Mišpule, kdoule či špendlíky. Zapomenuté, ale výborné ovoce

25.11.2013 v Výživa 30

Milí čtenáři, nabízím velice zajímavý článek o lokálním ale zapomenutém ovoci, který by nejvíce mohli ocenit hlavně mladí čtenáři a milovníci přírody. Pořád častěji se totiž honíme za sousedovic travičkou, která se nám zdá zelenější a přitom zapomínáme, jaké poklady máme doma.


Všichni asi víme, jak chutná papája, liči, mango nebo pomelo. Co ale třeba oskeruše, kdoule nebo třeba mišpule?

Mišpule
O lokálních potravinách již dávno nerozhoduje místo výskytu, ale supermarkety. Takže moderní konzument považuje za lokální to, co může dát do nákupního košíku. A tomu odpovídá i naše kuchyně.
Stejně tak se mění i pojem exotika. Jak jinak byste označili ovoce, o kterém nevíte, jak chutná, vypadá a v obchodě jej nenajdete?
Abyste se s ním seznámili, musíte nahlédnout do odborné knížky, zajít do muzea nebo si ho vyhledat v Googlu… anebo vyrazit do oblastí naší vlasti, kde roste.

Mišpule je prastaré ovoce, které se někdy před čtyřmi sty lety, kdy například o hruškách neměl ještě nikdo ani ponětí, považovalo za něco tak běžného, jako nyní třeba jablka či pomeranče.

Plody, jejichž velikost je menší než slepičí vejce, jsou vydatné, bohaté na vitamíny a další blahodárné látky. Ovoce je však nutné před sběrem nechat přejít mrazem, jinak je velmi trpké. Potom je chuť Mišpulí sladká a plná a připomíná hrušky, jablka a jeřabiny. Plody mrazem totiž změknou a zkoncentrují se v nich cukry.


Mišpule se konzumují syrové, nebo se z nich vyrábí výborná marmeláda, šťáva nebo lahodný likér. Také je možné vyrobit léčivý sirup, který pomáhá proti průjmu. Na Mišpule můžete narazit dokonce v Praze, například v Kolowratské zahradě nebo Vojanových sadech.

Špendlíky
Špendlíky jsou dnes už hodně vzácné a většina lidí je zaměňuje s mirabelkami, které rostou hojně na stromech u cest.

Jde však o jiné ovoce, i když velmi příbuzné.

Špendlík je vlastně žlutá švestka, bohatá na vitamin C, B, železo a minerální látky.

Plody jsou chuťově švestce podobné a jsou ještě trochu sladší.

Možná i proto se z nich vyrábí nejčastěji vynikající marmeláda nebo povidla anebo jemná pálenka.

Špendlíky už prakticky v přírodě nenajdeme, protože většina stromů po nástupu šárky, nemoci švestkových stromů, zanikla.

Poslední stromy rostou na Moravě.

Jeřáb oskeruše
Jeřáb oskeruše se začíná poslední dobou těšit stále větší popularitě.

Drobné plody – malvice obsahují vitamíny A, C, minerály, třísloviny a organické kyseliny.

Chuťově jsou oskeruše sladké, šťavnaté a příjemně aromatické. Ovoce se konzumuje syrové, ale musí se nejprve nechat uležet, což se projeví zhnědnutím plodů.

Vynikající jsou také marmelády, džemy nebo kompoty.

Ovoce se také suší a drtí na prášek, který chutí připomíná skořici a výborně se hodí do sladkých pokrmů.

Z oskeruší se vyrábí i lahodné víno nebo pálenka oskerušovice, jejíž chuť je vskutku delikátní.

Stromy jeřábu se nejhojněji vyskytují v Českém středohoří a jihovýchodě Moravy.

Kdoule
Kdoule jsou v syrovém stavu prakticky nepoživatelné. Žluté plody hruškovitého nebo kulovitého tvaru jsou totiž i v době zralosti dost tvrdé, suché a špatně se polykají.

Mají však výrazné aroma, pro které jsou oblíbené v kuchyni. Ovoce obsahuje velké množství pektinu, a tak se používá i jako zahušťovadlo pokrmů.

Kdoule jsou bohaté i na vitamin B a C, draslík, vápník, železo, zinek, fosfor a třísloviny. Nejčastěji se kdoule krájí na plátky a suší. Sušené plody dodávají jedinečnou chuť a vůni mnoha pokrmům.

Z ovoce se také vyrábí marmeláda, kompot, rosol nebo želé. Specialitou je kdoulová pasta zvaná „kdoulový sýr“, jejíž výroba je velmi jednoduchá:
Zralé kdoule stačí rozvařit, smíchat s cukrem a citronem a podle chuti přidat kandované ovoce či ořechy. Tento druh marmelády je možné běžně koupit, například ve Španělsku.

Jemně chlupaté plody byly také kdysi často vkládány do ženských šatníků, aby provoněly oblečení. Kdoule můžete venku najít stále poměrně často a poznáte je snadno podle příjemné vůně.

V přírodě je možné objevit a nasbírat ještě mnoho jiných jedlých plodů, na které se pomalu zapomíná, a které jsou přitom lahodné a zdravé. Nedávno jsem udělala takovou expedici se starším odborným atlasem v jihomoravských luzích a hájích a donesla jsem si toho domů požehnaně. Uspořádala jsem potom originální ovocnou párty, která sklidila velký úspěch. Hlavně jsem však poznala mnoho přírodních lahůdek, které obohacují mou kuchyni, a které nemusím kupovat v supermarketu.

Zdroj: Ona.idnes.cz

Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Dragita 2013-11-25 09:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

špendlídky už skoro nejsou? škoda, jako malá jsem se jich každý rok nemohla nabažit, rostly v Brně na kopci vedoucím ke Kraví hoře a neustále od nich byly zadělané cesty (jen už jsem tam léta nebyla) 🙂

Ikona diskutujiciho Ryshoun 2013-11-25 09:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, tak já taky za mlada na špendlíky chodil a na Moravě. Docela mě překvapilo že tato rostlinka zaniká. Ostatní vůbec neznám abych se přiznal.

Ikona diskutujiciho B. 2013-11-25 09:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mmmm, špendlíky! 🙂 To mám teda ale štěstí, že v okolí mé chaty rostou hodně, když jsou dneska tak vzácné 🙂

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2013-11-25 10:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Špendlíků jsem vždycky ze svých cest na kole po Vysočině přivezl na chalupu plný batoh :D Akorát teda nevím, jestli to nebyly ty mirabelky … každopádně chutnají výborně. A u nás v Pardubicích jich roste taky dost, a dokonce se najdou lidi, kteří je trhají, i když stejně většina skončí bez zájmu shnilá na zemi.

Ikona diskutujiciho Marcy 2013-11-25 11:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

My špendlíkům říkáme sralky :D

Ikona diskutujiciho Amálka 2013-11-25 12:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

špendlíků jsem se taky jako malá vždycky přejídala, jakmile jsme s našima vyrazili někam k vodě. Všude jich bylo hrozně moc, takže jsem taky překvapená, že už jich je málo. Je fakt, že teď vím akorát o mirabelkách, špendlíky už jsem nikde neviděla nikde ani nepamatuju… škoda. Jinak pěkný článek, kdoulový sýr znám, mňam, je fajn, žes to tu připomněla.

Ikona diskutujiciho Domča 2013-11-25 12:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, špendlíky i mirabelky miluju:)

Ikona diskutujiciho Amálka 2013-11-25 12:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Všichni asi víme, jak chutná papája, liči, mango nebo pomelo" – hehe, k tomu si ještě neodpustím…

Ikona diskutujiciho Albiii 2013-11-25 12:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jop, taky nevím jestli to nebyly mirabelky, ale roste to tu celkem hodně, akorát se tomu tady říká sralinky :D zatím jsem neslyšel nikoho kdo by tomu říkal jinak :D

Ikona diskutujiciho Bubble 2013-11-25 14:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

špendlíky jsme měli na zahradě, vlastně  na obecním pozemku za zahradu, ale asi rok zpátky to skáceli.. škoda, byly výborné :D A kdoule nejdou jsít syrové? Babičce to roste na zahradě a jíme to to normálně, vypadá to jak jabko, chutná to jak hruška :D Prostě něco mezitím, ale jíme to normálně a jsou skvělé.. tak nevím teda :D 🙂

Ikona diskutujiciho Sarkita 2013-11-25 15:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím….

Ikona diskutujiciho B 2013-11-25 18:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Poznám kdoule ako dule. Na východnom slovensku sa normáľne zavárajú, sú skvelé a tá šťava !! Mierne sa obvaria a sú potom veľmi mäkké. trebárs torta z dulí, rozprávka. Pektín sa rýchlo zahustí troškou pudingu, naleje na cesto, šmrncne čiže ozdobí kolečkom citrénu, pomaranča, pre oči a …. ug

Ikona diskutujiciho adeláč 2013-11-25 18:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

špendlíky být na Moravě!! Eeeeej makaréna, já žiju na Moravě :-D

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2013-11-25 21:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Špendlíky nebo mirabelky či cokoliv jiného. Tyhle švestkoidní plody  rostou u polní cesty asi kilometr až dva za na za naší vsí. A je toho hodně. Žluté a červené kulatého tvaru i krapet oválnějšího. Postupně dozrávají. Každý druh v trochu jinou dobu. Ale stejně většina toho opade a shnije na zemi. A to je velká škoda. Já vždycky tudy podnikala procházky. Bylo horko a já vždycky měla žízeň. a to ovoce je poměrně dobré na zahnání žízně. Na chvíli. Letos jsme udělali i kompot. Dobré zpestření stravy teď na zimu.

Ikona diskutujiciho leeth 2013-11-25 21:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

nevím jestli to tu někdo zná, ale dřišťál je úplně největší mňamka- nejsladší a nejúžasnější ovoce 🙂 v rusku to jedí v jednom kuse a jsou z toho boží marmelády, tady mi o tom pověděla mamča- máme dřišťálový strom v parku- a celý podzim tam chodíme a naučili jsme to celé město :D

Ikona diskutujiciho Moonscream 2013-11-25 23:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jéé, kdoule zbožňuju! Máme na zahradě 2 keře a vždycky se těším na podzim až spadají, pak si je dáme do mísy a provoní to celé jedno patro. Pak si je nakrájíme na plátky a dáváme na adventní věnec (vyrábíme každý rok domácí). Není nic lepšího (a voňavějšího) než kdoule! 🙂 A marmeláda s hřebíčkem je úžasně aromatická a příjemně trpká, všem doporučuju 🙂 A taky jsou kdoulí křížaly dobrý do oblečení na moly! 😉

Ikona diskutujiciho Vanilková 2013-11-26 01:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mam jeden tip… kdo se obcas hohybujete v Brne… u Petrova roste ehm…jak se to rekne? kdoulovník? Aaa jedna Kdoule. na podzim je vzdycky obsypana kdoulemi… teda jestli ji nepokaceli. Doporucuji pokrajet, dat do vody a povarit, stejne jako jablecny kompot. Mnam, mnam:-)

Ikona diskutujiciho Alue 2013-11-26 14:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jen bych ráda upozornila, že dnes jsou problémy s funkčností blog.cz. Takže blbnou komentáře, diskuze, článek co měl dnes vyjít tak nevyšel a nemůžu ho dostat ven ani manuálně. – Uvidíme, kdy to rozmrzne.

Ikona diskutujiciho mariankosnac6 2013-11-26 15:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Neblbne nejak blog? Na domovskej stranke mi to k tomuto clanku ukazuje ze su tu 4 komentare, ale je ich tu viac. A nejde ani odosielanie komentarov, takze ani tento by nemal prejst. Nezobrazil sa ani novy clanok, najnovsi je tu tento zo vcera( no mozno alue este novsi nedala)

Ikona diskutujiciho Blue 2013-11-26 15:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo, moc dobré žluté špendlíky i kdysi na sídlišti v Praze.

Ikona diskutujiciho mariankosnac6 2013-11-26 15:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[Smazaný komentář] Rozmrzne to az na jar :D

Ikona diskutujiciho jarko 2013-11-26 16:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mispula mi chuti… tu mame :)))

Ikona diskutujiciho Bára 2013-11-26 19:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdoule jsou super odšťavněné, kdysi dávno jsem jejich šťávu ochutnala a zamilovala si ji. Jinak taky jdou dobře nasušit a pak se i dají jíst, ale v jiné formě je neznám…

Ikona diskutujiciho Siie 2013-11-26 22:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ahoj děkuju za článek :).. studuju na kuchařku  zrovna nedávno jsme probírali kdoule a mišpule jako netradiční ovoce.. učitelka říkala že se to nedá jíst a skoro nikde to neroste.. o víkendu si určitě udělám výlet do okolí a doufám že na nějaké mišpule narazím :D Kess

Ikona diskutujiciho Verča 2013-11-26 22:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavý článek, díky za něj. Špendlíky i mirabelky, (nepoznám rozdíl:D), miluju, ale o ostatních plodech slyším prvně. Jo jo, i u nás se dá toho spoustu najít a nemusíme kvůli troše ovoce do super hyper marketů.:-)

Ikona diskutujiciho Ryshoun 2013-11-27 11:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[Smazaný komentář]Jasně Alue, to víš když už venku taky mrzne, je jasný že zamrzne i blog :-) Ještě že jsem že se vyznám a dal jsem na svůj web antinamrazovej plugin  :-D

Ikona diskutujiciho adeláč 2013-11-27 15:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jejda, ten blog fakt nějak blbne…no jo, je to prostě blog.cz :D

Ikona diskutujiciho Baby 2013-11-28 21:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Špendlíků jsou plné Litoměřice 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2013-12-01 14:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přišla mi mailem následující zkušenost:

Ikona diskutujiciho bartonekjiri 2016-01-09 14:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro Krystapana…!Tak aby bylo jasno..! Jsou tri veci! Mirabelka(nancynska atd) Myrobalan- to je to kolem silnic(svestka odejde a zustane podnoz- muze byt zluty, cerny, fialovy, ruznych velikosti ale kulaty a chuti vetsinou podprumerne) Lide tomuto myrobalanu rikaji spendlik, ALE SPENDLIK TO NENI!! No a do tretice SPENDLIK(napriklad Katalonsky) no a predevsim nas moravsky Spendlik zluty.Podlouhly plod i pecka,nepatrne mensi nez svestka , medove sladky ( mnohem vic

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek