Litchi – výborné ovoce, které musíte ochutnat :)

12.1.2015 v Zajímavosti 35

Aneb něco milého pro potěšení smyslů a rozšíření obzorů

Nedávno jsem procházela oddělení ovoce a zeleniny a všimla si podezřelých tvarů v bedýnce. Bylo to litchi… Moc jsem ho neznala, pamatuji si jenom, že jsem ho párkrát jedla jako dítě, když mi ho babička přinesla. Říkala mi tehdy, jaká je to v naší zemi veliká vzácnost… Tehdy asi fakt byla, dneska už tolik ne.

A tak jsem si řekla, že ho zase zkusím a zavzpomínám si, jak vlastně litchi chutná. Můj pokus dopadl tak, že jsem 10 kousků ještě ten den večer zhltla a celá nadšená jsem si šla další den hned nabrat plný sáček, který byl opět do dalšího dne snězený. – Tehdy mi začínalo jakési nachlazeni spojené s močovými cestami, ale ta hromada litchi, kterou jsem během pár dnů spořádala, tu podzimní nemoc jednoduše zahnala, protože litchi je plné vitaminu C. Na množství ho má i více, než mají citrusy.

Jaká slast, loupat po večerech ty načervenalé ,,oříšky“, vybírat sladkou bílou dužninu, mít prsty ulepené a cítit tu úžasnou vůni, která připomíná ani ne tak ovoce, jako nějakou sladkost… učarovalo mi to.

Zkrátka litchi je úžasné. Sladce voní, je jemné a když jsem se rozhodla, že si o něm něco podrobněji nastuduju, tak mi došlo, že litchi je i velice zajímavý studijní materiál. Posuďte sami… (a hlavně pokud ho někde potkáte, určitě si ho kupte!) :

Číňané litchi milují. Češi se na tento import z Asie dívají trochu podezíravě. Není divu, ovoce, které vypadá jako šiška, či ostnatý lískový oříšek, totiž nepůsobí moc přívětivě. Přitom zdání klame.

Litchi má velmi specifickou, nasládlou chuť. A je i velmi aromatické. Někomu voní jako muškáty, jinému jako růže… Každopádně odér tohoto ovoce je pro mnohé lidi tak příjemný, že se používá i jako ingredience do parfémů.


Plody s menšími jadérky

Pokud se rozhodnete litchi ochutnat, určitě nejdříve nožem sloupněte slupku. Jde sice o poněkud „tvrdší brnění“, ale oloupat jde překvapivě velmi snadno. Odměnou za trpělivost vám bude pohled na hladkou bílou dužinu ovoce. (pozn. Alue: loupu nehtem, nůž není potřeba)

Ještě než se do ní pustíte, musíte odstranit ještě jednu maličkost – jadérko, které je uvnitř. Jedná se o jediné semínko o velikosti fazole, které však není poživatelné. Gurmáni dávají přednost odrůdám litchi s menším jadérkem, protože pak je v ovoci více dužiny, tudíž se z něj i více najedí.

Litchi nikdy nevařte!

Ano, u litchi je k jídlu pouze dužina, která je tak lahodná, že ji Číňané dávali svým dětem jako dudlík. Toto exotické ovoce se většinou jí syrové, případně se krájí do ovocných salátů, dělají z něj nádivky do palačinek, zdobí jimi zmrzlinové poháry a jiné sladkosti. Údajně je dobré i k rybám a masu…

Litchi má však ještě širší spektrum využití. Jeho příznivci ho suší nebo nakládají do cukru, což z něj tvoří neodolatelnou sladkost, která vydrží jeden rok. Ale ovoce se dá i kompotovat.

A teď menší varování: Pokud byste chtěli litchi zakomponovat do některého ze svých jídel, dejte si pozor, abyste jej nevařili! Jakmile se totiž ovoce převaří, zhoubovatí a je nepoživatelné.

Sladkost, která léčí

Proto, pokud si chcete litchi užít naplno, doporučujeme ho ochutnat syrové. Nejenom že vás omámí originální chuť tohoto ovoce, ale zároveň získáte vitaminový bonus, který nabízí.

Litchi má obecně hned několik kladných stránek: tak například obsahuje vitamin C, draslík, sodík, vápník, riboflaviny a niacin. Navíc je v něm zastoupeno 1,2 % bílkovin, 15 % sacharidů a 0,3 až 1,2 % kyselin.

Možná, že díky těmto vlastnostem bylo v čínské medicíně používáno k léčbě kašle, žaludečních vředů, nádorů a zvětšených žláz. V Indii se například čaj ze slupek litchi ujal coby lék proti průjmu a neuralgickým nemocem.

Pozor na čerstvost!

Aby však ovoce mohlo blahodárně účinkovat, musí být v „dobré kondici“. Litchi si ji uchová zhruba pět dní po utrhnutí. Pak to už jde s jeho kvalitou z kopce a ovoce je akorát tak zralé na sušení nebo kompotování.

Chcete vědět, jestli je zrovna to „vaše litchi“ v pořádku? Při nákupu ovoce pečlivě sledujte jeho barvu. Pokud je zářivá, plod je v pořádku. Jestliže však u stopky (nebo někde jinde) najdete rezavou barvu, můžete vzít jed na to, že vaše „exotická sladkost“ má už to nejlepší za sebou.

(zdroj)

Tisíc a jedno jméno

V obchodech najdete toto drobné ovoce pod názvem litchi, mezi lidmi se mu však přezdívá i dvouslivák lahodný. Další označení získalo podle vzhledu a způsobu uchovávání. Můžete znát pojem čínské jablko (kompot), čínská švestka (sušené), čínské jahody (konzervované) a s ohledem na tvar se mu také přezdívá čínský lískový oříšek. Latinské označení tohoto ovoce je Litchi chinensis, tedy čínské litchi. V zahraničí můžete narazit na různé variace pojmu, např.: lychee, laichi, lichu.

Od Číny po Floridu

Historie pěstování litchi začala v Číně 2000 let př. Kr. Dodnes lze v některých částech Číny nalézt jeho divoce rostoucí keříky. Na čínském císařském dvoře se vypráví spousta příběhů o užití tohoto lahodného ovoce.
První písemné zmínky o litchi byly sepsány až v 18 stol., kdy bylo pojmenováno a popsáno Pierrem Sonneratem. Ve své práci Voyage aux Indes orientales et à la Chine se zmiňuje o aranžování květů litchi, tloušťce větviček, ovoci a počtu tyčinek.
Nyní se krom Číny pěstuje i v úzkém pásu, jež vede skrz Thaisko, severní Vietnam a severní Indii, dále v severní Africe a několika částech Spojených státu (Hawai, Florida). Nejlépe se litchi daří v oblasti subtropů.

Červené oříšky vonící po růžích

Litchi je pěstováno na stálezelených ovocných stromech. Tvarem připomíná lískové oříšky nebo modřínovou šišku o velikosti 2,5 až 4 cm. Skořápka je oranžové až červené, někdy i růžové barvy, dužina jasně bílá. Uvnitř plodu se skrývá pecka velikosti fazole. Zajímavá je i vůně litchi, která připomíná růže nebo muškáty.
Chuť litchi je velmi delikátní, jemná a sladká. Někomu připomíná kompotované mandarinky.

Zajímavosti o litchi

  • V Číně se litchi používalo jako dudlík a to od 4,5 měsíce věku dítěte.
  • Rod Liči zahrnuje pouze jeden druh.
  • Liči je plodem stálezeleného majestátného stromu, který může dorůstat 15 – 20 m a dožít se i přes 200 let. (zdroj)

Liči v domácí lékárničce

Dužina liči pomáhá při kašli či bolestech žaludku. Využívají se ale i další části. Čaj ze slupek se využívá jako podpůrná léčba neštovic. Rozemletá semena slouží jako přírodní analgetikum. Liči obsahuje značné množství vitamínu C, B1 a B2. Dále také vápník, sodík, fosfor i hořčík. Spekuluje se o příznivém vlivu při léčbě rakoviny

(zdroj)

Znáte litchi? Jak vám chutná?

Jaké jiné netypické ovoce máte rádi Vy?

linka

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Zajímavosti“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho moncaa 2015-01-12 09:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mňaam. Já litchi miluji. Já je jich jako malá dostávala na Mikuláše plnou tašku a mphla jsem se užrat. :-)))

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2015-01-12 09:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Litchi jsem ochutnal jednou v životě ze zvědavosti. Málem jsem ho vyplivl, jak bylo hnusný :D

Ikona diskutujiciho Michaela 2015-01-12 10:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Litchi je super, i když zatím jsem se ještě nějak nerozhodla, jestli mi chutná, nebo je na mě až příliš sladké, prostě se nemůžu rozhodnout :D

Ikona diskutujiciho Míra 2015-01-12 11:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Litchi znám, taky ho občas kupujeme domů. A mimo litchi mi z cizokrajnějšího ovoce chutnají například čerstvé fíky, limetky, granátové jablko a pomelo. A na druhou stranu přímo nesnáším kaki, které mám ob den na talíři.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-01-12 13:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Jsi si jistý, že nebylo nedozrálé, nebo staré? 🙂

Ikona diskutujiciho Ailin 2015-01-12 14:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mamka litchi naprosto zbožňuje :-)

Ikona diskutujiciho Raia 2015-01-12 14:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Z toho si nic nedělej,  taky mi nejede. A fakt mi i nevoni. Takove přeslazené tutifruti cosi a vzhled po oloupání a struktura mi spíš nahání husí kůži.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2015-01-12 14:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jedol som to už aj z konzervy, to malo výhodu že to netreba šúpať a odkôstkovávať. Podľa mňa liči je lepšie než napríklad mandarinky, pomaranče, mango a ani banány sa mu nevyrovnajú (u banánov sa mi zdá, že majú jaksi umelú chuť).

Ikona diskutujiciho Dara 2015-01-12 15:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já zbožňuju Kaki…:) Musí se ale nechat dozrát – když změkne, tak i zesládne…:)

Ikona diskutujiciho BE 2015-01-12 15:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Litchi mi chutí ako ruža.

Ikona diskutujiciho Amálka 2015-01-12 15:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Litchi mě tedy chuťově moc neuchvátilo a navíc se mi nelíbí ta velká černá pecka:) Mám ráda kaki, kiwi a kaktusové fíky.

Ikona diskutujiciho Myšák 2015-01-12 15:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bez litchi nejsou Vánoce ;-)

Ikona diskutujiciho ginze 2015-01-12 16:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, litchi si kupuju vždycky, když na něj někde narazím, je opravdu moc dobré. Ale že je až takhle prospěšné, to jsem teda nevěděla. Teď mám na něj chuť :D

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2015-01-12 19:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: To nevím, už je to dlouho, ale já celkově tuhle exotiku moc nemusím, takže má nechuť pramenila spíš z tohohle, než z nějaký objektivní skutečnosti :D Po energetický stránce mi nesedí velký procento týhle exotiky.

Ikona diskutujiciho tsp 2015-01-12 20:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To mi přineslo vzpomínky na dětství ;-) Jedli jsme tenkrát li-chi z konzervy a říkali mu Tchuj-fuj. Vůbec ne, že by to nebylo dobré, naopak, ale jen jsme tak parodovali jakože "čínštinu" ;-) Jen si pamatuju, že to mělo takovou kožovitou strukturu a trochu napřed odolávalo, než se to prokouslo, že jsme se pak navzájem strašili, že je to živé. Pocit, jako když koušeš do prstu. Ale dobré to bylo moc. Pak je sem začali vozit čerstvé, ale to už mě to tolik neoslovilo, občas jsem si jich pár koupila a snědla, ale takové nadšení mi to zas nevyvolalo. Asi že už jsem moc "velká"? Dnes mám nejraději ovoce přímo čerstvě utržené ze stromu a v sezoně, takže ty exotické moc nejím, ale jedno přece oblíbené mám. Když jsme pobývali ve Skandinávii, rostly tam takové oranžové "maliny", jen po jedné na malé rostlince, podobně jako jahody. Myslím se jim říká česky arktické morušky nebo tak. Mají nepopsatelnou nakyslou chuť, v obchodech jsou celkem dost drahé (vlastně jsem viděla jen marmeládu) a mooooc dobré! Napřed trochu nezvyk, ale čím víc jsem jich snědla, tím jsem byla nadšenější. Rostou v bažinách stranou od civilizace a kolikrát jsem jich tam na túře snědla tolik hrstí, až jsem mohla puknout. A jsou prý navíc i velice zdravé. Tak to je moje exotické oblíbené ovoce a kdybych měla talent jako Aluška, taky bych o nich s nadšením napsala dlouhý oslavný článek.

Ikona diskutujiciho Venya Lunova 2015-01-12 21:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja litchi kupuji temer kazdy den, protoze bez te chuti nemuzu dlouho byt. Prilis nepreferuji ovoce z dovozu, ale jakmile jsem litchi znovu ochutnala kolem Vanoc, musim jej porad mit. Jeste miluju granatova jablka, i kdyz nepatri zrovna k ovoci, ktere se ji konfortne, ale jsou skvela. A pak jeste muzu suseny tamarind – tez velky zdroj vitaminu c? Dobrou chut vsem:-D

Ikona diskutujiciho Alue 2015-01-12 23:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Zajímavé… tak to já jsem přesně pravý opak. Vyzkouším s chutí i se zájmem úplně všechno cizí a očekávám jen to nejlepší.

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2015-01-13 09:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Vidíš, mango zase jako jedno z mála miluju :D Pak ještě můžu mít denně fíky (a co teprv čerstvý fíky přímo ze stromu!) a černé olivy, na ty nedám dopustit. A tím asi tak končím.

Ikona diskutujiciho BE 2015-01-13 10:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Amálko, tá pecka je krásne bordová, nie čierna :-), práve skúšam zakoreniť avokado. Skúsim i s peckou Litchi.

Ikona diskutujiciho Andrea 2015-01-13 15:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lichi je velká dobrota, škoda že tak drahá a málo dostupná.

Ikona diskutujiciho Marťa 2015-01-13 17:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Litchi mám ráda, taky mám moc ráda kaki a granátové jablko. Ale mám to tak jednou za rok, protože já ovoce celkově moc často nemusím, protože nemám moc ráda sladké, spíš neustále chroupu nějakou zeleninu, už od mala zeleninu miluju :). Když mám chuť na sladké, tak si dám právě nějaké to ovoce, jinak sladké ale nejím vůbec, za poslední tři roky jsem ani neměla čokoládu nebo tak, nějak to nemusím. Já když se tak zamyslím tak přemýšlím, kdy naposledy jsem vůbec jedla něco jiného než zeleninu :D

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2015-01-13 19:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já miluju avokádo a granátové jablko. Jenomže to se těžce preparuje :D Taky mango, kaki, kokos, pomelo datle.

Ikona diskutujiciho tarantule* 2015-01-13 19:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já litchi úplně miluju :D Právě jsem na něj z toho článku dostala šílenou chuť :D

Ikona diskutujiciho Dík za článek :) 2015-01-13 21:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak jsem si dneska v obchodě na tvůj článek vzpomněla a hned jsem brala celý sáček. :D A? Moc dobré! 🙂 Připomíná mi to sladký angrešt. 🙂

Ikona diskutujiciho FL 2015-01-14 00:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Členské země EU budou mít možnost zakázat na svém území GMO.http://www.ceskenoviny.cz/svet/zpravy/clenske-zeme-eu-budou-mit-moznost-zakazat-na-svem-uzemi-gmo/1168355?

Ikona diskutujiciho Amálka 2015-01-14 12:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]: to je možné, už je to docela dlouho, co jsem ho měla naposled:)

Ikona diskutujiciho morrisst 2015-01-14 15:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Litchi je dobré, má to dost zvláštní chuť. Jen škoda, že se ani z několika kousků člověk nenají. :-)

Ikona diskutujiciho Ameline 2015-01-14 17:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky. Nemůžu teď přes zimu v obchodech najít rozumné avokádo, které jinak naprosto zbožňuju – to, co jsem si teda koupila že je to třeba trochu jiná odrůda, když mají jen takovýhle, bylo pěkně hnusný. No tak jsem byla v Tescu, zase to divný avokádo, ale krásně zářivé litchi ve slevě. Vzpoměla jsem si na tvůj článek a nějaký jsem vzala. A tak si pochutnávám. Hrozně mi připomíná sladší hrozny, ale bez svíravého ocasu a otravných pecek.

Ikona diskutujiciho Marek 2015-01-14 21:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dneska jsem využil akce a koupil si půl kila litchi. Samozřejmě bylo snědeno na posezení. Parádní záležitost. Jen asi škoda,že půlka toho je pecka.

Ikona diskutujiciho Verča 2015-01-15 20:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně litchi trochu připomíná právě ty kompotované mandarinky. Je výborné a má krásnou pecku. Už kdysi jsem přemýšlela, jak by se dala esteticky využít.:-) Kdybyste někdo měli nějaký tip, dejte vědět.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-01-15 20:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[30]: Napadlo mě napichovat na navlíknutou jehlu a udělat si z něj náhrdelník :D … Možná by to šlo.

Ikona diskutujiciho Verča 2015-01-15 22:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[31]:Korále bylo taktéž to první, co mě napadlo. Asi to tedy vyzkouším a jelikož šperky moc nenosím, nejspíš náhrdelník k někomu poputuje coby originální přírodní dáreček.

Ikona diskutujiciho stenly919 2015-01-18 18:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímalo by mně, jestli se z toho dá dělat i víno a jak to chutná. Nemáte někdo takovou zkušenost ?

Ikona diskutujiciho Alue 2015-01-19 18:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[33]: to by byla úplná mana nebeská… 🙂 možná to už existuje.

Ikona diskutujiciho M.T. 2015-02-15 17:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[30]: Semeno se dá zasadit, ale musí se hned po snězení, jinak uschne a nevyklíčí. Taky jsem přemýšlela, jak by se dalo využít ještě jinak – to když už mi uschlo :), ale zdá se, že se z toho dá udělat jedině náhrdelník nebo přívěsek. Možná ještě zvonkohra do větru, když jich je dost.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek