Mám panickou hrůzu z otevřených vodních ploch. Dá se to léčit?

23.5.2010 v Poradna 14

(Dotaz)

Ahoj Alue,

nie som si istá, či by si mi vedela s mojím problémom pomôcť, ale keď už si vyriešila aj problémy s učením… No, môj problém je vlastne to, že mám obrovský strach otvorených vodných priestorov. Myslím tým jazerá, rieky, moria.. Bazén je v pohode, aj keď niekedy ma to chytá aj tam. Do vôdy nemôžem vojsť viac ako po pás, aj s tým mám problémy. Mám hrôzou z toho, čo všetko tam žije, čo tam pláve, čo nevidím… Skúšala som sa už aj spojiť s anjelikom, keď som bola v mori (len na krajíčku) ale ani raz sa mi to nepodarilo. Asi ma niečo rušilo alebo čo.. Veľmi rada by som si išla vždy zaplávať spolu s rodinou, ale ja jednoducho nemôžem, keď som sa snažila, dostala som kŕč do nôhy a bola to taká hrôza, že som to už radšej neskúšala. Veľmi ma mrzí, že ak ideme niekde k moru, oni nič nepovedia, ale ja viem, že im môj strach lezie na nervy..

Ďakujem

__________________________________________________________________


(Odpověď)

Ahoj,
Tvůj problém je samozřejmě řešitelný.
Tvůj strach z vody mohly způsobit dvě věci. – Buď je to trauma z dětství, kdy jsi utrpěla šok spojený s vodou, nebo tě v minulém životě někdo utopil. – Většinou to ale bývá ten první případ, protože v dětství pokládáme takřka veškeré naše základy pro život.
Mohlo se stát, že tě rodiče dávali koupat ve chvíli, kdy jsi nechtěla, nebo ti jako malému dítěti potopili omylem hlavičku. – S malými dětmi je nutné u vody zacházet velice opatrně, protože jakýkoliv šok, který zažijí u vody, se jim vryje do nadvědomí a způsobuje potom problémy, které máš ty.
Bylo by dobré se zeptat rodičů, jestli si nepamatují, že by jsi někdy jako malé dítě začala hystericky řvát, když tě dali do vody. – Pokud ti to potvrdí, dostala jsi se k tomu, co ti tvůj strach způsobilo.
A teď k samotnému řešení.
Pamatuj si dobře: ZABIJ V SOBĚ STRACH DŘÍV, NEŽ STRACH ZABIJE TEBE. – Platí to vždy a všude. Tvá hrůza z vody ti může způsobit v budoucnu rakovinu ledvin, protože ledviny jsou s tekutinami spojené.
Svůj problém se pokus co nejdříve řešit a netlač ho před sebou, jinak tě bude stále více tížit.
Šok se léčí šokem. – Je samozřejmě možná léčba taková, že tě někdo chytne a hodí doprostřed rybníka a nechá doplavat pár set metrů ke břehu, ale ve tvém případě ti to nemohu doporučit, pro tebe bude lepší méně násilná metoda a to je hypnóza.
Hypnózou se lidé léčí normálně. Ty máš v mozku něco zablokované, co potřebuješ uvolnit. – Hypnotizér je schopen přijít k jádru tvého problému a dokáže ti ten strach odblokovat.
Osobně žádného hypnotizéra, kterého ti mohu doporučit neznám, proto by jsi se měla podívat po nějakém sama.

Hodně štěstí 🙂
Alue

Další krajinky – ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho septik 2010-05-23 10:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tenhle strach mám taky! Ale spíš než z otevřených vodních ploch bych to nazval "ze špinavé vody", ale jde o to samé – strach z toho, co nevidím. Je to jako strach z tmy,akorát ve vodě.

Ikona diskutujiciho M 2010-05-23 10:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No s necim podobnym se taky potikam kdyz plavu hlavne v hluboke vode protoze nevim co je zrovna podebnou a v mori je to o to horsi protoze tam tech potvor zije hodne. Ani nemam strach z toho ze by mi nejaka ryba ukousla treba nohu :D ale spis strach ze strachu protoze ve vode nejsem doma 🙂

Ikona diskutujiciho stenly911 2010-05-23 23:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To zase já jsem se taky jednou topil, ale zachránila mě tehdy moje sestra. Ale spíše si myslím, že mě tento zážitek naučil jednat ve vodě beze stresu a rozvážně a nepřeceňovat svoje síly. No když jsem se poprvé potápěl s přístrojem, tak jsme měl taky strach sočit od vody, ale když jsme se k tomu odhodlal, překonal jsem svůj strach. no protože jsem poznal, že to není samotný strach, ale strach z neznámého, z toho, co stím závažím a přístrojem můžu zažít.Ale jak jsem to ovládnul, zjisitl jsem, že potápění a plavání jsou jendy z nejnádhernějších zážitků v žibvotě suchozemce. A teďkom to dokonce se mnou vypadá tak, že si budu dělat kurs potápění s kyslíkovym přístrojem do hloubky 19 m(základní kurs, možná později budou další…)

Ikona diskutujiciho Alue 2010-05-24 09:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Tak přestaň koukat na horory. Já jako malá viděla Čelisti a pak jsem se bála, že mě sežere žralok v našem rybníku. Ten rybník bych ti přála. Na jednom místě schodečky a pak všude blato a každou chvilku tě ocumlává kapřík. – To by ses rychle odnaučil bát, kapr nemá zoubky, takže tě jenom líbne a když se lekneš, tak ho chudáka ještě nakopneš a ten už se k tobě nevrátí :D

Ikona diskutujiciho Jana-Anajs 2010-05-24 11:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím Vás všechny!

Ikona diskutujiciho Domácí čajovna 2010-05-24 15:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak tenhle problém mám taky. Jsem schopna tedy dojít asi tak po kolena do vody, do pasu už propadám hysterii a té propadnu okamžitě, když bych se podívala kolem sebe a vnímala houpající se hladinu vody.

Ikona diskutujiciho Etellyen 2010-05-24 18:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Možná mám podobnej problém.V řece nebo rybníku mi to nevadí tolik ale u moře sme byl jendou a neustále sem se štítil dotýkat dna:D

Ikona diskutujiciho Pavla 2010-05-25 01:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj jsem terapeutka a léčím i fóbie. Je několik možností, jak se daných potíží zbavit. Je na klientovi pro co se rozhodne a taky pokud mu daná metoda nebude vyhovovat, může ji kdykoliv ukončit. Pracuji i s regresí, imaginací, prvky rodinné terapie apod…protože hypnóza mi přijde jako velmi nebezpečná z důvodu nevědomého vnucení vůle hypnotizéra klienovi. Pokud budete mít zájem o moje služby, ráda se s vámi setkám. Pavla

Ikona diskutujiciho Smejko 2010-05-25 10:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ahojky Alue… nerad by som, aby to vypadalo ako reklama na moj blog, ale prave taketo fobie som sa ucil riesit pomocou EFT terapie… mam o nej pomerne podrobne skripta na blogu a je takto mozne pomoct si aj sam sebe, ak nie su financie alebo clovek neveri hypnotizerom

Ikona diskutujiciho Alue 2010-05-25 10:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Děkuji 🙂

Ikona diskutujiciho ok 2010-05-25 12:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

EFT nebo TFT je excelentní, doporučuji.

Ikona diskutujiciho Lily 2011-07-17 01:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak se přidám, já taky. Prostě se bojím hloubek, kam nevidím. Aby mě něco nesnědlo, i když vím, že je to hloupost… :o(

Ikona diskutujiciho Lil 2012-06-30 11:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mam strašnou hrůzu z vody, když nevidím na dno. Při veslování kdy jsem v lodi mi to nevadí, ale připlavání hrozně. Mám strach hlavně z toho, co tam může číhat. Také se bojím, když jsem ve tmě. Připadá mi, že tam na mě někdo číhá. Neví nějdo co s tím? (nekoukám na horory)

Ikona diskutujiciho halina 2013-09-27 00:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

strach z hluboké tmavé vody (melanoaqualimnobatofóbie) mě také ničí, ale dříve jsem to neměla, tak to asi traumatem z dětství nebude

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek