Napadlo vás někdy, jestli náhodou velké halo okolo čínských léčivých hub není tak trošku marketing? Vypadá to, že ano. I v našich lesích totiž rostou skvělé léčivé houby. A ještě lepší zpráva: Houby, které úplně běžně sbíráte a jíte, jsou léčivé také. V dnešním článku se dozvíte, proč byste měli využít letošní úžasnou houbovou nadílku naplno a osvojit si nové recepty… Protože konzumovat české léčivé houby se vyplatí!
Běžné české houby, které všichni poznají a jejich léčivé účinky:
Samozřejmě, že konzumace těchto hub automaticky neznamená, že mají zázračné léčivé schopnosti a postaví na nohy i mrtvého, ale že v nich byly prokazatelně objeveny některé zdravotně prospěšné látky.
bedla vysoká (Macrolepiota procera)
Obsahuje látky s antioxidačními a antibakteriálními účinky, značné množství proteinů, mastné kyseliny, imunomodulační glukany, β-karoten a v menší míře lykopen, jež snižuje riziko kardiovaskulárních a onkologických onemocnění. Zlepšuje funkci prostaty a dobře prospívá pleti. Z minerálních látek obsahuje ve vyšší míře draslík.
hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)
Vyznačuje se ojedinělou kombinací zdravotně prospěšných látek, jakými jsou například některé vitaminy (především z řady B), dále proteiny, steroly, aminokyseliny, mastné kyseliny a potřebné stopové prvky (Fe, K, P, Na, Zn, Se, Cr, Cu, B, I). Vůbec nejvýznamnější složku hlívy však tvoří glukany, konkrétně Beta 1,3/1,6 D glukany. Hlíva ústřičná upravuje velice účinně hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak, odstraňuje nebo tlumí bolesti některých kloubových onemocnění, odstraňuje bradavice virového původu, pomáhá alergikům, astmatikům a diabetikům a její pravidelná konzumace představuje výbornou prevenci proti nebezpečným civilizačním onemocněním. Lékaři už ji dokonce začali doporučovat a využívat při chemoterapiích, protože zmírňuje jejich nepříjemné vedlejší účinky. Její kouzlo tkví ve významném posilování imunitního systému.
hnojník obecný (Coprinus comatus)
Vyznačuje se hypoglykemickými, antioxidačními, protibakteriálními a protirakovinnými účinky. Osahuje významné látky, které jsou účinné zejména v boji proti rakovině prsu, prostaty a žaludku. V lidovém léčitelství se doporučuje proti obezitě a stresu, při střevních infekcích, k podpůrné léčbě cukrovky a při obtížích s hemoroidy.
hřib hnědý (Boletus badius)
V hřibu hnědém byly objeveny látky redukující krevní tlak, působící proti obezitě a vyznačující se neuroprotektivními účinky. Jednu z nejvýznamnějších látek představuje L-theanin, což je aminokyselina nacházející se i v zeleném čaji. Navozuje stav relaxace, zklidňuje mysl a přispívá k dobré kvalitě spánku.
hřib bronzový (Boletus aereus)
Byly v něm objeveny látky s antimikrobiálními účinky.
hřib smrkový (Boletus edulis) neboli pravák
Z hřibu smrkového byl izolován například BEL lektin s protirakovinnými účinky. Mimo to obsahuje polysacharidy α-glukan a α-glukogalaktomannan s protizánětlivými účinky, významné množství ergosterolu a selenu, některé esenciální aminokyseliny, mastné kyseliny a podobně. Čínští léčitelé jej používali k léčení ischiasu, tetanu nebo při bolestech v končetinách.
hřib žlutomasý (Xerocomellus chrysenteron) neboli babka
Obsahuje látky s antioxidačními účinky.
klouzek obecný (Suillus luteus)
Vyznačuje se zejména antioxidačními, antimikrobiálními a protirakovinnými účinky. K jeho nejvýznamnějším látkám patří suillumid, který potlačuje růst buněk SK-MEL-1 melanomu u lidí a suillin s cytotoxickými účinky. Mimo to obsahuje mnoho prospěšných aminokyselin, mastných kyselin a organických kyselin. Podle čínských zdrojů v něm byly také objeveny látky, které mohou být úspěšně použity při léčbě endemické osteoartritidy, tzv. Kashin-Beckovy choroby.
klouzek zrnitý (Suillus granulatus)
Vyznačuje se protirakovinnými, antimikrobiálními, antioxidačními a dokonce i anti-HIV účinky. Obsahuje mnoho mastných a organických kyselin, aminokyselin, ale hlavně látky, jež působí proti rakovině nosohltanu, tlustého střeva, prostaty a plic.
kotrč kadeřavý (Sparassis crispa)
Obsahuje zejména betaglukan 1,3-D (SCG) s významnými protirakovinnými účinky. Kromě toho se vyznačuje také antibakteriálními a antifungálními účinky.
liška obecná (Cantharellus cibarius)
Vyznačuje se protizánětlivými, antioxidačními a antimikrobiálními účinky. Některé její látky jsou účinné proti různým bakteriím, například proti střevní bakterii Escherichia coli a zlatému stafylokoku (Staphylococcus aureus). Obsahuje nezanedbatelné množství železa, vitamin C a D2, ß-karoten, různé fenolické látky apod. Zajímavý je také fakt, že v ní byly zjištěny látky uvolňující v těle serotonin, což je hormon štěstí, jehož nedostatek způsobuje poruchy spánku a deprese.
muchomůrka růžovka (Amanita rubescens)
Obsahuje látky s protizánětlivými a protirakovinnými účinky. Zjištěny v ní byly také velmi prospěšné betaglukany, celá řada mastných kyselin, organických kyselin a aminokyselin. Za zmínku stojí zejména lysin, což je esenciální aminokyselina, kterou si lidské tělo nedokáže samo vyrobit a musí jej tudíž přijímat z potravy. Lysin je nezbytným stavebním prvkem pro všechny bílkoviny v těle. Zajímavý je také fakt, že jeho zvýšený příjem potlačuje tvorbu oparů.
penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)
Obsahuje látky se silnými protirakovinnými účinky, zejména proti rakovině děložního krčku a prostaty. Vykazuje se i významnou antimikrobiální aktivitou. Pomáhá lidem trpícím alergiemi, astmatem, žaludečními vředy, různými záněty, nespavostí, bělotoky atd. Podporuje navíc imunitní systém a je vhodná pro lidi trpící Crohnovou chorobou.
pýchavka hruškovitá (Lycoperdon pyriforme)
Byly v ní objeveny látky s protirakovinnými, antibakteriálními a antifungálními účinky.
pýchavka obecná (Lycoperdon perlatum)
Pýchavka obecná obsahuje nezanedbatelné množství železa, manganu a zinku. Vyznačuje se antioxidačními, antifungálními a zejména silnými antimikrobiálními účinky. V lidovém léčitelství se využívala stejně jako pýchavka obrovská (Langermannia gigantea) k zástavě krvácení menších ran.
ryzec pravý (borový) (Lactarius deliciosus)
Tento druh ryzce obsahuje látky s výraznými protizánětlivými, antioxidačními a antibakteriálními účinky. Byl z něho také izolován lactaroviolin, což je aldehyd s antibiotickým účinkem proti původci tuberkulózy.
ryzec syrovinka (Lactarius volemus)
Byly v něm zjištěny látky vyznačující se protirakovinnými, antioxidačními a antibakteriálními účinky. Z minerálních látek obsahuje ve vyšší míře zejména zinek, který má nezanedbatelný vliv na reprodukci. Mimo to ovlivňuje metabolizmus bílkovin, sacharidů a regulaci imunitního systému. Působí příznivě při hojení ran a pomáhá léčit ekzém.
holubinka namodralá (Russula cyanoxantha)
Z ethanolových a methanolových extraktů této houby byly izolovány různé druhy metabolitů, např. inosin, což je látka, která má přímý vliv na řadu procesů ovlivňujících fyzický výkon. Je prekurzorem pro tvorbu adenosintrifosfátu (ATP) – jednoho ze základních zdrojů energie. Inosin stimuluje enzymatické aktivity v játrech, čímž přispívá k zachování hladiny ATP. Při namáhavé fyzické zátěži snižuje tvorbu kyseliny mléčné. Holubinka namodralá navíc obsahuje látky s protirakovinnými, antimikrobiálními a cytotoxickými účinky.
Holubinka nazelenalá (Russula virescens)
Vyznačuje se antioxidačními a protirakovinnými účinky. Obsahuje prospěšné steroly, polysacharidy, aminokyseliny, triterpeny a hlavně (1–3)-β-D-glukany. Má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi a zlepšuje zrak.
Poslední komentáře
-Sim nejde o mě, ale o známého...doporučil jsem mu…
-octomaník Tělové svíce jsou na bolest a na záněty.…
-Alue K. Loskotová Měl bych dotaz: Je vhodné použití skalárních svící…
-octomaník Síla modlitby a záměru je životními zkušenostmi i…
-Alue K. Loskotová