikona diskutujiciho Gulliver 2022-12-29 14:16:50
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně jak říká amigo. Je to lidský zlo. Četl jsem teď na tadescu hezkej článek o tom že přijde nová lepší doba. Tak se ptám kam přestěhujeme ty schizofreniky trestance a tyrany. Mě to taky nebaví muset s nima sdílet planetu.

Ikona diskutujiciho Jirka 2022-12-29 20:50:19
Ikona diskutujiciho
sipka

„Někteří oprsklí morčíci, kteří se nebojí mimo kotec, velmi ochotně a rádi pijí bylinkové čaje, “ – vidíš, to mě nenapadlo. Ale sypal jsem jim sušené bylinky do krmení, myslím, že to i pomáhalo.
Vitamín C do pití – dík za tip na kapky, já volil co jsem měl doma po ruce – polykací tabletky vitamínu C rozpuštěné do vody k pití a rozpočítané, aby odpovídala denní dávka.
Tvé rady si schovám jako celek. Děkuju.
Je mi líto tvých špatných zkušeností. Ale lidi jsou jaký jsou. Jestli chceme lepší svět, musíme pro to něco dělat. A to ty určitě děláš. Věřím, že žádnej kousek dobra, lásky nebo péče nemizí bez užitku. I když je někdy hrozně těžký smířit se s tím, jak málo užitku bývá z takový snahy vidět.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-12-29 21:35:50
Ikona diskutujiciho
sipka

Sušené bylinky se morčíkům normálně podávají, i komerčně prodávají. Přímo namíchané do sena, nebo extra bylinkové pytlíčky bez sena, to jsem jim sypala rovnou do misek.

Užitek vidět je. Ale stálo mě to opravdu hodně. Byla to taky doba, kdy jsem si ujasnila, co dalšího rozhodně nikdy dělat nemůžu a to je záchranná stanice. Tam fakt přijdeš do přímého styku s následky po lidském zanedbávání, sobectví, nebo zlomyslnosti. Nemám na to fakt žaludek. Stačilo mi to i takhle a bylo toho až až.

Paradox je, že v době, kdy jedou kampaně za ochranu hospodářských zvířat, omezení klecových chovů a zamezení zbytečné krutosti, spousta domácích mazlíčků žije kolikrát hůř než ta slepice.

Ikona diskutujiciho Terezka 2022-12-29 14:18:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

uf uf 🙁 možná by lidi před pořízením jakéhokoli zvířete nebo před jejich prvním připojením na internet měli první složit nějaké psychotesty aby bylo jisté že nebudou nebezpeční tomu zvířeti nebo svýmu okolí

Ikona diskutujiciho Koblih 2022-12-29 14:20:27
Ikona diskutujiciho
sipka

jo jo 😀 tím by rychle zmizela spousta problémů včetně množíren

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2022-12-29 14:23:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško děkujeme. Řešili jsme nedávno podobné téma tak jsem ráda že to u tom vyšel článeček a zařídíme se podle toho. Přejeme Tobě i tvé rodině krásného Silvestra, nezapomeň také odpočívat a nezapomeň, máme tě rádi a jistě tvá práce smysl má a ve světě udělala změnu. Přála bych si pro tebe lepší závěr youtuberské kariéry která byla velmi slibná ale když už to nejde tak se prostě nedá svítit.

Ikona diskutujiciho Naďa 2023-01-06 06:15:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Esenciální oleje mohou i kočky, ale kvůli tomu že jim chybí v játrech ten enzym, tak nemůžou jen ty, které obsahují – fenoly – OREGANO, TYMIAN, BAZALKA, HŘEBÍCEK, SKOŘICE, MUŠKÁTOVÝ OŘÍŠEK, GAULTERIE, TEA TREE, a limonen jen v malém množství – CITRUSY…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-01-06 09:52:56
Ikona diskutujiciho
sipka

super, děkuji za doplnění tématu! 🙂

Ikona diskutujiciho Naďa 2023-01-06 06:18:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ředění :
Plazi 1 kapka/ 15 ml (3 PL)
Morčata 1 kapka/ 10 ml (2 PL)
Kočky 1-2 kapky/ 5 ml (1 PL)
Psi 1-3 kapky/ 5 ml (1 PL)
Ovce 2 kapky/ 5 ml (1 PL)
Kozy 2 kapky/ 5 ml (1 PL)
Koně 5-10 kapek/ 5 ml (1 PL)

Ikona diskutujiciho Naďa 2023-01-06 06:22:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zkušenosti veterinářů s esenciálními oleji pro zvířata (hojení, bolest, trávení, průjem, zácpa, klouby, ledviny, porod, chování…)
MVDr. Miroslava Můčková – https://bewit.link/v/RDiUpk-oNfM?i=o5e460o3
MVDr. Karolína Štoselová – https://bewit.link/v/Xgtb49LRsAA?i=o5e460o3

Ikona diskutujiciho Jirka 2023-01-07 18:45:07
Ikona diskutujiciho
sipka

Díval jsem se a jsem zklamaný: jde o komerční odkazy.

Ikona diskutujiciho Gulliver 2023-01-07 18:49:46
Ikona diskutujiciho
sipka

Mírněte se s tou reklamou. Je tady v diskuzích navíc zakázaná.

Ikona diskutujiciho Naďa 2023-01-07 23:39:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Sorry, ale asi jste to nepochopili, v téhle diskuzi byly otázky na kočky, a ti lidé už olejíčky mají, ale bojí se je dávat do difuzeru, aby neublížili svým miláčkům, takže nejde o to, aby je kupovali, ale že mohou používat ty, co už doma mají! A ty veterinářky mají dlouholeté zkušenosti, používají esenciální oleje doma i v ambulanci.
A další věc je, že podle legislativy je nemohou používat ani malé děti a těhotné, ostatně jako všechny výživové doplňky (hlavně že jim doktoři cpou chemii!). Takže samozřejmě mohou, jen sem ještě přidám, které esenciální oleje nejsou vhodné pro mimina, protože jsou pro ně moc silné – SKOŘICE, TYMIÁN, MÁTA, OREGANO, ZÁZVOR, BAZALKA, KARDAMÓM, YLANG, PALINA, ROZMARÍN. Asi jste si všimli, že některé jsou stejné jako pro kočky, protože jsou jak správně psala Aluška citlivější jako psi. Ale také správně odpozorovala, že mají rádi levanduli, kozlík a šantu, prostě takové jemnější vůně. A to je například zajímavé, že kozlík hodně lidem nevoní, ale zase je účinný při nespavosti, a dokážou si na něj zvyknout. A třeba i kadidlo většinou lidem nejdřív nevoní, ale má tak skvělé účinky, že ho používají i tak. Ale ono se to i mění, že časem začnou vonět, mamka nejdřív kadidlo používala jenom kvůli jeho účinkům a pak si z něj nakonec udělala i parfém 😉
Jo, a další věc, jestli doma máte i několik let staré esenciální oleje, tak je nevyhazujte, vydrží klidně i sto let, pokazit by se teoreticky mohly jen některé citrusy. Jde jen o to, aby byly čistě přírodní, a tím pádem jsou i terapeutické a pomáhají na úrovni fyzické i duševní. Ale když je v nich syntetika, tak to je v tom lepším případě akorát umělá vůně, a v tom horším to zjistí hlavně citlivější lidé, že jim škodí a bolí je z toho hlava. A kočky jsou také citlivější, tak raději z místnosti odejdou 🙂 a možná i z toho vznikly fámy, že jsou pro kočky nevhodné, protože oni vycítí kvalitu 😉

Ikona diskutujiciho Radeta 2023-01-08 12:10:34
Ikona diskutujiciho
sipka

Naďo, velice Vám děkuji ♥️.

Ikona diskutujiciho Naďa 2023-01-08 16:49:34
Ikona diskutujiciho
sipka

♥♥♥ Radeto, a jaký máte difuzér? myslím objem, kvůli dávkování, do 300 ml stačí 5-6 kapek, já většinou kombinuji více druhů, tak tam mám nakonec i 10 kapek. Ale 20 už je zbytečně moc, a ještě ho pak i dost rychle spotřebujete 🙂 a jednodruhové citrusy určitě v tak velkých dávkách pro kočky ne! jedině nakombinovat s jinými oleji, anebo když jsou v hotových směsích, tak to je v pohodě 😉
Můj kocour má rád všechny směsi, a to jich mám také hodně 🙂 akorát jednou se naštval, když si chtěl lehnout kamarádce na kolena, která zkoušela olejíčky a dala mu čichnout z lahvičky, tak zamňoukal a uraženě si odešel lehnout na schody, a já ji samozřejmě sprdla 🙂

Ikona diskutujiciho Radeta 2023-01-09 15:20:41
Ikona diskutujiciho
sipka

Naďo, opět Vám velice děkuji.

Máme doma 2 difuzéry od Bewitu, oba 300 ml. Vím, že jsem tam těch kapek dávala moc. Budu se tedy řídit Vašimi pokyny a snad bude vše v pořádku.

Nejraději mám sibiřskou borovici (z těch vyzkoušených). A také mám hodně ráda Bodyguard v kombinaci s červeným pomerančem, ale to už kvůli kočičkám raději dávat nebudu. Samotný Bodyguard dáváte také? Nevadí kočičkám (ve složení je skořice, oregano, rozmarýn)?

Teď je v akci levandule, tu si určitě objednám, moc se na ni těším.

Ikona diskutujiciho Naďa 2023-01-11 19:49:24
Ikona diskutujiciho
sipka

Směsi snáší všechny úplně v pohodě, tam je tolik různých druhů, že i ty silné jsou pak vlastně jen v menších dávkách. Vyzkoušela jsem tedy konkrétně Bodyguard s červeným pomerančem, dala jsem naschvál o hodně víc 10+5 kapek, můj kocour je totiž takový veliký macek 8 kg, teď v zimě asi i víc 🙂 takže pro vaše kočičky když dáte 4+2, tak to na těch 300 ml úplně stačí. A on je sice veliký, ale moc fajnový, kdyby mu něco i jen trochu vadilo, tak by hned protestoval a odešel. Borovice je super, a levandule všechny také 😉 a jestli máte skořici, tak ta by byla samotná do difuzéru fakt moc silná, ale minule kamarádka chtěla kafe, a to já nemusím, ale jí jsem vyzkoušela do něj dát esenciální olej skořici kůru a to bylo teda fakt moc dobrý, je totiž tak zajímavě sladká, tak to chutnalo i mně :))) to jen tak, že se dá využít i jinak 🙂 A nemusíte se řídit nikoho pokyny 🙂 zkuste to intuitivně vybírat, a když cítíte, že to vyhovuje vám i kočičkám a zdá se vám to slabé, tak klidně trochu přidejte, aby jste se vzájemě neomezovaly, a když jim ty co by mohly uškodit nebudete dávat vnitřně, tak v difuzeru v malých dávkách to snesou, a oni opravdu odejdou, když jim to nebude vyhovovat, nebudou se obětovat jen proto, aby byly s váma 😉 a tohle já na kočkách fakt miluju, že dělají jen to, co je pro ně dobré 😉

Ikona diskutujiciho Radeta 2023-01-12 14:54:11
Ikona diskutujiciho
sipka

Naďo, děkuji Vám za odpověď. Olejíček skořici kůru nemám, kafe mi také nechutná, ale hodně mi voní. Tu kombinaci bych mohla někdy vyzkoušet. Potěšila jste mě, že mohu dávat i Bodyguard s červeným pomerančem a neublížím kočičkám (budu dávat rozumně). Kocoura máme také velkého, kočička je menší. Je jim 5 let.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek