Léčebné účinky stromů

15.4.2021 v Zdravověda 1

Léčivá síla stromů není zcela přehlížena. Ne nadarmo se používají i na zkrášlování našeho okolí. Bohužel, mnozí lidé, kteří hledají lék v přírodě, léčivou sílu stromů nevidí. Stromy nám přitom nabízejí velmi silné léčivé účinky. Je ale potřeba je správně využít. Při čerpání léčivé síly ze stromů musíte postupovat ohleduplně. Často se využívá právě kůra stromů. Při jejím sklizni byste měli být opatrní, jinak byste mohli strom, vedle léčení vaší nemoci, zahubit.



Dbejte na to, abyste nikdy neoloupali kůru stromu kolem celého obvodu jeho kmene (ve tvaru „opasku“). Způsobili byste tím přerušení cirkulace vody a živin získávaných z půdy, které se potřebují dostat i do listů a strom byste zahubili. Pokud potřebujete kůru, sbírejte ji na jaře a na podzim, kdy je beztak potřeba větve stromů oříznout.

Lípa – Tilia europaea
Tento krásný strom se těší velké oblibě, protože je velmi odolný a vzkvétá i po oříznutí. Tento strom můžete poměrně často nalézt na parkovištích nebo v rezidenčních čtvrtích. Za jejím pevným zevnějškem se ukrývá množství užitečného, pro lidi i pro včelky.
Lípu milují zejména včely, protože jim nabízí hojnost nektaru a pylu ze svých početných voňavých květů. Lípa kvete v červnu a začátkem července.
Pro lidi je květ lípy významným srdečním tonikem, zmírňuje srdeční palpitace a dobře působí na hladinu dobrého cholesterolu a krevní tlak. Lípa je vhodné tonikum i pro nervový systém a v zimním období podpoří váš imunitní systém.

Zmarlika kanadská – Cercis canadensis
Zmarlika je nádherný strom, jehož růžové květy na jaře krásně kontrastují s tmavou kůrou jeho kmene. Je to jeden ze stromů, které jsou skutečnou pastvou pro oči. Léčivé účinky zmarliky spočívají právě v jejích květech. Naštěstí tento strom neroste do příliš velkých rozměrů a jeho kvítky hravě nasbíráte i bez pomoci žebříku.
Jsou bohaté na vitamin C a mají výbornou kyselkavou chuť. Zdokonalí mnohé saláty, sirupy, octy, marmelády a můžete je použít jako vkusnou dekoraci při pečení. Jejich nedozrálé semenné lusky, které připomínají lusky hrachu, jsou stejně chutné. Všechny části zmarliky mají stahující účinky, zejména kůra z kořenů. Zmarlika úspěšně léčí i problémy se žaludkem, jako například podráždění, průjem a dyzentérii (onemocnění způsobené bakterií Shigella dysenteriae).

Jinan dvoulaločný – Ginkgo biloba
Ginkgo je pravděpodobně nejznámější živoucí fosilie ve světě rostlin. Tuto odrůdu zastupuje pouze jeden druh stromu a vyskytuje se na zemi už 200 milionů let. Pěstuje se i pro krásné listy vějířovitého tvaru a dobře zvládá teploty sálající z asfaltek. Na podzim se jeho listy zbarvují do zlatova a opadávají všechny najednou. Léčivou sílu ukrývá ginkgo právě ve svých listech.
Ginkgo je známé tím, že dobře ovlivňuje mozek a paměť, ale velmi účinně pomáhá i očím. Je jednou z mála rostlin, jejíž složky dokážou projít i hematoencefalickou bariérou.

Dobře si prohlédněte stromy ve vašem sousedství. Udělejte si vlastní výzkum a poznejte je blíže. Budete velmi překvapení, co všechno vám kromě stínu a pestré palety podzimních barev může poskytnout třeba javor, dub, či některé stálezelené stromy jako zerav (Zerav, zvaný též túje, je rod dřevin z čeledi cypřišovité původem ze Severní Ameriky a Asie).

připravila © www.aluska.org 2021 / podle Zdroje

 



Komentáře

Ikona diskutujiciho Petra N. 2021-04-20 19:46:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chybí mi zde spousta našich běžných stromů a keřů. Léčivé jsou prakticky všechny, pokud nejsou vyloženě jedovaté od dubu přes bez až po hlohy a šípky. Článek je „divný“, postrádá nějaké zajímavé nebo důležité poznatky. Nevím už vůbec proč je zmíněna zmarlika, která u nás ani planě neroste, takže oškubávat ji někomu, kdo si ji na zahradu vysadil pro okrasu (nikoho takového teda neznám ! lidé mají spíše jabloně či ořešáky), by stejně asi nebylo úplně optimální. V zahradnictví jsem se s ní zatím naživo nesetkala, že by se prodávala… a v parcích také moc k vidění není.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek