Ricinový olej je specifickým rostlinným olejem. Získává se ze semen skočce obecného (Ricinus communis), který se lidově označuje také jako ,,ricinovník“, nebo také ,,Kristova ruka“. Ačkoliv je skočec známý především pro prudce jedovatý jed – ricin obsažený ve svých semenech, ricinový olej toxický není. Naopak, má mnoho blahodárných účinků a široké využití, např. v potravinářství, farmaceutickém průmyslu a kosmetice.
Ricinový olej je bezbarvý, příp. světle žlutavé barvy, bez chuti a bez vůně. Obsažená kyselina ricinoolejová mu dává vlastnosti, které nemá žádný jiný rostlinný olej. Těmito vlastnostmi jsou jeho vysoká viskozita a silné hojivé účinky. Ricinový olej však není univerzálním olejem a je třeba ho užívat s obezřetností. Může pomoci při řadě kosmetických (i jiných) problémů, vždy je však třeba ho užívat s mírou a sledovat vlastní reakci těla.
Ricinový olej je užitečný pro regeneraci suché, citlivé a poškozené pokožky. Účinně ji promašťuje a podporuje její hydrataci, váže v pokožce vlhkost. Proto je ricinový olej zvlášť vhodný k ošetření suché, citlivé či poškozené pokožky. Užívá se také k regeneraci jizev, nebo léčbě bradavic.
V kosmetické péči bývají s ricinovým olejem spojovány řasy. Potírání řas ricinovým olejem prostřednictvím vatové tyčinky nebo staré řasenky je posiluje a zhušťuje. Mnoho žen tuto ricinovou kúru na řasy vyzkoušelo a doporučuje. Ricinový olej se užívá také jako složka regeneračních přípravků na řasy, ač u některých citlivých jedinců může citlivé oční okolí dráždit.
Ricinový olej slouží také v podobě olejových zábalů. Ty pomáhají odstranit bolesti svalů a kloubů i jiné bolesti např. pooperační.
Ricinový olej stimuluje činnost lymfatického systému, tím dochází k odplavování škodlivých látek z tkání, zmírnění bolesti a urychlení procesu hojení.Vnitřní užití ricinového oleje se často nedoporučuje pro jeho silně projímavé účinky.
Ricinový olej na řasy:
Ricinový olej pravidelně nanášený přímo na řasy dokáže zhustit a prodloužit řasy, napomáhá odolnosti a předchází jejich lámaní. Je však třeba ho aplikovat jemně, neměl by se dostat do očí.
Ricinový olej proto nanášejte opatrně především na konečky řas – prostřednictví vatové tyčinky. Můžete využít i starou prázdnou řasenku – na její kartáček naneste ricinový olej a opatrně jím pročísněte řasy, opět dávejte pozor, aby se olej nedostal do očí. Ricinový olej se stejně tak dá nanášet i na obočí, které dokáže krásně prohustit.
Doporučuje se pravidelná aplikace, z praktických důvodů vždy večer, jako součást noční péče.
Ricinový olej na vlasy:
Ricinový olej se aplikuje na suché a poškozené konečky vlasů, které dokáže regenerovat. Je tak účinným regenerátorem vlasových konečků.
Pro posílení vlasů a stimulaci jejich růstu je vhodné ricinový olej aplikovat formou vlasového zábalu, kdy olej nanášíme po celé délce vlasů i vlasovou pokožku.
Zábal z ricinového oleje aplikujeme vždy na mokré vlasy (jde to lépe než na suché). Ricinový olej má schopnost uzamknout vlhkost ve vlasu, proto není vhodné dávat ho na suché, mohl by je vysušovat. Vždy si vlasy navlhčete, nebo namočte.
Pár kapek ricinového oleje naneseme na vlasovou pokožku a jemnými krouživými pohyby jím hlavu jemně masírujeme.
Jakmile je olej rozetřený po celé oblasti vlasové pokožky, aplikujeme ho i na délku vlasů. Důkladně se zaměříme zejména na konečky.
Po nanesení oleje vlasy zabalíme do potravinové fólie a udržujeme v teple (můžeme zábal ještě přikrýt i ručníkem).
Necháme působit asi 30 minut, poté vlasy opláchneme a omyjeme jemným šamponem.
Ne každému může ricinový olej vyhovovat samotný, jelikož je velice hutný. Proto je vhodné – a často doporučované – ředit jej s jinými, lehčími oleji. Jako jsou: Olivový, mandlový, kokosový, nebo hroznový. Někdo ho také míchá dohromady s vlasovou vodou.
Jelikož Ricinový olej stimuluje růst vlasů i chlupů, které zahušťuje a posiluje (proto nanášení na řasy a obočí), není příliš moudré snažit se s ním odličovat (jak někdy radí internet), mohou vám začít víc rašit tmavší chloupky na obličeji.
Ricinový olej má schopnost nejen vlasy posílit, zhustit a zrychlit jejich růst, ale může také pomoci zarůst vylýsané koutky a pěšinky.
Pro posílení nehtů se ricinovým olejem pravidelně potírají a jemně masírují nehtová lůžka.
Pokud je to možné, necháme ricinový olej působit asi půl hodiny, pak setřeme zbytek oleje, který se nevstřebal.
Pzn. Alue: Jsem v procesu testování tohoto oleje, chystám se k tématu ještě znovu vrátit a shrnout své dosažené výsledky.
Kam dál:
• Otevřít rubriku ,,Přírodní krása“
• Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org
• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE
• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!
• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE
.
Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue
Poslední komentáře
-dodo Jo, ale když se rozhodnu, že to dělat…
-Alue K. Loskotová ❤ dík
-Alue K. Loskotová Perfektní analýza a dobrý odhad stavu věcí.
-standa Vesmírov je údajne viac a konkrétne tento náš…
-Ondrej