Vědci objevili potravinu, která nutí buňky spálit tuk, místo jeho ukládání. Obezita a nadváha jsou dnes globální epidemie. Za příčinu se označuje hlavně západní typ stravy, která sestává z potravin vyznačujících se vysokým stupněm zpracování, GMO a chemickým znečištěním. Jde tedy o stravu, která není kompatibilní s naším evolučním vývojem. Následkem jsou pak zdravotní komplikace. Avšak strava není jedinou příčinou obezity. Jak to již v životě nejednou bývá, problémy jsou vždy o něco komplexnější. Bavíme se zde o faktorech jako jsou narušitelé endokrinního systému, chronický stres, špatná střevní mikroflóra, či nedostatek pohybu.
Každý rok utratí lidé miliardy eur na pomůcky pro hubnutí, bariatrické operace (podvazování žaludku), případně za umělé či přírodní tabletky na hubnutí a navzdory tomu všemu se problém stále zhoršuje. Ale co kdybysme byli schopní najít řešení, které by spočívalo doslova na poličce s kořením?
Nový objev může kompletně změnit přístup k hubnutí
Průkopnická studie publikovaná v Žurnálu nutriční biochemie objevila látku, která může poskytnout nové řešení na problém s nadváhou. Jde o látku zvanou kurkumin, která je obsažena v koření kurkuma. Vědci zjistili, že uvedená látka dokáže měnit strukturu tukových buněk v lidském těle. Konkrétně na takové, které podporují spalování tuků, místo jejich ukládání do zásob.
Jaký je rozdíl mezi špatným a dobrým tukem?
Mnoho spotřebitelů i výživových poradců se domnívá, že místo vyhýbání se tukům úplně, bychom se měli snažit do našeho jídelníčku zakomponovat více „dobrých“ tuků a méně „špatných“ tuků. Mezi „dobré tuky“ řadíme například olivový olej, avokádo, nebo kokos.
Co však mnozí nevědí je to, že nejen strava ale i naše tělo obsahuje dva druhy tukových buněk. Ty dobré se označují jako „hnědé“ tukové buňky a špatné zase jako „bílé“ tukové buňky. Jaký je náš poměr mezi špatnými a dobrými tukovými buňkami v těle, závisí na množství našeho pohybu, vlivu prostředí a samozřejmě na tom, co konzumujeme. Tento poměr pak ovlivňuje i naši náchylnost na různá onemocnění.
Dobré tukové buňky jsou hnědé, protože obsahují velké množství mitochondrií, které z tuku produkují ohromné množství energie a tepla. Jejich úloha v metabolismu je přesně opačná, než bílých tukových buněk.
Bílé tukové buňky mají za úkol ne výrobu energie, ale uskladňování tuků pro jejich budoucí využití.
Na to, abychom podtrhli radikální rozdíl mezi dvěma druhy buněk, podívejme se na jejich původ. Obě totiž pocházejí z rozdílných linií kmenových buněk, přičemž hnědé tukové buňky se vytvářejí z téže linie jako svalové buňky.
Vlevo je bílá tuková buňka, vpravo hnědá. Bílá ukládá energii, hnědá ji spaluje.
Nový přístup k hubnutí
Ukázalo se, že lidé trpící nadváhou mají většinu tukových buněk bílého typu (nejvíce jich máme jako novorozenci, až kolem 5% z celkové váhy). Nejvíce bílých tukových buněk se nachází v oblasti pasu a břicha. A právě tuk v této oblasti představuje hlavní riziko pro vznik kardiovaskulárních onemocnění.
Místo úporné snahy o zbavování se tuku v této, ale i jiných partiích těla, napadla vědce geniální myšlenka: Zda by nebyla lepší snaha o změnu struktury tuku z bílého na hnědý? Předběžný výzkum tuto jejich teorii potvrzuje.
Jak změnit bílé tukové buňky na hnědé?
Jedna z možností, jak docílit změny struktury tuku, je aplikace chladu. Doslova se přiloží na pár minut kapsa s ledem na břicho (či na jinou problémovou partii těla), což vyvolá v dané oblasti spuštění procesu postupného odbourávání bílých tukových buněk. Možná jste už u tom i někde slyšeli, protože v současnosti je to populární novinka na poli hubnutí. Při použití této metody však panují obavy, že aplikace chladu může mít nepříznivé následky na zdraví kardiovaskulárního systému. Kromě toho, vystavování těla mrazivým teplotám je dost nepohodlné. To z něj nedělá ideální řešení na hubnutí.
Kurkuminový extrakt se může stát ideálním doplňkem při hubnutí
Naopak kúra pomocí kurkuminu dokáže poskytnout srovnatelné výsledky a zároveň je mnohem příjemnější. Studie provedená výzkumníky z Koreji poprvé potvrdila, že kurkumin je opravdu schopen vyvolat nahrazování bílých tukových buněk hnědými.
Tohoto efektu se dosahuje pomocí 4 různých mechanismů:
1. Posílením exprese genů zodpovědných za tvorbu hnědých tukových buněk.
2. Stimulováním produkce nových mitochondrií (továren buněk k výrobě energie). Tento účinek kurkuminu je možné využít i při ztrátě svalové hmoty nebo snížení výkonu mozku u starých lidí.
3. Zvyšováním úrovně bílkovin u – na hormony senzitivní – lipázy a p-acyl-CoA karboxilázy. Jde o dva markery, které hrají roli při zvyšování spalování tuků a potlačování jejich ukládání.
4. Zvyšováním aktivity AMP – aktivované proteinové kinázy. Zrychluje metabolismus, který je u lidí s nadváhou často oslabený.
Výzkumníci dále předpokládají, že kurkumin hraje při obezitě i jinou roli. Konkrétně v tom, že jeho protizánětlivé vlastnosti pomáhají při stavech jako cukrovka či záněty žil, které obezitu často doprovázejí.
Kurkumin má ještě jeden účinek hodný připomenutí a to, že dokáže vybudit apoptózu, neboli řízenou smrt rakovinných buněk.
Kurkuma výborně zabírá na tyto potíže:
nadváha a obezita
rakovina
cukrovka
deprese
kardiovaskulární onemocnění
kvetoucí kurkuma
připravila Aluška.org
podle zdroje: https://www.greenmedinfo.health/blog/turmerics-weight-loss-secret-it-turns-bad-fat-good
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Ďakujem za obohacujúci článok. Musím dať za pravdu,…
-dodo Dnes ale aj v minulosti tu boli a…
-Rocky armag: Člověk, co nemá dostatek financí si ani…
-tauri Alue, chápu kam tim míříš a původní myšlenku…
-*****