Maca: superpotravina, která pomáhá při hormonální nerovnováze a poruchách potence

19.5.2016 v Výživa 5

Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce.

Vzhledem připomíná ředkev, hlízy mají průměr 2 – 8 cm, dlouhé jsou až 18 cm.

Maca patří mezi nejvýživnější, nejodolnější a nejvýše pěstované rostliny na světě. Pěstuje se v náhorních plošinách Andách Peru a Bolívie. Sušená maca obsahuje přibližně 59 % sacharidů, 8,5 % vlákniny a přes 10 % bílkovin. Protein v mace obsahuje 20 aminokyselin, 7 z 8 esenciálních. Maca je bohatá na vápník, hořčík, fosfor, draslík, síru, sodík a železo, obsahuje stopové prvky zinek, jod, měď, selen, bismut a mangan… Je také bohatá na vitamíny B1, B2, B3, B6, C, E a karoteny.Účinky :

 • při mužské impotenci a ženské frigiditě
 • dlouhodobě výrazně podporuje erekci a stimuluje sexuální funkce
 • zvyšuje libido
 • u mužů zlepšuje stav spermiogramu (lepší kvalita spermií a jejich pohyblivost)
 • u žen reguluje vysokou a nízkou hladinu estrogenu a progesteronu, srovnává tyto hormony do optimální hladiny a tím zvyšuje plodnost
 • kladně působí na prostatu
 • působí proti duševní vyčerpanosti, stresu, posiluje psychickou odolnost
 • posiluje a omlazuje organismus, zmírňuje příznaky stárnutí
 • podporuje růst svalové hmoty
 • přírodní alternativa steroidním anabolikům pro sportovce ( bodybuilders ) pro bohatý obsah sterolů (sitosterol, kampesterol, ergosterol, brassikasterol, ergostadienol)
 • zrychluje regeneraci svalů
 • zlepšuje funkci imunitního systému až o 15%
 • používá se také jako imunostimulant, při anémii, tuberkulóze, menstruačních nepravidelnostech, symptomech menopauzy, rakovině žaludku, neplodnosti – má pozitivní vliv na hormonální hladiny v krvi
 • snižuje pocit úžkosti a stres
 • pomáhá při neurózách a schizofrenii
 • podporuje myšlení, paměť a koncentraci (zvyšuje počet neurotransmiterů) vhodné pro ADHD
 • pomáhá při chronickém únavovém syndromu
 • účinkuje jako afrodiziakum (p-methoxybenzyl-isothiokyanát a isothiokyanát)
 • zabraňuje předčasnému stárnutí a fyzické slabosti
 • podporuje spalování tuků
 • zvyšuje sílu a vytrvalost

Nejlepší výsledky jsou zaznamenány při dlouhodobém užívání. Celosvětově se užívá například k léčení a zmírnění menstruačních potíží a při menopauze.

Maca je přirozený hormonální regulátor pro muže a ženy. Maca je také doporučována při řešení problémů spojených s plodností, sterilitou, sexuálními poruchami.

MACA stimuluje jak mozková centra, tak reprodukční orgány prostřednictvím normalizace hormonální hladiny. Zvyšuje libido a výrazně podporuje erekci, dodává energii. Nejedná se však o tonikum, které navozuje okamžité sexuální reakce, naopak působení je mnohem lepší, přirozenější a dlouhodobě trvající.

_______________________________

Témeř 5000 metrů nad mořem roste Maca – afrodisiakum, užívané dávnými Inky, s vysokou výživnou hodnotou, které má podle studií provedených ve Spojených státech a v Evropě vlastnosti zvyšující sexuální potenci u mužů a zabraňuje neplodnosti, anemii, neuróze včetně zlepšení mentální zaostalosti mládeže a dospělých postižených tímto defektem.

Skutečně tato hlíza žluté bary a příjemné chuti se pěstuje ve vysokých polohách, zvláště v ledových Punách, kde léčitelé a přírodovědci vybírají pečlivě byliny našich předků na přípravu mletého kořene Maca.

Dr. Javier Moreno Lecca, jeden z výzkumníků a tvůrců vitaminové základny z medicinského centra „NAVAMED“ potvrdil, že Maca vzhledem k jejímu obsahu bílkovin, uhlovodanů a množství minerálů upoutala pozornost přírodní mediciny uplatňované v Peru i ve světě.

Charakteristický vzhled
V zemi původu je kořen Maca konzumován v syrové podobě. Kořen se pěstuje na vysokohorských planinách v Bombón, Cerro de Pasco a vyskytuje se v několika druzích: středně purpurová, černá a purpurová. Provedené studie ukazují, že hlíza obsahuje množství jódu, zinku, fosforu, železa, vitaminu B1, B2, C a E také vápník. Mnoho obyvatel v oblasti Pasco využívá kořene jako přídavek do studených jídel, říká Dr. Javier Moreno.

Účinný lék
Podle nás, uvádí lékař Moreno Lecca je prokázáno, že Maca plněná v zelatinových kapslích napomáhá plodnosti žen a kromě toho příznivě reguluje menstruační cyklus. Dle mínění experů tato léčivá vlastnost je obsažena v chemických substancích známých jako „aromatické glukosinoláty, estrogeny, prostaglandiny“. Navíc kombinace kořene Maca s vitaminy působí jako vynikající posilovač lidského organismu, jako hormonální regulátor, antianemikum, obnova energie a kompletní vitaminy podporující růst a tvorbu kostí u dětí a dospělích. „U mnoha konzumentů kořene Maca bylo prokázáno zvýšení sexuální potence. Rovněž byla prokázána plodnost u dříve neplodných žen, včetně případů zlepšení frigidity,“ poznamenává Moreno Lecca.

Psychické účinky
Kořen Maca, svými základními čistými bílkovinami, tuky a minerálními solemi, je výborným tonikem. Přes 475 mg vápníku a 183 mg fosforu, železo, zinek a jód uvádí Moreno Lecca. Podle expertů z Ministerstva zdravotnictví lze kořen Maca užívat denně nebo periodicky bez vedlejších účinků na konzumenta. Velké zahraniční laboratoře dosahují velmi zajímavé výsledky pro zlepšení mentální debility mládeže a senility u starců. Účinné terapeutické výsledky byly dosaženy při léčení respiračních chorob, revmatismu a krevního tlaku.

Bohatá strava
V pásmu lesů (v zemi původu) je Maca pověstná možností skladování – konzervace. Místní obyvatelé jakmile oddělují jemné listy a lodyhy od kořene připravují jej ke konzumaci nebo na uskladnění. Je neuvěřitelné, ale Maca vydrží konzervována až patnáct let bez ztráty výživné hodnoty. To i v podobě zavařeniny, zachovávající maximálně jení nutriční a léčebnou hodnotu. Může se jíst čerstvá nebo sušená, celá nebo mletá.

Maca je ceněna jako velmi účinné přírodní léčivo. Je účinná pro úpravu problémů chování a mentální nedostatečnosti dětí a starců. Výborně ovlivňuje vnitřní sekreci pro aktivní erotiku. Je zdrojem síly a chuti pro dospělé.

Báječná Maca
Universitní profesor geografie Javeir Pulgar Vidal, současný peruánský velvyslanec v Columbii uveřejnil v roce 1987 článek v jednom místním deníku, ve kterém publikuje výsledky, kterých dosáhli ve firmě Luis Banchero Rossi, která financuje výzkum kořene Maca, málo známé andské rostliny o které se říká, že má bohatou úrodu a vysokou nutriční hodnotu, a která byla velmi ceněnou potravinou starých Inků.

Maca zaujala mnoho obchodníků a bankéřů, kteří podporují její výzkum jako potraviny i výzkum jejích léčebných vlastností, o kterých se v současné době velmi často diskutuje ve vládní politice.

Výsledky náročného analytického výzkumu, kterému byla MACA podrobna v USA byly překvapující. Podle Dr. Pulgara Vidala z Woodard Research Corporation ve Virginii byly předloženy tyto výsledky:

Voda

19,62 %

Bílkoviny

10,10 %

Tuky

7,97 %

Vláknina

6,14 %

Cukry

51,81 %

Minerální soli

4,36 %

CELKEM

100,00 %

Pozdější laboratorní studie potvrdily to, co již obyvatelé vysokých And znali po staletí. Ve vysokých polohách And, kde má Maca optimální podmínky obsahuje až 14 % bílkovin, což se nepodařilo při snahách při readaptaci této plodiny v jiných oblastech země.

Další analýza v laboratoři biochemie a technologie ministerstva zdravotnictví v dubnu 1978 potvrdila, že Maca obsahuje 475,20 mg vápníku a 183,33 mg fosforu na 1 kg v přírodním stavu.

Bohatá na bílkoviny, tuky vápník a fosfor je Maca kořen podobný bramboru nebo ředkvičce, je mírně nasládlé chuti. V oblastech pěstování se přidává do různých pokrmů a nápojů.

použité zdroje:

http://www.uspesna-lecba.cz/maca-energie-a-vitalita/

http://www.celostnimedicina.cz/maca-podivuhodne-afrodisiakum.htm

Komentáře

Ikona diskutujiciho mm 2016-05-19 06:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pouzivam jiz roky a okoli se divi,ze mam tak mladicky vzhled a jsem v pohode. Pouze orginal a v bio kvalite!!! Dale doporucuji prirodni Tribulus je to podobne jako Maca. Pouze bio a taktze orginal. Jinak v dnesni dobe,ktera neni prirozena je doslova nutnost brat suplementy. Jo kdyz jsem nekde v prirode ,kde jsem bez stresu a stasten,laska je vsude kolem nas,tak je to jine staci mi jablko,mrkev atd… ,ale tak to dneska bohuzel neni.

Ikona diskutujiciho 7Lily7 2016-05-19 09:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Maca, tak to je teda zazrak, vedela som ze je to velmi zdrava vecička ale že až takto. Mimochodom krásna žena na konci članku 🙂

Ikona diskutujiciho :) 2016-05-19 11:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jojo znam, vim ze se s ni lecila Iveta Bartosova.

Ikona diskutujiciho Ykka 2016-05-19 14:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podporuje potenci, to je hezký, ale já bych potřeboval něco opačnýho, když žiju sám 🙂

Ikona diskutujiciho Standa 2016-08-29 14:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jj Maca je letitá klasika v podpoře potence u mužů a nejen to, obecně zdraví prospěšná záležitost.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek