L-Tryptofan: Aminokyselina dobré nálady a spánku

23.4.2021 v Prevence 9

L-tryptofan je esenciální aminokyselina, kterou si tělo neumí vyrobit samo. Je proto velice důležité přijímat tuto výchozí látku pro tvorbu neurohormonů ze stravy. A to v dostatečném množství a formě. L-tryptofan je totiž důležitý i pro tvorbu řady enzymů a vitamínu B3.L-tryptofan je životně nezbytná aminokyselina, která je důležitá pro každou buňku v těle. L-tryptofan si tělo neumí vyrobit samo. Do těla se tato aminokyselina dostane pomocí bílkovin, které se dále štěpí.

Tělo však nedokáže nárazově přijmout velké množství aminokyselin. Proto je potřeba aminokyseliny včetně L-tryptofanu přijímat ve stravě pravidelně. Výhodou je, že je obsažen v řadě potravin, avšak ne všechny mohou být jeho dostatečným a kvalitním zdrojem. Cena L-Tryptofanu není nijak vysoká. Při jeho užívání je ale nutné dbát na jeho dávkování, nebo se předem poradit s lékařem.

Nedostatek L-tryptofanu má vliv na náš spánek
Nedostatečný příjem či vstřebání L-tryptofanu může způsobit v těle nedostatek serotoninu nazývaného též jako hormon štěstí. L-tryptofan je totiž jediný stavební kámen, ze kterého se serotonin za přítomnosti vitamínu B6 v mozku vytváří.

L-tryptofan díky serotoninu úzce souvisí i s dalším neurohormonem, a to je melatonin. Melatonin totiž vzniká během noci chemickou přeměnou ze serotoninu. Při nedostatku serotoninu, vzniká i nedostatek melatoninu, který má pak přímou souvislost s kvalitou spánku a regeneračními procesy probíhajícími v noci.

Nedostatek L-tryptofanu a tedy nízká hladina serotoninu a melatoninu pak může způsobit:

vnitřní neklid, strach a stres
úzkosti, napětí, nervozitu, změny nálad a chování
poruchy usínání a spánku, plytký spánek
deprese, schizofrenii, maniodepresivní psychózu
v některých případech ovlivňuje vznik i průběh migrény

Vstřebání L-tryptofanu ze stravy souvisí s dostatečnou funkcí žaludku, která se s věkem snižuje. S věkem totiž dochází ke snížení aktivity trávicích šťáv, což způsobí, že se L-tryptofan nedostane do krve. Proto i s věkem a s případnými projevy nedostatku serotoninu je vhodné začít tuto aminokyselinu doplňovat.
Špatným vstřebáváním L-tryptofanu však mohou trpět i mladí lidé při onemocněních trávicího ústrojí či při pravidelné konzumaci alkoholu.

L-tryptofan má přirozené sedativní účinky
Dostatek L-tryptofanu pomáhá našemu tělu správně odpočívat. Jsme klidní a vyrovnaní. To může souviset i s přirozeným sedativním účinkem. Člověk si tak udržuje psychické uvolnění a nemá tendence sahat po řadě škodlivých a návykových látek. Proto je označován jako přírodní antidepresivum a pomáhá zvládat i abstinenční příznaky při odvykacích kúrách.
S jeho dostatkem pak dokážeme lépe zvládat stres a tím i případné nutkání se přejídat nekvalitní stravou, když máme nedostatek energie. Tato aminokyselina navíc snižuje chuť na sacharidy a tím pomáhá se závislostí na cukru.
L-tryptofan taky nepřímo ovlivňuje správnou srdeční činnost, kvalitu pokožky a spolupůsobí při tvorbě energie v buňkách. A to díky vitamínu B3, který si umí tělo vyrobit z L-tryptofanu.

Denně bychom měli přijmout 1-1,5 g L-tryptofanu. To se nám podaří, když budeme denně konzumovat banány, spirulinu a mořské řasy. I pravidelná konzumace sezamových semínek, mandlí a kešu oříšků podpoří dostatečný denní přísun L-tryptofanu.

V případě potřeby lze L-tryptofan získat díky doplňkům stravy. Je potřeba si ale hlídat množství. Při předávkování totiž může dojít k vyvolání migrény, poškození jater či hnití v tlustém střevě. Doplňkově nesmí L-tryptofan užívat lidé trpící rakovinou či nedostatečnou funkcí jater a ledvin. Taktéž lidé léčeni psychiatrem či neurologem by konzumaci doplňkového L-tryptofanu měli předem konzultovat.


článek je převzatý ze Zdroje / upravenoKomentáře

Ikona diskutujiciho Hana 2021-04-23 12:08:21 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To bych mohla doporučit mamce, je jí 60 a má problémy se spánkem, prý vzbudí třeba ve tři a už nemůže usnout, nedávno řikala že nespala dokonce celou noc, nešlo to prý, i když to měla spíš z nervů, že se s otcem ten den opět hádali…tak jako tak to je dost na nic, v jejím věku, ještě když stále musí chodit makat a každý den brzy vstává…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-04-23 14:42:22
Ikona diskutujiciho
sipka

Večer stačí dvě kapsle. Zabírá do 20 ti minut.
Tenhle je dobrej:
https://www.lekarna.cz/brainway-l-tryptofan-cps-50/

kdyby jí to nestačilo, nebo nezabralo, tak ať si koupí tohle:
https://www.superionherbs.cz/obchod/reishi-ganoderma-extrakt/
A bere dvě kapsle ráno, dvě večer.

… akorát jsem si všimla, že ten starej brainway je všude vyprodanej, zato se všude nabízí verze therapill
https://www.lekarna.cz/brainway-l-tryptofan-therapill-60-kapsli/
kde je navíc B6, co nebyl ve starým… takže účinek bude asi stejnej

Ikona diskutujiciho Hana 2021-04-24 16:12:06
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc dík za tipy, já sama jí to koupím a uvidíme jaké budou výsledky.

Ikona diskutujiciho fred 2021-04-24 08:17:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Akue, jak bys porovnala zkušenosti s L-tryptofanem se zkušenostmi s Melatoninem?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-04-24 11:37:00
Ikona diskutujiciho
sipka

tryptofan je stavební kámen melatoninu, ve výsledku dostaneš totéž

Ikona diskutujiciho Lenka 2021-04-24 09:02:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já zase usnu hned, stačí když si přes den někam sednu, už klimbám, nicméně spát jdu ve 12 v noci, ale ve 4 nebo v 5 se vzbudím a už nezaberu přitom budíček je až v 6. A takhle to mám bez ohledu na cokoliv, denně, již několik let. Jsem pořád unavená a přesto se vzbudím, tělo asi zvládne naspat pouze nezbytně nutnou dobu k přežití, ale o svou regeneraci nestojí 🙁

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-04-24 09:24:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Zkus chodit spát dřív, mezi 10.-11. a začni brát oba preparáty co jsem doporučila najednou. Snad to s tím tvým spaním pohne. Mělo by. Podle tčm je 4-5 ráno doba plic a člověk se v tu dobu budí, protože tomu orgánu něco je, potřebuje posílit, detoxikovat, nebo je to stres – plíce souvisí se strachem a úzkostí.

Ikona diskutujiciho janča 2021-05-08 09:26:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nj, ale kolikrát se skenuje krabice, ve které mi L -Tryptofan přijde?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2021-05-08 10:45:22
Ikona diskutujiciho
sipka

kupuju pouze přes e-shopy a všechna balení fungují v pohodě

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek