Sluneční paprsky jsou pro zdraví člověka mnohem důležitější, než si většina lidí myslí. Helioterapie, neboli léčení slunečním světlem, je dostupné pro každého. Ovšem pozor, slunečnímu světlu se vystavujte v rozumné míře a na jemnou pokožku aplikujte ochranný krém.
Mozek
Vědci z University of Cambridge zjistili přímou souvislost mezi vystavením se slunci a funkcemi mozku. Podle jejich výzkumů sluneční záření stimuluje růst nervových buněk v hipokampu. Sluneční světlo má konstruktivní vliv na sítnici oka, zlepšuje fungování hypofýzy, hypotalamu, epifýzy.
V Evropě a USA poskytují některé kliniky pro lidi s vývojovými a paměťovými problémy takzvanou solární terapii, která již nyní vykazuje dobré výsledky v boji proti Alzheimerově chorobě a jiným onemocněním mozku.
Bolest
V Pittsburské nemocnici lékaři měří hladinu přirozeného světla v místnostech, kde se pacienti zotavují z těžkých operací páteře. K jejich překvapení lékaři zjistili, že jejich pacienti po přemístění na slunečnější oddělení vykazují větší toleranci k bolesti a jejich stav vyžaduje méně léků.
Bakterie
Němečtí vojáci po první světové válce věděli o objevech, které v roce 1903 udělal laureát Nobelovy ceny Niels Finsen. K dezinfekci a hojení ran používali sluneční světlo. Skutečnost, že sluneční světlo může zabíjet mikroby, zjistili dva vědci Downs a Blunt již v roce 1877 náhodou – sluneční světlo zasáhlo zkumavky s bakteriemi a ty uhynuly.
Sluneční světlo se používá k léčbě infekčních chorob (tonzilitida, pneumonie, lepra, tuberkulóza).
Imunita
Vystavení se slunečnímu záření zvyšuje počet lymfocytů, které jsou zodpovědné za imunitu a hrají důležitou roli při ochraně před infekcí. Sluneční světlo aktivuje imunitní systém.
Deprese
Denní sluneční světlo má výkon přibližně 100 000 lux*. Umělé osvětlení v kanceláři i doma má přibližně 150-600 lux. To je stokrát méně. Nedostatek světla způsobuje apatii a deprese.
*Lux je fotometrická jednotka intenzity osvětlení. Jedná se o osvětlení způsobené světelným tokem jednoho lumenu dopadajícím na plochu jednoho metru čtverečního.
Krev
Sluneční světlo se používá k léčbě žloutenky u novorozenců, ke které dochází v důsledku nekompatibility krve kvůli Rh faktoru (pokud je matka negativní a otec pozitivní). Studie zjistila, že vystavení dítěte slunečnímu záření snižuje množství bilirubinu v krvi – toxického pigmentu, který je dramaticky zvýšený při žloutence – a umožňuje dětem regulovat jejich imunitní mechanismy.
Většina dětí se žloutenkou je dnes léčena ultrafialovými paprsky, čímž se zabrání riziku výměnných transfuzí.
Sluneční světlo snižuje hladinu cukru v krvi spolu s fyzickým cvičením stimulací beta buněk pankreatu, což zvyšuje produkci inzulínu a produkci enzymu glykogénsyntetázy, který využívá glukózu v krvi a ukládá ji v játrech jako glykogen.
Vitamin D udržuje optimální hladinu vápníku v krvi, díky čemuž je zajištěn optimální přenos nervových impulsů.
Krevní tlak
Vědci z Edinburghu zjistili, že sluneční světlo stimuluje produkci oxidu dusnatého, který pomáhá snižovat krevní tlak.
Kosti
Když je tělo vystaveno slunečnímu záření, produkuje vitamín D, který je rozhodující pro (nejen) zdraví kostí. Vitamín D pomáhá našemu organismu regulovat hladinu vápníku a fosfátů, živin, které udržují kosti, zuby a svaly zdravé a má také příznivý vliv na kardiovaskulární systém. Pokud navíc organismus dostane dostatek vitaminu D, riziko vzniku osteoporózy a diabetes mellitus významně klesá. Nedostatek vitaminu D mimochodem zvyšuje riziko vzniku syndromu polycystických vaječníků u žen a snižuje kvantitativní a kvalitativní vlastnosti spermií u mužů.
Kůže
Sluneční světlo pomáhá při určitých kožních problémech, jako je akné, lupénka, ekzémy a plísňová onemocnění kůže. V jedné studii byla světelná terapie schopna snížit psoriázu o 84% jen za 4 týdny.
Kyslík
Sluneční světlo zvyšuje obsah kyslíku v krvi člověka a zvyšuje jeho přísun do tkání, což je velmi podobné účinku fyzického cvičení. Slunce má také velký vliv na vytrvalost a vývoj svalů.
Růst dětí
Mnohé národy znají tuto skutečnost již více než století. Potvrzují to výzkumy – množství slunečního záření v prvních měsících života dítěte ovlivňuje to, jak vysoké bude. Samozřejmě to není zdaleka jediný důvod, ale je tam souvislost.
překlad © Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2021 / podle Zdroje
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Ty věci jsou se mnou pořád, ale už…
-Alue K. Loskotová Z toho jsem nic nevyháněla a ani jsem…
-Alue K. Loskotová Ahoj Alue, já myslím, že nela myslí příběh…
-ketty Já musím říct, že se necítím být nějak…
-lenka f