Léčivé účinky čaje

22.1.2015 v Zdravověda 20

Na zeleném čaji se nejvíce cení vysoký obsah rostlinných polyfenolů, které jsou hlavními nositeli antioxidačních účinků, což znamená, že likvidují volné radikály, a ochraňují buněčné struktury a makromolekuly před oxidačním poškozením. Dále polyfenoly odbourávají mnoho karcinogenních a toxických látek, což má za výsledek, jak už bylo řečeno, snížení rakovinotvorného bujení a zánětlivých onemocnění.

Nejprospěšnějším z rostlinných polyfenolů, který disponuje převážnou měrou těmito kvalitami je katechin. Ten je taky klíčovým zdrojem chuti čaje. Nejvíce tohoto druhu polyfenolu se nachází v čajích pěstovaných ve vysokohorských oblastech. Právě Katechin také v závislosti na svých vlastnostech snižuje hladinu cholesterolu, redukuje tuk v těle, je prevencí proti virovým onemocněním.

Theanin

Čajovník obecně je jediná z rostlin, která produkuje aminokyselinu Theanin. Tato aminokyselina může za odpočinutý, ale bdělý stav člověka při jeho popíjení. Theatin sám o sobě je sladký, spolu s nahořklou chutí Katechinu dohromady vytváří jednotlivé chutě čajů od více hořkého, kde je větší obsah Katechnu, po sladší s větším obsahem Theaninu.

Katechin spolu s vitaminem C a vitaminem E posilují imunitní systém. Zelený čaj obsahuje vitamin C uchovávaný v lístcích i po spaření horkou vodou. Po přelití se do obsahu čaje ještě uvolní vitaminy B1, B2, P a právě vitamin E.


Kofein

Zelený čaj obsahuje kofein (dříve označovaný jako tein), ovšem ne v tak vysokém množství jako káva, proto je vhodnější jako stimulant. Nejen, že posiluje pocity vnímavosti bdělosti, ale pomáhá i s redukcí tuku. Mezi druhy s menším obsahem kofeinu patří např. Gunpowder, japonský druh Hódžiča a Genmaiča, více kofeinu obsahují pak druhy Gyokuro, Senča nebo Dračí stuha.

Návykovost kofeinu jako takového prokázána nebyla, i když častí uživatelé velkého množství kávy nebo čaje trpívají neklidem a nespavostí, nebo právě naopak, kofein už pro ně je slabým stimulantem, tělo si na jeho přísun tolik zvykne, že po jeho požití se žádné účinky nedostaví. Při přerušení „dávek“ kofeinu, nenastupují žádné abstinenční příznaky jako u tvrdších drog, i když se čaj díky obsahu kofeinu za drogu považuje, i když za velmi mírnou. Zelený čaj obsahuje ve 100 ml nálevu 13 – 50 mg kofeinu, čaj černý pak ve stejném množství minimálně okolo 50 mg, káva od 60 mg až po 350 mg ve 100 ml.

Čaj se skládá z téměř 130 chemických látek.

Velké množství vitamínů

Zelený čaj obsahuje mimo vitaminů a velké množství minerálů, jako mangan, draslík a vápník. Mangan je potřebný pro zdravý růst kostí, a při spotřebě 5-6 šálků čaje denně pokryje až 50% potřebné denní dávky manganu. Draslík pomáhá tělu udržet pravidelný tep, je potřebný pro správnou funkci svalů a nervů v těle. 5-6 šálků čaje denně pokryje potřebnou denní dávku tohoto prvku ze 75 %. (zdroj)

Mezi nejvýraznější účinky zeleného čaje patří psychické i fyzické povzbuzení, čaj zvyšuje dobrou náladu, pozitivně působí na kvalitu spánku (někdy spánek prohlubuje, jindy může způsobit nespavost), působí jako skvělý termoregulátor- při vysokých teplotách tělo ochlazuje, při nízkých naopak rozehřeje. Dále snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu, cukru a tuku v krvi, narozdíl od kávy nezvyšuje tlak, zabraňuje alergickým reakcím, umožňuje detoxikaci jater, léčí dýchací obtíže, působí močopudně a může udržovat i tělesnou hmotnost. Má také určité antibiotické účinky, působí hlavně proti virům a plísním, ochraňuje chrup před zubním kazem. Potenciál léčivých účinků čaje je opravdu široký.

Se zeleným čajem proti nádorům…

Mnohé lékařské výzkumy prokázaly, že zelený čaj má výrazné protinádorové účinky. Způsobuje to EGCG, což je rostlinná látka, která v kombinaci s jinými prvky obsaženými v čaji, může zastavit růst nádorových buněk v játrech, jícnu, kůži, slinivce, prsu, prostatě i žaludku. Zabraňuje šíření metastáz v těle. Pozitivně také působí jako prevence proti onemocněním krevního oběhu, infarktu a mrtvici, protože zabraňuje srážení krve. Pravidelné popíjení může omezit riziko vzniku rakoviny až na polovinu!

Zelený čaj obsahuje:

– Vitamíny (vitamín C, betakaroten, vitamíny skupiny B, vit. E, K…)
– Minerální látky (fosfor, železo, vápník, sodík, síra, selen, mangan, fluor,…)
– Třísloviny
– aminokyseliny
– flavonoly (čajové katechiny)
– mastné kyseliny
– lecitin a silice…

Pravidelné pití zeleného čaje přináší pohodu a klid pro tělo i duši a navíc velmi pozitivně působí na lidské zdraví. Čajoví znalci a odborníci doporučují vypít až 1 litr zeleného čaje denně. Tento čaj by však neměl být oslazený ani ochucený mlékem, samozřejmě nejlepší jsou kvalitní čaje, které zajistí ten pravý požitek a jedině tak se bude moct projevit ta skutečná síla a moc tohoto malého zeleného zázraku. (zdroj)

Mnohé vědecké studie prokázaly účinky čaje v oblasti péče o zuby. Čaj tělu dodává množství fluorových sloučenin, které působí proti vzniku zubního kazu. Čaj dále obsahuje vitamíny skupiny B, A, C a P. Co se týče obsahu vitaminu P, tak jej ze všech rostlin obsahuje nejvíce. Vitamin P, společně s vitamínem C, posiluje odolnost organismu vůči infekčním chorobám. Odvar zeleného čaje úspěšně napomáhá léčit úplavici. Kromě toho čajové katechiny normalizují činnost ochranné střevní mikroflóry a zamezují vývin hnisavého procesu v trávicím traktu. (zdroj)

Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2015-01-22 12:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já to říkám pořád… až bude na světě víc čajoven než hospod, bude žít lidstvo v míru :-)

Ikona diskutujiciho lulu 2015-01-22 13:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

zelený čaj patrí medzi moje naj, pijem ho už asi 7 rokov každý deň :D, najradšej mám sypaný čistý neparfumovaný

Ikona diskutujiciho Alue 2015-01-22 18:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Jaké jsou tvé oblíbené druhy? – Že bych měla tip na příští nákupy.

Ikona diskutujiciho Viktor 2015-01-22 18:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já každý den vypiji 1 litr sypaného zeleného čaje a po asi půl roce se cítím skvěle 🙂

Ikona diskutujiciho Ameline 2015-01-22 18:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem se v poslední době zbláznila do pueru. Je to fermentovaný zelený. Jsou přímo studie, co dokazují jeho vliv na cholesterol, testy na myších potvrdily, že u nich výrazně pomáhá s redukcí hmotnosti, u lidí to nebylo prokázáno, ale existuje spousta ohlasů. Jinak kvalitní černý je taky parádička. Zelený mám také ráda, ale tyto mi připadají bohatější a chuťově zajímavější. Nějakej čaj ale piju furt.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-01-22 18:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Viktor 2015-01-22 18:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:Díky za odkazy určitě mrknu 🙂 Pu-erh je luxusní :), i když já preferuji japonské čaje mají tak nějak vytříbenou chuť 😛 :D

Ikona diskutujiciho Ameline 2015-01-22 19:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, přímo nějakej takhle lisovanej a kvalitku, to bych si taky dala líbit 🙂 Dobrou chuť. Dokument bude zajímavej, díky.

Ikona diskutujiciho lady Lianna Ellusive 2015-01-22 19:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já v poslední době piju vlažnou vodu a divím se, jak to zvládám:-). Mně přijde zelený čaj moc silný, chutí mám raději Rooibos nebo Lapacho. Pitný režim mám ale z vody:-).

Ikona diskutujiciho Inalyn 2015-01-22 19:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám rada zelený čaj, pijem ho ráno pred odchodom do školy 🙂 Najradšej mám však ten s príchuťami – Peach, Opuncia a Mint :3 Naozaj zlepšuje náladu, predtým som vstávala ako mŕtvola, ale teraz je to už lepšie :D To so zubnými kazmi a všetkým ostatným ma teda potešilo :)) Ďakujem za tento článok 🙂

Ikona diskutujiciho Petr Hynek 2015-01-22 19:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo, čaj, to můžu pořád, hned vedle knih je to můj nejoblíbenější dárek, a tak moji známí nemají aspoň nad čím váhat – čajem nikdy neurazí. Jinak k Pu-erhu, jeden kamarád, když jej pil, přivoněl a pravil: "Voní, voní, jako hovno koní…" Pardon :-) Ale chutná skvěle, taky se zas stavím v čajovým obchůdku pro cihličku…

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2015-01-22 20:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Jooo, pu-erh, to je naprosto boží čaj :3 a navíc je u něj prokázaný, že fakt hodně pomáhá regeneraci jater. Navíc je z čajů jako jedinej hodně zásaditej, což je další bomba. Akorát si člověk musí zvyknout na tu chuť :D

Ikona diskutujiciho Přemek 2015-01-24 02:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já se v posledních letech dal spíš na bílé čaje. Zrovna teď jsem pročítal Aluščiny stránky u Shou Mei.

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2015-01-24 09:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, a taky jsem někde četl, že nadměrná konzumace čaje může z těla nějaké minerály odbourávat – hlavně železo. Neví o tom někdo něco?

Ikona diskutujiciho Alue 2015-01-24 11:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: la la la la, neslyším to neslyším….. ! :D

Ikona diskutujiciho Hmm 2015-01-24 16:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jedna strna mince sú v hocijakej potravine obsiahnuté prospešné látky a druhá či okrem tých nemôže tá potravina nejakým spôsobom aj keď má prospešné látky niekomu škodiť. Napr. čierny čaj je nevhodný zo zdravotného hladiska pre všetkých a zelený čaj nie je vhodný pre každého. Iba lekársko-chemicky dokázaný obsah prospešných látok neznamená, že zákonite je ten "produkt" ako celok pre človeka resp. pre každého vhodný. Aj "výkaly" možno obsahujú prospešné látky ale asi nikto nepochybuje o tom, že prospešné ako celok nie sú. Tým nechcem povedať, že je zelený čaj v zásade zlý, ale nie je tak úplne vhodný pre každého…

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2015-01-25 18:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: Jo, přesně moje reakce :D

Ikona diskutujiciho M.T. 2015-02-05 15:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Cituji: „Čaj částečně narušuje nebo zcela zabraňuje vstřebávání železa, a proto by se neměl pít při jídle. Skutečně tomu tak je, ale pouze u čaje černého a polofermentovaného, ne však u čaje zeleného (prokázáno japonským Cancer Research Institute).“

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2015-02-05 19:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: Výborně, to mě těší ^^

Ikona diskutujiciho Martin Kopálek 2015-05-06 14:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A pozor, čaj nemusíte jen pít. Na akné, hubnutí a únavu velice dobře fungují i tablety s extraktem ze zeleného čaje, který obsahují o poznání více polyefenolů, než vařený čaj. Je to dobré pro lidi co jsou často mimo domov a nemají možnost si jej pravidelně vařit. Mě to na akné tedy pomohlo, šlo konkrétně o tento bylinný extrakt

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek