Pojem Mandelův efekt označuje situaci, kdy si pamatujete něco, co neodpovídá historickým záznamům. Jistě, splést se může každý, problém však je, že společně s vámi si na tuto „nepravdivou minulost“ pamatují další tisíce nebo miliony lidí. Mandela efekt se mu říká proto, že první velký případ masového zkreslení paměti souvisel se smrtí politického vůdce Nelsona Mandely v roce 2013. Bezpočet lidí ale tehdy přísahalo, že zemřel ve vězení už v 80. letech a zřetelně si pamatují i zpravodajství z jeho pohřbu.
Mandelův efekt tedy označuje falešnou vzpomínku. V oblasti psychologie se termín „falešná paměť“ vztahuje na vše, co si člověk pamatuje nesprávně nebo nepřesně. Jako takový je termín „Mandelův efekt“ definován jako falešná, ale široce rozšířená vzpomínka. Logické vysvětlení pro tento fenomén vlastně neexistuje, ale teorie o existenci matrixu a falešné programovatelné reality řešení nabízí.
Mandelův efekt nutí člověka pochybovat o sobě i o světě. Podle některých konspiračních teoretiků a alternativců je mandela efekt důkazem o chybách v matrixu. Kolektivní nepravdivá vzpomínka neznamená, že skupina lidí co si něco pamatují nepřesně ztrácí rozum, ale je to následek změn v minulosti.
Představte si hypotetickou situaci, kdy jste žili v roce 2000 a viděli jste v TV reklamu se žlutým slonem. O 20 let později si tuto reklamu pustíte z archivních záznamů na internetu a divíte se, že ten slon už není žlutý. Teď je modrý. Navíc zjistíte, že stejně jako vy, je spousta jiných lidí, kteří vědí, že slon byl původně žlutý. Jak se to stalo?
V průběhu vašeho života zasáhli do systému správci matrixu. Něco se v minulosti stalo, co vychýlilo naši společnou budoucnost nežádoucím, destruktivním směrem. Správci matrixu tedy použili technologii pro návrat v čase, protože mají zájem na zachování a ochraně lidstva, nikoli na jeho destrukci. Vymazali lidem paměť, některé děje a rozhodnutí klíčových jedinců změnili a nechali systém jet znova na opravené, lepší koleji.
Mandela efekt je pak vedlejší produkt těchto přepisů a globálních návratů do minulosti, kdy si někteří lidé uchovávají vzpomínky na původní verzi světa, předtím než byl opraven. Dalším vedlejším efektem při těchto přepisech je deformace času (třeba posedíte chvilku na židli ale záhadně uplynuly dvě hodiny)
Zdá se vám takové vysvětlení až příliš šílené? Zkuste se zamyslet nad následujícími příklady mandelova efektu a uvidíte sami. Máte snad nějaké lepší vysvětlení pro to, že si pamatujete jiný svět, než jaký je vám prezentován dnes? Nejste blázni. Máte přepsanou minulost a žijete v restartované, paralelní realitě.
Mnoho zdokumentovaných Mandela efektů se týká citací ve filmech, detailů v televizních pořadech, slavných hlášek filmových postav. Tyto v dnešním článku povětšinou nejsou zahrnuty, protože se týkají originálního anglického dabingu, nebo lokálních pořadů které u nás nejsou známé a českému publiku proto moc neřeknou. Například že Gandalf ze slavné filmové trilogie Pán prstenů před pádem do propasti v původním znění nevolá „Utíkejte hlupáci“, ale „Leťte hlupáci“. Je však dobré vědět, že je jich opravdu HODNĚ a následující seznam příkladů je protříděný pro českého čtenáře a to, co pravděpodobně zná.
Slavný pořad od HBO se nejmenuje Sex ve městě, aktuální název pořadu je Sex a město. Přesto si všichni jasně pamatujeme, že titulky na začátku tohoto seriálu psaly Sex in the city a také jsme to tak překládali.
Píseň We Are The Champions legendární rockové skupiny Queen obvykle zazní při každém triumfálním sportovním okamžiku, ale končí jinak, než si většina lidí pamatuje. Někteří lidé přísahají, že zpěvák Freddie Mercury na konci písně zazpívá „…of the world!“, ale ve skutečnosti nahrávka jednoduše končí „No time for losers, ‚cause we are the champions“. Tento mandela efekt možná vzniknul tak, že Freddie na některých koncertech „…of the world“ frázi skutečně zazpívá, v originálu to tak ale není.
Panáček ze hry Monopoly už nemá monokl! Mnoho lidí nedokáže pochopit, že na obalu hry Monopoly není postava s monoklem. Jasně si pamatují, že ho měl… A opravdu ho měl!! … Ale už nemá. 🙂
Děti, které v 90. letech koukaly na seriál Pokémon, si jasně pamatují, že Pikachu měl černý konec ocasu. V nové realitě je však pouze žlutý.
Navzdory tomu, že Leo DiCaprio v roce 2016 získal svého prvního Oscara za roli ve filmu Zmrtvýchvstání, mnoho lidí věří, že vyhrál tuto cenu i za filmy jako Titanic a Co žere Gilberta Grapea?
Darth Vader ve StarWars neříká: „Luku, jsem tvůj otec“. Toto je pravděpodobně jedna z největších chybně zapamatovaných vět v historii Star Wars (a kinematografie). Vaderova věta zní: „Ne. Já jsem tvůj otec.“
Neexistující film o džinovi, na kterého si pamatuje spousta lidí, je další zvláštní Mandela efekt. Lidé přísahají, že v 90.letech vyšel film o džinovi s komikem Davidem Adkinsem alias Sinbadem v hlavní roli. Nikdy však takový film nebyl vyroben. Možná si to pletou s filmem Kazam s basketbalistou Shaquillem O’Nealem v hlavní roli.
Pamatujete si na kudrlinku na konci „F“ v logu Ford? Pokud ne, je pravděpodobné, že v tom nejste sami.
Diváci seriálu M.A.S.H. si pamatují na smrt jedné z hlavních milovaných postav plukovníka Waltera Radara O’Reillyho, kterého ztvárnil herec Gary Burghoff. Postava však zůstala naživu a zdráva až do vydání 8. série.
Pravděpodobně jste viděli záběry z atentátu na JFK. Existuje běžná mylná vzpomínka, že v autě byli pouze čtyři cestující. Jenomže celkový počet cestujících ve voze byl 7. Řidič, dva agenti tajné služby, tehdejší guvernér Texasu John Connally a jeho manželka Nellie Connallyová, plus prezident Kennedy a první dáma Jackie Kennedyová. Možným vysvětlením této běžné mylné představy jsou úhly, ze kterých byly pořízeny fotografie a videa z atentátu, kde cestující vpředu a řidič zakrývali výhled na sedadla a guvernéra a jeho manželku… Nebo žijeme v paralelním vesmíru.
Pravděpodobně jste jako malí viděli filmový hit 101 dalmatinů ze 60. let od Disney. Klasicky máme za to, že příjmení zlé Cruelly, která chtěla zabíjet pejsky a pořád kouřila, se píše „DeVil“. Jenomže nyní je to „DeVille“.
Flinstonovi už taky nejsou co bývali. I když jste pravděpodobně vyslovovali jméno této oblíbené animované rodinky jako „Flinstonovi“, aktuální název je „Flintstonovi“.
Kit-Kat také prošel změnou. Klasická čokoládová tyčinka prý nikdy neměla pomlčku mezi Kit a Kat. Správný způsob, jak to napsat, je ve skutečnosti jednoduše KitKat.
Zlatý droid ze Star Wars také vypadá jinak, než si ho pravděpodobně pamatujete. Roztomilý robot C3PO má být celý zlatý od hlavy až k patě. Ale když se podíváte pořádně, jeho pravá noha je pod kolenem stříbrná.
Úsměv Mony Lisy je jeden z nejšílenějších Mandela efektů a toto vám opravdu vyrazí dech. Navzdory mnoha kontroverzím kolem slavného obrazu Leonarda da Vinciho, tato vyniká mezi všemi. Lidé přísahají, že Mona Lisa měla původně namalovaný o dost mírnější, prakticky nepatrný úsměv.
Dodneška si pamatuji za dokument, který před mnoha lety běžel v televizi, kde se řešil „úsměv Mony Lisy“ a já si u toho říkala, kde mají ten úsměv, když se na obrazu postava neusmívá… Teď už se usmívá, po letech to zřejmě spravili.
Někteří historici přísahají, že existuje portrét středověkého anglického krále Jindřicha VIII., na kterém drží krůtí stehno. Možná si na ten obraz také pamatujete… jenomže neexistuje.
Patrick Swayze a jeho údajně úspěšný boj s rakovinou je také silné kafe. Talentovaný herec Patrick Swayze podlehl v roce 2009 rakovině slinivky břišní. Existuje však mnoho lidí, kteří říkají, že si jasně pamatují, že četli nebo slyšeli o tom, jak rakovinu porazil a uzdravil se. Pak byli obrovsky překvapení, že to tak není.
Svatořečení Matky Terezy: Mnoho věřících lidí si myslí, že katolická jeptiška a misionářka Matka Tereza byla svatořečena papežem Janem Pavlem II. v 90. letech 20. století, když byla ještě naživu, což je velmi neobvyklé. Reálně ji ale kanonizoval roce 2016 papež František.
Nový Zéland leží přímo u Austrálie, ale víte na které straně? Mnoho lidí tvrdí, že Nový Zéland se nachází severovýchodně od Austrálie, ale ve skutečnosti se Nový Zéland nachází jihovýchodně od Austrálie.
Looney Tunes vs Looney Toons: Možná znáte staré animované pořady, kde figurovaly nezapomenutelné postavy jako Bugs Bunny, Porky Pig a Tweety Bird, jako Looney Toons. Nicméně, Warner Brothers produkoval sérii s názvem „Looney Tunes“.
Mnoho lidí, kteří žili na konci 80. let, si pamatuje protesty na náměstí Tiananmen Square v Číně v roce 1989. Došlo ke specifickému incidentu, kdy muž stál před blížícím se tankem a ten ho přejel. Pravdou však je, že se sice muž k tanku nebezpečně přiblížil, ale pak byl násilně odstraněn z cesty, takže ho tank nepřejel.
© aluska.org 2023
Poslední komentáře
-***** Osobne by som každému radil pozrieť seriál Stargate…
-mikulas gera Raději dovysvětlím. Článek je o konspirátorském pekle, stavu,…
-Alue K. Loskotová Sypou to mnohem déle, pamatuju si, že jsem…
-armag To je pravda co se týká toho počasí.…
-Jarka