Jsou psí sliny léčivé?

14.8.2014 v Zdravověda 24

Byla jsem na centrum.cz a zaujal mě článek o tom, jestli je či není dobré nechat se olizovat od psa. Kousek článku ocituji (Po opravě ,,lysozynu“, to si snad dělali srandu. Na to aby člověk uměl opsat cizí slovo správně, snad nemusí mít vysokou), než se dostanu k tomu podstatnému:

,,Už od pradávna lidé věděli, že psí sliny mají léčivé schopnosti. Viděli, jak se psi tímto způsobem samí léčí a tak si nechávali také od nich lízat rány, aby se jim dříve zahojily. I když je to pravda, raději to moc nezkoušejte, v psí tlamě najdeme celou zoologickou zahradu dalších mikroorganismů, které by nám mohly uškodit.

Ono „kouzlo“ však nespočívá jen v tom, že psí sliny ránu zbaví nečistot a prokrví okolí, takže se tkáň lépe uzdravuje. Ve slinách jsou obsaženy také dezinfekční látky a dokonce biologicky aktivní složky. Hubí bakterie a působí preventivně proti zánětům.

K těmto látkám patří například enzym lysozym, který prokazatelně zastavuje růst bakterií, jako jsou E. Coli nebo různé druhy nebezpečných streptokoků. Objevil jej vynálezce penicilinu, sir Alexander Fleming už v roce 1922.


Další účinnou složkou je histatin, který přispívá k regeneraci tkání. Problém je však v tom, že se někdy rána zatahuje až příliš rychle, protože psí sliny způsobují její granulaci. Výsledná jizva je pak vyvýšená, nateklá a často nevzhledná.

Připomeňme si také, že psi olizují skutečně ledacos, takže se jim do tlamy mohou dostat velmi nebezpečné organismy. „Čisté“ psí sliny obsahují sice méně choroboplodných zárodků než u člověka, ale lidem mohou způsobit vážné problémy, i když psovi jsou neškodné. Navíc někdo může trpět alergií na psí sliny, nejen na srst.

Lékaři – lidští i veterinární – také varují, že zároveň by se psí sliny nikdy neměly dostat do otevřené rány. To platí i pro samotného psa – například po operaci by si ránu neměl olizovat a proto je nutné mu v tom často bránit tzv. límcem“

zdroj: http://zena.centrum.cz/zdravi/novinky/clanek.phtml?id=803549

Článek jako takový, zajímavý moc není, tohle by napadlo snad každého. Co mi přišlo zajímavé je to, že vlastně v závěru se obecně doporučuje nenechat olizovat ani sebe, ani psa kvůli ,,potenciálně nebezpečným bakteriím“, ale když se člověk podívá do diskuze, dočte se řadu velice zajímavých zkušeností od pejskařů. Které samy o sobě vydají na pěkný článek a které říkají přesný opak…

– Jindřiška

3 týdny se mi nechtěl zahojit „rozkopnutý“ palec na noze. Bylo to v létě, byla jsem naboso a byla jsem na návštěvě u známých. Jejich pejsek mi palec olízal. Cítila jsem se trapně, že to udělal, divila jsem se spíš pejskovi, že něco tak ošklivě krvavého může vůbec lízat..! Do týdne jsem měla po trápení a palec byl dokonale uzdraven.
Jo a o tom, že si pejsek nemá lízat ani vlastní rány?!

Naše fenka byla po větší operaci. I když jsem ji měla v ložnici – v noci jsem ji neuhlídala – probudím se a slyším, jak zuby trhá stehy na břiše, které ji velice svědily. Volala jsem panu doktorovi – bála se, že jí snad vypadají vnitřnosti, tak dlouhá ta rána byla. Prý ať se nebojím, ale „bez šití“ bude trvat strůst delší dobu. Dokonalé zahojení trvalo skoro 2 měsíce, ale probíhalo bez jakýchkoliv komplikací.
Pejsci umí léčit nejen tělo, ale i duši. Většina „pejskařů“ by mohla vyprávět….asi proto je také pes nejlepším přítelem člověka.

– Alena

Já bych se psím slinám vůbec nebránila.

Manžel měl na noze nepěkný vřed, nepomáhaly mastičky ani vodičky, až kníračka začala olizovat, tak se před očima začal vřed ztrácet. Zůstal na noze pouze načervenalý flek, což proti vředu nebylo nic.

– Rostislav

Kdysi jsem měl škaredý hnisavý zánět na palci nohy po zásahu ve vysoce bakterialním prostředí /hasič/. Byl jsem léčen, hned na modro natřený, pak zase na červeno…injekce a ono se to nějak neléčilo.

Doma, jak jsem si sedl, hned byl u mě věrný přítel a dožadoval se dostat pod obvaz na noze.

Jednou jsem k tomu svolil, pes olizoval a to jsem nechal udělat několikrát. A výsledek? Zahnisání ustoupilo, rána zaschla a bylo vidět, že to ustupuje.

Při návštěvě lékaře mi bylo konstatováno, že našli tu správnou cestu a rána se hojí, což bylo velmi dobré sdělení. Když jsem pak řekl, co se stalo, lékař se zašknuřil a sdělil mi, že jsem měl štěstí, že se tam nestala infekce/která tam stejně byla/.

– Hanka

Já nevím, když si moje fenka rozřízla nohu, hned jsem jí packu zavázala – aby se jí do toho něco nedostalo… po příjezdu na veterinu lékař ránu ošetřil a obvaz zahodil – prý si to musí olizovat…. rána byla zahojená cobydup…

– Jana

Setkala jsem se s tím, že majitelce psa rychle zmizel urputný kožní exém na ruce po náhodném olizování jejím psem. Diskutující s odmítavým stanoviskem by vlastní neznalosti nemuseli stavět na odiv.

Abych to uzavřela osobní strunkou, nechat se olizovat v obličeji nikdy nebyla aktivita, co by mi byla bůhvíjak příjemná. Tomu jsem se vždycky snažila celý život zabránit. (To jsem ani ještě nevěděla nic o parazitech.) Ale ošklivé rány, které se neléčí a hrozí zánět, skutečně může psí olízání vyřešit lépe, než cokoliv jiného.

Vzpomínám na vlastní mámu a její zážitek… Když jsem byla hodně malá, jela máma kamsi na kole a na řidítka si uvázala psa. Nikdy mi to nepřipadalo jako dobrý nápad, protože pes se klidně smýkne a člověk je na zemi. Vím, že vždycky když tímto způsobem někam jela na kole, měla jsem o ni trochu strach.

Protože zvíře je prostě zvíře a je jedno, jestli je cvičené, nebo mu věříte. Náhoda je blbec, potká naproti přes ulici nějakého ratlíka se kterým se nekamarádí, vyjede po něm nebo naopak, nebo pes nestíhá, unaví se, zastaví se… Nikdy nevíte.

… A tohle se skutečně jednoho dne stalo. Pej jí strhnul řídítka, máma slítla z kola a celá se ošklivě podřela na betonové silnici, protože jela zrovna rychle a z kopce (od té doby už takhle se psy nejezdila). Psa nikdo neztrestal, byla to nehoda. Vrátila se domů celá rozbitá.

A pes, jakoby věděl co ,,provedl“, byl několik dalších dnů pořád u ní a neustále jí rány olizoval. Na to kolik toho bylo, to bylo velice rychle zahojené. A pro mne, jako poselství do budoucna, to bylo naprosto jednoznačné. A jsem ráda, že ještě dnes se najdou lidé, co to poznali doslova na vlastní kůži.

Pes je skutečně všestranný společník i léčitel. Zajímavé je, že mi mohlo být tak 5-6, ale pamatuji si to jako velice zajímavý a emotivní zážitek. Možná i s nádechem tajemna. Pes očividně dobře věděl co dělá a já si u pozorování vyslechla vyprávění o tom, jak jsou psi léčiví… A kde jsou emoce, tam je silný zápis a vzpomínka na celý život.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s léčivými silami psů?

Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Marťa 2014-08-14 08:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám pejska a oblizuju se s ním pořád a to dokonce i tak, že otevřu pusu a necham si od něj olizat i dásně a jazyk. Proč? Jednak je to docela sranda, a jednak mi to vždycky pomohlo když jsem měla zánět dásní, porezany jazyk apod. Navíc od doby, co se s ním takto oblizuju, nevím co jsou afty, koutky a rovněž mám hodně dobrou imunitu. Já se svým psem mám celkově dobrý vztah a říkat, ze je špatné nechat se olizovat psem je podle mě teda pěkná hovadina :/.

Ikona diskutujiciho Lorána 2014-08-14 09:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jakožto milovník zvířat (a i s menší arachnofobií bych zmlátila mučitelé tarantul) si myslím, že zvířata mají jednoduše instinkty, které lidem chybí a už díky tomu jsou lepšími tvory než my, agresivní fakani bez srsti. :-))

Ikona diskutujiciho Iveta 2014-08-14 09:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Teda zvířata mám hodně ráda, ale být Vaším partnerem tak asi jdu zvracet.

Ikona diskutujiciho Tuľa 2014-08-14 09:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja mám so psíkmi a liečením rán iba tie najlepšie skúsenosti. Som majiteľkou troch feniek. Pravdou je, že rany mi olizuje tá, ktorá je na mňa najviac naviazaná. Všetky rezné rany, popáleniny, hnisavé záležitosti – psík cíti, že je tam problém, a dožaduje sa vylizovania, chce pomôcť. Sama na sebe tak môžem zdokumentovať množstvo expresne rýchlo vyliečených a zahojených rán. Nemyslím si, že sa treba báť slín a baktérií psíka, o ktorého sa riadne staráte. Olizovanie tváre to je už iné kafe – to mojim fenkám nedovolím. Ja teda za seba vrelo odporúčam!

Ikona diskutujiciho Alue 2014-08-14 10:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: To může být alergická reakce na některou ze složek jejích slin. Přece jenom je to hodně šlechtěná rasa, takže tam mohlo dojít k nějaké změně, která u obyčejného ořecha není obvyklá.

Ikona diskutujiciho Marek 2014-08-14 11:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemusíme byť odkázaní na psie sliny,máme totiž vlasté,sú rovnako liečivé a sú naše.Ak sa napríklad porežeme na jazyku,rana sa spravidla veľmi rýchlo zahojí,pretože v ústach sa nepretržite produkujú naše vlastné,liečivé a pre našu osobu jedinečné sliny.Skúste používať vlastné sliny aj na rôzne poranenia kdekoľvek na tele.Človek nech sa lieči vlastnými slinami a psie sliny nech prenechá psovi na svoje boľačky.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2014-08-14 12:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můj děda měl taky pejska, malého černého jezevčíka, který mu taky olizoval rány, vždycky, když se řízl do prstu. Prý se mu to líp hojí. Tenkrát jsem to moc neschvalovala, ale nechtěla jsem mu to rozmlouvat.

Ikona diskutujiciho Marťa 2014-08-14 13:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Můj přítel to dělá taky takže si pak nemáme co vycitat :D

Ikona diskutujiciho Iveta 2014-08-14 13:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Když nad tím přemýšlím, tak to používáme všichni instinktivně. Když si třeba poraníme prst, co s ním každý prvně udělá? Strčí do pusy.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-08-14 13:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho BP 2014-08-14 14:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na jare jsem navstivila na par dnu kamaradku, co ma maleho pejska. Mela jsem na kazde noze velke, praskle puchyre. V momentu, kdyz jsem bose nohy natahla pod stul, pejsek pribehl a zacal mi je poradne olizovat, neuveritelne me to lechtalo, ze jsem se musela smat. Kamaradka chtela psa poslat pryc, ale rekla, jsem, at pejska necha, ze urcite vi, co dela. A taky ze jo. Za par dnu byly nehojici se puchyre uzavrene a zahojene. Drive jsem mela andulku Filipa, kterou jsem naucila krasne mluvit pres 50 slov a byla neuveritelne spolecenska, ta zase rada v momentu, kdy jsem otevrela pusu, tak mi do ni skocila, drapkama se drzela rtu a zobackem mi tukala po zubech. Nevim dodnes, co tam hledala, ci presne delala, ale vzdy jsem ji chvilku nechala, nez jsem ji rukou presunula na rameno. Rikala jsem si, ze asi vi, co dela. No a jestli mam nejake parazity ? Urcite, nedelam si iluze i presto, ze pravidelne jim a piji pripravky, co maji odcervovat. Vzdy mam kolem sebe nejake zvire, uz jen jejich hlazeni mi dela dobre…. at uz je to pes, kocka, morce ….

Ikona diskutujiciho Marťa 2014-08-14 14:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: super nápad! Můžu něco takového udělat v rámci výstupní práce, nebo jen tak bokem v rámci studia (studuju jako laborantka a myslím ze během následujícího roku uz na to budu mit dostatek vedomosti). Mohla bych odebrat ruzne vzorky, udelat si z toho pak nejaky zapis a porovnat to. Ale asi bude divné az zaklepu sousedce na dvere se slovy: "potrebuju si odebrat vzorek slin vašeho knirace-a taky tech vasich" :D.

Ikona diskutujiciho Vojta 2014-08-14 16:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je jasné proč se šíří mekty o zánětech a podobných blbostech, proč byste se nechali olizovat psem zadarmo, když vám nabízíme všelijaké předražené mastičky a náš průmysl by přišel o peníze?

Ikona diskutujiciho Kacaba 2014-08-14 17:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Osobne bych rekla, ze jsem asi plna parazitu a je mi to jedno. Jsem docela cune a vzdycky jsem byla. Na ockovani prdim i do asie jsem jela cista. Mozna, ze diky tomu, ze jsem prase mam dobrou imunitu a nejsem vubec nemocna..nesprchuju se kazdy den a diky tomu mam krasnou plet i pokozku po tele. Moje sestra je zase moc opatrna a marodi porad. Pejska mam tez a bez pusinek se to neobejde ani den. A rany se po olizovani fakt hoji lepe..to uz mam vyzkousene mockrat..holt u me plati – cistota pul zdravi, spina cely! Hehehe:-D

Ikona diskutujiciho Arleta 2014-08-15 07:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:Teda ja jsem taky velkej oblizovac psu, ale az takhle :D

Ikona diskutujiciho BP 2014-08-15 09:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

(13): Vidim to stejne. Reakce dnesnich odborniku, vedcu, doktoru na alternativni moznosti ve vsech smerech uz vubec nectu. Je to ztrata casu a pise se vlastne porad to same …. pomluvy a zadupavani vsech konkurecnich, nevydelecnych metod. Ale vzdy je treba dvou stran, nemuze byt pachatel bez obeti. A pokud spousta lidi bude nadale verit tomu, co se pise a vidi v oficialnich mediich, tak to bude vypadat tak, jak to momentalne vypada.

Ikona diskutujiciho Petr Podhorsky 2014-08-15 14:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, já nevím, když měl můj pes ránu na ocase a dostal se k ní, stav se zhoršoval. Teprve po zamezení přístupu a zaléčení ATB se rána vyhojila.

Ikona diskutujiciho Přemek 2014-08-16 00:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: To se stáví tehdy, když je třeba ránu sušit – sliny způsobují mokvání. Ano, není to všelék.

Ikona diskutujiciho Bára 2014-08-16 11:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Máme doma pět fenek a mému bratrovi čerstvě po amputaci pravé nohy nad kolenem neustále olizovali pahýl a jizvu na něm. Jizva se krásně zahojila a už není takřka viditelná což většinou bývá. :-)

Ikona diskutujiciho Verča 2014-08-16 16:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já patřím k těm "bláznům", kteří si od psů nechávají olizovat obličej. Chtěla jsem léčivé účinky psích slin vyzkoušet na ekzém, který mám, mimo jiné, na čele v oblasti, kde mi začínají růst vlasy, leč má fenka se do olizování vůbec nemá. Škoda, je to dost obtěžující ekzém na který mi doposud pomáhaly jen kortikoidy, avšak vždy jen po dobu mazání příslušnou mastí. Musela bych se tedy mazat celý život a to se mi fakt nechce! V současnosti hodlám vyzkoušet jeden z přípravků českého výrobce přírodní kosmetiky Nobilis tilia, tak snad zabere.

Ikona diskutujiciho Sylva 2014-08-18 11:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Aynarra Tulrgar 2014-08-22 15:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Okay, jsem ráda, že jsem na článek narazila a nejsem jediný blázen, co to takhle praktikuje už několik let. Se psy žiju od malička. Momentálně mám psí smečku, čítající 3 "kusy", ale pouze jeden je takový blázen, že dokonale a vždy vycítí, kde mě co bolí nebo kde jsem si co rozdrápla. Dokáže poznat  bolavá kolena mé maminky, které ji každé ráno olizuje "jakoby masíruje" a každý den slyším, jak mu říká, že to stejně nevykousne.

Ikona diskutujiciho Koko 2015-01-02 19:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak já jsem jedno z těch dětí, co vyrůstalo s touhle zmíněnou trojkou: pes, kočka a prase :D Je fakt, že mám imunitu skvělou, moje dcera naštěstí taky, možná je to i tím, že máme pejska a nějak moc neřeším, jestli jí sem tam oblízne. Náš pejsek pusu neoblizuje, je naučená na nos nebo ucho… Ohledně léčení ran psíma slinama jsem už taky slyšela ledacos… Manžel měl z fotbalu často slezlý nehet na noze, někdy se to špatně hojilo a je fakt, že pejsek bebino vždy našel a měl snahu "léčit", asi je to vážně jejich instinkt 🙂 Kdo tohle kritizuje, zajímalo by mě, jestli slyšel naopak o případě, kdy někdo takhle od psa něco chytil, nebo se mu rána po olízání psem zhoršila… Já teda fakt ne :D Nicméně ještě jsem zaslechla, že lidé mají v puse hafo bakterií, možná horších, než psi a taky se líbají a to nikomu nechutné nepřijde :D

Ikona diskutujiciho Fenisti 2017-08-29 08:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Spadla jsem a rozedřela si koleno. Po namáhavém umývání vodou mi tam stále zůstaly zbytky krve a rána mi začala trošku hnisat. Sedla jsem si na schody před dům a náš pes se dožadoval toho, aby mi ránu olízal. Nenechal se odstrčit, tak jsem ho nechala. Ránu mi vyčistil a už mi ani nehnisá.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek