Kortizol, stresový hormon: Jak ho snížit?

25.6.2021 v Zdravověda 0

Dnes hodlám tak trochu zpochybnit často opakované tvrzení, že dneska prakticky každý žije ve stresu, stalo se to už součástí životního stylu, přináší to s sebou život ve velkém městě, kde životní prostředí nestojí za nic a věčně nás deptají finanční a hospodářské tlaky, děti mají ve škole problémy… Myslím, že daleko lepším tématem je otázka co dělat, aby se to změnilo.



Pravděpodobně vás překvapím, ale vím jistě, že ne všichni žijí právě takhle. A rozhodně ne každý takhle žít chce. Spousta lidí se chce naučit stres překonávat. Opravdu dost lidí se má rádo a pečuje o své zdraví. Trvalý stres není normou, jedná se o patologii vedoucí k takovému množství poruch a nemocí, že je děsivé na to jen pomyslet. Stres ničí lidské životy a je hrozbou zejména pro nás ženy, protože my jsme proti němu méně odolné.

Jak stres funguje
Z hypofýzy postupuje do nadledvinek signální hormon, povolávající kortizol do akce. K té okamžitě dochází. Organismus je dokonalý systém, nejsou tam žádné dny volna a neplatí žádné výmluvy. Existují pouze nešikovní uživatelé, jako jste vy a já, kteří do palivové nádrže čerpají nesprávnou kapalinu v podobě myšlenek, novinových zpráv, nepotřebné komunikace, nezdravého jídla a partnerů, kteří nás stresují. Naše neurobiologie selhává a jestliže s čerpáním nevhodného paliva pokračujeme po delší dobu, pak … Co nastává je nejspíš zřejmé každému z nás.
Jako to platí u všeho ostatního v lidském těle, také funkce kortizolu jsou zpočátku samozřejmě čistě prospěšné.

Přínosy kortizolu
Pomáhá vyrovnat se se stresem, posiluje schopnost soustředění, nabíjí nás svěžestí a energií, potlačuje alergické reakce. Když je kortizol normální, cítíte se spokojená, máte pocit, že jste ve svém těle a dokonale uzemněná, jen těžko vás někdo vytlačí z vašeho místa nebo pozice a jste se svým životem naprosto spokojená. Jestliže však úroveň kortizolu vzroste, je třeba si uvědomit, že se začíná chovat jako kapitán lodi a je schopen v okamžiku proměnit všechny procesy ve vašem těle.

Co se děje, když hladina kortizolu stoupá
Kortizol řídí produkci progesteronu a testosteronu a dokáže je také bleskově deaktivovat; rozhoupe hladinu krevního cukru a způsobuje její skokové změny, čímž vás obírá o serotonin a dopamin; zaplavuje tělo cukry a jestliže tělo cukr nespotřebuje na tvorbu energie, uloží ho do tuku; zpomaluje metabolismus a vede k ukládání tuku na břiše a v pase; má na svědomí vrásky – je to opravdu on, kdo způsobuje vysychání pokožky a ztrátu kolagenových vláken, navíc svaly kolem očí jsou vlivem stresu v neustálém napětí; rozrušuje svalovou tkáň, takže slábneme, což v důsledku vede k dalším kilogramům navíc.

Příznaky zvýšeného kortizolu: únava, vyčerpání a zároveň neschopnost relaxovat, jisté napětí; tukové vrstvy na břiše; špatná nálada; nevyspání.

Čemu byste se měli vyhýbat a čemu dát přednost, jestliže se chcete vydat cestou vedoucí ke klidu a vyrovnanosti, neboli ke zdravým hodnotám kortizolu? Možná vás překvapí, že byste měli určitým způsobem omezit své běžecké aktivity, pokud mají vytrvalostní podobu. Jestliže pravidelně běháte dlouhé trasy, je tělo ve stálé mírné zátěži, která provokuje zvýšení hladiny kortizolu. Zkraťte své trasy a prostřídejte běh cvičením, posilováním nebo tancem.
Měli byste také zabránit nedostatku vitamínů v těle, především vitamínu C. Existují studie dokládající jeho omezující vliv na růst hladiny kortizolu.
Jste-li kávový maniak, musíte svou vášeň přibrzdit. Evropský úřad pro bezpečnost potravin konstatuje bezpečnost konzumace 3-4 šálků kávy denně, přičemž odborníci doporučují konzumovat kávu mezi 9. až 11. hodinou. Vyšší dávky kofeinu už podněcují tvorbu kortizolu.
Vyhýbejte se nevyspání, choďte spát v přiměřenou dobu a za odpovídajících podmínek. Je prokázáno, že dostatek spánku znamená nižší kortizol – a naopak. Ruku v ruce s odpočinkem jde i schopnost relaxovat. Ideálním způsobem je meditace, jejíž mnohé zdravotní přínosy byly už mnohokrát prokázány. Skvěle uklidňuje mysl poslech hudby. A když si pro uvolnění pustíte nějakou veselohru, uděláte také dobře.
Bojujte proti skleslosti. Je překvapivé, že i taková věc, jakou je váš tělesný postoj a držení těla vůbec může ovlivnit hladinu kortizolu. Sebevědomý, vzpřímený postoj s bradou vzhůru snižuje hladinu tohoto hormonu a zvyšuje testosteron. Takový je výsledek studie profesorky Amy Cuddyové z Harvardovy university, která uvádí, že stačí 2 minuty „vítězného postoje“, aby kortizol klesl až o 25 procent.
Dbejte na správný výběr zdravých potravin, bohatých na vitamíny a Omega-3. Jezte kvalitní bílkoviny, tučné ryby chladných vod, ořechy, semena, citrusy, bobuloviny, banány, tmavě zelenou zeleninu jako je kadeřávek nebo špenát, česnek, cibuli, olivový olej, kurkumu, zelený čaj a heřmánkový odvar. Vhodné jsou rovněž přírodní fermentované produkty jako kysané zelí, kombucha, miso pasta a jiné. Vyhýbejte se cukru.
Velké množství studií ukazuje na těsnou souvislost mezi zvyšující se tolerancí stresu a užíváním probiotik. Doktorka Sara Gottfriedová, známá bojovnice se stresem a kortizolem, autorka programu „Restartujte své hormony“, důrazně doporučuje tmavě zelenou listovou zeleninu, několik kousků opravdové tmavé čokolády po snídani, omega 3 mastné kyseliny a rozchodnici růžovou (Rhodiola Rosea), vyhlášenou adaptogenní rostlinu.

převzato ze Zdroje, / upraveno



Komentáře

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek