Měsíční kámen, který v roce 1969 darovali astronauti Apolla 11 nizozemskému premiérovi, se ukázal být padělkem. Nizozemské národní muzeum Rijksmuseum v roce 2009 s rozpaky oznámilo, že jeden z jeho nejoblíbenějších exponátů, měsíční kámen, který měl odhadovanou hodnotu £308.000, je padělek. Ve skutečnosti je to jenom starý kus zkamenělého dřeva, který nikdy nebyl ani poblíž Měsíce.
Rijksmuseum je proslulé svými sbírkami výtvarného umění, zejména obrazy Rembrandta a dalších mistrů. Jeden z jeho exponátů, „měsíční kámen“, byl poprvé představen v říjnu 2006 jako ústřední exponát výstavy „Leť se mnou na Měsíc“. Muzeum tehdy uvedlo, že kámen symbolizuje „objevování neznámého, kolonizaci vzdálených míst a přivážení pokladů…“. Představení a přednáška o „měsíčním kameni“ se dokonce naplánovala na 7. října, aby byl akorát úplněk.
Kámen byl předán jako soukromý dar bývalému premiérovi Willemu Dreesovi mladšímu v roce 1969 velvyslancem USA v Nizozemsku J. Williamem Middendorfem II. během návštěvy astronautů Apolla 11 Armstronga, Collinse a Aldrina krátce po prvním přistání na Měsíci. Drees byl již 11 let mimo svůj úřad, ale byl považován za váženého státníka.
Když Drees v roce 1988 zemřel, byl kámen darován Rijksmuseu, kde je dodnes. Podle mluvčí muzea paní Van Gelderové nikdo nepochyboval o pravosti kamene, protože se nacházel v premiérově vlastní sbírce a jeho získání si ověřili telefonátem do NASA.
Podle článku, který Rijksmuseum zveřejnilo, byl kámen svého času pojištěn přibližně na půl milionu dolarů, ale jeho skutečná hodnota pravděpodobně nepřesahuje 70 dolarů.
Bývalý velvyslanec USA, pan Middendorf, si nebyl schopen vzpomenout na přesné detaily toho, jak se kámen dostal do vlastnictví amerického ministerstva zahraničí. Je známo, že NASA v 70. letech 20. století darovala měsíční horniny více než 100 zemím, ale když byl kámen v roce 2006 vystaven, jeden z odborníků řekl muzeu, že pochybuje o tom, že by byl nějaký materiál rozdán tak brzy po přistání člověka na Měsíci.
Vědci ze Svobodné univerzity v Amsterdamu okamžitě zpochybnili, že hornina pochází z Měsíce a zahájili její rozsáhlé testování. Testy dospěly k závěru, že kámen je zkamenělé dřevo. Představitelé amerického velvyslanectví nedokázali nálezy vysvětlit a nic nevyšetřili. I když testy prokázaly, že kámen není z měsíce, kurátoři Rijksmusea tvrdí, že si ho přesto ponechali jako kuriozitu.
překlad © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022 / podle Zdroje
Poslední komentáře
-Myslitel Kouknu na půdu, bude to asi napsané na…
-Alue K. Loskotová Já jsem také pro trénink ale většinou jsem…
-zuzi Raz sa mi stalo že som mal nočnú…
-mariankosnac Naopak neřádily otevřeně, vždy bylo nezbytné odhalit místo…
-není