Kurkumin a černý pepř dokáží zastavit růst rakovinných buněk při rakovině prsu

5.6.2015 v Léčba 4

Přírodní chemické látky, vyskytující se v koření kurkumy a černého pepře prokazují schopnosti zastavovat růst nádorů prsu.

K tomuto závěru došla studie, prováděná vědci z the University of Michigan Comprehensive Cancer Center a publikovaná v časopise Breast Cancer Research and Treatment.

Při pokusech aplikovali vědci na buňky rakoviny prsu roztoky obsahující kurkumin a piperin (alkaloidy, obsažené v kurkumě a v černém pepři). Pokusy v laboratorních podmínkách probíhaly při koncentracích až 20x vyšších, než bývá toto koření v běžných jídlech. Zjistilo se, že tyto roztoky narušují u rakovinných kmenových buněk jejich schopnosti šíření, ale neovlivní dělení normálních buněk z prsní tkáně.

„Ukázalo se, že tyto roztoky skutečně nejsou pro normální buňky prsní tkáně toxické,“ konstatoval vedoucí vědeckého týmu Madhuri Kakarala.


Rakovinné kmenové buňky jsou ty buňky, které umožňují rakovině, aby rostla bez omezení. Současné způsoby léčby s pomocí chemoterapie nejsou schopné ovlivňovat právě tyto zhoubné „kmenové“ buňky, což bývá jedním z důvodů, proč se rakovina dokáže dál šířit a obnovovat i u pacientek, které podstupují léčbu chemoterapií.

Zajímavý je i nový poznatek vědců o tom, že piperin zvyšuje účinnost kurkuminu.

Také se zjistilo, že roztok působí na rakovinné kmenové buňky bez ohledu zda jsou senzitivní na estrogen nebo nejsou. To je obzvláště významný poznatek, protože stávající léky pro prevenci rakoviny tamoxifen nebo raloxifene, které mohou vykazovat vysoce toxické vedlejší účinky, nemají vliv na nádory, které jsou nezávislé na estrogenu.

„Představa, že by koření, které bývá běžnou složkou stravy mohlo léčit, je velmi přitažlivá a kurkumin s piperinem navíc vykazují velmi nízkou toxicitu,“ řekl Madhuri Kakarala.

Už předchozí studie, které se zabývaly stravou bohatě kořeněnou kurkumou, prokázaly snížení rizika rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty a plic. Testy na zvířatech doložily, že černý pepř a piperin potlačují růst nádorů tlustého střeva a plic.

Zdroj článku: http://www.celostnimedicina.cz/kurkumin-a-cerny-pepr-dokazi-zastavit-rust-rakovinnych-bunek-pri-rakovine-prsu.htm#ixzz3ZRDJn2W6

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://www.kramky.cz/alue/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Zdenek 2015-06-07 14:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj

Ikona diskutujiciho Alue 2015-06-08 10:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: To je skvělé!! Gratuluji! 🙂

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-06-09 20:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Taktéž gratuluji! 🙂 Jsi dobrý že víš o tom, že grep zesiluje účinky léků. Většina lidí to neví :). Doufám, že se tvůj otec uzdraví úplně.

Ikona diskutujiciho Patrik 2015-06-10 23:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Dobrý den Zdeňku, případ vašeho tatínka mě zajímá a rád bych ho sledoval. Pokud chcete, napište mi na email sedmfialek zavináč centrum.cz Zajímá mě to kvůli kurkuminu a grepové šťávě, což je metoda zvýšení biodostupnosti, kterou jsem loni doporučil na svém webu (www.alternativnicesta.cz/kurkumin).  Děkuji.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek