Konec zahrádkářů v Čechách?

31.5.2013 v Zdravověda 15

Evropská Komise pracuje na návrhu zákona, který by v podstatě zakazoval šíření osiva mezi drobnými zemědělci i zahrádkáři.

Zahrádkáře a drobné zemědělce staví do role velkých pěstitelů, kteří by museli mít registrované každé semínko, které vsadí do země. Může omezit potravinovou suverenitu jednotlivých států, regionů a skupin a omezuje svobodnou volbu spotřebitelů potravin, kteří se pak stávají závislými na velkých osivářských firmách.

Pokud by byl tento návrh přijat, došlo by k striktním omezením uvádění osiv a rozmnožovacího materiálu do oběhu, a to jednotně v rámci celé EU. Takovéto požadavky mohou vyhovovat zemědělské velkovýrobě, ale významně snižují možnosti zemědělců uchovávat tzv. farmářská osiva, a také zahrádkářů, drobných pěstitelů a organizací, které se věnují záchraně a uchování starých odrůd.


Velká administrativní zátěž – způsobená požadavkem registrace každého osiva – by znemožnila drobným zemědělcům pěstovat na svých polích zeleninu, obilí a další plodiny z osiva z předchozí sklizně nebo od sousedního zemědělce a stavěla by tuto činnost na hranici zákona. Totéž by platilo i pro zahrádkáře či nově oblíbené komunitní zahrady. Ti by pak mohli pěstovat pouze z registrovaných semen pocházejících od velkých osivářských firem.

V praxi by to např. znamenalo, že si sousedi nemohli vyměnit přebytky svých sazenic rajčat anebo nesměli použít na zahrádce jako sadbu své brambory z loňska.

Podle zveřejněného pracovního návrhu nařízení musejí všechny odrůdy splňovat požadavky pro průmyslově šlechtěné, uniformní odrůdy. To odporuje například požadavkům na odrůdy pro ekologické zemědělství. Odrůdy pro ekologické zemědělství musí být plastické, šířeji založené a tím dobře přizpůsobivé pro nejrůznější polní podmínky.

Návrh by omezil druhovou i odrůdovou rozmanitost kulturních rostlin, stejně jako naše společné kulturní dědictví v podobě starých a krajových odrůd, zpochybňuje udržitelné potravinové systémy a ekologické zemědělství. Toto nařízení se přímo týká všech farmářů, drobných zemědělců i zahrádkářů, které svými ustanoveními staví mimo zákon, ale také spotřebitelů, kterým omezuje možnost svobodného výběru potravin.

GENGEL, o.p.s., PRO-BIO LIGA a PRO-BIO RC Moravská brána odmítají tento návrh nového nařízení EU o osivech a dalším rozmnožovacím materiálu, a proto napsali otevřený dopis komisaři, zastupujícího Českou republiku a apelují na něj, aby tento návrh odmítl. Tento návrh, který předložilo Generální ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele (DG SANCO) se bude, podle slov Komise, projednávat dne 6. května.

Otevřený dopis evropským institucím proti tomuto návrhu můžete podepsat online zde: www.seedforall.org. Petici proti nařízení lze podepsat zde.

Zdroj: PRO-BIO LIGA / Tento text byl převzat ze serveru Agris.cz

Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho David 2013-05-31 09:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle dělá Monsanto. Je to nadnárodní organizace založená v USA a je rozprostřená dnes po celém světě. Vlastně jde o to, že si chtějí koupit všechno jídlo, co nám Země dá. Zavlečují tu monokultury, GMO plodiny, pesticidy a na všechno chtějí mít patent. A když bude na všechno patent, tak si doma na zahrádce nebudeš moci vypěstovat ani bramboru, protože to bude pro tebe moc drahé. A navíc jedovaté. Všechno je to kvůli redukci populace o které hovoří např. Rockefeller. Jen se podívejte na youtube, jak tihle "lidé" mají veřejné projevy o tom, že je nutné řídit populaci a redukovat. Ve skutečnosti není rozdíl v tom, kdyby řekli, že je třeba co nejvíce lidí pozabíjet. Tohle vážení nejsou žádné konspirační teorie, ale fakta. Na Facebooku je skupina "The Anti-Monsanto Projekt" a pokud byste v ní byli přihlášeni, taky můžete podepsat petici, celosvětovou a mohli byste vidět fotky, že ve všech koutech světa probíhají proti Monsantu ohromné demonstrace a nepokoje. V TV vám je nikdo neukáže :D Zdraví David !

Ikona diskutujiciho Ella 2013-05-31 10:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kurna,tak to by uz chtelo poradne vysvetleni,proc se takove veci deji,ne aby lidi vsechno brali,co se jim naserviruje a bez opodstatneni,vidlema na ne.Ma snad nastat doba temna?

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-31 10:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Jak tak sleduji dění poslední doby, mám dojem, že v té době temna už dávno žijeme pár let.

Ikona diskutujiciho David 2013-05-31 12:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Navíc jsem se před pár dny dozvěděl, že firma Agrofert, jejímž majitelem je slovenský podnikatel působící u nás, Andrej Babiš, kterého jistě téměř všichni znáte, spolupracuje nějakou dobu s Monsantem na vývoji geneticky modifikované řepky, která má vytlačit olivový olej. Už i něco prodávají v obchodech. Pochybuji, že si uvědomuje dopad toho, čeho se dopouští a co je Monsanto zač. Nebo je mu to spíš jedno.

Ikona diskutujiciho bobek 2013-05-31 12:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

toto nikdy nemůže projít, to je poslední zoufalý výkřik tupohlavců..

Ikona diskutujiciho myší královna 2013-05-31 13:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je bordel, a věk Vodnáře nikde.

Ikona diskutujiciho Lekno 2013-05-31 14:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

kaslat na nich, zime si a dychajme dalej :-)

Ikona diskutujiciho Pavlína 2013-05-31 15:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: To projde to si pište, všechny tyhle svinstva vždycky prošly.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2013-05-31 19:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Spomínam si na dobu pred vstupom Slovenska do Európskej Únie, niekto vylepoval na zastávkách letáky na ktorých písal že EÚ je zločinecká organizácia a varoval pred týmto. Nikto tomu neveril, ľudia sa tomu smiali, ale vyzerá to tak že mal pravdu.

Ikona diskutujiciho Jindra 2013-05-31 21:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Prý už to snad schválili, ale s výjimkou pro drobné pěstitele, skrz velké protesty. U nás se víc protestuje jen, když na to Nova vyrobí kampaň do hlavních zpráv a každý den to přikrmuje, jinak to jde mimo pozornost širšího obyvatelstva. Blíž jsem to nestudoval, jen tohle mám v povědomí z posledních týdnů.

Ikona diskutujiciho Babe 2013-05-31 21:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Tupohlavci řvou často, nahlas a rádi.

Ikona diskutujiciho sugarrock 2013-06-02 19:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To už je úplně postavený na hlavu, rozhodně nepřestanu kvůli tomu s pěstováním, i když to počasí jim docela nahrává; už takhle je česnek prakticky nedostupný

Ikona diskutujiciho Rondir 2013-06-05 01:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]:To mi připomíná dokumenty, kdteré se zmiňují o budoucích uniích. Že je v plánu možná u americká a východní. Ikdyž oficiálně to nikde neuvidíš.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek