KRÁLOVNA SLUNCE – co se nám včely snaží říct? (online)

29.12.2014 v Doporučení 11

DOPORUČUJI! Velice důležitý film!

Včely na světě existují již 150 miliónů let. Jsou nezbytnými pomocníky pro růst rostlin a plodin, které slouží jako potrava dalším živočichům.

Lidé si během svého vývoje uvědomovali důležitost včel a již od starověku se věnovali včelařství.

Nedávno však u včel začalo docházet k nadměrnému úhynu bez zjevné příčiny.

Film se věnuje problematice dramaticky se zhoršujícího zdravotního stavu včelstev a nedozírným následkům, které může mít úhyn včel pro naši samotnou existenci. Hledá odpovědi na otázky, co nám vlastně včely chtějí říct a jaký význam mají včely v širším kontextu udržitelnosti života na Zemi. Aby k takové katastrofě nedošlo, je nutno zásadně změnit náš přístup k chovu včel.

V tomto ohledu film nabízí mnoho podnětů a inspirativních příkladů z celého světa.

Královna slunce (české titulky)

https://www.youtube.com/watch?v=DMb4LbwMDFg


Film má velmi vysoké hodnocení i na csfd.cz (89%) a opravdu stojí za to!

Děkuji čtenáři za poslání…

Kam dál:

Další doporučené filmy – ZDE

Znáte skvělý film, který stojí za zmíňku? – Doporučte mi ho ►mailem◄

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Alek 2014-12-29 09:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když už jsme u těch filmů, dokumentů apodobně tak každému doporučuji film The Beautiful green (Nádherná zelená). Film je o tom jak na jiné planetě která je velmi duchovně vyspělá, žije v souladu s přírodou apod… tak vypravují výpravy na jiné planety a když přijde řada na Zemi tak se (překvapivě) nikdo nepřihlásí. Nakonec jedna dobrovolnice půjde a film mapuje její cestu a zážitky. Musím říci že hlášky typu "Oni ještě nezrušili peníze?" jsou super. Tento film nám pouštěl profesor na AJ  a řekl nám zajímavost, že byl až donedávna blokován což mě ani moc nepřekvapuje.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-12-29 10:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem skoro celý tenhle dokument probrečela, jak je dojemný.

Ikona diskutujiciho Sarkita 2014-12-29 15:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Viděla jsem ten dokument v březnu na doporučení a musím říct, že mě také dojal a všechny ty souvislosti…. Teď si včeliček vážím ještě více než dříve (med miluji a mám velikou spotřebu) a tak na zahradě necháváme vše kvést v trávníku, jetel a další byliny a včeliček tu máme dost. A chodíme bosky a zatím nás žádná nebodla.

Ikona diskutujiciho Q 2014-12-29 16:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Ani mě se nelíbí systém peněz, ale nebylo by správné peníze hned teď zrušit. Člověk si na něco dlouhá léta šetří, zejména na dům, a pak by zjistil, že k ničemu, když by byly jeho peníze před nosem zrušené.

Ikona diskutujiciho Jirka 2014-12-29 17:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chtěl jsem napsat hezký dokument, ale nese smutné poselství o tom, jak se ke včelám/planetě/životu chováme. Ukázka kam pesticidy, fungicidy, antibiotika, genetické modifikace a další bordely vedou. Hrajeme si na boha a přitom nevíme, jaké následky to bude mít pro přírodu/člověka/život za 10 či 100 let. Sami sobě tak vyrábíme geneticky modifikované bakterie, viry, o jejichž účincích nemůžeme mít ponětí.

Ikona diskutujiciho Přemek 2014-12-29 22:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Včely jsou sakra důležité. Děda byl včelař a mě to jako dítě lákalo, jenže jsme byl něšika a děda neměl trpělivost mě učit. Ale ač celý život měšťák, ruplo mi v hlavě a já jsem v čisté přírodě na vesnici – a znovu zvažuji, že začnu s nějakm včelařským pokusem. :-)

Ikona diskutujiciho J.H 2014-12-29 23:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Za tuto spoušť bohužel může zase člověk, který si myslí že je pánem země.V krátkosti bych uvedl některé zásadní chyby v chovu včel.Za prvé používání neurotoxických pesticidů ze skupiny neonikotinoidů(pokud někdo bydlí vedle pole s řepkou atd.zavřít okna v době postřiku),za druhé monokultúrní šlechtěné plodiny(jednodruhový pyl-špatná výživa larev,malá odolnost proti nemocem ),za třetí chov velkého počtu včelstev na jednom stanovišti(v přírodě nepřirozené),za čtvrté dlouhodobé používání úlů bez dezinfekce (v přírodě nemyslitelné),za páté používání starých plástů (malá výměna včelího díla),za šesté používání antibiotik (v EU zakázáno),za sedmé používání glukózo-fruktózových sirupů (chemicky naštěpené škroby),za osmé kočování na velké vzdálenosti(stres a nemoci), za deváté zimování včelstev jen na řepném cukru(zimní zásoby by měli obsahovat 1/3 až 1/2 medu),za desáté používání stejných léčiv(akaricidů) více jak 25 let (rezistence). V poslední době je v České republice vyvíjen silný tlak na prodej invertních sirupů na zakrmování včelstev na zimu místo řepného cukru, ale dobrá zpráva je že Evropská Komise uvalí zákaz na nejpoužívanější pesticidy na světě. Zákaz se vztahuje na tři běžně používané neurotoxické pesticidy ze skupiny neonikotinoidů, které prokazatelně představují riziko pro včely a další opylovače.

Ikona diskutujiciho Valluš 2015-01-01 12:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

…oslabené včely trpí třeba i varoázou (to je roztoč, který napadá larvy) a ty se pak rodí s defektama nebo umřou, to se léčí kyselinou mravenčí. No špatne se řeší něco, co má příčinu jinde. Dobrý je omrknout praktiky staré 100 200 let, kdy potřebovali včelaři minimum pomůcek a nesnažili se vydojit maximum medu. Je hodně věcí, které je pro včely nepřirozené v konvenčním včelaření, vím jak to dělá jeden člověk v rodině a manžel mu pomáhal, tak se aspoň dozvěděl, jak včelařit nechce, na netu se dá najít jak včelařit šetrně… třeba toto http://www.vcelaaclovek.cz/?page_id=202

Ikona diskutujiciho Přemek 2015-01-01 16:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Pravdu díž. Už několik tisíc let starý Starý zákon v Bibli popisuje tuto věc symbolicky na stavbě Babylonské věže. Lidé jsou nepoučitelní, výsledek, který nás čeká, je zřejmý.

Ikona diskutujiciho Iveta 2015-01-02 08:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Můj děda je včelař a teď když jsme tam byli na Vánoce, tak sám od sebe začal mluvit o problému s včelami. Od doby kdy tam u nich ve vesničce zavedli nějaký rychlostní internet (podle jeho slov, zřejmě jde o Wifi) to jde se včelami z kopce, signál je mate a nejsou schopny se zorientovat a vrátit se domů. Děda se snaží s tím bojovat a nechat to vypnout, ale silně pochybuju, že se mu něco takového podaří.. :-(

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek