Mobilní technologie škodí přírodě, ochránci varují před sítí 5G

5.3.2019 v Zprávy 5

Co je to 5G internet?

5G je pojem, se kterým se v poslední době setkáváme čím dál tím více. A není se čemu divit, internet páté generace už klepe na dveře a brzy začneme vídat první zařízení s podporou nové generace internetové sítě.

Internet je jedna z nejdůležitějších věcí dnešního světa. K internetu už se nepřipojují jen počítače a telefony, ale s nástupem chytrých domácností a vozidel se požadavky na síť neustále zvyšují. Momentálně je k dispozici LTE (4G), které v tuto dobu ještě dostačuje, jenže to nebude platit navždy. Proto společnosti už s předstihem investují velké peníze do páté generace bezdrátového připojení. Nebude to již dlouho trvat a začneme na trhu vídat první zařízení s podporou 5G sítí.

 

Pod zkratkou 5G se skrývá slovní spojení pátá generace bezdrátových systémů. Nová generace nabídne rychlejší a stabilnější internet. Zajímavé je to, že nemá nahrazovat předchozí generace, ale bude fungovat společně s 3G i 4G. Samozřejmě časem bude ubývat těchto dvou starších sítí a novinka se bude tlačit do popředí. První 5G sítě uvidíme v provozu již tento rok.

 

 


 

Očekává se také to, že Severní Amerika bude průkopníkem zavádění sítí nové generace. Všichni hlavní operátoři plánují spustit 5G mezi koncem roku 2018 a polovinou roku 2019. V roce 2023 už se plánuje 50 procent všech mobilních připojení v Severní Americe přes nové sítě. Evropa bude mírně pozadu, ve stejném roce se očekává, že k 5G internetu bude připojeno 21 procent mobilních zařízení.

 

Kdy se objeví první telefony s podporou 5G sítí?

První zařízení, která budou přenášet pouze 5G data už by se měly objevit do konce tohoto roku. Přímo první telefony podporující sítě nové generace uvidíme snad již na začátku roku 2019. S tím, že nejprve se dočkají vlajkové modely. K podpoře velmi vysokých frekvenčních pásem u zařízení pak dojde v polovině roku 2019. Dá se tak očekávat, že veletrhy CES a MWC nás budou zásobit zařízeními s podporou sítí nové generace.

 

Co 5G sítě znamenají pro klasického uživatele?

Při představování novinek ohledně 5G sítí se vždy mává různými čísly, daty atd., které klasickému uživateli nic neřeknou. Níže tedy najdete ve zkratce napsané, co od nových sítí čekat:

  • Rychlejší stahování (download) a nahrávání (upload)
  • Kvalitnější streamování online obsahu
  • Vyšší kvalita hovorů a videohovorů
  • Stabilnější a silnější signál
  • Velký nárůst nových produktů propojených s internetem
  • Rozšiřování chytrých domácností a chytrých měst

Mobilní technologie škodí přírodě, ochránci varují před sítí 5G

 

Vysílače mobilního signálu, dráty vysokého napětí nebo wi-fi sítě představují nebezpečí pro faunu i floru, ukázala nová studie projektu Eklipse. Organizace ochránců životního prostředí Buglife zároveň poukazuje na rizika přechodu na výkonnější 5G sítě, které mají představovat ještě větší ohrožení přírody.

 

Studie, která analyzovala celkem 97 vědeckých prací, poukazuje na možné nebezpečí elektromagnetického záření pro hmyz, ptactvo i rostliny. Elektromagnetické záření podle vědců nepříznivě ovlivňuje fyziologické mechanismy bezobratlých živočichů. Některé výsledky ukazují také na možnost změny chování a reprodukce. Elektromagnetické záření z vysílačů ovlivňuje orientační smysl ptáků, rostlinám mění metabolismus.

 

Vědci ve studii upozorňují zejména na nedostatečné výzkumy v této oblasti. Destruktivní důsledky záření tak mohou být dalekosáhlejší, než je dnes patrné. Organizace Buglife volá po zavedení limitů pro elektromagnetické záření a dalších výzkumech.

 

„Zavádíme limity pro všechny typy znečištění, ale dokonce ani v Evropě nebyly stanoveny bezpečnostní limity pro elektromagnetické záření,“ uvedl CEO Buglife Matt Shardlow. „Že elektromagnetické záření nevidíme my, neznamená, že ho nevidí nebo jím nejsou ovlivněna na nervové či buněčné úrovni zvířata,“ dodal Shardlow.

 

 

Elektrosmog z mobilního telefonu narušuje mozkové funkce, tvorbu melatoninu, zvyšuje krevní tlak a srdeční tep, způsobuje slabost, pálení ucha po telefonování, bolesti hlavy, snižuje schopnost koncentrace, narušuje mužský reprodukční systém, tvorbu a životaschopnost spermií, mutuje DNA a mnoho dalšího… S příchodem 5G se nebudeme stačit divit, co nás ještě potká.

 

 

Výkonnější 5G sítě vnímají ekologové jako ještě větší riziko pro přírodu

Podle Světové zdravotnické organizace WHO nepředstavuje elektromagnetické záření pro člověka žádné riziko. Své tvrzení dokládá více než 25 tisíci odbornými články, které byly publikovány za poslední tři dekády.

 

„Vědecké poznání tohoto problému přesahuje vědomosti o účincích většiny chemikálií,“ uvedla WHO ve zdůvodnění svého vstřícného stanoviska.

 

Někteří lidé ovšem popisují symptomy, které spojují právě s elektromagnetickým zářením. Jedná se zejména o bolesti hlavy, úzkostné stavy, sebevražedné myšlenky či ztrátu libida. WHO ale připisuje tyto příznaky jiným jiným vnějším vlivům či obavám z nových technologií.

 

 

 

použité zdroje:

https://www.euro.cz/udalosti/malo-prozkoumane-nebezpeci-mobilni-technologie-mohou-skodit-prirode-1406802

https://www.svetandroida.cz/5g-internet-site-rychlost/

Komentáře

Ikona diskutujiciho df 2019-03-05 08:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tady je jedno moc podařené video, narazil sem na něho o víkendu, zatím sem zkoukl 40min. z hoďky a půl. Po zhlédnutí už musí pochopit snad každý, je tam vše velice dobře vysvětleno a na základě vědeckých pozorování i selského rozumu: https://www.youtube.com/watch?v=2x5MG0fArIs

Ikona diskutujiciho df 2019-03-05 12:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Video sem teda zkoukl celé, měl sem si dělat víc poznámek k upřesnění, no co už, znova to pouštět nebudu. Zhruba v hodině 1:05 se hovoří o tom, že docházejí vzorky lidí kteří nejsou vystaveni el. mag záření k porovnání s těmi co jsou vystaveni, na rozdíl od kuřáků a nekuřáků vs. rakovina. O škodlivosti kouření ve vztahu s rakovinou se začalo mluvit až od r. 1946 aby se zakryly účinky atmosférických výbuchů jaderných zbraní. To jen tak na dokreslenou. A potom zhruba hodina 1:22 se hovoří o mizivé tvorbě melatoninu v důsledku působení el. mag. záření a také působení světla při a nebo před spánkem. Doplnil bych POZOR na MODRÉ SVĚTLO!!! Občas pustím telku abych lecos zkontroloval a tam je potřeba si všimnout, že noční pořady ("kriminálky", reklamy atd) mají hromadu modrého světla, je to samozřejmě záměr. Už si nepamatuju dobu nutnou k regeneraci před spánkem po vystavení modrému spektru, ale bylo to v řádech hodin. Rovněž LED osvětlení POZOR! Před spaním pouze žluté spektrum (teplé barvy).

Ikona diskutujiciho Alue 2019-03-07 11:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:  * je to jedna hodina.

Ikona diskutujiciho jirik 2019-03-07 19:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kegg je takové hardwarové vajíčko, které si ženy umisťují do oblasti takzvaného pánevního dna (pelvic floor). Umožňuje to nejenom posilovat svaly, ale také měřit viskozitu hlenu. Součástí přístroje jsou dva zlaté proužky, které emitují elektrické pulzy, díky čemuž se měří tloušťka hlenu. Ze získaných dat, která se posílají do cloudu ke zpracování a informace se pak zobrazují v mobilní aplikaci, lze získat řadu údajů ohledně plodnosti a jednotlivých cyklů. Měření probíhá denně kolem dvou minut.

Ikona diskutujiciho df 2019-03-13 02:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Jó, tak jedna hodina je to na regeneraci z modrýho světla, i tak je to dost. Dík za upřesnění. Jak sem psal o těch ledkách, úplně sem zapoměl napsat o venkovním osvětlení a zatemování oken. Loni nám na ulicu dali led lampy (modrobílé světlo) místo sodíku (žluté světlo). Který debil to navrhl? buď věděl proč, aby lidi špatně spali a neregenerovali, nebo to byl fakt debil, proto, že když hustě prší a nebo je mlha tak takováto teplota barvy zhoršuje viditelnost, jedině teplé barvy (žlutá) tady tyto podmínky prosvítí. Copak, mě je to celkem jedno, spustím předokenní rolety i přes dírky a je tma jak v pytli, ale přicházím o přirozené svítání sem zapoměl napsat. A tady je vidět, že už přestávám stíhat psát, z práce sem přijel předchvilou a za chvilu tam pojedu zas, čtyřtýdení vlna závad. A začalo se dělat taky o víkendech v lese, což je paráda.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek