Kmen Dogonů a jejich tajemné spojení se Siriusem

16.9.2023 v Záhady 8

Nejjasnější hvězdou na obloze je bezesporu Sirius. Jméno Sirius pochází z řečtiny a překládá se jako zářící nebo jasný. To, co se jeví jako jedna hvězda, je ve skutečnosti dvouhvězdný, nebo možná i trojhvězdný systém podle pozorování provedených ve dvacátých letech minulého století. Naši vědci začínají chápat to, co naši předkové znali tisíce let před námi. Když zmiňujeme předky, je tím myšlen zejména podivuhodný domorodý kmen Dogonů, který sídlí na centrální planině u útesu Bandiagara ve státě Mali u řeky Niger v Africe.



Až do roku 1930 byli Dogoni jedním z nejvíce izolovaných národů v Africe. Kmen dogonů má se Siriusem tajemné spojení. Podle Dogonů přišli bohové ze Síria a přinesli jim znalosti a moudrost. Byli to bohové instruktoři.
Zajímavé je, že Dogoni věděli o Siriusu a jeho trojité hvězdné soustavě mnohem dříve, než moderní věda vůbec zjistila jeho existenci.

Sirius (nebo též Psí hvězda, Aschere nebo Canicula) je nejjasnější hvězda na noční obloze. Ve skutečnosti se jedná o dvojhvězdu – Sirius A a Sirius B. Je to nejjasnější hvězda v souhvězdí Velkého psa.

Vlevo nákres kmene Dogonů, vpravo moderní astronomický diagram.

Podle studií se věří, že Sirius C je třetí systém. Je to červený trpaslík, který je stokrát menší než naše Slunce a je mnohem méně jasný, takže je obtížně viditelný našimi zařízeními. Takže stále čeká na potvrzení od astronomické komunity.

Dogoni však věděli o trojhvězdném systému Siria a to způsobuje velký rozruch. Staří Egypťané také znali Sirius a stejně jako Orion považovali tento hvězdný systém za velmi důležitý, protože věřili, že jejich bohové pocházejí z Orionu a Siria. Jmenovali se Osiris a Isis.

Dogoni jsou nesmírně zajímavý kmen. Jejich nejposvátnější a nejstarší tradice hovoří o hvězdě, která je doprovázena planetárním systémem Sirius, který nazývají „Po Tolo“. Ještě zajímavější je fakt, že Dogoni věděli, že každých 50 let planeta dokončila svou oběžnou dráhu. Tato fakta znali dávno před moderními astronomy.

Aby to bylo ještě zajímavější, Dogoni věděli o existenci třetí hvězdy, kterou nazývali „Emme Ya“. To přesně odpovídá relativně nově objevenému Siriusovi C. Dogoni věří, že Emme Ya je ve skutečnosti čtyřikrát lehčí než Po Tolo, i když trvá stejnou dobu, než dokončí svou oběžnou dráhu kolem Sirius A.

Jak je možné, že tito neuvěřitelně inteligentní lidé, známí jako kmen Dogonů, znali takto rozsáhlé astronomické detaily? Detaily, které byly považovány za čistě mytologické příběhy, dokud nebyly skutečně potvrzeny astronomií a vědou. Mytologie se najednou proměnila ve skutečnost.

Jak je možné, že Dogoni měli všechny tyto astronomické znalosti bez prostředků ke správnému pozorování oblohy? Jejich podrobné znalosti o naší sluneční soustavě jsou neuvěřitelné. Věděli o Jupiteru a označovali ho jako „Dana Tolo“.
Věděli také o čtyřech satelitech a prstencích. Jejich „mytologie“ popisovala eliptické dráhy planetárních systémů kolem Slunce a dokonce znali Slunce jako „
bratrský systém“ Siria.
Tvrdí, že tyto dva systémy se oddělily a vytvořily dva různé hvězdné systémy, ale s jedním identickým původem.


Nahoře znalosti kmene Dogonů, dole poznatky moderní vědy.

Moderní astronomie ví, že Sirius B je „bílý trpaslík“, technicky vzato malá hvězda, která je extrémně těžká. Dogoni vědí o Siriusu B, přitom je nemožné vidět Sirius B na obloze pouhým okem, a dokonce mají téměř totožné astronomické diagramy ve srovnání s našimi současnými. Jejich kresby představující oběžnou dráhu Sirius B kolem Sirius A jsou ohromující. Dokonce i nakreslili Sirius B s menší velikostí a tvrdili, že samotná hvězda se skládá z materiálu jasnějšího než železo, kterému říkají „Sagla“.

Dogonská „mytologie“ přesně reprezentuje to, co právě zjišťujeme o našem vesmíru. Sirius byl poprvé spatřen v roce 1862, kdy se americkému astronomovi Alvanu Clarkovi podařilo vypozorovat, že Sirius se skládá ze dvou hvězd.

Jak se starověkým Dogonům podařilo vypočítat, že „Po Tolo“ trvá oběh kolem Siria asi 50 let, když současná astronomie s malým stupněm chyby vypočítala, že to ve skutečnosti trvá 50 040 let?

A je toho víc. Dogoni uvádějí, že „Emme Ya“ (neboli Sirius C) je druhým společníkem Siriuse a má dokonce menší satelit, který kolem něj obíhá. Dogoni tomu říkají „Nyan Tolo“, v podstatě přeloženo jako Hvězda ženy.

Sirius v jiných kulturách a starověkých civilizacích
Nejedná se samozřejmě o ojedinělou událost. Staří Egypťané měli také rozsáhlé znalosti o Siriusovi. Ve starověkém Egyptě byl Sirius označován jako Sopdet a je zaznamenán v nejstarších astronomických záznamech. Během éry Střední říše (2055/2040–1650 př. n. l.) staří Egypťané založili svůj kalendář na heliakálním vzestupu Síria.

Pro Chibchy ze současné Kolumbie znamenal heliakální vzestup Síria začátek období dešťů.

Starověcí Sumerové také považovali Sirius za velmi důležitý a používali jej k definování načasování zemědělského cyklu.

Jasné hvězdy Siria byly pro starověké Polynésany důležité pro navigaci mezi mnoha ostrovy a atoly Tichého oceánu.

Pro obyvatele Māorů na Novém Zélandu znamenal výskyt Síria chladný začátek zimy. Māorští lidé to nazývali Takurua s odkazem na roční období a hvězdu.

Jak vidíme, existuje mnoho kultur a starověkých civilizací, které věřily, že Sirius je nesmírně důležitý, ale Dogoni měli o Siriovi nejpřesnější podrobnosti. Podle Dogonů všechny jejich znalosti pocházejí od bytostí, které pocházejí z „Nyan Tolo“, což je satelit „Emme Ya“ v systému Sirius.
Kolem roku 3000 př. n. l., tyto bytosti, které jsou označovány jako „Nommos“, dorazily k Dogonům v „červené arše“. Když tyto bytosti přistávaly, byl kolem nich oheň a kouř a přistání doprovázely dunivé zvuky, které připomínaly obrovské kameny narážející do sebe.

překlad www.aluska.org 2023 / podle Zdroje

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho jan 2023-09-16 16:01:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sírius bez Síria, tedy setkání se Síriem.

Ikona diskutujiciho janka 2023-09-18 12:05:48
Ikona diskutujiciho
sipka

Buď je to Harry Potter vliv, nebo seo optimalizace. 😀

Ikona diskutujiciho Jara 2023-09-16 21:47:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vždy jsem se rád díval na hvězdné nebe a s hvězdami jsem jakoby hovořil.Každá je jiná,každá ma jinou energii,jakoby jinou povahu.Sírius je velmi zajímavý a zajímavější v souvislosti s Dogony,kteří prý dodnes ukrývají artefakty ze Síria,naposledy jejich utajovanou jeskyni hledali japonci,taky marně,nenašli. Mým oblíbeným souhvězdím je Labuť,Casiopeja a V.Medvědice.U Labutě rád pozoruju Vegu v Lyře. ( Vega-jasný sokol,nesoucí zprávy ze souhvězdí Labutě pro první hvězdu v souhvězdí V.Medvědice ) Ale dost zajímavá je i naše planeta Venuše,má zvláštní schopnost pootevřít prastaré dveře uvnitř duše člověka s informací o první inkarnaci,prvním vtělení do těla člověka na Zemi,takto to bylo u mne,stalo se.Venuše je prima.

Ikona diskutujiciho zuzi 2023-09-18 12:08:04 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsou to vlastně přímé důkazy toho, že naše skutečná historie je úplně jiná než jak je nám prezentováno. Čím víc toho člověk takhle najde, tím víc vidí, jak je oficiální dějepis polepený z představ. Nevyčítám historikům že to nevědí. Nikdo z nás před tak dlouhou dobou nebyl naživu a zcela jisté není nic. Ale nelíbí se mi, jak se tyto zásadní poznatky úplně ignorují.

Ikona diskutujiciho Q 2023-09-18 12:24:16 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky se divím že jsem o tomto poprvé četl až tady a teď. A přitom je to podle mě docela dost podstatný info.

Ikona diskutujiciho Květa 2023-09-18 12:26:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji paní Alue za tyto skvělé články. 🌹

Ikona diskutujiciho Dalimil 2023-09-18 12:29:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

poctivě jsem si poslechl všechny rozhovory s nerudou co tady nedávno vyšly a přesně tohle se tam přece taky říká. že je lidstvo od pradávna upravováno a kontaktováno pokročilou inteligencí – je to potvrzení z úplně jiného zdroje. puzzlíky pěkně zapadají do sebe!

Ikona diskutujiciho žabikuch 2023-09-18 12:51:40 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc zajímavý. Díky Alu za článek a těším se na další.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek