Mouka na popáleniny – Kde je pravda?

6.3.2014 v Výživa 18

Byla mi přeposlána následující zajímavá zpráva (upravila jsem dodatečně gramatiku a formu textu):

SPÁLENINY – důležité

Zkušenost jedné ženy se spáleninami: Před nějakou dobou jsem vařila kukuřičné klasy a píchla jsem vidličkou do vařící vody, abych zjistila jestli je kukuřice hotova. Minula jsem ale kukuřici a má ruka se ponořila do vařící vody… Můj kamarád, který je vietnamský veterán, k nám přišel právě v okamžiku, kdy jsem skučela bolestí.

Zeptal se, jestli někde nemám trochu obyčejné staré mouky… Vytáhla jsem ze spíže pytlík mouky a on mi do něj strčil popálenou ruku. Řekl abych ruku v mouce nechala deset minut, což jsem udělala.

Řekl, že ve Vietnamu jeden voják začal hořet a oni, v panice, na něj vysypali pytel mouky, aby uhasili plameny…Jenomže se jim podařilo nejen uhasit plameny, ale ten chlapík na sobě pak neměl ani jediný puchýř!

Ve zkratce, konec tohoto příběhu: Nechala jsem ruku v mouce deset minut, pak jsem ji vytáhla a ruka nebyla červená, nebyl na ní puchýř a já jsem necítila žádnou bolest.

Po této zkušenosti mám v ledničce stále pytlík mouky a kdykoli se popálím, studená mouka je ještě lepší než mouka v pokojové teplotě. Od té doby jsem neměla ani jednou puchýř, a dokonce ani červenou skvrnu!


Samozřejmě mne napadlo se podívat, kde jinde je ještě nějaká zmínka o mouce a popáleninách. Jasně, že jsem to našla i na HOAX.CZ. Této stránce však vůbec nevěřím, protože už se mi stalo několikrát, že můj článek někdo okamžitě umístil na HOAX.CZ a pak mi hned lidi začali psát do diskuze, že je to jen hoax, protože to je na té stránce a považovali to za vyřízené… Chápete? – Psali zdroji dané zprávy, že se jedná o hoax, protože to visí na hoax.cz! Až takhle moc jsou někteří lidé blbí!

Přitom jsem byla autorem já, věděla jsem co proč a jak píšu a to že to někdo zkopíruje a bez mého vědomí vloží sem, přece vůbec nic neznamená. Na hoax.cz se zkrátka objevují prakticky všechny zprávy, které se někomu nehodí do krámu, bez ohledu na autorská práva a ta ,,vědecká vysvětlení“ jsou někdy k smíchu, někdy k pláči, málokdy mají hlavu a patu.

Pokud máte stejnou zkušenost jako já, tak stránka Hoax.cz, kterou ostatní považují za důvěryhodnou a chodí si tam věci ,,ověřovat“, považujete za nesolidní sbírku všeho, co se komu nelíbilo. Je to způsob, jak oštemplovat nějakou zprávu a tak ji v očích ostatní masy zesměšnit.

Takže spíš než nějaké bláboly ,,odborníka“ o tom jak mouka vůbec nefunguje, se zde vyplatí rozkliknout diskuzi:

Drobné popáleniny potvrzuji, spálím se, ruku do mouky, občas s ní zavrtím (krásně to chladí) a nemám ani flíček. Praktikovala jsem to už v dobách, kdy hoaxy ještě neexistovaly:)

Na drobné popáleniny (od trouby žehličky, hrnce) to opravdu funguje. Neudělá se puchýř. Vyzkoušeno!

Jsem ročník 1945 a popáleniny i opařeniny hladkou moukou, nebo solí, také vaječným bílkem (přilepit i s tou tenoučkou slupkou) léčila už moje prababička a vždy s úspěchem a bez následků v celé své rozvětvené rodině (měla 22 dětí). Musí to být ovšem velmi rychlý zákrok ihned po popálení. Tyto zkušenosti se předávaly celé generace a já jsem v 70. letech začala s třezalkovým olejem, který si celé roky každoročně vyrábím. Tento přírodní zázrak funguje naprosto perfektně nejen na spáleniny a opařeniny, ale přímo jej dám do jakékoliv rány (bez umytí vodou, která může ránu infikovat, ránu stáhnu obvazem a divte se nebo ne, do druhého dne prostě sroste !), na odřeniny, na afty a pod. Podotýkám, že první asi 2 minuty rána pálí jako oheň. Ale nikdy jsme nikdo v rodině (mám tři děti a šest vnoučat) neměl ani puchýře a ani zhnisanou ránu, protože se jedná o přírodní antibiotikum. Třezalku používám i pro zvířata – psy, kočky, drůbež, ovce. Jen ještě nakonec – pokud nemám třezalku IHNED po ruce, strčím popáleninu do mrazáku anebo potřu čistým lékárnickým lihem, který mám neustále v lahvičce v lednici. Pak teprve dám třezalku. Všichni rodinní příslušníci ji vozí v malých lahvičkách s sebou i v autě – jako první pomoc na různá drobná poranění a pokousání od hmyzu. Osvědčila se i na spáleniny od slunce, i když tam je daleko nejlepší zkysané mléko (ale ne to kupované v krámu, jedině od sedláka). Kyselé mléko nebo syrovátka funguje perfektně i na popálení od kopřiv.

Já jsem se opařila kafem – na břiše, hned mi vyskákali červené skvrny, zasypala jsem moukou a po chvíli žádný flek, všechno naprosto zmizelo 🙂

To o mouce znám už asi 20 let, pokud se jedná třeba o spáleninu od žehličky nebo od trouby, tak to funguje v tom smyslu, že se neudělá puchýř, jen zůstane taková lesklá ploška kůže, mám to mnohokrát vyzkoušené. Opařeniny chladím studenou vodou, posléze použiji kalciovou mast (urychluje hojení).

Netušila jsem, že je to nesmysl a tak jsem před pár dny po nepěkném popálení o formu z domácí pekárny vyzkoušela tuto metodu. Navíc se mi rány vždy špatně hojí. Kupodivu tentokrát se mi neudělal ani puchýř, postupně se obnovuje hladká, nová kůže. Jen to nemálo štípalo, když jsem ránu hojně zasypala hladkou moukou. … Možná i tady platí \“na každém šprochu pravdy trochu\“

No vidíte – prý hoax. A když jsem to říkala kamarádce, tak mi řekla, že studená mouka je stará věc, že malé spáleniny tak chladila její maminka (rok narození 1909!) vždycky. Samozřejmě, když jsou otevřené, tak určitě ne. Já jsem chladila čistým lihem nebo sáčkem zeleniny z mrazáku. Jsem zdravotnice, tak jsem zprávu brala s určitým despektem. Ale třeba po opaření párou po zvednutí pokličky – to by možná šlo. Ovšem nejlepší je být opatrný.

Nejlepší domácí prostředek je rostlina aloe, musí však být aspoň tříletá- potřená rána přestane pálit. Listy rozstřihnout a neustále ránu potírat. pěkně to chladí

Jak vidíte, tohle je opět zpráva, která se jednoduše někomu nehodila do krámu, protože podle příspěvků jde o metodu, která je v podstatě z lidového léčitelství a v minulosti ji znal kdekdo. – Dneska to visí na hoax.cz jako falešná poplašná zpráva… Je to víc k smíchu, nebo spíš k pláči?

Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Elda Trnimir 2014-03-06 06:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, to bude asi spíš k pláči…

Ikona diskutujiciho benghi 2014-03-06 07:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

hoax.cz je nechutná a nebezpečná věc. Totiž. Základní myšlenka je správná a užitečná, bohužel tam mnohdy za hoax označí reálně existující/fungující věc. Důvěra lidí v ten server je obrovská. Princip je podobný jako označování lidí za "ovce", což s oblibou dělají některé zájmové skupiny, neb nikdo nechce být ovce, idiot, etc. Prostě šiřitele určitého názoru označím za ovci (či idiota) a on, protože tímhle být nehce, příjme můj názor a k tomu ho začne aktivně šířit. Lidé, co to provozují, ochutnali moc nad lidským myšlením a strhlo je to. Dnes mají problém sami se sebou, bohužel o tom neví. Miluji aplikovanou psychologii, rád si s tím hraju, ale z takovýho konce mám strach.

Ikona diskutujiciho Jakub 2014-03-06 08:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rád tu metodu vyzkouším, ale nechce se mi kvůli tomu pálit nebo opařit kůži.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-03-06 10:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Dementovat dodatečně pravdivé zprávy je úplně běžné. To s jogurty vím jistě, protože – jak už jsem i v minulosti psala – z oblasti znám už ne jednoho, ale více lidí. Takže vybírám články, které se shodují s jejich výpovědí.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-03-06 10:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Mimochodem, správně se píše neserióZní. To jen pro pořádek.

Ikona diskutujiciho Petr Pan 2014-03-06 11:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Kup si pravidla českého pravopisu a naskenuj mi, že máš pravdu :). Podle mě je to korektní výraz, jen tak trochu oldschool.

Ikona diskutujiciho vlaja 2014-03-06 15:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

mrazeny obklad z mrazaku /vrecko s hrachom/to je jak muka

Ikona diskutujiciho Petr 2014-03-06 16:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Osoba, která tvrdí, že to o mouce sama psala, lže. Je to překlad staršího článku, který už několik let koluje v angličtině.  (Stačí se zamyslet, kolik je v Čechách vietnamských veteránů. )

Ikona diskutujiciho Myšák 2014-03-06 17:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Fox 2014-03-06 18:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vyzkouším to až se někde spálím 🙂 Záměrně to dělat ale asi zatím nebudu xD

Ikona diskutujiciho Lady 2014-03-06 18:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Myslím že ted si se snažila dělat chytrou ve špatný čas…:D http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/seriozni-seriosni Promin Aluš, sem ráda co pro nás děláš, ale muselo to být? :D

Ikona diskutujiciho Léňa 2014-03-06 19:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O mouce na popáleniny jsem v životě neslyšela. Až teď to tu čtu. Snažím se  hlavně nepopálit, to znamená především nevyskytovat v blízkosti zdrojů vysokých teplot. Nejhorší popáleniny co jsem měla byly z petrželové natě – stačí několik hodin vkuse plet petrželový záhon… Až budu zase v petrželi, zkusím tu mouku testnout. Dík za tip.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-03-06 19:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Ok. Pořád žiju s původní češtinou. Teď vyšla aktualizace, která umožnila u cizích slov jak z tak i s. To je třeba důvod, proč jsem nově ve Světu za oponou upravovala zpět ,,organismy", protože nová pravidla to teď berou jako spisovnou češtinu. Takže sorry, každopádně za sebe říkám, že ačkoliv aktualizace toto nově umožňuje a na serverech už to je také zobrazené, slovo ,,seriosní" neuznávám a beru jeho původní verzi. Nikdy v životě jsem to ještě se s neviděla a to prakticky písmem žiju. A teď bychom se mohli zase vrátit k tématu článku.

Ikona diskutujiciho Jindra 2014-03-06 22:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Já to slovo seriosní používám podobně  často,jako kuriosní. Je to naprosto legitimní a používají ho především lidi, co mají rádi češtinu a rádi si hrají se slovíčky, kochají se zvukomalebností. Ale ono ani tak nešlo o ten pravopis, ale citlivé lidi zamrzí, když máš pořád potřebu někoho stírat. Dotyčný napsal nějakou kritickou připomínku a ty ho hned osolíš za pravopis. Možná si to neuvědomuješ, ale všechny citlivé lidi a lidi, co tě mají rádi, to opravdu zamrzí. Mě teda pokaždé. V odpovědích na dotazníky to vídám celkem často, to už jsem ti chtěl dávno napsat, aniž bych vypichoval konkrétní případy.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2014-03-06 23:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To mě se zase pomáhá koncentrovaný roztok soli a vody na otevřené rány. A je jedno, jestli člověka pokouše kočka, odře se o zeď nebo se pořeže. A pomáhá to i na několik dní mokvající rány. Za chvíli to tak nejak vyschne a udělá se strup.

Ikona diskutujiciho tarantule* 2014-03-07 20:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O Hoaxu jsem do teď neslyšela a nepřipadám si ochuzená. To s moukou je určitě užitečné, ale stejně doufám, že to nebudu muset zkoušet moc často :D

Ikona diskutujiciho CZK 2014-03-10 20:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dovolil bych si upozornit, že i pro mně je nová (ale již úspěšně odzkoušená – a to opakovaně) informace, že v případě popáleniny je účinné, když popálené misto poléváme 5-10 minut co nejteplejší vodou, co sneseme. Samozřejmě, že platí i horký vzduch (třeba z fénu, nebo z opalovačky). A taky platí, že čím dříve od popálení, tím lepší výsledek.

Ikona diskutujiciho any 2014-03-19 10:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

máslo funguje též

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek