Kurkuma: výborný pomocník při redukci váhy

20.10.2019 v Léčba 18

Vědci objevili potravinu, která nutí buňky spálit tuk, místo jeho ukládání. Obezita a nadváha jsou dnes globální epidemie. Za příčinu se označuje hlavně západní typ stravy, která sestává z potravin vyznačujících se vysokým stupněm zpracování, GMO a chemickým znečištěním. Jde tedy o stravu, která není kompatibilní s naším evolučním vývojem. Následkem jsou pak zdravotní komplikace. Avšak strava není jedinou příčinou obezity. Jak to již v životě nejednou bývá, problémy jsou vždy o něco komplexnější. Bavíme se zde o faktorech jako jsou narušitelé endokrinního systému, chronický stres, špatná střevní mikroflóra, či nedostatek pohybu.Každý rok utratí lidé miliardy eur na pomůcky pro hubnutí, bariatrické operace (podvazování žaludku), případně za umělé či přírodní tabletky na hubnutí a navzdory tomu všemu se problém stále zhoršuje. Ale co kdybysme byli schopní najít řešení, které by spočívalo doslova na poličce s kořením?

Nový objev může kompletně změnit přístup k hubnutí
Průkopnická studie publikovaná v Žurnálu nutriční biochemie objevila látku, která může poskytnout nové řešení na problém s nadváhou. Jde o látku zvanou kurkumin, která je obsažena v koření kurkuma. Vědci zjistili, že uvedená látka dokáže měnit strukturu tukových buněk v lidském těle. Konkrétně na takové, které podporují spalování tuků, místo jejich ukládání do zásob.

Jaký je rozdíl mezi špatným a dobrým tukem?
Mnoho spotřebitelů i výživových poradců se domnívá, že místo vyhýbání se tukům úplně, bychom se měli snažit do našeho jídelníčku zakomponovat více „dobrých“ tuků a méně „špatných“ tuků. Mezi „dobré tuky“ řadíme například olivový olej, avokádo, nebo kokos.
Co však mnozí nevědí je to, že nejen strava ale i naše tělo obsahuje dva druhy tukových buněk. Ty dobré se označují jako „hnědé“ tukové buňky a špatné zase jako „bílé“ tukové buňky. Jaký je náš poměr mezi špatnými a dobrými tukovými buňkami v těle, závisí na množství našeho pohybu, vlivu prostředí a samozřejmě na tom, co konzumujeme. Tento poměr pak ovlivňuje i naši náchylnost na různá onemocnění.

Dobré tukové buňky jsou hnědé, protože obsahují velké množství mitochondrií, které z tuku produkují ohromné ​​množství energie a tepla. Jejich úloha v metabolismu je přesně opačná, než bílých tukových buněk.
Bílé tukové buňky mají za úkol ne výrobu energie, ale uskladňování tuků pro jejich budoucí využití.

Na to, abychom podtrhli radikální rozdíl mezi dvěma druhy buněk, podívejme se na jejich původ. Obě totiž pocházejí z rozdílných linií kmenových buněk, přičemž hnědé tukové buňky se vytvářejí z téže linie jako svalové buňky.

Vlevo je bílá tuková buňka, vpravo hnědá. Bílá ukládá energii, hnědá ji spaluje.

Nový přístup k hubnutí
Ukázalo se, že lidé trpící nadváhou mají většinu tukových buněk bílého typu (nejvíce jich máme jako novorozenci, až kolem 5% z celkové váhy). Nejvíce bílých tukových buněk se nachází v oblasti pasu a břicha. A právě tuk v této oblasti představuje hlavní riziko pro vznik kardiovaskulárních onemocnění.

Místo úporné snahy o zbavování se tuku v této, ale i jiných partiích těla, napadla vědce geniální myšlenka: Zda by nebyla lepší snaha o změnu struktury tuku z bílého na hnědý? Předběžný výzkum tuto jejich teorii potvrzuje.

Jak změnit bílé tukové buňky na hnědé?
Jedna z možností, jak docílit změny struktury tuku, je aplikace chladu. Doslova se přiloží na pár minut kapsa s ledem na břicho (či na jinou problémovou partii těla), což vyvolá v dané oblasti spuštění procesu postupného odbourávání bílých tukových buněk. Možná jste už u tom i někde slyšeli, protože v současnosti je to populární novinka na poli hubnutí. Při použití této metody však panují obavy, že aplikace chladu může mít nepříznivé následky na zdraví kardiovaskulárního systému. Kromě toho, vystavování těla mrazivým teplotám je dost nepohodlné. To z něj nedělá ideální řešení na hubnutí.

Kurkuminový extrakt se může stát ideálním doplňkem při hubnutí
Naopak kúra pomocí kurkuminu dokáže poskytnout srovnatelné výsledky a zároveň je mnohem příjemnější. Studie provedená výzkumníky z Koreji poprvé potvrdila, že kurkumin je opravdu schopen vyvolat nahrazování bílých tukových buněk hnědými.

Tohoto efektu se dosahuje pomocí 4 různých mechanismů:

1. Posílením exprese genů zodpovědných za tvorbu hnědých tukových buněk.
2. Stimulováním produkce nových mitochondrií (továren buněk k výrobě energie). Tento účinek kurkuminu je možné využít i při ztrátě svalové hmoty nebo snížení výkonu mozku u starých lidí.
3. Zvyšováním úrovně bílkovin u – na hormony senzitivní – lipázy a p-acyl-CoA karboxilázy. Jde o dva markery, které hrají roli při zvyšování spalování tuků a potlačování jejich ukládání.
4. Zvyšováním aktivity AMP – aktivované proteinové kinázy. Zrychluje metabolismus, který je u lidí s nadváhou často oslabený.

Výzkumníci dále předpokládají, že kurkumin hraje při obezitě i jinou roli. Konkrétně v tom, že jeho protizánětlivé vlastnosti pomáhají při stavech jako cukrovka či záněty žil, které obezitu často doprovázejí.
Kurkumin má ještě jeden účinek hodný připomenutí a to, že dokáže vybudit apoptózu, neboli řízenou smrt rakovinných buněk.

Kurkuma výborně zabírá na tyto potíže:

nadváha a obezita
rakovina
cukrovka
deprese
kardiovaskulární onemocnění

kvetoucí kurkuma

připravila Aluška.org
podle zdroje: https://www.greenmedinfo.health/blog/turmerics-weight-loss-secret-it-turns-bad-fat-goodKomentáře

Ikona diskutujiciho Alena 2019-10-20 06:17:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue,
jak kurkumu pouzivat? Staci jen pri vareni?
Dekuji

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-20 09:10:53
Ikona diskutujiciho
sipka

To je málo. Nejlepší je koupit prázdné želatinové kapsle, ručně si je naplnit mletou kurkumou a brát denně 5-10.

Ikona diskutujiciho Kur 2019-11-18 19:50:37
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud naplníš kapsle kurkumou tak žádná výhra. Ona není moc rozpustná ve vodě, ale spíš v tuku. Nejúčinnější jsou výtažky (extrakty), což jsou koncentráty obsahující kurkumin až v 95% koncentraci. Naproti tomu kurkuma v prášku nebo jako koření obsahuje jen 3% kurkuminoidů. Pro zvýšení absorpce prášku se doporučují následující 3 věci:
1. Smíchání kurkumy se špetkou pepře – pepř obsahuje piperin, který umocňuje účinky kurkuminu
2. Smíchání kurkumy s olivovým olejem – některé její komponenty, jsou rozpustné pouze v tucích
3. Mírné zahřátí – kurkumin je lépe vstřebatelný po jeho mírném zahřátí

Ikona diskutujiciho kiana 2019-11-18 21:53:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Kur: já si právě objednala kurkumin extrakt v kombinaci s černým pepřem a řekla bych, že to asi funguje (zatím užívám krátce), ale musí se těch kapslí brát min 6 denně (víc než 6 jsem nezkoušela, protože to je max dávka uvedená na obalu, oproti tomu min dávka je 2 kapsle a to žádný účinek necítím). A to je balení rychle pryč..

