Muž se sám geneticky upravuje. Svou DNA mění tak, aby měl svalnatější předloktí nebo přirozená tetování

28.11.2018 v Zprávy 17
Kdybys někde na veřejnosti slyšel název CRISPR, zřejmě bys netušil, o čem je řeč. Na druhé straně, CRISPR je přitom úsek prokaryotní DNA a součást bakteriálních procesů, který plní důležitou roli při ochraňováni organismu vůči vnějším vlivům, a dokáže začleňovat cizí DNA do té stávající. Na jeho základě pak vznikla technologie s názvem CRISPR/Cas9, která dokáže účinně rozseknout sekvenci genů, odstranit jejich součásti, nahradit je nebo jen přidat nové geny do organizmu.
I když je genetická úprava organismů jako člověk teprve v plenkách, s jistotou můžeme říct, že by jí potenciálně nemělo stát nic v cestě. Samotná technologie se bude v budoucnu vyvíjet a množství lidí sní o tom, že jednoho dne budou moci ze svého genetického kódu díky ní odstranit gen, který jim nevyhovuje a nahradit ho přívětivější verzí, avšak při editování lidského genetického fondu přicházejí i otázky etiky.

Nic si z nich však nedělá Josiah Zayner, který se do povědomí veřejnosti zapsal díky několika šíleným experimentům pomocí upravování vlastní genetiky. Zayner sám sebe označuje za biohackera a nejde přitom o amatéra, protože v roce 2013 dokončil doktorát z biofyziky na University of Chicago a pracoval i v NASA, jenže práce v americké agentuře ho nenaplňovala, a tak odtud počátkem roku 2016 odešel a pustil se do genetického upravování sebe samého doslova na koleně.
Své divoké nápady velmi rychle proměnil na vlastní společnost a už vícekrát se dostal do problémů s americkými úřady, protože ve své firmě ODIN začal vyrábět CRISPR sady, které pak prodával široké veřejnosti a povzbuzoval lidi, aby na sobě zkoušeli menší genetické úpravy. Josiah věří, že genetických modifikací vlastního těla se nemusíme obávat a nejlépe to podtrhují skutky, do kterých se odvážně pouští on sám. Na vlastním těle už vyzkoušel několik úprav bakteriální DNA pomocí využívání technologie CRISPR a nebojí se ani toho, že by mohl sám sobě způsobit rakovinu či jiné onemocnění, protože vše dělá ve jménu vědy a pokroku.
Své bláznivé experimenty na vlastním organismu posunul za poslední dva roky na vyšší a vyšší úrovně, o kterých se odborníci bojí mluvit, protože si neumí představit, jak může být někdo tak naivní, že svou vlastní DNA modifikuje v obyčejném nesterilním prostředí domu či bytu. Josiah se ještě dříve pokoušel přesvědčit buňky ve svém těle, aby vylučovaly více melaninu a zbarvily mu tak část předloktí do tmavého odstínu připomínajícího dočasné tetování. Amatérský biohacker využil molekulu DNA se speciálním enzymem, který měl nastartovat právě produkci melaninu, avšak po pár týdnech zjistil, že jeho experiment nefunguje.
Neodradilo ho to od objevování světa genetických modifikací, protože jeho dosud zřejmě nejúspěšnějším experimentem byla transplantace střevních bakterií, kterou chtěl vyřešit své dlouholeté trávicí problémy. Odborníci ho v té době varovali, že riskuje vznik vážného onemocnění, protože nedbá na žádná vědecká pravidla, ale transplantace pravděpodobně skutečně zafungovala, protože rozbor jeho následujících fekálií zjistil, že se jejich stavba přiblížila ke stavbě fekálií dárce. Dodnes však neumíme s jistotou říci, zda experiment fungoval přesně tak, jak měl, nebo Josiah zamlčel množství důležitých detailů.
Většinu detailů přitom neměl jak zamlčet při pokusu vložit si do těla speciální bílkovinu z medúzy, která způsobuje, že její tělo světélkuje. Josiah si díky ní chtěl ze svého těla udělat svítící kůži, avšak experiment nakonec nevyšel ani přesto, že bílkovina byla do těla vložena úspěšně a chviličku se v něm dokonce i replikovala.
Zatím nejextrémnější experiment však Josiah podstoupil v momentě, kdy si doslova upravil svůj genetický fond pomocí zmiňované technologie CRISPR/Cas9. Pár měsíců před ním prohlašoval, že používání této technologie je zřejmě ještě příliš riskantní, protože se vložená látka dostane přímo do krevního oběhu a může způsobit vážné zdravotní problémy, ale zanedlouho už Josiah stál na pódiu jedné konference a do svého těla si vpíchl injekci plnou CRISPR/Cas9 a genu, který mu měl výrazně pomoci s budováním svalů v levém předloktí. Zatím stále není jasné, zda mu nový gen se svaly pomohl, ale i kdyby pokus skončil neúspěchem, Josiah by se své záliby v genetické úpravě vlastního těla nevzdal.
Josiah věří, že v budoucnu poroste komunita biohackerů obrovským tempem a pokrok budeme moci pozorovat při léčbě mnoha onemocnění a zdravotních problémů, přičemž on si v té době bude moci říct, že stál u základů této nové disciplíny.
Pokud by ses ho zeptal, zda se nebojí, že si při úpravách svých genů ublíží, on by ti zřejmě pouze odpověděl, že kdysi kouřil a právě při kouření je riziko rakoviny pravděpodobně ještě o něco vyšší, než při genetických modifikacích svého organismu, a tak raději přestal.

Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2018-11-28 02:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Muž se sám geneticky upravuje. Svou DNA mění tak, aby měl svalnatější předloktí nebo přirozená tetování" – prvotní myšlenka: "O prosím, upravte mě někdo geneticky tak, abych mohla denně sníst 10000 kj a nepřibrala ani deko!" :D  :D to je můj sen! a světlejší vlasy společně se světlejšíma očima… ano, prosím. Ač mám pocit, že zrovna toto se odvíjí i od určité dané rezonance.

Ikona diskutujiciho Kuník 2018-11-28 07:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli to chápu správně, tak jeho největším úspěchem na poli úprav DNA je, že se mu podařilo….píchnou si injekci.

Ikona diskutujiciho Moudravrba 2018-11-28 09:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemám z toho dobrý pocit. Aby pak nedopadl, jako ten ve filmu Moucha.

Ikona diskutujiciho Tom 2018-11-28 10:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

At radši inhaluje toluen, blbeček jeden :-D

Ikona diskutujiciho Ayeri 2018-11-28 11:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takže jeho úspěch spočívá v tom, že si píchá injekce čehosi vlastní výroby, co většinou neúčinkuje, a kašle u toho na lékařský pravidla. Pěkný :D Víc amatérsky už to asi nejde. Tohle je pořád jeho věc, ale nelíbí se mi, že to prodává. .. jinak se v něm samozřejmě možná všichni pleteme, jemu se něco jednou fakt povede a budoucí generace se o něm budou učit jako o geniálním vynálezci, kterému za života lidi házeli klacky pod nohy 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2018-11-28 12:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:  Myslím si, že tito doposud amatérští ,,výzkumníci" jsou potenciálně nebezpeční, protože naplňují dávná proroctví o vítězství strojů a technologie nad lidmi. Každý obor kdysi začínal na něčím amatérském koleni, aby se postupně rozvinul do něčeho lepšího. Navíc je dnes doba urychlená, takže ano, za čtyřicet let klidně může tento pán být v učebnicích jako průkopník nového druhu vědy.

Ikona diskutujiciho laska 2018-11-28 13:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

stačí oslovit své bunky, nemusím jim nic píchat., je nutné najít komunikací telo a duše a pak vam bunky naslouchaji prani plni, díky tomu jsem zhubla 20 kg a mam krasne telo citim se dobre, vylecila sem rakovinu.proste ziji. vysilejte si myslenky bunkam, maji vice inteligence nez mozek.jestli to tak mohu říci.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2018-11-28 14:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Len ďalší zakomplexovaný blb čo nevie čo so sebou, akurát tento to dotiahol ďalej, vlastne nie, našťastie, GMO lidi asi neni moc šťastný nápad.

Ikona diskutujiciho Theofil 2018-11-28 16:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:jj o tom mluvi kryon

Ikona diskutujiciho Andy 2018-11-28 18:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: jn …. :-D

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2018-11-28 21:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Nó, tak to asi začnu svoje buňky oslovovat neustále. Páč někdy to hubnutí fakt nejde. Mám do Vánoc na práci ještě tři – čtyři kila a teda :-? fakt náročný. Nejen cvičení, ale i obcházení těch věcí, které ráda jím, ale momentálně jsou moc kalorické. smh.

Ikona diskutujiciho Luk 2018-11-29 06:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: já přemýšlel jestli to mám tady podotknout, ale ve zkratce snad tak víc jak pět roků zpět si smýšlím svůj scifi příběh, říkal jsem si, jo to se stane a bude možné tak za 30. let, smýšlím tam nad duchovnem, módou, společností, robotama, technologiema, trendama a tak podobně a musím říct, že ono to fakt je, zažívam ten příběh prostě on se odehrává. Dost jsem odhadl nové trendy věci, je toho fakt hodně až je to šílené kolik se jako kdyby zkevilo tady na tomhle světě podle toho příběhu, pozoruji že se ty moje myšlenky objevili v módě a prostě v trendech na internetu, aplikace, věci co se šíří, můj příběh obsahoval i tohle, a i ten příspěvek předtím o tom kyborkovi ale ne jen to, jak i teď sdílí tu umělou inteligenci a androidy, prostě mám teď stejný pocit že života tak jak jsem měl pocit že svého příběhu, je fakt toho hodně bych musel najít odkazy a tak, protože prostě vidím kolem sebe ty podrobnosti i stylem vyjádření, obrazkami a muzikou, symbolikou projevu, třeba i v reklamách a podobně. Jen chci říct že je toho moc a ten můj příběh skončil stejně dobře a i teď mám pocit že už prostě nevyhraji nějaké stroje. Dost často vyciťuji budoucnost aspoň co se týká toho co zažiji, no jen prostě chci to tady vyjádřit, kdyby to někoho zajímalo bych musel najít několik a několik odkazů a doslova ukázat co vsehcno jsem měl v hlavě, než to vzniklo teď. Je to jak kdyby dežavi, děje se to na co jsem myslel já roky zpět.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-11-29 20:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  takže jak? lehneš si večer, procítíš tělo, představíš si v něm ty jednotlivé buňky a poprosíš je, aby něco udělaly? Každý večer? Fakt to  funguje takhle jednoduše?

Ikona diskutujiciho Tom 2018-11-29 21:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Jo, ale to musis od 4. čakry výše svitit pomalu jak vanoční stromeček aby ti fungoval takový medžik :-( .

Ikona diskutujiciho Simona 2018-11-30 05:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Môžem potvrdiť, že to funguje :-) Ale chce to čas. Myšlienky dokážu divy.

Ikona diskutujiciho Simona 2018-11-30 05:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Môžem potvrdiť, že to funguje :-) Ale chce to čas. Myšlienky dokážu divy.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-11-30 07:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]:  ok, tak už to zkouším :-D Já mám svoje tělo velice ráda. Je silné a taky se mi vizuálně líbí, my se spolu dohodnem.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek