Mnoho kultur na celém světě již po tisíce let používá léčivou sílu růže pro ozdravění mysli, těla i ducha. V některých z nejstarších textů, které lze nalézt v medicíně, například v ájurvédě a čínské medicíně, měla růže významné zastoupení v různých přípravcích. Zejména v těch, které se týkaly úlevy pro srdce, od deprese, proti úzkosti a harmonizace nerovnováhy související s psychikou a duchovnem.
Podle ájurvédy růže především vyrovnává s’adhaka pitta‘, subdóšu Pitty, která řídí emoce a jejich vliv na srdce. Umožňuje také lepší komunikaci mezi sadhaka pitta a prana vata, subdóšou Váty, která řídí mysl, dech, dýchací cesty, plíce a hrdlo.
Růže je v ájurvédě známá tím, že uklidňuje srdce a emoce a může pomoci při léčení starých zármutků, aby se člověk mohl v životě posunout dál a užívat si přítomného okamžiku.
Růže má chladivé a stahující účinky na zdraví. V přiměřeném množství je ideální pro všechny tři dóši – vátu, pittu i kaphu. Prospěšná je zejména v horkých letních měsících pro ty, kteří mají sklon k nerovnováze Pitty (ohnivá složka), nicméně k vyrovnání sádhaka pitta (subdóša Pitty) ji lze používat po celý rok. Kromě toho má růže další léčivé vlastnosti, které mají blahodárné účinky na bhrajaka pitta, subdóšu Pitty, která ovlivňuje pokožku. Protože má stahující vlastnosti, vypíná pleť a dodává pokožce pružnost. Má chladivý účinek na krev, což může pomoci předcházet kožním problémům, jako je akné a vyrážky.
Podle tradiční čínské medicíny (TČM) patří růže mezi rostliny, které patří do kategorie „bylin regulujících čchi“. Qi (neboli Čchi) je velmi zjednodušeně řečeno „energie“ a v rámci obecného pojmu Qi existuje mnoho jejích podob. Je to životní energie, která pulzuje naším tělem i aurou. Byliny v této kategorii obvykle léčí stav TČM nazývaný stagnace čchi. Konkrétně to znamená, že Qi je zablokovaná v tělesných orgánech a meridiánech (drahách v elektromagnetickém poli našeho těla), nejčastěji v žaludku, játrech a v menší míře v plicích.
Z hlediska moderní medicíny se stagnace Qi často projevuje jako psychické problémy. Jako jsou deprese, podrážděnost, netrpělivost, nebo výkyvy nálad. Často je také spojována se stavy, jako je premenstruační syndrom (PMS), příznaky menopauzy, otoky prsou a také různé poruchy trávení.
Energetika růže
Růže jsou přirozeně chladivé. To znamená, že květy růží pomáhají lidem, kteří mají v těle příliš mnoho horkosti, nebo zánětů.
Růže je hořká i sladká. Princip pěti prvků v čínské medicíně uvádí, že chuť potravin je v TČM klíčovým faktorem určujícím jejich působení v těle. Hořké látky, jako jsou květy růže, mají tendenci působit na tělo očistně, neboť odstraňují nadbytečnou horkost, vysušují vlhkost a podporují vylučování prostřednictvím ledvi, močení nebo střevní peristaltiky.
Naopak sladké látky mají tendenci zpomalovat akutní reakce a detoxikovat organismus. Mají také tonizující účinek, protože doplňují čchi a krev.
Chutě potravin v rámci TČM i dalších tradičních nauk o zdraví a výživě člověka určují, na jaké orgány a meridiány působí. Růže působí především na slezinu, játra a také na srdce. V TČM pomáhá slezina při trávení, koagulaci krve a metabolismu tekutin v těle. Játra zase mají na starosti regulaci pohybu čchi a tělesných tekutin. Rovněž hrají hlavní roli při vyrovnávání našich emocí.
Růže vědecky
Výživné látky: Růže je plná vitamínu C, ale také vitamínů A a E, B-komplexu, vápníku, hořčíku a draslíku.
Vyrovnává hormony (včetně amenorey)
Snižuje záněty očí a kůže
Zklidňuje bolesti v krku a kašel
Podporuje klidný a tichý spánek
Působí chladivě, ochlazuje trávicí trakt
Pomáhá při zvládání bolesti. Zklidňuje nervozitu, hněv a smutek
Může redukovat vrásky a zpomalovat stárnutí pleti
Může snižovat bolest díky svým analgetickým účinkům
Má silné antibakteriální a antiseptické účinky
Snižuje hladinu glukózy v krvi
Má neuroprotektivní účinky (pomáhá při neuralgii)
Má antioxidační účinky (obsahuje deriváty kyseliny gallové + polysacharidy)
© aluska.org 2023
Poslední komentáře
-armag ... nebo naopak můžeš žít blaze a meditovat,…
-Alue K. Loskotová Souhlasím, současná doba je velice nebezpečná a duchovní…
-Silentus Někdo někdy řekl, že věda je to, co…
-není Vhodným synonymem by mohl být termín moudrost, či…
-Alue K. Loskotová