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-02-26 21:34:17
Ikona diskutujiciho
sipka

tak stačí společně s těmi kapslemi brát nějaký tuk, aby to fungovalo, ne? nemusí se to míchat… já spojila příjemné s užitečným a beru s kapslema vždycky pilulky s rybím tukem 🙂 z těch mi není šoufl. brala jsem tyhle: https://www.naturamed.cz/?gclid=CjwKCAiAy9jyBRA6EiwAeclQhCiVr20km8Zqh4BGmc2OVPkBiClX3uBR0jFhPPnvcWWhzffqtWHyshoCfMEQAvD_BwE#!/produkt/omegamarine-forte?varianta=jednorazove

Ale stačí třeba i tyhle: https://www.klubzdravi.cz/p/omega3-rybi-olej-forte-1000-mg-90-tobolek

Podle mě je to nejlepší forma tuku, kterou k tomu lze brát 🙂
Nebo člověk může brát ještě další kapsle s olivovým olejem, no.

jinak doporučuju brát při hubnutí ještě BCAA pro ochranu svalové hmoty, elektrolyty a multivitamin. a hlídat si draslík ve stravě(není moc vhodný ho brát v prášku, může to dělat docela divy s žaludkem), jinak za chvíli budete malátní a budou vás bolet svaly, tuplem, pokud do toho všeho sportujete.

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-10-20 10:35:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško,
a co zlaté mléko?
Četla jsem,že je to pro lidský organismus velmi
prospěšné.

Ikona diskutujiciho Kateřina 2019-10-20 11:22:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už jsem to napsala ke spoustě článků o hubnutí a napíši to znovu i sem. Žádná potravina nezpůsobuje tloustnutí a zároveň neexistuje ani žádná „zázračná“ potravina, která by zase způsobovala hubnutí. Všechno záleží na míře konzumace, celkovém složení jídelníčku a množství pohybu. Všichni se shodneme, že smažené jídlo je nezdravé a mnoho nám nedá, ale málo lidí si uvědomí třeba to, že ořechy nebo avokádo obsahují také obrovské množství tuku – kus avokáda o hmotnosti kolem 200 g obsahuje 47 g tuku, což je téměř celý denní příjem tuku (pokud se budeme řídit doporučeními pro běžného dospělého člověka, který by měl denně přijmout kolem 50 g tuku). Vidím jako naprostou hloupost začít se cpát od rána do večera kurkumou v dobré víře zhubnutí, stejně jako je hloupost cpát se jakýmikoliv jinými dietními čaji, koktejly apod. Důležité je řádně si uspořádat jídelníček a začít se přiměřeně k tomu pohybovat. A mimochodem – v článku je zmíněn jako tzv. dobrý tuk i tuk z kokosu – a ten rozhodně vhodný není, i přes pozornost, která se mu v posledních letech dostává. Obsahuje velké množství transmastných kyselin, není o nic lepší než palmový tuk, který se stal terčem kritiky.
Ještě si dovolím komentář k článku. Podívala jsem se na původní anglický zdroj, u kterého byla uvedena i studie, ze které původní článek vychází. Žádnou studii na podporu zázračných účinků kurkumy jsem na tomto místě nenašla, byl zde však jeden odkaz na čínský experiment s chladem, který by měl údajně odbourávat tuk. Po jejím přečtení jsem zjistila, že experiment byl proveden pouze na myších, tudíž ho rozhodně nelze brát jako relevantní. Z toho důvodu bych byla poměrně skeptická i ke zbytku článku, už jen proto, že se mimo jiné opírá o takto nekvalitní zdroj.

Ikona diskutujiciho Kraken 2019-10-20 13:55:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky za podnětnou reakci, ten kokosový tuk mi z vlastní zkušenosti také připadá nějak nezdravý, záhy jsem jej přestal konzumovat.
Nicméně o pozitivních účincích kurkuminu (zejm. ve spojitosti s piperinem z pepře) vyšlo značné množství věděckých článků, stačí zadat curcumin na scholar.google.com

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-10-20 12:24:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když jsem před lety
přišla na farmu
hnutí Hare Krišna,tak jsem se
stala ze dne na den
vegetariánkou a za
dva měsíce jsem shodila deset kilo.
Zhubla jsem,aniž
bych se o cokoli
snažila. Ano měla jsem pohyb,jenže v
H.K. se naprosto
skvěle vaří a každou
neděli je hostina na
kterou jezdí spousty
lidí. Na ty hostiny
se vaří tak 12-14
chodů (půlka jsou
slaná a půlka sladká opravdu hodně sladká jídla)
Často se přecpete
tak,že ani nejste
schopní vstát,ale
přesto tam jsou lidé
převážně štíhlí.No
a samozřejmě jedno z koření které
se tam velmi často
používá je kurkuma
Takže něco na tom
asi bude.Jo a ořechy mají sice
hodně tuku,ale taky jsou velmi zdravé a
mandle dokonce
pomáhají při hubnutí.

Ikona diskutujiciho octomaník 2019-10-20 14:04:58
Ikona diskutujiciho
sipka

Izairi:
Měl jsem možnost „ochutnat“ perník na plechu z kukuřičné mouky (ochutnat je v uvozovkách, protože jsem ten perník sežral komplet málem i s plechem, ale na váze se to nijak neprojevilo ; byl jsem zasycen, vůbec nepřetížený žaludek jako při pšeničné mouce…) a ani mlsná mě nehonila……..

Alena: kurkumu lze dávat do čehokoliv – pudingy, jogurty, zlaté kurkumové mléko, posypat si tím jídlo, které chceš zrovna jíst…….kurkumín je rozpustný v tucích….doporučuje se i čaj při nachlazení, prý lepší jak zázvorový…..

Ikona diskutujiciho Ceneon 2019-10-20 15:41:37
Ikona diskutujiciho
sipka

Stejně jako kešu pomáhají při hubnutí. Každopádně neradno se cpát ořechy pozdě večer.

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-10-20 23:25:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro octomaník:
pochopila jsem
správně,že Ti hodně
chutnalo :).
A to jsi neochutnal
gulaby,já se po nich
mohla utlouct.
Ještě že se dělaly
jen jednou za čas.
To jsou totiž kuličky ze sušeného
mléka,mléka a kapky mouky.Ty se pak smaží pomalu
v oleji do temně
zlaté barvy (při tom
asi třikrát zvětší svůj objem) a po
odkapání se dají do
sirupu (1,2l vody
1kg cukru a kardamon) a nechají se pěkně nasáknout (v chladu
a klidně tři dny,ale
5-6hod.je minimum)
A pak už můžeš
jíst a vrnět blahem
mňam.

Ikona diskutujiciho kiana 2019-10-25 01:01:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To vypadá dobře – to vyzkouším.

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-10-25 11:14:15
Ikona diskutujiciho
sipka

Posílám Ti přesný
recept:
1,2l vody
1kg cukru
187,5g suš.mléka
50g bílé mouky
1lžička pr.do peč.
(nebo soda)
1/2lžičky mletého
kardamonu
25ml rozpuštěného
másla (nebo ghí)
125ml mléka
Začni sirupem,vodu
s cukrem vař asi
tři minuty aby se cukr rozpustil a odstav z plotny.
Těsto: smíchej suš.
mléko,mouku,kypř.
prášek a mletý kard.
konečky prstů
vpracuj máslo a
pomalu přidávej
mléko,a dobře míchej abys dostala tuhé ale
vláčné těsto.Z těsta
uděláš asi 15 kuliček tak 2cm
v průměru.Kuličky
musí být úplně
hladké bez prasklinek,používej
dlaně ne prsty.
Kuličky smaž velmi
pomalu (ponořené)
25minut a každých 30vteřin otáčej. Ke
konci můžeš teplotu
přidat,aby se pěkně
nafoukly.Že jsou
hotové zjistíš tak,že
jednu vytáhneš a zmáčkneš jí prstem
jako bys dělala důlek.Pak prst uvolni a pokud se kulička okamžitě
vrátí do původního
stavu je hotová.
Dej je do cedníku
nech okapat a přendej do sirupu a
nech nasáknout.
Přeju Ti dobrou chuť.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-25 11:39:16
Ikona diskutujiciho
sipka

Jedli jsme to v indické restauraci, myslím že se dávaly jenom tři kuličky na jeden dezert. Sladké jako sviňa, člověk dal jednu a už byl zalepenej a dál nemohl. 😀

Ikona diskutujiciho kiana 2019-11-13 10:52:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Izairi: to jsem psala obecně do diskuze. Ten tvůj recept vypadá docela dobře, ale já nemůžu mléko (alergie) a nemám ráda sladké.

Ikona diskutujiciho Izairi 2019-10-25 20:51:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jj sladké je to
naprosto brutálně,a
jestli to mělo takovou hnědou
barvu (tak jsou dobře usmažené)
a tekl z toho móóc
sladký sirup,tak to
byly gulaby.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-02-26 21:51:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a tohle je taky zajímavý, v tom je kurkuma, černý pepř a další věci: https://www.ochutnejorech.cz/zlate-poteseni-zlute-latte-1478?gclid=CjwKCAiAy9jyBRA6EiwAeclQhF2F_isx-odgiGRCmE_G76Y9xjkkQ6t5pM4ijZF5c8PndXUg8JiCTRoCy0kQAvD_BwE

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek