Kofola se stévií obsahuje aspartam! – Je to podvod na zákazníky?

21.1.2013 v Prevence 26

Kofola slazená ,,stévií“? – Úžasná zpráva pro každého, který jakýmkoliv způsobem bojuje za lepší a kvalitnejší potraviny na trhu. Ať už je to vzděláváním veřejnosti, bojkotem určitých výrobků, nebo jakkoliv jinak.

Pravdou je, že snaha vzdělávat veřejnost a varovat ji ať pečlivě čte etikety, přináší své ovoce. Kdo chce vědět, ten dneska ví i během pár minut, také díky internetu.

(A v této souvislosti třikrát sláva a hurá Romanu Vaňkovi za jeho seriál na Streamu: Peklo na talíři. Jeho přínos pro nás všechny je obrovský.)

To nutí výrobce reagovat. Nelze vyrábět chemický hnus, který si nikdo nekoupí. To už je lepší přejít na zdravější suroviny i za cenu toho, že firma bude mít trochu větší náklady.

Ovšem ,,Kofola slazená stévií“, to je mistrný husarský kousek. Kofola se směje, zatímco koncový zákazník je za idiota. – Proč?

Kofola se na jednu stranu rozhodla, že se pokusí zacílit na lidi, kteří ,,jdou po zdravém“, ale zároveň to udělala tak, aby na výrobě nic neprodělala.

Proč je aspartam úplně všude, přestože je velmi nezdravý, karcinogenní a nebezpečný?

Odpověď je velmi jednoduchá: Jsou v tom peníze. Sladit aspartamem je milionkrát levnější, než sladit cukrem, nebo jakýmkoliv jiným sladidlem, které známe. Výrobci na spotřebitelích zcela jednoduše šetří.

Ďábelský plán

,,Dejme lidem co chtějí: Dejme jim ,,zdravě“ slazený nápoj. Uvedeme ho s fanfárami a veškerou reklamní strategii postavíme na jednoduchém sloganu:

… Ale zároveň lidem neřekneme, že stévie obsahuje kofola zanedbatelné množství a zbytek je aspartam. Ušetříme obrovské peníze. Uvedeme na trh produkt, jehož výroba bude ještě levnější než stará Kofola s cukrem, ale trhneme na tom jedovatém šmejdu takové peníze, že se v nich všichni můžeme koupat… A projde nám to. Protože lidé jsou stejně blbí a nečtou etikety pečlivě…“


Takt nějak asi mohla znít slova některého z mozků v této firmě. Osobně je to pro mne obrovské zklamání. Kamkoliv přijdu, všude na mě útočí nápoje s aspartamem, kterému se vyhýbám velice pečlivě, protože nejpozději po třech prvních doušcích u mne nastávají prudké křeče v břiše, které trvají další 4 hodiny minimálně. Proto jediné, co si mohu dát, je Kofola, nebo zázvorový tonic, ovšem pouze od Coca-coly, jinde je totiž také aspartam.

(Pokud nechápete tuto moji extrémní reakci na aspartam, vysvětlení je stejné jako když jsem varovala před Wi-fi. Čemu nejste vystavováni, na to nejste zvyklí a potom reagujete. U mne se ,,alergie“ na aspartam vytvořila asi dva roky poté, co jsem s ním ani jednou nepřišla od té doby do styku a tělo se od něj očistilo, tím pádem si i ,,odvyklo“.

Křeče jsou to opravdu strašné, žaludek, kompletní střeva a dokonce i vaječníky. – Kdybych o aspartamu nevěděla vůbec nic, tělo mi to ukáže samo naprosto jasně.)

Kofola u mne platila za slušnou firmu. Které pořád ještě tolik nejde o peníze jako ostatním. Která udržuje původní recepturu s cukrem, přestože sladit aspartamem by bylo levnější…

A teď takový šok.

Skutečné složení ,,zázračné novinky se stévií“ je následující:

,,voda, oxid uhličitý, barvivo E150d, regulátory kyselosti: kyselina citronová, citronan sodný, chlorid sodný, esence KOFO, aroma, lékořicový extrakt, konzervant: benzoan sodný, sladidla: Stéviové glykosidy (extrakt z listů Stevie Rebaudiana), afesulfam K, aspartam, sukralóza, kofein.“

Sukralóza je, vážení přátelé, také umělé sladidlo 🙂 – Vyrobené v laboratorních podmínkách z normálního řepného CUKRU. Je to bílý prášek, 500x sladší než cukr klasický a názory na jeho ,,zdraví neškodnost“ se občas rozcházejí.

Tak tedy, máme Kofolu oslazenou stévií, která obsahuje rakovinotvorný aspartam, pak jeho ,,odrůdu“, která dělá to samé, tedy acesulfam K a aby toho nebylo málo, máme tady ještě sukralózu… Která je sice z cukru, ale v laboratoři si s ní tak pohráli, že to vlastně už není cukr, takže na reklamu napíšeme klidně ,,bez cukru“… voalá! – Tahák na blbce je na světě.

Ne tak úplně. Mnoho lidí už si toho samozřejmě všimlo a vznikají články, kde se nad tím pohoršují. Co mě velice zaujalo, je část článku ze stránky Vitalia.cz, kde se dokonce autorka článku rozhodla napsat přímo Kofole. Cituji:

Kde je ono slibované „slazení přírodou“? A nejde tak trochu o klamání spotřebitele? Do milé Kofoly jsem napsala e-mail, v němž jsem svoje zklamání vyjádřila: „Nepřipadá vám trochu jako klamání spotřebitele, když uvedete na trh novinku „kofolu se stévií“, v níž je ve skutečnosti vedle stévie obsažen aspartam a acesulfam K? Chtěla jsem si tuto novinku koupit, ale rozhodně to neudělám. Tento přístup i výrobek je pro mě velkým zklamáním.“

Kofola na můj dotaz reagovala následujícím způsobem: „Na receptu kofoly, která by byla čistě přírodní, se pracuje. V současnosti naše laboratoř je schopna vyrobit kofolu tímto způsobem. Je nám líto, že se Vám náš krok k přírodnějšímu nápoji nelíbí. Snad se to v budoucnu změní.“

Tak to vidíte. Kofola řekne, že je jí líto, že se nám její úžasný krok za zdravějšími nápoji nelíbí. K aspartamu se raději nevyjádří. – Skutečně ale jde o lživou reklamu. Pokud si zákazník přečte: ,,Bez cukru, slazeno stévií“, řekne si ,,Je tam stévie“. Tečka. – Už neočekává nic dál…. Ale ono je toho tam dál dost, celkem další tři sladidla a to třetí je dokonce manipulovaný CUKR… KOFOLA BEZ CUKRU SE SUKRALOZOU?!

To je zhruba takový podvod, jako kdybych já začala vyrábět dětskou výživu, do které bych z nějakého pro mně výhodného důvodu dávala rtuť. Ale výživu bych prodávala s tím, že obsahuje nějakou super zdravou složku, ovšem o té rtuti už se nezmíním… A až pár dětiček umře na selhání jater, nebo oslepnou, řeknu :,,Jéjda, to mě ale mrzí, že se vám nelíbí moje snaha o zdravější dětskou výživu“.

Kocourkov? – Kofola dokázala, že je to možné.

Radím vám dobře, nekupujte to. O aspartamu už jsem psala mnohokrát, v archivu Alušky.org najdete bohatou zásobu článků. Zjišťujte si, čtěte etikety a nenechte nikoho, aby z nás dělal blbce.

Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Komentáře

Ikona diskutujiciho Auri 2013-01-21 07:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdyz jsem tuto Kofolu videla v regalu prvne, nadsene jsem po ni sahla. Nastesti uz si u vseho ctu slozeni (i kdyz se tomu mnozi vysmivaji!?!) a po zjisteni, ze obsahuje aspartam, jsem ji zase vratila do regalu. Presto jsem ji pak jednou pila a sice nevim, jestli jsem snad ocistena od aspartamu nebo to byla spis sugesce, ale bylo mi z ni docela zle.

Ikona diskutujiciho Markéta 2013-01-21 08:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Běžná manipulace, už mě to nepřekvapuje…piju vodu s citronem, bez cukru a je to nejlepší…M.

Ikona diskutujiciho *Veronika* 2013-01-21 08:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jdu blejt, velebnosti. A tobě Aluško děkuji za informaci, myslím, že kdybych viděla v obchodě nápis stévie, tak tu kofolu drapnu a jdu a nenapadne mě, že tam dokáží nacpat další svinstvo… z prncipu s kofolou končím, tohle je hnus 🙁

Ikona diskutujiciho Arvari 2013-01-21 09:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zase abysme byli fér, nikde se tam nepíše 'bez umělých sladidel', nebo 'slazeno výhradně stévií'…

Ikona diskutujiciho Alue 2013-01-21 09:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Smát se ti, že si kontroluješ složení potravin, může fakt jenom úplný blbec. Nic si z toho nedělej.

Ikona diskutujiciho Míša 2013-01-21 10:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Začali jsme ji kupovat asi před půl rokem. Toho aspartamu jsem si taky nevšimla úplně hned, protože mě to nenapadlo. Kupuju ji teď ale dál, protože je to kromě čaje a vody jediná věc, která piju. Myslím si, že pokud jím a piju docela hodně zdravě, jedna flaška aspartamu za týden mě snad nezabije. Něco jiného si dávám totiž vážně výjimečně. Horší je, že teď v posledním cca měsíci jsem taky zaznamenala, že mi po tom není úplně tak dobře, jak by mělo. Což podle Tvého popisu nechápu, když jsi říkala, že ty to pociťuješ jen díky tomu, že ho nepiješ. Jakto, že já bych to zaznamenala, když si občas tu kofolu dávám?

Ikona diskutujiciho Zuzana 2013-01-21 11:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Klamáním spotřebitele se zabývá i časopis D-test a jeho pořad A dost!, myslím že jestli s tím někdo chce něco udělat, může napsat i tam. Nebo potravinynapranyri.cz, to je také super web.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-01-21 12:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Když nárazově přijdu do styku s jedovatou látkou, kterou moje tělo nezná, mám extrémní reakci. Pokud ty s tou látkou jsi ve styku pravidelně, je ti po ní sice blbě, ale už to nejsou bodavé křeče, ale třeba ,,jen" nevolnost, nebo pozoruješ pomalu zhoršování tvého zdraví a nemusíš vůbec tušit, že to je z toho.

Ikona diskutujiciho Ivo 2013-01-21 12:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jednou jsem ochutnal tu s vanilkou a byla fakt moc dobra a hezky vonela xD

Ikona diskutujiciho Ananas 2013-01-21 14:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za tenhle článek Aluš :D takovéhle mě vždycky vyburcují, takže jsem hned po dočtení prohlédla ledničku i špajz a všechno prošlo. Jenom mě to štve, protože kofolu mám ráda, ale budu se s tím muset smířit, radši se toho vzdám než abych do sebe ládovala nějakou hnusnou chemii.

Ikona diskutujiciho Jirka87 2013-01-21 16:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když to teď vemu všeobecně ne jenom kofolu, etiketa na výrobku je jedna věc – ale skutečně je ve všech výrobcích pouze to co je na etiketě? Myslím že to tak nebude a i když budeme pečlivě vybírat, úplně všemu se neubráníme.. Není žádným tajemstvím že testy na potraviny v Německu průběžně odhalují různé vady, ale k nám se dováží potraviny kategorie B. Občas se na něco přijde ale je to málo, to je tak když si sami necháme zlikvidovat svůj zemědělský a potravinyzpracující průmysl.. Je potřeba mít svůj seznam ověřených potravin a i u nich kontrolovat jestli se nemění receptura k horšímu, bohužel světový kapitál drží šedé eminence a spoustě výrobců aby vůbec přežila nezbývá než šetřit na technologiích, spousta firem už dávno nevydělává, jen se snaží přežít, je to právě tím že čím dál větší kapitál drží ti, kterým nejde o zdraví ale o zisky, nadnárodní korporace, MMF, ECB, EU atd. Státní složky, firmy a všechny lidové složky jsou na tom rok od roku hůř. Nakonec bude nejlepší vrátit se k samostatnosti obživy a co nejvíce potravin si vypěstovat doma, říká se tomu hospodařit:)

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2013-01-21 16:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A ještě je tak ten benzolan dodný, což se snad nejškodlivější konzervant ze všech.

Ikona diskutujiciho karel 2013-01-21 17:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kofola? Její výrobci si to tím svým cukrováním u mě pokazili již dávno, ani si nevzpomínám, kdy jsem nějakou pil naposled.

Ikona diskutujiciho karel 2013-01-21 17:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nápisu bez cukru nevěřím, že by to kofola nenahradila něčím horším…

Ikona diskutujiciho Eileen 2013-01-21 17:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Etikety se opravdu číst vyplatí… Aspartam najdete skoro ve všech nápojích, kolikrát mě právě oné přečtení etikety zachránilo před tím, abych to pozřela. Je to i v tom, kde by jste to na prvním pohled nečekali. A souhlasím, že stará klasická kofola je fakt nejlepší 🙂

Ikona diskutujiciho malé srdce 2013-01-21 17:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přiznám se, že u Kofoly jsem většinou etiketu nečetl až tak pozorně. Společnost, která vyrábí Kofolu jsem považoval za celkem seriózní a snad také proto, jsem si toho aspartamu a dalších nežádoucích složek nevšiml. Po tomto zjištění, je to pro mne opravdu velmi velké zklamání. Už mě docela štve, jak by nás obchodníci klidně kvůli zisku i otrávili. Bohužel, kdyby lidé měli dostatek rozumu, záleželo jim na jejich zdraví a kdyby nekupovali tyto nezdravé produkty a tím nepodporovali nečestné společnosti, které z nás neustále dělají blbce; tak by donutili tyto společnosti začít se chovat ke svým zákazníkům férově. Ale dokud to lidé kupují, nic se nezmění, což mi je opravdu velmi líto. Aluško, díky moc za toto upozornění. Měj se hezky.

Ikona diskutujiciho Peter 2013-01-21 18:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejenom kofola. Dvě hodně nepříjemná zjištění, která mi otevřela kudlu v kapse:

Ikona diskutujiciho Ameline 2013-01-21 19:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nic z toho není lež, nevím, co je na tom šokujícího. Je to mírně zavádějící, to je pravda, ale co dneska není. Stévie tam je, biopivo znamená jen tolik, že je produktem ekologického zemědělství a E110 není konzervant, ale barvivo.

Ikona diskutujiciho myší královna 2013-01-21 20:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já vůbec nevím, co to je stévie, natož aspartam :D Po fiasku s třešňovou kupuji jen obyčejnou Kofolu. Mám po ní dobrou stolici, doporučuju. 😉

Ikona diskutujiciho Marry 2013-01-21 20:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Re-opakovaný

Ikona diskutujiciho Míša 2013-01-21 22:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Nejdřív žádné reakce, až teď. Mé zdraví je posledních pět let stále stejné a relativně dobré.

Ikona diskutujiciho valec 2013-01-24 15:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím všechny, nikdy jsem si nemyslel že kofola je zdravá. Už jenom proto, že je to barevné sladké pití a  český výrobek. Jinak moje zkušenost je, že největší české šmejdy se maskuji za "EKO" "BIO" a Light. Nic z toho nekupuji a při poslední kontrole u lékaře jsem měl hodnoty v krvi zdravé jako mimino a to je mi 47 let. Takže moje zdraví mi radí nekupovat to.

Ikona diskutujiciho kofola man 2013-07-01 17:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podvod to není, samotná stévie mění úplně chuť původního sirupu Kofoly, proto musejí ve výrobě udělat kompromis mezi zdravím a chemií. Mám ale dojem, že už přišli na Kofolu bez cukru bez aspartamu. Si zkuste ochutnat Coca Colu Zero, to chutná stejně jak normální s ckrem – samý aspartam.

Ikona diskutujiciho Radical 2013-12-29 11:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

no milá zlatá a to ještě nevíš, co je v tom citronu za srance, protože živiny a podobně neviděl ani z rychlíku, než se dostal do tvého obchodu, kde nakupuješ :-))))

Ikona diskutujiciho Leannka 2014-04-24 06:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Článok o daľších hrozných účinkoch aspartamu:

Ikona diskutujiciho marty 2014-07-27 17:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono te stevie tam je vic nez pisete. To co je v seznamu prisad uvedeno jako prvni atd je tam toho nejvic… Takze asi tak

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek