Lávová zem – zdravé mytí celého těla

18.5.2014 v Nezařazené 5

Lavaerde (také ,,rhassoul“ či ,,lávovka“) je přírodní minerál, který se používá jako výborná alternativa šamponu či mýdla. Neobsahuje žádné dráždivé složky, jedná se o čistý jílový prášek z Maroka. Myje vlasy, pleť i kůži bez odstranění přirozené ochranné vrstvy. Přirozeně tak prodlužuje mycí interval.

Hnědá lávová zem je vhodná pro citlivou pleť, akné, mastné vlasy či lupy.

Bílá hlinka je velmi vhodná pro suché vlasy i pokožku.

Rhassoul dodává vlasům objem a vzdušnost. Vlasy jdou dobře rozčesat a není potřeba používat kondicionér.

Její zvláštní vlastnosti při péči o tělo a vlasy jsou známy již po staletí a toto tajemství se dědilo z generace na generaci. V severní Africe je již po staletí ceněným prostředkem k jemnému mytí pokožky a vlasů. Bílá Lavaerde je bohatá na kaolín – velmi jemný, bez železitý a proto velmi světlý minerál. Slovo kaolín je odvozeno od názvu čínské vesnice Gaolin, kde byla bílá lavaerde objevena.


Název ,,rhassoul“ pochází z arabského slovesa pro mytí „rhassala“. Rhassoul byl od nepaměti obchodován po celém středním východě. Přepravovaly jej celé velbloudí karavany a byl ceněn natolik, že byl běžně věnem pro nevěsty v lepších rodinách. Dnes si získává oblibu po celém světě a to díky svým specifickým vlastnostem a blahodárnému vlivu na pleť i vlasy. Ceněný je vliv zejména na suchou, citlivou a alergickou pokožku.

Důvodem proč je lávová zem dostupná v široké paletě barev (od hnědé až po bílou) je měnící se hladina železa, mědi a oxidu hořečnatého. Lávová zem se dodnes ručně těží v ložiscích v pohoří Atlas v Maroku. Marocká královská rodina má však dodnes vyhrazenou jednu z mnoha důlních pasáží přímo pro vlastní potřebu. Rhassoul je v královské rodině populární dnes stejně jako od nepaměti.

Hlavní předností je, že neobsahuje žádné tenzidy. U produktů obsahujících tenzidy (šampon a mýdlo), se čistící účinek zakládá na snížení povrchového napětí vody, kdy se nečistota a mastnota odloučí a opláchne. Čistící účinky lávové země se naproti tomu zakládají na fyzikálním mechanismu. Lavaerde nebo-li rhassoul – jak se jí říká v Maroku – se skládá z iontů křemíku a magnesia, stejně jako z oxidů železa a vápníku. Při spojení s vodou se vytvoří příjemná gelová konzistence. Jemné částečky lavaerde mají vlastnost „nasát“ nečistotu a přebytečný maz jako savý papír. Díky této jedinečné vlastnosti se pokožka a vlasy nikdy úplně neodmastí, jako tomu bývá u zvlášť agresivních produktů s tenzidy. Lávová zem tak nepoškodí přirozený ochranný kyselý film pokožky a nedráždí mazové žlázky.

Lavaerde má tedy mnoho předností: Nedráždí a pokožka ji velmi dobře snáší. Čistí vlasy a pokožku bez poškození ochranného kyselého filmu. Umyté vlasy jsou hedvábně měkké, lesklé a pružné. Při pravidelném používání se prodlužují intervaly mezi jednotlivým mytím vlasů. Je naprosto šetrná k životnímu prostředí – neobsahuje nic, co by zatěžovalo odpadní vody.

Prášková lavaerde se pro mytí vlasů a pokožky připravuje následovně: Rozmíchejte (pro středně dlouhé vlasy) 3-6 zarovnaných polévkových lžic prášku se zhruba dvojnásobným množstvím teplé vody. Tím vznikne sametově-tekutá pasta, kterou nechte chvíli nabobtnat, doporučujeme přidat do směsi několik kapek oleje (například jojobový nebo hroznový). Naneste směs na mokré vlasy a jemně masírujte. Nechte krátce působit a poté důkladně opláchněte teplou vodou. Jedno umytí stačí. Následné upravte vlasy jak jste zvyklí.

(zdroj: lavovazem.cz)

Zní to sice jako zázrak, ale mycí lávová hlína nevyhovuje úplně každému na celé tělo. Je zkrátka potřeba ji vyzkoušet, ale pokud se toužíte zcela osvobodit od jakýchkoliv – byť jen částečně – chemických mycích prostředků, lávovka jistě za vyzkoušení stojí.

Z reakcí těch, kteří ,,mycí bahno“ vyzkoušeli a nebyli zcela spokojeni, nejčastěji zaznívá, že hodně vysušuje vlasy a špatně se po něm rozčesávají. To se dá řešit přidáním trošky oleje, ale ani tato kombinace nemusí vyhovovat všem. Další nevýhodou je nutnost vyčistit po sobě koupelnu, mycí bahno dělá trošku nepořádek.

Zajímavé také je, že s mycím bahnem lze ušetřit peníze, i 300 gramů může vydržet až půl roku, běžně lze koupit i 1kg prášku. Jen si spočtěte, kolik za půl roku utratíte za jiné šampony/kondicionéry/mýdla/sprchové gely, které jsou pryč už za měsíc a pak to zkuste srovnat s 500kč, za které se běžně dá 1kg hlíny koupit. Výsledek Vás mile překvapí.

linka

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Péče o tělo a vlasy“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Marta 2014-05-18 10:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Napadlo mě doporučit jedny stránky, nebo spíš e-shop, kde nabízejí produkty z konopí – mýdla, masti apod. a také produkty z kozího mléka, které má bý dobré na pokožku (i citlivou),  -

Ikona diskutujiciho sepťa 2014-05-18 19:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten 4. odstavec citovaného textu je perfektně napsaný… tedy v rámci marketingových textů o přírodních výrobcích. Dovolím si uvést to na pravou míru:

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2014-05-18 20:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Někde jsem četla, že výraz "lávová zem" vznikl špatným překladem, ve skutečnosti prý nemá s lávou nic společného a německé "Lavaerde" má původ v latinském výrazu pro mytí, tuším "lavare" (ale jistá si nejsem). Takže správný výraz by asi byl spíš "mycí zem".

Ikona diskutujiciho anelie 2014-05-19 01:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak rhassoul znam, jen je hrozne, jak je to tady drahe. V Maroku ho koupite skoro zadarmo, i kdyz, pravda, ne v takovem hezkem baleni. Nelibi se mi, jak na tom firmy nestydate vydelavaji a jsou schopne prodat skoro vsechno. Ale to je holt dnesni doba…

Ikona diskutujiciho Colliode 2014-06-03 16:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Prý je to to samé jako Bílý jíl a u nás ho už levně začal dodávat tento pán ze Zdraví A-Z 🙂 (za 1kg 150Kč)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek