Matka napsala své patnáctileté dceři dopis, který by si měli přečíst všichni rodiče

1.6.2020 v Žena 18

Někteří rodiče se snaží své děti chránit do té míry, že je nechtějí zbytečně strašit starostmi a těžkostmi, které je v životě mohou potkat. Jiní rodiče se naopak snaží k dětem chovat jako k dospělým a alespoň trochu je připravit na to, co je čeká.
Pokud si myslíte, že druhý způsob výchovy je lepší, možná v následujícím dopise, který napsala jedna maminka své dospívající dceři, najdete užitečné rady a tipy.Pojďme se nyní společně podívat na to, proč se tento dopis stal doslova přes noc hitem internetu:

Za 3 roky tě možná vyhodím z domu
Zní to hrozně, co? Ale je to tak. Až ti bude osmnáct let, máš dvě možnosti:

Buď půjdeš na vysokou školu a já tě ze všech sil budu podporovat v dalším studiu, dokud ho úspěšně nedokončíš a nenajdeš si práci.

Nebo se rozhodneš na vysokou školu nejít (a já tě za to nikdy nebudu odsuzovat ani ti to jakkoli vyčítat) a půjdeš prostě do práce. V takovém případě se ale budeš muset začít starat sama o sebe. Nebudu podporovat dívku starší 18 let, která už nechodí do školy, protože to nepovažuji za správné. Máš tři roky na rozmyšlenou …

A s tátou jsme již přemýšleli o tom, co uděláme s tvým pokojem. Bude to naše nová ložnice.

Jsi skvělá, krásná a chytrá
Jsi mnohem lepší, než jsem já. Jsi opravdu skvělým člověkem. Znám tě 15 let a jsi úžasnější, než jsem si dovedla představit i ve svých nejdivočejších snech. A pokud to někdo nechápe, je to jejich problém (a upřímně řečeno si to někdy neuvědomuje ani tvůj táta).

Nechci být tvým vzorem
Jsi úplně jiná osobnost, než jsem já. Máš své vlastní názory. Nemusíš mít ráda to co mám ráda já. Máš plné právo nerespektovat mou autoritu a nesdílet mé hodnoty. Je ale potřeba si uvědomit, že za své skutky neseš plnou odpovědnost.

Jsi svobodná osoba. Nevkládám do tebe žádná očekávání
Můžeš se stát opravářkou aut, řidičkou autobusu, stavět domy nebo dělat kosmetičku či ředitelku podniku. Klidně můžeš dělat i pokladní v supermarketu. Myslím si, že nemám právo ti mluvit do cesty, kterou se v životě rozhodneš jít. Ale nezapomeň na to, co jsem napsala v prvním odstavci mého dopisu.

Nic mi nedlužíš
Nevychovávala jsem tě s tím, že chci, abys mi splácela nějaký dluh. Neočekávám od tebe, že se o mě budeš starat, až zestárnu. Máš plné právo věnovat se tomu, co je pro tebe důležité a hodnotné. Je to tvůj život a tvoje volba.

Stále máš domov
Ať se ti v životě přihodí cokoli, vždy tě podpořím a budu tady pro tebe, když mě budeš potřebovat. Budu se radovat z tvých úspěchů a pomohu ti, když věci nepůjdou tak jak si představuješ. Ovšem pouze tehdy, pokud mě o to požádáš a budeš-li to sama chtít. Nebudu ti zasahovat do života bez tvého souhlasu.

Mám svůj vlastní život
Nemám žádnou povinnost být ti stále nablízku a pomáhat ti podle toho jak si zamaneš. Nemusím všechno obětovat a věnovat se jenom tobě. Můžu to udělat, ale nemusím.

Máš svůj vlastní život
Je zcela na tobě koho si vezmeš (i zda se vůbec vdáš), zda budeš mít děti, koho budeš volit, s jakými lidmi se budeš stýkat. Nenech se ovlivnit mými názory, tužbami a přesvědčením. Je to tvůj život a ty bys měla dělat to co ti říká tvé svědomí a srdce. Ať uděláš cokoli, nikdy mě neztratíš a nikdy nepřestaneš být mojí dcerou.

Nikdo ti nechce ubližovat
Je těžké to pochopit, ale pravda je, že každý myslí hlavně sám na sebe. I já. Všichni lidé kolem nás se za všech okolností chovají tak, jak si myslí, že je to správné. Nikdo se úmyslně nesnaží ti ubližovat. Lidé prostě dělají to, co si myslí, že je pro ně v danou chvíli nejlepší. A i když někdy můžeš mít pocit, že ti někdo schválně ubližuje, není tomu tak. Jenom máte prostě rozdílné názory na život.

Život není spravedlivý
Bohužel neexistuje žádný zaručený způsob jak dosáhnout úspěchu a zabránit neštěstí. Nad světem, ve kterém žijeme, nemáme žádnou moc. Můžeš udělat všechno správně a stejně skončit špatně. A stejně tak můžeš udělat řadu hloupostí a žít skvěle.
Jediná věc nad kterou by ses měla zamyslet je poctivost. Nelži si do kapsy. Nauč se být k sobě upřímná. Snaž se pochopit své skutečné potřeby a pocity. A přemýšlej o tom, co je pro tebe nejlepší.

Co je dobré pro tebe bude vždy špatné pro někoho jiného
Když získáš zaměstnání nebo se dostaneš na vysokou školu, vždy to bude na úkor někoho jiného. Ty uspěješ a někdo jiný ne. Až půjdeš s někým na rande, možná ten člověk byl nebo je něčí první láska. Může se stát, že budeš herečka a získáš hlavní roli v nějakém filmu namísto někoho jiného. Ale nemusíš se tím trápit, protože co je špatné pro tebe, je zase dobré pro někoho jiného, takže jste si kvit.

Jediný člověk, kterému můžeš na 100% věřit, jsi ty
Ne, ani mě nemůžeš věřit. Jenom sobě. Do tvé hlavy úplně nevidím a vždy na něco zapomeneš nebo něco nebudeš ochotná říci. Vím to, protože jsem stejná. A mám také maminku. Jenom ty víš o sobě všechno. Takže jenom ty víš co všechno můžeš dokázat.

Neházej odpovědnost na druhé
Od osmnácti let věku budeš plně odpovědná za to, co se ve tvém životě stane. Můžeš mít děti, pokud se na to cítíš. Nebo si můžeš najít náročné zaměstnání. Klidně se odstěhuj do zahraničí, pokud se v cizí zemi dokážeš uživit a sama o sebe se postarat. Když budeš mít štěstí, najdeš lidi, kteří ti rádi pomohou a bude to pro tebe snazší. Ale pamatuj si, že nikdo není povinen ti pomáhat.

Buď připravena
Každý skutek má svůj důsledek a každá akce vyvolává reakci. Možná si všechny důsledky svých činů neuvědomuješ. Ale snaž se nad nimi alespoň zamyslet. Čím více si budeš uvědomovat možné důsledky svých činů, tím rozumněji se budeš v životě chovat.

Nemusíš mě poslouchat
Napsala jsem ti 14 bodů, které – podle mého názoru – by ti mohly pomoci žít lepší život než mám já. Ale jak jsem napsala výše – ty nejsi já. Nesrovnávej se se mnou a nemysli si, že naše životy by měly na sobě nějak záviset a být ve vzájemném souladu. Vždycky jsem chtěla přivést na svět člověka, který bude žít svůj vlastní život. Tak jdi a žij ho.

Jenom si pak nechoď stěžovat.

A nevypínej si telefon. Mám strach, když se ti nemůžu dovolat.


originál článku poprvé vyšel na webu brightside.me (originál byl už odstraněn)
po češtiny přeložil (převzato ze zdroje) web:  https://cs.medlicker.com/1196-dopis-pro-dceruKomentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2020-06-01 01:17:25 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

„bude to naše nová ložnice“ mě dostalo:DDDD

dospívání je divný. děje se to samo a člověk si to ani neuvědomuje… já se mámě vzdalovala přirozeně, cítily jsme to obě, že jsme prostě každý jiná a každá potřebuje svůj vlastní prostor, jednou jsem dokonce na mámu nahlas zakřičela „odejdi z mé časti bytu!!“ :D:D … jen se to teda stalo dřív než v mých 18cti, no. každý to máme nějak. znám i lidi, kteří pracují, ale pořád bydlí s rodiči v domě protože to tak vyhovuje oběma stranám 😄

jinak, já kdybych někdy bydlela v dvougeneračním domě, chtěla bych, aby tam s náma bydlela i máma:)

Ikona diskutujiciho Lenka 2020-06-01 08:14:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Škoda že mne v 15 mama niečo takéto nenapísala, bola by som možno oveľa ďalej v živote ako som teraz. Minimálne by som mala poriadnu robotu a skúsenosti aj s niečim iným ako je sedenie doma na gauči.
Ale z domu ju vyháňať nemusela, 😀 Také šikovné dospelé decko čo prispieva na chod domácnosti a na energie a vie navariť je podla mna fajn 😀 Ja by som také chcela mať doma.

Ikona diskutujiciho lenka f 2020-06-01 10:18:35 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No já jsem ráda, že jsem takové ultimatum od mojí mamky nedostala. Svojí dceři bych ho taky nedala. A to ze mě žádný rozmazlený spratek nevyrostl. Dopis mi přijde takový studený, být tou holkou tak bych snad měla nervy z toho, že budu za tři roky vyhozena. Já bych tohle svým dětem neudělala. Mám vlastně 17 letého syna a 15 letou dceru, a tohle bych jim nenapsala ani takhle neřekla. Máme mezi sebou hezký vztah a máme se rádi. Určitě z toho dopisu nejsem paf nebo vlastně jsem, ale jinak.

Ikona diskutujiciho Lenka 2020-06-01 16:57:17
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano súhlasím. Je to také chladné. Myslím, že to tej mamke ešte bude ľúto čo jej napísala. Dobrý vzťah s deťmi si treba vážiť a nie ich vyháňať. Ak ich tam nebýva 10 v jednom byte je podľa mňa zbatočné aby sa sťahovala.

Ikona diskutujiciho Achelop 2020-06-02 22:25:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Úplný súhlas. To čo píše tá matka je taká „americká realita“. Myslím, že my Slovania máme k týmto veciam iný postoj a to čo ona píše nie je pre nás obvyklé.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-06-03 08:12:13
Ikona diskutujiciho
sipka

hm… já jsem šla z domu v 16ti. vyhnali mě 🙂
to nebude o národnosti

Ikona diskutujiciho Kiyu 2020-06-01 10:35:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak často slychám..rodiče nás nemůžou naučit něčemu co sami neumí. Moje mamka mi jednou řekla, že je důležité mít ráda sama sebe, ale že ona to neumí. Zabolelo to slyšet :(. Kéž by tu bylo víc uvědomělých lidí, kteří si aspoň pár těchto bodů uvědomují.

Ikona diskutujiciho Tinka 2020-06-01 14:08:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ta poslední věta mě dostala. Dopis vyznívá tak, že paní je těžce nad věcí a při tom má strach, když se dceři nemůže dovolat. 🙂
Dá se to pochopit, ale ten strach je matčin problém. Tak proč jí to cpe, když píše takovéhle dopisy?

Ikona diskutujiciho Monisek 2020-06-01 14:39:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To mě se dopis moc líbí.Přijde mi pravdivy,rozumně a fakticky sepsaný.Mnozí rodiče to podají méně inteligentním způsobem,bez jakéhokoli náznaku účasti či podpory.Nebo naopak potomky přehnaně rozmazluji.Takhle alespoň člověk ví,na čem je a může se podle toho zavcasu zařídit.:-)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-06-01 19:18:12
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych tam dopsala jeden moc důležitý bod: Nikdo není úplně normální. Neber lidi kolem sebe moc vážně, každej je nějakým způsobem potroublej. Neber si to osobně. 😀

Ikona diskutujiciho asdf 2020-06-01 14:46:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano ano, a hlavne ten telefon mej porad zapnutej, ne aby sis dovolila se pokouset odpojit od matrixu, jen pekne behej krysi zavody v hnusnem loutkosvete a tvar se ze je to tak normalni…

Ikona diskutujiciho Jiří, Poděbrady 2020-06-02 07:14:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kolegyně z práce vyhodila z domu svého syna v 17 letech. Dostal se na šikmou plochu. Za 10 let se vrátil domů jako zralý sebe vědomý chlap. Zajímavé.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-06-02 08:22:23
Ikona diskutujiciho
sipka

Některé děti potřebují od života pár facek aby dostaly rozum, jiné to nepotřebují. Proto je taky v diskuzi tolik rozdílných názorů 🙂

Ikona diskutujiciho klara 2020-06-02 08:30:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mne sa ten dopis vôbec nepáči. Znie to tak „americky“ . Niektoré z týchto odstavcov sú poučné, ale nie takým spôsobom, ako sú napísané. Ja svoje deti učím pomaly, že sú jedinečné, že sú si zodpovedné za svoje konanie, že si môžu vybrať , čo chcú v živote robiť a tiež sa ich snažím viesť k samostatnosti a k vzájomnej pomoci….., nebudem im to písať do listu v 15-tich, načo. Dieťa, ktoré nie je pripravované na svoju dospelosť postupne, by takýto dopis aj tak nepochopilo.

Ikona diskutujiciho Iva 2020-06-02 20:19:06
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám z dopisu přesně ten samý pocit – že je prostě „americký“.
A kam Amerika svým způsobem života došla, to vidíme dnes na vlastní oči, hrozné memento degenerace a zničení lidských vztahů. My bychom si měli v první řadě uvědomit a vzpomenout si, že člověk je kolektivní bytost a že rodina – rod – NÁrod … nejsou jen tak nějaké plané obecné pojmy, naši předci dobře věděli, kde je síla a kde ji hledat a nikdy by nepěstovali tyto překroucené vztahy, které nám diktuje dnešní doba – individualismus, každý sám za sebe, nenaslouchat starším – prd vědí, osamostatnit se a žít co nejdál, nepovídat si max. si psát sms …… a dalo by se toho napsat mnohem víc. doba nás nutí získat přesně opačný pohled a přístup, než jak by to mělo být … a je to cílené a řízené s cílem nás jako národy oslabit a postupně zničit a zotročit. Anglosaský model pro nás Slovany je zcela nevhodný (pro ně taky, ale to je jejich věc), my bychom měli pěstovat přístupy přesně opačné – soudržnost, pochopení, vzájemná pomoc, blízkost, spojenectví, přátelství, láska …

Ikona diskutujiciho kuník 2020-06-02 10:08:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rodič, kterej není schopen si se svým dítětem promluvit, by v prvé řadě, vůbec žádný dopisy psát neměl. Pokud ano, tak leda sobě.

Ikona diskutujiciho Iva 2020-06-02 20:08:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Absolutní souhlas, napsal jste to přesně.

Ikona diskutujiciho Quardok 2020-06-04 06:08:11 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dopis ukazuje na frusfrovanou matku, která si odporuje a tak je jeji dcera zmatená. Matka se to snaží zachránit moudry z Cosmopolitanu, ale upřímně, moc se to nepovedlo.
Naše děti postupně získávají přehled a zodpovědnost tak, aby si v pubertě pořádně zbláznili a nemuseli v dospělosti dohánět dětství pokrivene nevyrovnanou matkou. Proto jim moudra předám svým jednáním a ne dopisem – snad😁

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek