Kurkuma: Vybělte si zuby doma a přírodně!

31.5.2014 v Léčba 39

Jistě skoro každý člověk občas přemýšlí nad tím, jak by se daly doma bělit zuby. Bez toho, abychom museli chodit k odborníkovi, platit u něj veliké peníze, bez toho abychom naše zuby museli vystavovat chemickým přípravkům, které – i když jsou možná určeny pro použití doma – poškozují zubní sklovinu a stejně kolikrát ani trochu nefungují.

,,Ještě předtím, než byli zubaři, přece musel existovat nějaký přírodní recept, který byl pro lidi dostupný… Nějak to přece museli dělat…“ Vrtá člověku hlavou, zatímco mu český google hlásí: ,,Chceš bílé zuby? Zajdi za odborníkem, doma to nejde….“ – A to právě není ani trochu pravda 🙂

Otázkou bělení zubů a odstranění zubního kamene v pohodlí domova už se zabývám delší dobu.

(O zubním kameni s dovolením budu psát později, v samostatném článku. Teď se pokusím zaměřit čistě na domácí bělení zubů. I když metody pro odstranění zubního kamene také mají trošku/někdy bělící efekt, nechci to v tuto chvíli motat všechno dohromady. Pokud tedy máte problémy se zubním kamenem, počkejte prosím na další články.)

Jako někdo, kdo vypije každý den asi 1,5 litru zeleného čaje, jehož pigment samozřejmě ulpívá na zubech, jsem se logicky jednoho dne probudila a řekla si, že na to něco najdu a začala jsem zkoušet… Tento recept je už třetí metoda, kterou mám odzkoušenou, ale rozhodla jsem se veřejně popsat jako první právě tuto, protože jsem z ní zatím nejvíce nadšená.


Jednoho dne mi od přítelkyně (které jsem se se svými bělicími domácími pokusy svěřila) přišel velmi zajímavý e-mail, kterým to vlastně začalo (jde o slečnu, jejíž krásný portrét zdobí začátek mé druhé knihy Svítání.):

Nedávno jsem viděla video, kde si chlap bělí zuby kurkumou. Koukala jsem na to jako bacil do lékárny – „žluté koření bělí zuby?!“.
A ono fakt (pokud to není nějaký fake). Borec měl hned po prvním čtyřminutovém čistění žluté fleky pryč!
Takže to mám dvoje koření, co si musím sehnat: Hořčice a kurkuma!
https://www.youtube.com/watch?v=ffYTPtnA1yk tohle je to video, co jsem viděla, jinak když si zadáš na youtube do vyhledavače „turmeric teeth whitening“, tak ti vyjede několik dalších videí…

O léčivých – takřka zázračných a širokospektrálních – účincích kurkumy už jsem delší dobu věděla. Ale o tom, že bělí i zuby? – NIKOLIV!

Hned mě napadlo, že je to možná odpověď na moji otázkou, proč mají Indové tak krásně bílé zuby?

Je to jen optická iluze vyvolaná kontrastem mezi sklovinou a jejich tmavou pletí, takže je vlastně mají stejné jako my, anebo je to tím, ŽE JEDÍ TOLIK KURKUMY? Nebo snad tento recept běžně znají a bělí se s ní cíleně? … Možná. Každopádně mě tento poznatek nenechal chladnou a okamžitě jsem se pustila do pokusů.

Zpět k odkazovanému videu:

,,Turmeric“ znamená anglicky ,,Kurkuma“ a jak to vypadá, v zahraničí je vícero stránek i videí o tom, jak s pomocí kurkumy (i jiných prostředků) bělit zuby. Bohužel český internet je skoro ve všem trochu pomalejší, k nám všechno chodí s mnohaletým zpožděním a tak skvělé zahraniční recepty, které jinde znají už třeba pět let, my vůbec neznáme. Bělení kurkumou je jeden z těchto případů, ale je jich mnoho. Postupně se pokusím některé odzkoušené postupy přenést na Aluška.org, protože jak se do toho člověk jednou dostane, začne objevovat další a další a jeho nadšení roste. Mnohé z těchto návodů ani nejsou finančně náročné, případně si vystačíme s tím, co už máme doma. – A já se pokusů nebojím. Takže co bude stát za zmíňku, zde jistě postupem času najdete. Našla jsem množství skvělých videí na toto téma, ale zůstaňme čistě u kurkumy a podívejme se na video chlapíka, který o ní moc pěkně mluví skoro 8 minut. (Pokud nerozumíte, nevadí, vše podstatné se zde dočtete písemně.)

https://www.youtube.com/watch?v=ffYTPtnA1yk

Na začátku tohoto videa vidíte srovnání před (vlevo) a po (vpravo) čtyřminutovém čištění kurkumou. Výsledek je opravdu úžasný. Chlapík povídá, ukazuje stav svých zubů, odchází do koupelny a vše názorně ukazuje.

Čištění kurkumou je levné, bezpečné, velmi zdravé a funkční

Kurkuma nepoškozuje zuby, ba právě naopak, pokud máte jakékoliv potíže se zuby či dásněmi, pomůže je regenerovat a posílit. Je to přírodní léčivo a neexistuje žádné nebezpečí spojené s jejím správným používáním.

Bělicí výsledek je postupný a velice přirozený. Po každém vyčištění budete sledovat malý pokrok. Zuby vám nebudou svítit jako reflektory, ale budou přírodně bílé a zdravé.

Zaručeně odstraňuje zažloutnutí po pití červeného vína, kávy, i zeleného čaje. (Od cigaret netuším, -teoreticky také ANO- sdělte případně svoji zkušenost do diskuze, aby se téma obohatilo a doplnilo.)

Jak jde na to Alue

Většinou se doporučuje do mističky dát kurkumu a zalít ji trochou vody, není to však nutné.

Já mám v koupelně každý den připravenou mističku se sypkou kurkumou, namočím si pod vodou pouze zubní kartáček, poté na něj naberu kurkumu v mističce a začínám čistit.

Rozhodně doporučuji, používat na čištění (nejen na toto ale i obecně na všechna) pouze měkké kartáčky, klidně dětské. (Já používám Sensodyne měkký, je velmi dobrý).

Čištění kurkumou provádějte zhruba 5 minut, po pěti minutách bývá už viditelný výsledek.

Během čištění NETLAČTE, ale zuby a dásně pouze jemně kurkumou masírujte. Zezačátku bude mít kašovitou konzistenci, postupně budete potřebovat vyplivnout. – Po každém vyplivnutí si naberte novou sypkou kurkumu a pokračujte dál.

Kurkuma zabarvuje umyvadlo, po každém vyplivnutí ji rovnou spláchněte troškou vody a po skončení procedury umyvadlo (pokud je potřeba) očistěte.

Kurkuma zabarvuje úplně vše, na co se dostane, žlutě. Takže kromě umyvadla bude po čištění úplně žlutý i váš kartáček. Kurkuma se zažere do plastu a už ho nepustí.

Po vyčištění kurkuma zůstává i na zubech a dásních, proto bělící efekt není hned úplně vidět. – Po uplynutí pěti minut pořádně umyjte kartáček, ústa i umyvadlo a můžete pokračovat s druhým čištěním, klasickou zubní pastou.

Není to vyloženě nutné, po vyčištění kurkumou budete mít zuby krásně čisté a budete mít jemně pikantní, kořeněný dech. (A parádní žlutý jazyk!) Pokud vám nevadí žluté dásně, klidně můžete už v této fázi proceduru ukončit, je to na vás.

Opět zuby nedrhněte, ale jemně masírujte, nespěchejte. Drhnutí zubů a spěch dráždí a odírá dásně, nedělá dobře ani zubům. K dobrému vyčištění tlak není třeba a pokud se navíc čistíte 5 minut a poté ještě pastou, tlačením si můžete dásně pěkně podřít a rozdráždit. Proto pracujte s kurkumou, jen když na to máte čas a náladu. Narychlo to nemá cenu.

Jemné vyčištění zubní pastou pomáhá stáhnout trochu kurkumu ze zubů a dásní, takže bělicí efekt jde lépe rozpoznat. (Pokud se vám to nehnusí, můžete si poválet v ústech trochu oleje a poté vyplivnout, olej také stáhne trochu ulpělé kurkumy ze zubů a dásní.)

Budete mít pravděpodobně žluté koutky, rty a možná i bradu od kurkumy. Tím se vůbec nenechte vykolejit, použijte ubrousek nebo odličovací tamponek, mírně napuštěný do odličovacího oleje (používám hydrofilní odličovací od Saloos, měl by na to však fungovat jakýkoliv olej).

Ubrouskem jen pleť a ústa chvilku jemně otírejte, nedrhněte. Tlak není potřeba, kurkuma pěkně pustí sama.

Vydržte minimálně týden, za jeden den nemusí přijít okamžitý zázrak!

Až nadšeně poběžíte za vašimi blízkými, s tím jak to funguje a budete se na všechny akčně zubit, nenechte se odradit, když vám budou vykládat, že to nefunguje a že tam rozdíl není. (*true story :D*) Hezky pokračujte, každý den si na kurkumu udělejte těch 5-10 minut času a uvidíte, že za týden i ten největší skeptik uzná váš pokrok.

Se zubním kamenem čištění kurkumou nedělá nic, koření se na něj pouze nachytá a pak po pár hodinách pustí. Tudy cesta nevede.

Může se stát, že vám první čištění kurkumou bude připadat hnusné (mně se poprvé i trochu navalovalo), je to nezvykem na její chuť. Většinou se dává kurkumy do jídla jen trocha, ve větší koncentraci je to něco jiného. Pokud máte tyto pocity, vydržte, na kurkumu si s největší pravděpodobností později zvyknete, nebo vám naopak po pár dnech začne chutnat. To hlavně ve chvíli, kdy uvidíte, jak vám po ní prokoukly zuby a jak jsou krásné. Zamilujete si ji.

Za sebe potvrzuji i údajně ozdravný vliv kurkumy na zuby. Ode dne kdy jsem se s ní začala čistit, mám méně citlivé dásně, nevyplivnu ani kapičku krve i po desetiminutovém čištění a i zuby jsou celkově mnohem méně citlivé. Mnohem pomaleji se také v ústech tvoří zubní plak. S výsledky jsem velmi spokojená.

Kurkumu běžně zakoupíte v obchodech s kořením, nebo ve velkoobchodech jako je Makro (či v Německu Metro).

Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa), žluté barvy. Původ je v jižní Asii, největším producentem je Indie. Obsahuje asi 5 % éterického oleje (hlavní složky sabinen, felandren a žluté barvivo kurkumin). Používá se v kari koření. Někdy se výtažky z kurkumovníku (Curcuma longa) používají i jako lék proti rakovině. Tato asijská užitková rostlina z čeledi zázvorníkovitých má vynikající protizánětlivé účinky a je prokazatelně antioxidantem. Nejnověji se zjistilo, že významně podporuje mozkové kognitivní funkce, zejména u starších lidí. Je to přírodní a velmi účinný mozkový doping, který poskytuje kari koření[zdroj?]. Výsledky výzkumů byly zveřejněny v American Journal of Epidemiology.

Kurkumy se používá též jako barviva do potravin. Například se používá jako barvivo do bezvaječných těstovin, polévek, rýže atd. pro dosažení žluté barvy.

Oddenky kurkumy se několik hodin vaří a poté jsou sušeny a následně pomlety na sytě žlutý prášek. Aktivní složka kurkumin má zemitou, nahořklou, pepřovitou a hořčici podobnou chuť.

Rostlina je vytrvalá bylina se zdužnatělými kořenovými oddenky, podobnými známým oddenkům zázvoru nebo našich kosatců. Z hlízovitého oddenku vyrážejí dlouze řapíkaté listy a až 1,5 m vysoký stonek. Mezi listy vyrůstá hustý klas bledě žlutých kvítků. Plodem jsou mnohosemenné tobolky, které se ve zralosti samy rozevírají.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kurkuma

linka

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Přírodní krása“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

http://www.kramky.cz/alue/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Viktor 2014-05-31 10:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za skvělý návod hned v pondělí vyzkouším! když jsme u těch zubů mohla by jsi udělat i článek jak odstranit zubní kaz bez nutnosti zubaře?

Ikona diskutujiciho Inalyn 2014-05-31 10:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ďakujem za tip, už dlho som niečo podobné hľadala 🙂 Hneď som to išla vyskúšať :D Žiadne zlepšenie zatiaľ nevidím, lebo ja nemám zuby len zažltnuté, ale celé majú takú žltú farbu, možno je to dané geneticky. Myslíš že aj v takom prípade mi kurkuma pomôže aspoň trochu? 🙂 Každopádne, budem skúšať naďalej 🙂

Ikona diskutujiciho Lori 2014-05-31 11:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Presne o tomto som hútala niekoľko predošlých dní! Vďaka! 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2014-05-31 11:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Kurkuma by měla stáhnout dolů ulpělý pigment, ale nemyslím si, že když jsi byla malá, že bys měla nějak výrazně žluté zuby už od přírody. To snad každé dítě má zuby bílé…. Leda by to bylo z antiobiotik… Každopádně pokud po týdnu neuvidíš vůbec žádný výsledek, mám v záloze ještě dva články o čištění zubů.. Ne počkat, vlastně tři. Takže pak můžeš vyzkoušet něco jiného. Určitě ale s kurkumou nějakou dobu vydrž, za pokus to stojí.

Ikona diskutujiciho Fox 2014-05-31 14:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To jsem teda zvědavý jestli si to poradí i s mýma zubama :D

Ikona diskutujiciho kamienky 2014-05-31 15:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja používam na bielenie zubov kokosový olej. Postup: nalačno denne si vložim 1 polievkovú lyžiču oleja a prevaľujem v ústach 20 minút. Zubky sú belšie a hlavný význam je, že olej vyťahuje toxíny z tela.

Ikona diskutujiciho Colliode 2014-05-31 15:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Paráda, též jsem něco podobného hledala 🙂 A v souvislosti se zuby… čím to je, že zvířata mají v podstatě bez výjimek chrup krásně rovný a lidé nikoliv?

Ikona diskutujiciho Alue 2014-05-31 15:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Že by menší procento degenerace? 🙂

Ikona diskutujiciho Hmm 2014-05-31 18:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Ja by som skôr povedal vysoký podiel tepelne upravenej stravy + cukry (sladkosti, cukor atď),to je to čo nemajú zvieratá:).  Ďakujem za info, pouvažujem nad tou kurkumou:).

Ikona diskutujiciho Laura 2014-05-31 21:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mne sa osvedčil na bielenie zubov panenský kokosový olej. Robím si aj oil pulling a mám z neho vyrobenú svoju domácu zubnú pastu. Stojí to za vyskúšanie. Ja som išla podľa tohto návodu http://www.kokosovyolej.net/oil-pulling-uzasna-olejova-terapia/

Ikona diskutujiciho Aman 2014-06-02 17:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím Aluško i vás všechny a děkují za přínosné informace, mně by také zajímalo něco na zubní kámen a zamezení zubního kazu, nebo nějaká přírodní vypln´.Čím by se dalo zacelit nebo pomoci při regeneraci zubů. Hezký den.

Ikona diskutujiciho 2014-06-03 09:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vyzkoušel jsem – již napoprvé viditelný výsledek, patrný i vliv na sklovinu – je hladší a déle vydrží čistá. Jedniný zápor – zabarvení ruky dožluta je jakobych vykouřil několik krabiček cigaret! :-)))

Ikona diskutujiciho Coccinelle 2014-06-03 11:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Včera vyzkoušeno a funguje!!!! 🙂

Ikona diskutujiciho aneta 2014-06-03 23:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško tak jsem to zkusila a fakt to funguje 🙂 hlavně teda na citlivost zubů, mam dost citlive zuby a už od prvniho dne citim, ze mi to pomohlo 🙂 děkuju za tip!

Ikona diskutujiciho Zed 2014-06-04 07:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé, určitě vyzkouším, červeného vína  vypiji dost a to na zuby nepůsobí zrovna dekorativně :D

Ikona diskutujiciho Hanako 2014-06-06 20:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj jedna bylinkáířka mi řekla že kurkumou se dá i barvit textil. Zkoušela jsi to někdy?

Ikona diskutujiciho Severka 2014-06-09 18:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: Kurkumou se dá barvit všechno, většinou i to, co nemáme zrovna v úmyslu :D

Ikona diskutujiciho jaanne 2014-06-13 12:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hořčice se dá použít i na zuby? Jaké má konkrétně účinky?

Ikona diskutujiciho Kamienky 2014-06-17 09:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kurkuma chráni pred otravou fluorom 🙂

Ikona diskutujiciho housefay 2014-07-14 21:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vyzkouseno a parada! Kourim tabak, piju kavu a zuby jsou uz po 1.vycisteni prirozene belejsi..pouzila jsem pak pastu bez floridu a oil pulling a vysledek je super. Pokracuji:-)

Ikona diskutujiciho Sarai 2014-09-19 11:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

na prednim zubu mam bilou plombu, myslis ze se mi tou kurkumou neobarvi ?

Ikona diskutujiciho Nikka 2014-10-01 10:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kurkumu jsem použila 3x a viditelný výsledek tam je…moje zuby byly totálně zažloutlé a toto opravdu funguje a jsem z toho celá pryč 🙂 Nikdy mi nic nepomohlo ale tohle je bomba…budu používat dál 🙂

Ikona diskutujiciho Markét 2015-02-24 16:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, dneska jsem začla a už po prvním čištění zuby zbělaly, doporučuji 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2015-02-24 17:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[23]: Tak to se máš! Já musela počkat delší dobu :D

Ikona diskutujiciho Panda 2015-03-17 16:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Po prvním použití byl vidět výsledek, byl jsem fakt nadšený.

Ikona diskutujiciho Jana 2015-04-12 17:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

prosím ,mám na dvou předních zubech korunky-vybělí kurkuma i je?děkuji za odpověď

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-13 10:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]: Jedna čtenářka zjistila, že kurkuma může naopak zabarvit korunky do žluta. Takže pozor s tím, korunka přece není zub, není to sklovina… Samozřejmě  žlutá po čase pustí, ale i tak.

Ikona diskutujiciho Vlasta 2016-06-04 20:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji super pomáhá to i kuřákům jsem velice spokojena

Ikona diskutujiciho Lada 2017-01-21 08:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, dlouho nad tím už přemýšlím, ale mám na spodních zubech rovnátka, tak mám strach co by to udělalo. Myslíš, že i ty rovnátka by chytli do žluta?

Ikona diskutujiciho Alue 2017-01-21 10:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]: s rovnátky bych to nedělala… blbě by se to čistilo.

Ikona diskutujiciho Otto 2017-03-19 04:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím, článek bude brzy 3 roky starý. Používáte kurkumu denně po celou tu dobu, můžete i po takové době potvrdit úspěšnost čištění zubů kurkumou a její pozitivní vliv na odstín? :-)

Ikona diskutujiciho Veronika 2017-04-22 15:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to taky vyzkouším. Já používám kurkumu https://www.eushops.cz/Kurkuma-prirodni-lek-c5_24_2.htm v kuchyni a také jsem začala pít čaj.

Ikona diskutujiciho denisa 2017-05-04 12:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

kurkuma super. dávám si i jednou týdně kurkumovou koupel. pokožku mám jemnou, zdravou a na pohled bronzovou 🙂

Ikona diskutujiciho Janka 2017-06-07 13:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám super zkušenosti s oil pullingem!

Ikona diskutujiciho Kaja 2017-08-17 21:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mohu mít dotaz tu kurkumu si normalne nasypete do vany? Dekuju za odpoved nashle :-)  :-)

Ikona diskutujiciho Andrea 2018-07-04 14:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já už jsem tyto domácí pokusy bohužel vzdala. Zuby jsem stejně měla stále zabarvené/nažloutlé. Vážně přemýšlím o tom, že bych si zuby nechala vybělit na nějaké klinice, dělají to třeba tady: https://stom.salius.cz/beleni-zubu/. Nikdy jsem ale na takovém zákroku nebyla. Máte s tím někdo zkušenost?

Ikona diskutujiciho erness 2021-05-16 15:43:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé. Používám nějakou dobu jen bylinkovou zubní pastu bez fluoridu a s tou mám právě, ve svém případě, problém udržet zuby bílé. Používám tvrdý kartáček (on ale po nějaké době vodou v ústech změkne – tedy člověk si s ním nesmí jen ihned začít jezdit přes dásna) a s kurkumou pozoruji již nějaký rozdíl na první pokus. Původně bílé a modré štětinky zubního kartáčku se mi po tomto použití změnily ale na žluté a zelené 😀

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-16 17:00:00
Ikona diskutujiciho
sipka

Ernessi, vyprdni se na homemade bělení, tyhle návody ti stáhnou povrchové zabarvení ze skloviny. Pokud máš žluté zuby, tak se normálně objednej na bělení, nebo si kup kvalitní bělící pásky a budeš hned jako z telenovely 🙂 Jenom bělení nebo pásky ti vybělí zubovinu pod sklovinou, tyhle přírodní věci tam nedosáhnou. Musíš mít ale zdravé zuby, nemůže se to dát na kaz, odhalený krček, nebo prasklý zub.
https://belici-pasky.com/?gclid=CjwKCAjwhYOFBhBkEiwASF3KGQkNhIPOxVQZCkm8XN4ymGJytUjUZc0PKmQdWkEPT-qicqLmM2hmihoChFsQAvD_BwE

Ikona diskutujiciho erness 2021-05-16 18:35:09
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za tip, Aluško. 🙂 Jako z telenovely hold nejsou. S tou jejich barvou to není vyloženě ale ještě extrém. Mé zuby jsou takové všejaké. Nekazí se. Zubní kaz na nich nebyl zatím celý život. Mám podle zubařky jen otevřené zubní kanálky na stoličkách. Ale vyloženě je nějak necítím. Pouze konzumace červeného rybízu mi může být vyloženě nepříjemná. Ten mne nějak dráždí. Jinak ty reakce jsou jen minimální. Pokud se vůbec vyskytnou. No. Mám také i frakturu u jednoho z předních zubů. Ale to naštěstí není vidět. Maskuje to dobrá výplň 😀

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek