Mé setkání s jedovatým broukem

7.5.2013 v Nezařazené 21

Jdu si takhle po travičce a najednou koukám koukám, na zemi je brouk, kterého neznám!

Zmocnila se mě vlna vzrušení, rozumějte: JÁ – NEZNÁM – TOHOTO – BROUKA. To se mi nestalo už pořádně dlouho.

Když už si nevzpomenu ani na jeho první název, tak alespoň zhruba vím co žere , kde rád bydlí, jestli kouše, nebo jestli ho znám alespoň z obrázků… Ale teď tu byl jeden úplně nový, jedinečný a strašně zvláštní brouk. V životě jsem ho v žádné knize neviděla.

Čupěla jsem nad ním a byla na vrcholu blaha. Byl velikánský, s obrovským zadkem a krásně tmavým tělem s kovově modrými odlesky. Hlava mravence, zakrnělá křidélka a žral trávu… To je zvláštní, brouci většinou vyhledávají nějaké rozkládající se hnusy, ale tohle byl čistý vegetarián.

Když jsem s vykulenýma očima měla brouka zmapovaného, zajímalo mě, jak asi vypadá zespoda. Tak mě nenapadlo nic chytřejšího, než ho čapnout za zadeček a otočit na záda. – Brouček ukázal překrásné bříško se šesti, ale zároveň z kolínek vytlačil oranžovou tekutinu.

,,A hele, brání se jako beruška.“ – Tak jsem ho otočila zase zpátky a dala si pozor, aby se mi to oranžové neotřelo o prsty. Později jsem zjistila, že jsem dobře udělala. To totiž nebyl hodný přerostlý mravenec s gigantickým zadkem, ale někdo velmi speciální.


Rychle jsem ho zdokumenovala a doma se jala určovat. Knihy zůstaly tentokrát ležet na policích. Znám je všechny zpaměti a byla jsem si jistá, že v nich tenhle brouk není.

Vygooglila jsem všechno, co mi ten brouk připomínal, ale nemohla jsem nic najít. Tohle vypadalo, že bude spadat někam pod Drabčíkovité. – Velky zadek, malá křídla… Ale drabčík to kupodivu nebyl.

Až jsem konečně našla tuto záhadu v článku o českých jedovatých broucích 🙂 – Žádný tesařík, ani drabčík, ani kýho cosi to nebylo. Narazila jsem na Majku obecnou – samice!

Co se mi potom o ní podařilo zjistit, mi málem vyrazilo oči z důlků.

Tak třeba vývoj:

Vývoj majky je velmi zajímavý a po řadu let byl pro entomology záhadou. Samička klade do půdy obrovské množství vajíček. Z nich se rodí larvy (tzv. triungulin), které mají na konci chodidla tři drápky. A nyní ve vývoji nastává zápletka jako z pohádky: triungulin vyleze na nějaký květ, kde číhá na přílet samotářské včely. Když se tak stane, larva se na samotářskou včelu přichytí, a ta ji odnese do svého „hnízda“. Larva pak parazituje ve včelím „hnízdě“, zahubí larvu včely a zkonzumuje veškerou její potravu.
Všechno souvisí se vším: dříve byly majky hojné, dnes se stávají stále vzácnějšími. Jejich úbytek totiž v přímé úměře souvisí s úbytkem samotářských včel (jejich stavy zdecimovalo užívání umělých hnojiv a insekticidy).

Majka při vyrušení roní z kloubů nožek silně jedovatý výpotek s obsahem kantharidinu. Kantharidin je prudký olejovitý jed, který odrazuje dravce, kteří by si chtěli na buclatých majkách pochutnat. I na lidské kůži (při neopatrné manipulaci s těmito brouky) způsobuje svědivé puchýře.

http://www.ifauna.cz/bezobratli/clanky/r/detail/4739/majka/

Když jsem se dostala k tomu červenému, polilo mě horko a šla jsem si pro jistotu umýt ruce… A radši i obličej, kdybych se někde blbě poškrábala na čele… A pak radši ještě jednou umýt ruce… No, co kdyby náhodou, umyla jsem si je radši třikrát… Co umyla. VYDRBALA 😀

A pak jsem se až do večera pozorovala, jestli mi na prstech naskáčou ty puchýře… Prostě já taky musím na všechno hned šahat! 😀

http://youtu.be/uIuIXVF4OK4Kam dál:

Zobrazit celou rubriku ,,Deníček“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Anne 2013-05-07 05:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tyjo, ještěže ses toho oranžového nedotkla! 🙂

Ikona diskutujiciho Auri 2013-05-07 08:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško, to jsi měla velké štěstí, že jsi majku potkala. Je dnes už opravdu hodně vzácná, dřív jsem si myslela, že se dá potkat jen na Pálavě, ale viděla jsem ji nedávno i u príglu. Brala jsem to jako životní setkání :-D, protože tohle je vážně čím dál vzácnější brouk… Chudáci včely samotářky… na těch ostatně závisí život i více hmyzích druhů (např. mouchy dlouhososky), takže pokud má člověk možnost, je dobré vyrobit či vytvořit pro včelky bydliště, dá se i zakoupit na netu. Ale to jen tak na okraj :-)

Ikona diskutujiciho Nattie a Johhie 2013-05-07 10:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

pěknej blog a obrázky

Ikona diskutujiciho Kate 2013-05-07 10:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Páni. Tak tohle jsem vážně netušila. Věděla jsem, že existujou jedovatí brouci, ale že dělají puchýře? :O Páni.

Ikona diskutujiciho aralklovkyne 2013-05-07 11:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj,  ten brouk je oppravdu nádherný :-)) ale takoví neznámí jsou opravdu často jedovatí. Věř nebo ne ale mě jednou kousl motýl!!

Ikona diskutujiciho Vepřík 2013-05-07 11:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

vidíš Alusko, umiš psat hezky a poutavĕ. Bylo to napínavé! Posílám Ti email, bulvárni platek o chatu na Tvem blogu 🙂

Ikona diskutujiciho Dragell 2013-05-07 11:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Také jsem na tohoto broučka narazila při procházce po lesní cestě, nic jsem si o něm nezjistila, takže mě celkem překvapuje, s kým jsem to měla čest.

Ikona diskutujiciho Jirka Špaček 2013-05-07 14:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdysi jsem slyšel pořekadlo: "Zvědavost zabila kočku." či tak nějak to bylo. Zvědavost je ctnost, ale měli bychom být také trochu opatrní.

Ikona diskutujiciho Jindra 2013-05-07 15:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: tak na pár minut jsem tam nakouknul a je to hnus, co tam lidi píšou. Jestli by nebylo lepší ten chat zrušit… Pro dobrotu na žebrotu. Nějaké screeny jsem zachytil, k čemu se tam jistá Khalia přiznává.

Ikona diskutujiciho PEPA 2013-05-07 16:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hezkej článek,bezva počteníčko.

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-08 09:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Ano, souhlasím. Vymklo se to z rukou.

Ikona diskutujiciho Tlustjoch 2013-05-08 10:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S brouky je to jako s lidmi.

Ikona diskutujiciho Šárka 2013-05-08 12:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak bud sameho nebo podobneho brouka jsem si taky vyfotila , potkala jsem ho u cesty za hřbitovem. A taky jsem si říkala , sakra toho brouka jsem ještě neviděla . Má nějaký tvrdý krunýř na zádech 🙂

Ikona diskutujiciho Naso 2013-05-08 18:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj tak to tě obdivuju, že si vzala takhle brouka do ruky. Já se jích víceméně bojím. A taky vím proč to asi vzniklo. Nijak mě to neomezuje, a na pěkné brouky se rád podívám, jen bych se s nimi hned nemazlil:). Mě nejvíce udivilo, když jsem na praxi jako zahradník, měl napytlovat borku na záhony tak se v hromadě borky oběvily cca 10cm velké larvy s obrovskou hlavou. Blbec ty co překáželi v cestě jsem vyhrabal a dal bokem, nakonec stejně ihned zmrzli (bylo to na podzim). Jeden unikát jsem donesl mistrové ta to dala dál a nakonec se z toho vyklubala larva roháče obecného, taky velice vzázného brouka. Každopádně takový domorodec z afriky by si dal 2-3 a byl by plnej 🙂

Ikona diskutujiciho Jane 2013-05-08 19:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Páni, tenhle brouk se nám zahrabal na zahradě…

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-09 07:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Jéjda… Taková vzácnost a taková škoda! – Larvičky se mohly třeba schovat někam jinam do hromady kůry… Roháč je ohrožený brouček.

Ikona diskutujiciho Merrie 2013-05-23 17:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Minule som čítala tento tvoj článok. Dnes si idem zo školy a vidím, chrobák na prostriedku cesty. Zohla som sa aby som ho dala na kraj, ešte by ho niekto pristúpil. Lenže, nejaký povedomý chrobák…Nie je to náhodou ten o ktorom písala Alue? Zobrala som ho na steblo trávy a kochala som sa. S mobilom som spravila pár fotiek a doma som zistila že to naozaj bola Majka Obecná 🙂 Veľmi ma to potešilo, ďakujem že si napísala tento článok, inak by som nevedela čo za kuriozitku som to stretla 🙂

Ikona diskutujiciho Alena 2013-05-26 20:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojky Ali.

Ikona diskutujiciho venom insect 2014-02-01 02:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě jedovatější je Puchýřník lékařský (Lytta vesicatoria, španělská muška), asi 1,5 brouček se zelenýma krovkama, u nás je vzácný. Obsahuje ještě více alkaloidu kantaridinu jež coby nefrotoxin postihuje zejména ledviny.

Ikona diskutujiciho BigJim 2014-03-16 14:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak dneska jsem stejnou bestii fotografoval na zahradě, zkusím sem dát odkaz na foto, jestli to tu jde. Naštěstí jsem si při manipulaci pomoll dřívkem a nešahal na ni, protože co neznám, na to nešahám.

Ikona diskutujiciho Jan Bednář 2016-05-28 07:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zase s tou jedovatosti to tak zhave neni. Dospely clovek by musel snist nekolik brouku aby mu to ublizilo a co se tyce tech puchyru tak to je obdobny pripad jako u ropuch, ty maji take zlazy co vylucuji jed ale reakce na nej se objevi jen u citlivych jedincu nebo alergiku ale nic vazneho. Zdravemu cloveku vubec nijak neublizi.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek