Aneb něco milého pro potěšení smyslů a rozšíření obzorů
Nedávno jsem procházela oddělení ovoce a zeleniny a všimla si podezřelých tvarů v bedýnce. Bylo to litchi… Moc jsem ho neznala, pamatuji si jenom, že jsem ho párkrát jedla jako dítě, když mi ho babička přinesla. Říkala mi tehdy, jaká je to v naší zemi veliká vzácnost… Tehdy asi fakt byla, dneska už tolik ne.
A tak jsem si řekla, že ho zase zkusím a zavzpomínám si, jak vlastně litchi chutná. Můj pokus dopadl tak, že jsem 10 kousků ještě ten den večer zhltla a celá nadšená jsem si šla další den hned nabrat plný sáček, který byl opět do dalšího dne snězený. – Tehdy mi začínalo jakési nachlazeni spojené s močovými cestami, ale ta hromada litchi, kterou jsem během pár dnů spořádala, tu podzimní nemoc jednoduše zahnala, protože litchi je plné vitaminu C. Na množství ho má i více, než mají citrusy.
Jaká slast, loupat po večerech ty načervenalé ,,oříšky“, vybírat sladkou bílou dužninu, mít prsty ulepené a cítit tu úžasnou vůni, která připomíná ani ne tak ovoce, jako nějakou sladkost… učarovalo mi to.
Zkrátka litchi je úžasné. Sladce voní, je jemné a když jsem se rozhodla, že si o něm něco podrobněji nastuduju, tak mi došlo, že litchi je i velice zajímavý studijní materiál. Posuďte sami… (a hlavně pokud ho někde potkáte, určitě si ho kupte!) :
Číňané litchi milují. Češi se na tento import z Asie dívají trochu podezíravě. Není divu, ovoce, které vypadá jako šiška, či ostnatý lískový oříšek, totiž nepůsobí moc přívětivě. Přitom zdání klame.
Litchi má velmi specifickou, nasládlou chuť. A je i velmi aromatické. Někomu voní jako muškáty, jinému jako růže… Každopádně odér tohoto ovoce je pro mnohé lidi tak příjemný, že se používá i jako ingredience do parfémů.
Plody s menšími jadérky
Pokud se rozhodnete litchi ochutnat, určitě nejdříve nožem sloupněte slupku. Jde sice o poněkud „tvrdší brnění“, ale oloupat jde překvapivě velmi snadno. Odměnou za trpělivost vám bude pohled na hladkou bílou dužinu ovoce. (pozn. Alue: loupu nehtem, nůž není potřeba)
Ještě než se do ní pustíte, musíte odstranit ještě jednu maličkost – jadérko, které je uvnitř. Jedná se o jediné semínko o velikosti fazole, které však není poživatelné. Gurmáni dávají přednost odrůdám litchi s menším jadérkem, protože pak je v ovoci více dužiny, tudíž se z něj i více najedí.
Litchi nikdy nevařte!
Ano, u litchi je k jídlu pouze dužina, která je tak lahodná, že ji Číňané dávali svým dětem jako dudlík. Toto exotické ovoce se většinou jí syrové, případně se krájí do ovocných salátů, dělají z něj nádivky do palačinek, zdobí jimi zmrzlinové poháry a jiné sladkosti. Údajně je dobré i k rybám a masu…
Litchi má však ještě širší spektrum využití. Jeho příznivci ho suší nebo nakládají do cukru, což z něj tvoří neodolatelnou sladkost, která vydrží jeden rok. Ale ovoce se dá i kompotovat.
A teď menší varování: Pokud byste chtěli litchi zakomponovat do některého ze svých jídel, dejte si pozor, abyste jej nevařili! Jakmile se totiž ovoce převaří, zhoubovatí a je nepoživatelné.
Sladkost, která léčí
Proto, pokud si chcete litchi užít naplno, doporučujeme ho ochutnat syrové. Nejenom že vás omámí originální chuť tohoto ovoce, ale zároveň získáte vitaminový bonus, který nabízí.
Litchi má obecně hned několik kladných stránek: tak například obsahuje vitamin C, draslík, sodík, vápník, riboflaviny a niacin. Navíc je v něm zastoupeno 1,2 % bílkovin, 15 % sacharidů a 0,3 až 1,2 % kyselin.
Možná, že díky těmto vlastnostem bylo v čínské medicíně používáno k léčbě kašle, žaludečních vředů, nádorů a zvětšených žláz. V Indii se například čaj ze slupek litchi ujal coby lék proti průjmu a neuralgickým nemocem.
Pozor na čerstvost!
Aby však ovoce mohlo blahodárně účinkovat, musí být v „dobré kondici“. Litchi si ji uchová zhruba pět dní po utrhnutí. Pak to už jde s jeho kvalitou z kopce a ovoce je akorát tak zralé na sušení nebo kompotování.
Chcete vědět, jestli je zrovna to „vaše litchi“ v pořádku? Při nákupu ovoce pečlivě sledujte jeho barvu. Pokud je zářivá, plod je v pořádku. Jestliže však u stopky (nebo někde jinde) najdete rezavou barvu, můžete vzít jed na to, že vaše „exotická sladkost“ má už to nejlepší za sebou.
(zdroj)
Tisíc a jedno jméno
V obchodech najdete toto drobné ovoce pod názvem litchi, mezi lidmi se mu však přezdívá i dvouslivák lahodný. Další označení získalo podle vzhledu a způsobu uchovávání. Můžete znát pojem čínské jablko (kompot), čínská švestka (sušené), čínské jahody (konzervované) a s ohledem na tvar se mu také přezdívá čínský lískový oříšek. Latinské označení tohoto ovoce je Litchi chinensis, tedy čínské litchi. V zahraničí můžete narazit na různé variace pojmu, např.: lychee, laichi, lichu.
Od Číny po Floridu
Historie pěstování litchi začala v Číně 2000 let př. Kr. Dodnes lze v některých částech Číny nalézt jeho divoce rostoucí keříky. Na čínském císařském dvoře se vypráví spousta příběhů o užití tohoto lahodného ovoce.
První písemné zmínky o litchi byly sepsány až v 18 stol., kdy bylo pojmenováno a popsáno Pierrem Sonneratem. Ve své práci Voyage aux Indes orientales et à la Chine se zmiňuje o aranžování květů litchi, tloušťce větviček, ovoci a počtu tyčinek.
Nyní se krom Číny pěstuje i v úzkém pásu, jež vede skrz Thaisko, severní Vietnam a severní Indii, dále v severní Africe a několika částech Spojených státu (Hawai, Florida). Nejlépe se litchi daří v oblasti subtropů.
Červené oříšky vonící po růžích
Litchi je pěstováno na stálezelených ovocných stromech. Tvarem připomíná lískové oříšky nebo modřínovou šišku o velikosti 2,5 až 4 cm. Skořápka je oranžové až červené, někdy i růžové barvy, dužina jasně bílá. Uvnitř plodu se skrývá pecka velikosti fazole. Zajímavá je i vůně litchi, která připomíná růže nebo muškáty.
Chuť litchi je velmi delikátní, jemná a sladká. Někomu připomíná kompotované mandarinky.
Zajímavosti o litchi
- V Číně se litchi používalo jako dudlík a to od 4,5 měsíce věku dítěte.
- Rod Liči zahrnuje pouze jeden druh.
- Liči je plodem stálezeleného majestátného stromu, který může dorůstat 15 – 20 m a dožít se i přes 200 let. (zdroj)
Liči v domácí lékárničce
Dužina liči pomáhá při kašli či bolestech žaludku. Využívají se ale i další části. Čaj ze slupek se využívá jako podpůrná léčba neštovic. Rozemletá semena slouží jako přírodní analgetikum. Liči obsahuje značné množství vitamínu C, B1 a B2. Dále také vápník, sodík, fosfor i hořčík. Spekuluje se o příznivém vlivu při léčbě rakoviny
(zdroj)
Znáte litchi? Jak vám chutná?
Jaké jiné netypické ovoce máte rádi Vy?
Kam dál:
• Otevřít rubriku ,,Zajímavosti“
• Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
…
Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová ....A neublíží to spíš takové slevy tvým křišťálům?
-Aaenn Tak toto asi máme väčšina, pokiaľ nie všetci.…
-Zuzi Pokud nevěříš googlu, je možné zavolat i do…
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac