Ricinový olej, všestranná podpora pokožky i vlasů

25.5.2014 v Léčba 22

Ricinový olej je specifickým rostlinným olejem. Získává se ze semen skočce obecného (Ricinus communis), který se lidově označuje také jako ,,ricinovník“, nebo také ,,Kristova ruka“. Ačkoliv je skočec známý především pro prudce jedovatý jed – ricin obsažený ve svých semenech, ricinový olej toxický není. Naopak, má mnoho blahodárných účinků a široké využití, např. v potravinářství, farmaceutickém průmyslu a kosmetice.

Ricinový olej je bezbarvý, příp. světle žlutavé barvy, bez chuti a bez vůně. Obsažená kyselina ricinoolejová mu dává vlastnosti, které nemá žádný jiný rostlinný olej. Těmito vlastnostmi jsou jeho vysoká viskozita a silné hojivé účinky. Ricinový olej však není univerzálním olejem a je třeba ho užívat s obezřetností. Může pomoci při řadě kosmetických (i jiných) problémů, vždy je však třeba ho užívat s mírou a sledovat vlastní reakci těla.

Ricinový olej je užitečný pro regeneraci suché, citlivé a poškozené pokožky. Účinně ji promašťuje a podporuje její hydrataci, váže v pokožce vlhkost. Proto je ricinový olej zvlášť vhodný k ošetření suché, citlivé či poškozené pokožky. Užívá se také k regeneraci jizev, nebo léčbě bradavic.

V kosmetické péči bývají s ricinovým olejem spojovány řasy. Potírání řas ricinovým olejem prostřednictvím vatové tyčinky nebo staré řasenky je posiluje a zhušťuje. Mnoho žen tuto ricinovou kúru na řasy vyzkoušelo a doporučuje. Ricinový olej se užívá také jako složka regeneračních přípravků na řasy, ač u některých citlivých jedinců může citlivé oční okolí dráždit.


Ricinový olej slouží také v podobě olejových zábalů. Ty pomáhají odstranit bolesti svalů a kloubů i jiné bolesti např. pooperační.

Ricinový olej stimuluje činnost lymfatického systému, tím dochází k odplavování škodlivých látek z tkání, zmírnění bolesti a urychlení procesu hojení.Vnitřní užití ricinového oleje se často nedoporučuje pro jeho silně projímavé účinky.

Ricinový olej na řasy:

Ricinový olej pravidelně nanášený přímo na řasy dokáže zhustit a prodloužit řasy, napomáhá odolnosti a předchází jejich lámaní. Je však třeba ho aplikovat jemně, neměl by se dostat do očí.

Ricinový olej proto nanášejte opatrně především na konečky řas – prostřednictví vatové tyčinky. Můžete využít i starou prázdnou řasenku – na její kartáček naneste ricinový olej a opatrně jím pročísněte řasy, opět dávejte pozor, aby se olej nedostal do očí. Ricinový olej se stejně tak dá nanášet i na obočí, které dokáže krásně prohustit.

Doporučuje se pravidelná aplikace, z praktických důvodů vždy večer, jako součást noční péče.

Ricinový olej na vlasy:

Ricinový olej se aplikuje na suché a poškozené konečky vlasů, které dokáže regenerovat. Je tak účinným regenerátorem vlasových konečků.

Pro posílení vlasů a stimulaci jejich růstu je vhodné ricinový olej aplikovat formou vlasového zábalu, kdy olej nanášíme po celé délce vlasů i vlasovou pokožku.

Zábal z ricinového oleje aplikujeme vždy na mokré vlasy (jde to lépe než na suché). Ricinový olej má schopnost uzamknout vlhkost ve vlasu, proto není vhodné dávat ho na suché, mohl by je vysušovat. Vždy si vlasy navlhčete, nebo namočte.

Pár kapek ricinového oleje naneseme na vlasovou pokožku a jemnými krouživými pohyby jím hlavu jemně masírujeme.

Jakmile je olej rozetřený po celé oblasti vlasové pokožky, aplikujeme ho i na délku vlasů. Důkladně se zaměříme zejména na konečky.

Po nanesení oleje vlasy zabalíme do potravinové fólie a udržujeme v teple (můžeme zábal ještě přikrýt i ručníkem).

Necháme působit asi 30 minut, poté vlasy opláchneme a omyjeme jemným šamponem.

Ne každému může ricinový olej vyhovovat samotný, jelikož je velice hutný. Proto je vhodné – a často doporučované – ředit jej s jinými, lehčími oleji. Jako jsou: Olivový, mandlový, kokosový, nebo hroznový. Někdo ho také míchá dohromady s vlasovou vodou.

Jelikož Ricinový olej stimuluje růst vlasů i chlupů, které zahušťuje a posiluje (proto nanášení na řasy a obočí), není příliš moudré snažit se s ním odličovat (jak někdy radí internet), mohou vám začít víc rašit tmavší chloupky na obličeji.

Ricinový olej má schopnost nejen vlasy posílit, zhustit a zrychlit jejich růst, ale může také pomoci zarůst vylýsané koutky a pěšinky.

Pro posílení nehtů se ricinovým olejem pravidelně potírají a jemně masírují nehtová lůžka.

Pokud je to možné, necháme ricinový olej působit asi půl hodiny, pak setřeme zbytek oleje, který se nevstřebal.

Pzn. Alue: Jsem v procesu testování tohoto oleje, chystám se k tématu ještě znovu vrátit a shrnout své dosažené výsledky.

linka

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Přírodní krása“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho kdyzvarichlap 2014-05-25 11:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

U těch nehtových lůžek ještě účinnější je smíchat ricinový olej s citronovou šťávou, směs vmasírovat a nechat hodinu v teple (rukavičkách) působit.

Ikona diskutujiciho Vanilková 2014-05-25 11:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ricinový olej mám vyzkoušený na vlasy. Už po vypotřebování jedné celé lahvičky od Saloos (a že to není zas až tak moc), mi začalo rašit maličké vlasové chmýří a konečky jsou také mnohem mnohem zdravější. Za sebe, pokud teda máte problém se suchými, lámavými a řídkými vlasy doporučuji všemi deseti. Dohromady s Capilanem je to růstová bomba:)

Ikona diskutujiciho clario 2014-05-25 12:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Po ricinovém oleji jsem se kdysi ve spojitosti s regenerací vlasů poohlížel po tom co jsem si přečetl Spícího proroka. Nevím, že by jej tehdy Edgar Cayce používal na vlasy, nicméně používal ricinové zábaly s až zázračnou účinností na mnoho problému a pokud mě nemate paměť, byly mezi nimi i takové, které by se jinak řešili chirurgicky. Tenkrát jsem ho nesehnal (nesháněl jsem ho moc dlouho) a asi se po něm znovu podívám.

Ikona diskutujiciho Severka 2014-05-25 20:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vyzkoušeno na řasy – doporučuju, opravdu funguje! 🙂

Ikona diskutujiciho kamienky 2014-05-26 08:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Naozaj úžasny olej. Používam ho už 3 mesiace na suché končeky vlasov a na riasy a naozaj to funguje. Ešte nikdy som nemala hustejšie riasy, už mi stači len 1 vrstva riasenky nie 8 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2014-05-26 09:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Hlavně vypitý funguje jako kvalitní projímadlo 🙂 – Jinak toxický je keř, semena ze kterých se olej lisuje, toxická NEJSOU. To máš jako s marihuanou. V rostlině THC je, v semínkách nikoliv.

Ikona diskutujiciho P. 2014-05-26 16:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je zajímavé téma, budu rád když se ještě zopakuje a s praktickými zkušenostmi. Už z více zdrojů mám informace o účinné olejové kůře na nehty a vlasy, tak jsem zvědav.

Ikona diskutujiciho veronikaK 2014-05-27 16:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, mám doma od stejné značky rakytníkový olej. Bude z něj vlasový zábal fungovat podobně? 🙂

Ikona diskutujiciho Chihiro 2014-05-27 19:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky již 2,5 měsíce aplikuji ricinový olej na řasy a opravdu funguje – řasy jsou pevnější, hustší a delší. Ovšem já jsem si koupila olej v lékárně za 40 Kč 🙂 Chtěla jsem se zeptat, jaké to má negativní účinky, když se dostane do očí? Jelikož se mi tam občas dostane, ale vůbec to nepálí, ani nebolí, prostě nic.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-05-28 09:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Přítelkyně rakytníkový olej používá, říká že je skvělý, i prý ztmavuje vlasy. Pokud jsi blond, tak se na to raději vykašli a dej si kokosák.

Ikona diskutujiciho Léňa 2014-05-31 10:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ricinový olej jsem před pár lety zkoušela (na řasy jsem nezkoušela). Podle mne nemá lepší/větší účinky než jiné oleje, třeba olivový – pokud se nanáší přímo na pleť (bez předchozího provlhčení)objevují se mi pupínky. Na vlasy je příliš mastný – takže ztěžknou a vypadám jak bezdomovec. Zatím z olejů nejlépe na mě působil kokosák, jojobový a růžový. Ani všude vychvalovaný arganový nebyl nic moc a to prý je plný skvalenu (mu-hehé). Za mě ricinový olej 2 body z pěti.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-05-31 12:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Ricinový olej se má nanášet na mokré vlasy a ředit s lehčími oleji, jako je kokosový, alespoň v poměru 50:50,nebo třetinka ric., zbytek kokos.

Ikona diskutujiciho Kačka 2014-09-11 13:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, mám dotaz, jak často mám aplikovat ricinový olej na vlasy a řasy? Děkuju

Ikona diskutujiciho Kačka 2014-09-11 13:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, mám dotaz, jak často mám aplikovat ricinový olej na vlasy a nehty? Děkuju

Ikona diskutujiciho Pavlína 2014-10-02 17:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já používám rakytníkový olej a zatím jsem byla docela spokojená. Ricinový vyzkouším, díky za tip

Ikona diskutujiciho Josef 2015-04-21 13:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vypil jsem flašku 100 ml ricinového  oleje a nic. Zadny účinek.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-04-21 22:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: Pepíku to se nepije, ale maže na hlavu… To je ta kulatá, občas ovlasená věc, co máš na krku. Někdo v ní občas má i mozek, ale to se neví jistě :D

Ikona diskutujiciho Michaela 2015-07-05 09:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, nohu se zeptat, jak tedy používat olej na plet? Vždy si ho dávám normálně suchou plet bez nějakého zpracování a bez míchání s jinými oleji. A jak je mám tedy smíchat? 🙂 Děkuju za odpověd

Ikona diskutujiciho Adél 2016-09-28 19:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám problematickou pleť a spoustu lidí na internetu mi radilo, ať se odličuji právě tímto olejem. Tak jsem to zkusila a teď mi začínají růst tmavý chloupky na bradě.. Je to hrůza :/

Ikona diskutujiciho Nela 2017-07-28 23:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj,nanáší si ricinový olej na řasy(z lekarny,neředim),po asi třech použivani  se mi prodloužili.Jelikož jsem měla ofinu,ktera mi dorostla,ale pořad mam takove ty nedorostle vlásky tak bych chtěla vyzkoušet i na vlasy,ale mam strach,proto se ptam NEMŮŽOU MI Z RICINOVEHO OLEJE VYPADAT ŘASY NEBO VLASY APOD.?????Prosim o odpověď.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-07-29 09:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]:   Ricinový olej, všestranná podpora pokožky i vlasů"

Ikona diskutujiciho Pimprllina 2017-08-04 07:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, ricinový olej jsem používala v těhotenství na pleť celého obličeje, namazala jsem ho vždycky na noc :-O, přes den bych házela prasátka a pleť jsem po něm měla fakt asi nejlepší co jsem kdy měla.Plánuju , že se k němu vrátím, jen je to mastňák mastňákovatej, ale za mě super.A během tý doby mi nenarostly žádný chlupy na obličeji :-D :-O naštěstí :-O .Měla jsem z lékárny, menší lahničku za 60 Kč.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek