Mandela efekt: Falešná kolektivní paměť, nebo důkazy o chybách v Matrixu?

9.8.2023 v Matrix 51

Pojem Mandelův efekt označuje situaci, kdy si pamatujete něco, co neodpovídá historickým záznamům. Jistě, splést se může každý, problém však je, že společně s vámi si na tuto „nepravdivou minulost“ pamatují další tisíce nebo miliony lidí. Mandela efekt se mu říká proto, že první velký případ masového zkreslení paměti souvisel se smrtí politického vůdce Nelsona Mandely v roce 2013. Bezpočet lidí ale tehdy přísahalo, že zemřel ve vězení už v 80. letech a zřetelně si pamatují i zpravodajství z jeho pohřbu.Mandelův efekt tedy označuje falešnou vzpomínku. V oblasti psychologie se termín „falešná paměť“ vztahuje na vše, co si člověk pamatuje nesprávně nebo nepřesně. Jako takový je termín „Mandelův efekt“ definován jako falešná, ale široce rozšířená vzpomínka. Logické vysvětlení pro tento fenomén vlastně neexistuje, ale teorie o existenci matrixu a falešné programovatelné reality řešení nabízí.
Mandelův efekt nutí člověka pochybovat o sobě i o světě. Podle některých konspiračních teoretiků a alternativců je mandela efekt důkazem o chybách v matrixu. Kolektivní nepravdivá vzpomínka neznamená, že skupina lidí co si něco pamatují nepřesně ztrácí rozum, ale je to následek změn v minulosti.

Představte si hypotetickou situaci, kdy jste žili v roce 2000 a viděli jste v TV reklamu se žlutým slonem. O 20 let později si tuto reklamu pustíte z archivních záznamů na internetu a divíte se, že ten slon už není žlutý. Teď je modrý. Navíc zjistíte, že stejně jako vy, je spousta jiných lidí, kteří vědí, že slon byl původně žlutý. Jak se to stalo?
V průběhu vašeho života zasáhli do systému správci matrixu. Něco se v minulosti stalo, co vychýlilo naši společnou budoucnost nežádoucím, destruktivním směrem. Správci matrixu tedy použili technologii pro návrat v čase, protože mají zájem na zachování a ochraně lidstva, nikoli na jeho destrukci. Vymazali lidem paměť, některé děje a rozhodnutí klíčových jedinců změnili a nechali systém jet znova na opravené, lepší koleji.
Mandela efekt je pak vedlejší produkt těchto přepisů a globálních návratů do minulosti, kdy si někteří lidé uchovávají vzpomínky na původní verzi světa, předtím než byl opraven. Dalším vedlejším efektem při těchto přepisech je deformace času (třeba posedíte chvilku na židli ale záhadně uplynuly dvě hodiny)

Zdá se vám takové vysvětlení až příliš šílené? Zkuste se zamyslet nad následujícími příklady mandelova efektu a uvidíte sami. Máte snad nějaké lepší vysvětlení pro to, že si pamatujete jiný svět, než jaký je vám prezentován dnes? Nejste blázni. Máte přepsanou minulost a žijete v restartované, paralelní realitě.

Mnoho zdokumentovaných Mandela efektů se týká citací ve filmech, detailů v televizních pořadech, slavných hlášek filmových postav. Tyto v dnešním článku povětšinou nejsou zahrnuty, protože se týkají originálního anglického dabingu, nebo lokálních pořadů které u nás nejsou známé a českému publiku proto moc neřeknou. Například že Gandalf ze slavné filmové trilogie Pán prstenů před pádem do propasti v původním znění nevolá „Utíkejte hlupáci“, ale „Leťte hlupáci“. Je však dobré vědět, že je jich opravdu HODNĚ a následující seznam příkladů je protříděný pro českého čtenáře a to, co pravděpodobně zná.

Slavný pořad od HBO se nejmenuje Sex ve městě, aktuální název pořadu je Sex a město. Přesto si všichni jasně pamatujeme, že titulky na začátku tohoto seriálu psaly Sex in the city a také jsme to tak překládali.

Píseň We Are The Champions legendární rockové skupiny Queen obvykle zazní při každém triumfálním sportovním okamžiku, ale končí jinak, než si většina lidí pamatuje. Někteří lidé přísahají, že zpěvák Freddie Mercury na konci písně zazpívá „…of the world!“, ale ve skutečnosti nahrávka jednoduše končí „No time for losers, ‚cause we are the champions“. Tento mandela efekt možná vzniknul tak, že Freddie na některých koncertech „…of the world“ frázi skutečně zazpívá, v originálu to tak ale není.

Panáček ze hry Monopoly už nemá monokl! Mnoho lidí nedokáže pochopit, že na obalu hry Monopoly není postava s monoklem. Jasně si pamatují, že ho měl… A opravdu ho měl!! … Ale už nemá. 🙂


Děti, které v 90. letech koukaly na seriál Pokémon, si jasně pamatují, že Pikachu měl černý konec ocasu. V nové realitě je však pouze žlutý.

Navzdory tomu, že Leo DiCaprio v roce 2016 získal svého prvního Oscara za roli ve filmu Zmrtvýchvstání, mnoho lidí věří, že vyhrál tuto cenu i za filmy jako Titanic a Co žere Gilberta Grapea?

Darth Vader ve StarWars neříká: „Luku, jsem tvůj otec“. Toto je pravděpodobně jedna z největších chybně zapamatovaných vět v historii Star Wars (a kinematografie). Vaderova věta zní: „Ne. Já jsem tvůj otec.“

 

Neexistující film o džinovi, na kterého si pamatuje spousta lidí, je další zvláštní Mandela efekt. Lidé přísahají, že v 90.letech vyšel film o džinovi s komikem Davidem Adkinsem alias Sinbadem v hlavní roli. Nikdy však takový film nebyl vyroben. Možná si to pletou s filmem Kazam s basketbalistou Shaquillem O’Nealem v hlavní roli.

Pamatujete si na kudrlinku na konci „F“ v logu Ford? Pokud ne, je pravděpodobné, že v tom nejste sami.

Diváci seriálu M.A.S.H. si pamatují na smrt jedné z hlavních milovaných postav plukovníka Waltera Radara O’Reillyho, kterého ztvárnil herec Gary Burghoff. Postava však zůstala naživu a zdráva až do vydání 8. série.

Pravděpodobně jste viděli záběry z atentátu na JFK. Existuje běžná mylná vzpomínka, že v autě byli pouze čtyři cestující. Jenomže celkový počet cestujících ve voze byl 7. Řidič, dva agenti tajné služby, tehdejší guvernér Texasu John Connally a jeho manželka Nellie Connallyová, plus prezident Kennedy a první dáma Jackie Kennedyová. Možným vysvětlením této běžné mylné představy jsou úhly, ze kterých byly pořízeny fotografie a videa z atentátu, kde cestující vpředu a řidič zakrývali výhled na sedadla a guvernéra a jeho manželku… Nebo žijeme v paralelním vesmíru.

Pravděpodobně jste jako malí viděli filmový hit 101 dalmatinů ze 60. let od Disney. Klasicky máme za to, že příjmení zlé Cruelly, která chtěla zabíjet pejsky a pořád kouřila, se píše „DeVil“. Jenomže nyní je to „DeVille“.

Flinstonovi už taky nejsou co bývali. I když jste pravděpodobně vyslovovali jméno této oblíbené animované rodinky jako „Flinstonovi“, aktuální název je „Flintstonovi“.

Kit-Kat také prošel změnou. Klasická čokoládová tyčinka prý nikdy neměla pomlčku mezi Kit a Kat. Správný způsob, jak to napsat, je ve skutečnosti jednoduše KitKat.

Zlatý droid ze Star Wars také vypadá jinak, než si ho pravděpodobně pamatujete. Roztomilý robot C3PO má být celý zlatý od hlavy až k patě. Ale když se podíváte pořádně, jeho pravá noha je pod kolenem stříbrná.

Úsměv Mony Lisy je jeden z nejšílenějších Mandela efektů a toto vám opravdu vyrazí dech. Navzdory mnoha kontroverzím kolem slavného obrazu Leonarda da Vinciho, tato vyniká mezi všemi. Lidé přísahají, že Mona Lisa měla původně namalovaný o dost mírnější, prakticky nepatrný úsměv.
Dodneška si pamatuji za dokument, který před mnoha lety běžel v televizi, kde se řešil „úsměv Mony Lisy“ a já si u toho říkala, kde mají ten úsměv, když se na obrazu postava neusmívá… Teď už se usmívá, po letech to zřejmě spravili.

Někteří historici přísahají, že existuje portrét středověkého anglického krále Jindřicha VIII., na kterém drží krůtí stehno. Možná si na ten obraz také pamatujete… jenomže neexistuje.

Patrick Swayze a jeho údajně úspěšný boj s rakovinou je také silné kafe. Talentovaný herec Patrick Swayze podlehl v roce 2009 rakovině slinivky břišní. Existuje však mnoho lidí, kteří říkají, že si jasně pamatují, že četli nebo slyšeli o tom, jak rakovinu porazil a uzdravil se. Pak byli obrovsky překvapení, že to tak není.

Svatořečení Matky Terezy: Mnoho věřících lidí si myslí, že katolická jeptiška a misionářka Matka Tereza byla svatořečena papežem Janem Pavlem II. v 90. letech 20. století, když byla ještě naživu, což je velmi neobvyklé. Reálně ji ale kanonizoval roce 2016 papež František.

Nový Zéland leží přímo u Austrálie, ale víte na které straně? Mnoho lidí tvrdí, že Nový Zéland se nachází severovýchodně od Austrálie, ale ve skutečnosti se Nový Zéland nachází jihovýchodně od Austrálie.

Looney Tunes vs Looney Toons: Možná znáte staré animované pořady, kde figurovaly nezapomenutelné postavy jako Bugs Bunny, Porky Pig a Tweety Bird, jako Looney Toons. Nicméně, Warner Brothers produkoval sérii s názvem „Looney Tunes“.

Mnoho lidí, kteří žili na konci 80. let, si pamatuje protesty na náměstí Tiananmen Square v Číně v roce 1989. Došlo ke specifickému incidentu, kdy muž stál před blížícím se tankem a ten ho přejel. Pravdou však je, že se sice muž k tanku nebezpečně přiblížil, ale pak byl násilně odstraněn z cesty, takže ho tank nepřejel.

 

© aluska.org 2023

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Danny 2023-08-09 05:37:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám někde na půdě mezi hračkama i plyšáka pikachu a vsadila bych se, že má konec ocásku fakt tmavý. Když budu mít čas, schválně ho najdu. V každém případě je to hodně zajímavé téma.

Ikona diskutujiciho octomaník 2023-08-09 07:18:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Při čtení tohoto článku, jsem si vzpomněl, že už jsem na tomto webu něco obdobného četl, a bylo to v samostatném článku. Pamatuju si, že mandelův efekt se zde zmiňoval s pokémonem Pikachu a jeho barvou ocásku, ale už nevím zda to bylo v článku či v diskuzi; to stejné se týká tyčinky Kit-Kat…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-08-09 09:35:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Protože mandela efekt byl zmíněný jako příklad v seriálu chyby v matrixu, samostatný článek mu ale věnován doposud nebyl.
https://aluska.org/spolecnost/matrix/

Ikona diskutujiciho adri 2023-08-09 11:45:07
Ikona diskutujiciho
sipka

ale ano také mám dojem, že článek o mandela efektu už si psala 🙂
aha, možná jde o tento článek
https://aluska.org/dokument-chyba-v-matrixu-z-roku-2021-popisuje-zkusenosti-probuzenych/

pod článkem je totiž na toto téma hojná diskuze.

O Moně Lise jsem si říkala jako malá to samé – Jaký úsměv, jako? Vždyť žádný nemá ….

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-08-09 13:06:51
Ikona diskutujiciho
sipka

A najednou se směje. Nevím kdy to změnili, ale podle mě jde o hodně nedávnou změnu. Takových 10 let zpátky se nesmála určitě.

Ikona diskutujiciho Jana 2023-08-11 09:30:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Ako by to reálne vyzeralo, keď by to s úsmevom Mony Lisy bola pravda? Veď musia existovať záznamy z minulosti, ktoré sme vtedy videli, alebo sa automaticky v tom momente zmeny zmenilo všetko to čo zobrazovalo jej úsmev, všetky záznamy či kresby ľudí, ktorí sa snažili toto dielo napodobniť?! Reálne je ťažké si to predstaviť, je to niečo ako predstava, že neexistuje minulosť a budúcnosť alebo predstava toho, čo som čítala v knihe od Jana van Helsinga, teda že je možné sa v budúcom živote narodiť vlastne do akejkoľvek minulosti. Každou takou hypotetickou úvahou sa vynárajú ďalšie záludné otázky.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-08-11 12:42:34
Ikona diskutujiciho
sipka

Teoretickým přepisem se mění minulost a záznamy. Nejsou pak žádné důkazy, jen si pamatuješ že to bylo jinak.

Ikona diskutujiciho adria 2023-08-11 14:12:07
Ikona diskutujiciho
sipka

na tom neni nic nepochopitelno, kdyz cas vlastne neexistuje, tady v matrixu cas ve slutecnosti ani neubiha ….
kdyz neco v minulosti zmenis, mozky napojene na matrix se aktualizují a je vymalovano

Ikona diskutujiciho Standa 2023-08-09 07:53:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Všechno je jinak a proto jsem v klidu a neřeším to.

Ikona diskutujiciho Jana 2023-08-09 09:33:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja si pamätám napr., akoby niekedy bola u nás výška DPH 21%, ako povedala jedna politička v TV a urobila si trapas :D, pretože je to 20%. Je tu ešte niekto taký zo slovákov?

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2023-08-10 11:03:18
Ikona diskutujiciho
sipka

Tiež si pamätám že to bolo nejaké nepárne číslo, buď 19 alebo 21%

Ikona diskutujiciho Jana 2023-08-11 09:17:49
Ikona diskutujiciho
sipka

19% myslím, že aj reálne bolo

Ikona diskutujiciho sm 2023-08-09 11:55:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hehe, na KitKat vždycky někoho dostanu. Všichni si myslí že tam pomlčka je a vždycky byla 🙂 ale spíš mě, opět, zaujal atentát na JFK. Kdysi bylo na netu k dispozici video 16mm ve velmi pěkném vysokém rozlišení. Poslední léta jej už nikde nemohu najít. A teď, když to vezmu čistě psychologicky z pohledu jeho manželky a domněnky že JFK zabil agent sedící vepředu. Budu já, jako manželka, po tom co někdo vystřelí odkudsi z venku, se snažit lézt ven z auta (jako to udělala), aby mě tak mohli případně taky zastřelit? A nebo se naopak skryji co nejvíce za sedadla, aby mi nic nehrozilo? A není to náhodou tak, že se lekla v okamžiku kdy manžela agent přímo v autě zastřelil, že bude druhá na řadě a tak se snažila z vozu uprchnout i při jízdě? 🙂

Ikona diskutujiciho martin ****** 2023-08-11 16:53:36
Ikona diskutujiciho
sipka

Z atentátu na JFK jsem kdysi dávno viděl video a měl ho zastřelit ten co řídil, bylo vidět, že se mu něco leskne v ruce.

Ikona diskutujiciho Jirka 2023-08-09 12:15:27 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Úžasné indicie. Ale jistotu samozřejmě nezískáme :-). Pikachua i Kit-Kat si pamatuju s černým koncem ocásku a s pomlčkou, ale změna designu je samozřejmě možná a originály se ztrácejí … Muž (ne)přejetý tankem je politicky citlivé téma, které může mít řadu záměrně pozměněných verzí … a tak je to skoro se vším. Nakonec největším důkazem je pro ty z nás, kteří prožili osobně nějaké to časové okno, jejich osobní zážitek.
Každopádně, opět díky za článek.

Ikona diskutujiciho peace 2023-08-09 13:29:38 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Už jsem to tu psal nedávno v jiném článku, ale snad nevadí že napíšu znovu (+přidám další info 🙂 ). Také máte pocit, že Nikola Tesla umřel relativně mladý cca v 50letech? Nedávno jsem zjistil, že umřel až kolem 80let. Před pár dny jsem zjistil, že v písni Jahody mražený je na konci vyhrávka 3x a ne dvakrát, vždycky byla dvakrát. Stejně tak ve více písničkách jsem měl zapamatované jiné frázování zpěvu než je, vesměs komplikovanější než ve skutečnosti je, to si myslím, že kdybych si to jen špatně pamatoval, tak bych si pamatoval spíše jednodušší frázování než skutečné.

Ikona diskutujiciho Danny 2023-08-09 17:09:44
Ikona diskutujiciho
sipka

S těma písničkama je ošemetné to, že kolikrát udělají muzikanti víc verzí jedné skladby. Plus různé maxi/single/radio/live verze. Třeba písnička New Gold Dream od Simple Minds má dvě verze: V jedné se zpívá „…she is your friend until the ocean break.“ (což je oficiální) a pak je verze s „…she is your friend until the bitter end.“ (která nevím, kdy a proč byla vydaná). Jinak znějí úplně stejně.

Ale samozřejmě, všechno je možné.
A taky si hodně věcí (hlášek z filmů, atd.) pamatujeme jinak díky různým odkazům a parodiím v seriálech, filmech, zábavních pořadech.

Ikona diskutujiciho ata 2023-08-11 10:13:40
Ikona diskutujiciho
sipka

Presne ten istý pocit mám aj ja – že Nikola Tesla umrel relatívne mladý

Ikona diskutujiciho Marcel 2023-08-11 20:42:02
Ikona diskutujiciho
sipka

Nikola Tesla neumrel mladý, dokazuje to, že sa pyšnil oblekmi, ktoré nosil ako mladý a sedeli mu dobre aj keď bol starý. To si zle pamätáte…

Ikona diskutujiciho adri 2023-08-12 09:55:06
Ikona diskutujiciho
sipka

a když si tu tak čtu všechny ty změny ….. tak si řkám, no vždyť jo …. tesla umřel mladý přece …. 😀 asi to tu má na mě kolektivní vliv

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2023-08-09 13:43:42 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vraj keď sa odohrali útoky na newyorské dvojičky tak sa ľudí pýtali ako to prežívali a potom sa ich pýtali znovu po nejakej dobe a bolo zaujímavé že ľudia si to pamätali inak. Tak mandelov efekt je možno spôsobený nedokonalosťou ľudskej pamäte. Niektoré veci si proste v mozgu prikrášlime / alebo urobíme škaredšie, než reálne boli.

Sakra tú scénu s tankami som si pamätal, síce nie tak že by toho človeka prešli tankom, ale tak že sa to stalo u nás v československu v 68 či 69.

Ikona diskutujiciho Šisko 2023-09-01 12:52:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám ještě jinou teorii o tomto efektu. Časové linie, které existují vedle sebe, ale různě se větví jako kolejiště, rozpojují se a zase spojují. Nemusí jít ani o žádné cestování časem a změny minulosti.

Ikona diskutujiciho lucius 2023-08-09 15:36:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ahojte, ja si pamatam na spravy a aj v novinach ze mandelu zabili vo vázenía o par mesiacov bola správa že umrel doma na starobu

Ikona diskutujiciho adri 2023-08-09 20:11:54
Ikona diskutujiciho
sipka

jo, to jsem si říkala, to je divné, neumřel on už dávno náhodou ?? 🙂 eh

Ikona diskutujiciho octomaník 2023-08-09 17:13:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vzpomněl jsem si na dva filmy (těch filmů o cestování v čase je hodně)
https://www.csfd.cz/film/312352-lasky-cas/prehled/
https://www.csfd.cz/film/45608-osudovy-dotek/prehled/
jsou o tom, jak se změní budoucnost, když změníte minulost.

Ikona diskutujiciho adri 2023-08-09 20:12:42
Ikona diskutujiciho
sipka

díky za tipy, super, podívám se

Ikona diskutujiciho octomaník 2023-08-10 17:48:19
Ikona diskutujiciho
sipka

adri, tak to se ti bude líbit tento film
Útěk Do Budoucnosti (2016) SK Titulky
https://prehrajto.cz/utek-do-budoucnosti-2016-sk-titulky-vlozene/5c33cc08ba6d0

Ikona diskutujiciho zuzi 2023-08-10 09:35:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za skvělý článek, dnešní mě moc bavil! 🙂

Ikona diskutujiciho František 2023-08-10 09:39:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Téma je vážně fascinující. Zajímalo by mě jestli by češi uměli dát dohromady svou vlastní verzi mandela efektů. A to bysme se asi hodně divili.

Ikona diskutujiciho Anička 2023-08-10 09:41:24 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O_O …. O_O Děcka já jsem měla až do přečtení tohoto článku pořád v paměti ten původní obraz mony lisy. Myslela jsem že je to asi vtip nebo chyba tak jsem koukla na google a pořád nevěřím vlastním očím. Ona se fakt směje. Tak teď už fakt nevím čemu mám na světě věřit. Vždyť je to šílený.

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2023-08-10 11:00:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemám takú pamäť a nepamätám si či niečo bolo tak alebo onak ale pamätám si že v správach bolo že patrick swayze sa vyliečil z rakoviny. Otec to ešte komentoval v zmysle že by si s tým vyliečením nebol taký istý a že sa mu to ešte môže vrátiť – a tak sa aj stalo, najprv bola správa že porazil rakovinu a potom správa o jeho smrti.

Ešte ma napadlo – história sa stále opakuje a takých postáv ako Mandela bolo tiež asi viac, tak čo ak niekto podobný Mandelovi zomrel v minulosti a ľuďom sa to proste len doplietlo že to bol Mandela.

Sranda – kedysi bývalo reklamované žrádlo pre mačky kite kat, myslel som že tam je pomlčka (alebo aspoň medzera) ale vyhľadal som si to a nie je tam.

Ikona diskutujiciho Verča 2023-08-11 09:54:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím Aluško tebe a čtenáře, ty tvé články jsou jedna perla za druhou :))). Děkuji :).
V posledních dnech mi vrtá hlavou zpráva o smrti S. O Connor. Já bych zase přísahala, že zemřela v 90 tých letech.
Mám zafixovanou vzpomínku, kdy jsem v těch letech chodila na návštěvu ke známým, a tenkrát hrála často její známá a smutná písnička v rádiu ( měla tehdy oholenou hlavu, ale nevím, jak se ta píseň jmenuje, hrají ji dodnes).Dcera mé známé byla Shinead hodně podobná a tu písničku si pozpěvovala. Byla jsem u nich v ten den, kdy z rádia oznámili, že zemřela, ale vymýšlela bych si, kdybych napsala na co. Dcera mé známé plakala a vlastně jsme byli šokovaní všichni, a litovali, že už není.
Bohužel se jich už nemůžu zeptat, jestli si to pamatují, protože má známá a její dcera nežijí, měly autonehodu.
Je to neskutečný příběh, a já fakt nevěděla, co si o tom myslet. než jsem si přečetla tenhle článek. To je mazec.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-08-11 12:46:37
Ikona diskutujiciho
sipka

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sinéad_O%27Connor

Ruku do ohně bych za to nedala (možná si to pletu s někým jiným), ale myslela jsem si taky že už nežije dlouho, že umřela mladá na rakovinu nebo něco podobného. A ono ne, byla tu až do července 2023… Ale toto může být jenom moje neznalost.

Ikona diskutujiciho Ada 2023-08-14 10:06:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě právě ta zpráva o její smrti taky zaskočila, protože jsem si myslela, že nežije už dlouho. Tentokrát to připisuju tomu, že před časem umřel myslím její syn, tak se mi to mohlo splést, ale vzpomínám si, že při čtení toho článku jsem zase byla překvapená, že ona ještě žije a přežila ho. Ale možná je to tím, že jsem ji nezažila na vrcholu slávy a připadala mi vždycky taková „historická“, což se mi vždycky nějak automaticky spojovalo s tím, že ten člověk už přece nemůže být naživu, i když reálně nemusí být ani moc starý.

Jinak v článku mě překvapila Cruella, z dětství si pamatuju písničku z filmu, kde měla snad příjmení DeMon, a říkala jsem si tehdy, aha, tak to jsem musela špatně zachytit, když jsem si myslela, že je DeVil/DeVille. Zbytek jsou věci, kterým jsem nikdy nevěnovala pozornost, takže tam se musím spolehnout na vás ostatní 🙂

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2023-08-15 13:42:37
Ikona diskutujiciho
sipka

Tiež som si tuším kedysi myslel že S.O Connor zomrela v 90 tych rokoch, že sa buď zbláznila a udrogovala alebo mala rakovinu. Ale nepotreboval som to vedieť a nepátral som, takže som nevedel či žije alebo nie. Ale zistil som že žije, keďže minulý rok sa obesil jej syn a bola na pohrebe a bola tam nevkusne oblečená tuším v ružovom a dala synovi do rakvy cigarety. Plus na YT som videl nejakú jej novšiu pesničku. Tá ilúzia že zomrela zrejme vznikla tak, že jej novšie pesničky sa už nehrávali, len tá stará slávna smutná, tam mala navyše vyholenú hlavu akoby mala rakovinu.

Detto Nikola tesla – bol som v tom že zomrel pomerne mladý a chudobný a smutný že sa nenaplnili jeho vízie. Netušil som že sa dožil 80. To bolo zrejme tým že všade bola len jeho mladšia fotka ale nikdy som nevidel jeho fotku ako starca.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-08-11 20:55:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mona Lisa měla menší (=téměř neexistující) úsměv, který ale vypadal jinak než na obrázku „Then“. Obrázek, jak to vypadá nyní, je naprosto mimo (tomu jsem nemohla uvěřit, když se to změnilo = pamatuju si, jak v minulosti ten úsměv vypadal..). Sama jsem se už nad touhle změnou matrixu zarazila.

Také jsem se ve škole naučila, že se píše „zrDcadlo“ a říkala jsem si, proč se to píše takhle blbě. Tak jsem to tak psala, ale byla jsme za blbce, protože hned za 1-2 roky se to změnilo a prý se to vždy psalo „zrcadlo“. Nebo slovo „vyjÍmečně“ se psalo s dlouhým i vždy až to druhé a pak po pár letech je všude uvedeno, že vždy byly dvě možnosti „vÝjimečně“ i „vyjÍmečně“ = můžeš si vybrat (přitom dřív existovala jen jedna možnost). Také stát Venezuela se přesunul na jiné místo poté, co zbankrotoval. Nový Zéland si pamatuju na jihoZÁPADĚ (jakoby zrcadlově otočený) a jsem si tím jistá (živě si to pamatuju, že jsem ho vždy viděla na mapě tak, jak si to pamatuju..).

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-08-12 11:15:06
Ikona diskutujiciho
sipka

Pravopis se vyvíjí stejně jako jazyk, možná že ty změny mají logické vysvětlení. Taky spousta Čechů neumí pořádně psát ve svém rodném jazyce, máme i hodně chytáků co si prostě musíš zapamatovat. Mohl tě někdo něco naučit blbě.

Ikona diskutujiciho kiana 2023-08-12 15:06:57
Ikona diskutujiciho
sipka

to je taky fakt (to je dost možné)

Ikona diskutujiciho adri 2023-08-13 14:13:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

noooo … nemůžu tu dohledat ten komentář o Venezuele, ale pořád to mám v hlavě.
A na něco jsem přišla …..

Když jsem byla malá, dívaly jsme se se sestřenkou na telenovely, mnoho z nich pochází právě z Venezuely, áááá ….
Rozhodně byla jinde, byla severozápadně. A KOLUMBIE byla rozhodně pod ní.

To mám zase z mého tenkrát oblíbeného filmu Pan a Paní Smithovi s Bradem Pittem a Angelinou Jolie.
Postavy filmu se seznámily v Bogotě, hlavním městě Kolumbie. A ta byla rozhodně vnitrozemský stát pod Venezuelou.

Podívala jsem se u nás na Globus, i nyní na mapy.cz …. CELÁ JÍŽNÍ AMERIKA má jiné umístění, rozhodně byla přesně pod Amerikou severní, odchylka byla pouze mírná. A mnohem více států v jížní americe se mi zdají na jiném místě.
Například Brazílie i Peru měly jiný tvar, apod.

mandela efekt

Ikona diskutujiciho kiana 2023-08-15 23:42:32
Ikona diskutujiciho
sipka

Právě jsem se dívala kdysi se sestrama na seriály (ten komentář o Venezuele jsem psala já) a kvůli tomu jsme si ten stát/státy vyhledaly na mapě. U jiných států jižní ameriky jsem si změny moc nevšimla, jen u dvou. Ale jiné státy než ty dva jsem nezkoumala, takže jsem si je ani nezapamatovala.

ANO celá jižní amerika je posunutá. Byla jen hodně mírná odchylka (=byla skoro přesně pod severní amerikou). Toto si pamatuju ze školy jak vypadaly nástěnné mapy.

Co se týče Nového Zélandu, tak tam odjel vzdálený známý pracovat, takže jsem se ještě speciálně koukala, kde to přesně je – a byl jinde než je nyní..

Ikona diskutujiciho octomaník 2023-08-16 08:42:42
Ikona diskutujiciho
sipka

kiana, pokud jde o nový zéland, tak pro mě je to plovoucí ostrov v okolí austrálie; pokaždé když ho hledám je jinde než si myslím/předpokládám. Severní a jižní amerika bývala více „kolmá“/pod sebou a střední amerika vypadala taky jinak, ale to by musel někdo napsat koment a ono by mi zasvitlo….

Ikona diskutujiciho ocotmaník 2023-08-13 15:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S těma státy jižní ameriky, máme „společnou halucinaci“ taky jsme zjistil (po přečtení tvého komentu), že mám zafixované jiné uložení těch států…

Ikona diskutujiciho kiana 2023-08-15 23:55:55
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to mě potěšilo, že si to víc lidí uvědomuje. Teď si to totiž už tak nepamatuju, ale když se to změnilo, tak jsem z toho byla v šoku a naštvaná, jak to je možný.. Protože jsem si to pamatovala dobře (tu Venezuelu) a po roce cca 2002 byla naráz jinde. Já si jí tedy pamatuju ještě jinak než adri 😀 (ale na té jižní americe celkově se úplně pamětí shodujeme, že byla téměř zarovnaná se severní amerikou)

Ikona diskutujiciho sylvie 2023-08-16 18:14:07
Ikona diskutujiciho
sipka

paaani, pripojuji se do party…. …..daavno tomu, ci jsem mrkla do mapy a divila jsem se, ze je stredni a jizni amerika jinde. pomyslela jsem si, ze jsem si tenkrat, ze jsem hloupa. a kdyz koukam ted na mapu, nechapu vubec.a uz se ani nedivim. preci jen, par chyb matrixu jsem vedome zazila

Ikona diskutujiciho Sojina 2023-08-13 15:38:05 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak vetsinu si pamatuju taky puvodni verzi 🙂

Ikona diskutujiciho Andromeda54 2023-08-14 17:03:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím Aluško,
Chtěla bych se zeptat, možná to souvisí s tématem tohoto článku a možná ne, ale už dříve jsem si všimla, že ti z blogu mizí některé články. To mažeš ty, nebo je v tom něco jiného?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-08-14 17:16:01
Ikona diskutujiciho
sipka

Některé neaktuální články se dávaly pryč. Aluska.org už není blog, ale alternativní web, změnil formu v roce 2019.

Ikona diskutujiciho Tatiana 2023-08-15 18:46:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Neviem, či to bolo spomínané, ale okuliare z filmu Dracula od F.F. Coppolu (hrá Garry Oldman) sa zmenili už trikrát (doma to pozorne sledujeme). Pred pár rokmi sme boli šokovaní, že okuliare nie sú „lenonky“ – ako si ich všetci pamätáme. Volala som kvôli tomu aj príbuzným. Okuliare boli zrazu šesťuholníky s ostrými uhlami. Všade. Na každej fotke. Vo filme. Asi o dva roky (teraz aktuálne) sme opäť natrafili na fotografiu na webe. Okuliare sú zrazu podlhovasté a oblé. Celkom iné. Opäť sme obvolali príbuzenstvo, overili to vo filme. Realita sa mení častejšie ako si myslíme. Rozpráva sa o tom málo a vidíme to zrejme len na maličkostiach. Ja myslím, že pamäť netreba podceňovať. Zmenia fotky, stránky, filmy. Zrejme jediné, na čo nemajú úplný dosah je pamäť niektorých ľudí. A preto nám niekto do nekonečna vtĺka do hlavy, že pamäti veriť nemožno.

Ikona diskutujiciho Ellie 2023-08-20 20:13:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Věřím moc. Eva paclíková natáčí videa na youtube o paralelních realitách. Že ti sami lide se chovají v každe realitě zcela jinak. Mají jine věci, kamarády atd. I knížky o tom má, moc zajímave. A je i návod, jak se dostat na druhou lepší kolej.

Např se s tebou nekdo rozesel a jsi z toho smutná. Mentálně se vrátíš do situace a přepíšeš ji na jsme spolu. Ale funguje to tehda, když tomu dáš pozitivní náboj, pak se přesuneš do paralelní reality. No Eva o tom má celý yt kanál

Ikona diskutujiciho peace 2023-08-22 14:09:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Včera se mi zdál sen, takový zase divný, že napůl to byl film a bylo potřeba dodržet scénář. Potřeboval jsem abych tam v určité scéně byl dvakrát, v ten moment jsem si řekl, že v budoucnu se vrátím do té chvíle kam jsem potřeboval. Bylo na to potřeba něco jako elektrárna, která vytvořila velmi silné něco jako magnetické pole, stoupnul jsem si do toho pole a najednou jsem byl v minulosti, tam kde jsem chtěl být dvakrát, bylo tam i to mé minulé já, které tam se mnou počítalo. Pak jak jsem se probouzel a byl v takovém stavu něco mezi spánkem a bděním jsem se ptal jak to funguje a údajně je to tak, že se vytvoří inverzní pole k danému požadovanému času (něco jak opačné póly magnetu se přitahují), toto pole ale musí být dostatečně silné aby bylo silnější než je pole současnosti a záleží také na tom, kdo všechno v tom poli bude, prý by se dalo přirovnat energie potřebná k přenesení jednoho člověka do minulosti k výkonu jedné jaderné elektrárny (možná také záleží jak hluboko do minulosti, ale už nevím).. Tak možná se něco takového používá i k „Mandela efektu“… pokud to dělají bytosti co jsou uvnitř našeho Matrixu a ne někdo zvenku.

Ikona diskutujiciho adri 2023-08-22 19:47:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

zajímavé komenty tu přibyly 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek