Může vám vdechování Roundupu způsobit nemoc?

22.8.2022 v Prevence 40

Roundup je přípravek na hubení plevele (herbicid), který obsahuje glyfosát, chemickou látku, která je na seznamu Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IRAC) označena jako „pravděpodobný karcinogen pro člověka“. Roundup se aplikuje buď jako postřiková kapalina, nebo jako granule.Vdechování přípravku Roundup může způsobit onemocnění, protože výpary nebo prach z něj dráždí nos a hrdlo. Roundup je pro člověka toxický a při jeho požití můžete onemocnět. Některé studie naznačují, že pravidelné a dlouhodobé používání přípravku Roundup může zvýšit riziko vzniku některých typů rakoviny, včetně Non-Hodgkinova lymfomu*.

*Non-Hodgkinovy lymfomy (zkráceně NHL) je skupina onemocnění způsobujících rakovinu krve, která zahrnuje všechny lymfomy kromě Hodgkinových. Různé NHL se velmi liší v nebezpečnosti, od nebolestivých po velmi agresivní.

Jak můžete být vystaveni přípravku Roundup
Mnoho lidí je vystaveno působení přípravku Roundup, když vdechují jeho kapičky při postřiku trávníku nebo zahrady tímto herbicidem. Můžete mu být vystaveni i jinými způsoby, např:

Dýchání vzduchu v blízkosti postřikované oblasti (i když jste nebyli osobou, která postřik prováděla).
Dotýkání se postříkaných rostlin, když jsou mokré.
Pití vody z vodovodního řadu v blízkosti postřikované oblasti.
Konzumace potravin vypěstovaných v půdě ošetřené přípravkem Roundup.

Ať už žijete v městské oblasti, na předměstí nebo na venkově, hrozí vám riziko onemocnění, pokud se zde používá přípravek Roundup.

Jak může Roundup způsobit onemocnění
Roundup je neselektivní herbicid, což znamená, že ničí většinu rostlin spolu s plevelem. Národní lékařská knihovna USA varuje, že glyfosát může být při požití smrtelný. Někteří lidé Roundup pozřou, pokud si po použití herbicidu neumyjí ruce.

K příznakům otravy glyfosátem patří:
Podráždění úst a hrdla
Nízký krevní tlak
Nevolnost nebo zvracení
Zvracení krve
Pocit závratě
Průjem a křeče v břiše
Pomalá srdeční frekvence
Potíže s dýcháním
Bolest hlavy

Podle údajů Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemře každý rok přibližně 65 000 Američanů na následky náhodné otravy.

Roundup je spojován s vyšším rizikem rakoviny
Studie provedená Washingtonskou univerzitou a publikovaná v časopise Mutation Research zjistila, že zemědělští pracovníci, kteří byli pravidelně vystaveni glyfosátu, měli o 41 % vyšší pravděpodobnost vzniku Non-Hodgkinova lymfomu než lidé, kteří Roundup používali příležitostně nebo vůbec.

Lidé nejvíce ohrožení onemocněním způsobeným přípravkem Roundup
Neexistuje dostatek důkazů, které by umožnily určit, zda při zřídkavém používání přípravku Roundup můžete onemocnět z jeho nadýchání. Několik obětí, které pravidelně používaly Roundup a byl jim diagnostikován Non-Hodgkinův lymfom, však získalo zpět značné odškodnění na základě žalob podaných proti společnosti Monsanto, výrobci Roundupu.

Mezi osoby, u nichž je vyšší riziko vzniku Non-Hodgkinova lymfomu způsobeného glyfosátem, patří např:
pracovníci v zemědělství
Zemědělci
Krajináři
Pracovníci údržby pozemků
Pracovníci komerční údržby trávníků

Expozice přípravku Roundup může také zvýšit riziko vzniku dalších forem rakoviny, včetně mnohočetného myelomu a leukémie. Navštivte svého lékaře, pokud máte jeden nebo více z těchto příznaků:

Zduření lymfatických uzlin na krku, v podpaží nebo v tříslech, které může být nebolestivé.
Bolest nebo otok v oblasti břicha
Bolest na hrudi
Kašel
Potíže s dýcháním
Přetrvávající únava
Horečka
Noční pocení
Nezáměrné a nevysvětlitelné hubnutí

Informujte svého lékaře, pokud používáte přípravek Roundup často.

© aluska.org 2022 / překlad ze zdrojeKomentáře

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-08-22 09:19:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dávejte pozor. Obce to lijí i po obvodu chodníčků. Poznáte to podle vypáleného pásu mrtvé trávy po okrajích cesty. Tato místa jsou ještě 2 měsíce po oblití roundupem toxická zejména pokud je vlhko, protože se to začne odpařovat a vy to pak vdechujete. Dělají to protože je to jednodušší než sečení.

Ikona diskutujiciho AaQby 2022-08-22 09:38:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Možná si ještě najdu zalíbení ve zvuku motorů od sekaček, co zde nesmyslně sečou minimálně vzrostlou trávu uprostřed léta a jeho nejteplejších dnů…..

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-22 11:02:16
Ikona diskutujiciho
sipka

Protože když máš malou levnou sekačku tak ti nevezme vyšší trávu, musíš sekat zavčas jinak jsi v háji a nůž se ti o to zasekne. Řešení je podle mě založit množství záhonů a tam nadivoko nasázet pel mel rostliny a pak je chodit jenom 2x do roka ostříhat. A sekat jenom malou plochu nebo koridory. I když na tom trávníku nic není, je paradoxně nejpracnější.

Ikona diskutujiciho octomaník 2022-08-22 10:07:59
Ikona diskutujiciho
sipka

V lesích se to používá také, je to lacinější než brigádníci na sečení kolem stromků…..řekla mi to bývalá zaměstnankyně státních lesů!

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-22 10:59:58
Ikona diskutujiciho
sipka

Už to tam lijou šmejdi. Nikoho nezajímá že to zabíjí včely a přitom mají hubu plnou ochrany přírody.

Ikona diskutujiciho mike 2022-08-22 10:59:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Vzdy som sa pozastavoval nad tym, co to je za hlupost vedel som, ze to je bordel, a teraz aspon viem aky. Nie len na chodnikoch, parkoviskach, ale aj v okoli detskych ihrisk a na nich, toho som bol svedkom nespocetne krat.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-22 11:05:15
Ikona diskutujiciho
sipka

A nebuďme naivní, zemědělci to stříkají i na obilí před sklizní. Dobrou chuť. Proto to v roce 2018 nezakázali v ČR když chtěli a měli. Místo toho prodloužili povolení o dalších 5 let.
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/ministerstvo-zemedelstvi-zakaz-roundup-obiloviny-glyfosat_1811191550_kro

Ikona diskutujiciho octomaník 2022-08-22 11:53:07
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, to mě tak napadá, že kupovaný chleba dost rychle plesnivý během 2-3 dní se začne objevovat plíseň: bílá, černá, zelená; záleží na výrobci, ale většina je plesnivých do týdne…

Ikona diskutujiciho tauri 2022-08-22 14:24:27
Ikona diskutujiciho
sipka

octomaník:
Třeba z opravdové pekárny se chleba tak nekazí, tohle je vždy z takových, co tam melou jak starý chléb, tak ještě s příměsí čehosi a dělají to ve velkém pro řetězce. Takový chleba se drolí a ani nemá chuť. Takže by člověk musel chodit do místních pekáren. Ale nedělám si iluze, že to bude z mouky, která nebyla nikdy stříkaná. Jenže kupovaný z řetězce nesnese chlebovník, nebo utěrku, v které je skladovaný, protože vyschne..Proto ho někteří dávají do sáčku a tím se proces plísně urychlí.
Co se týče plevele, měl by stačit ocet..i když na dlouho to není, ale pomůže to. Jenže co dneska jíst, když i zelenina stojí za starou bačkoru, je plná dusičnanů a opravdová BIO by musela být ze skleníku, bez příměsy chemtrails a zalévaná pramenitou vodou. Jenže na to nemá člověk prostory, aby ho to uživilo po celý rok.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-22 18:42:58
Ikona diskutujiciho
sipka

kváskový vydrží, maximálně vyschne… supíkové mají chemikálie a stejně plesniví, jakáto ironie 🙂
já chlěba mrazím. pokrájím, napytlíkuju a pak nechám povolit, nebo přihřeju v toustovači. takže nemám žádné zbytky, nic nevyhodím a nic se mi nekazí.

Ikona diskutujiciho mike 2022-08-22 18:48:14
Ikona diskutujiciho
sipka

Presne tak alue, ja si peciem kvaskovy sam zo spaldovej a spaldovej celozrnnej, co zjem to zjem, ostatne po vychladnuti pokrajam a dam do mrazaku a potom len v trube rozmrazim to je chvilka a je to, usmev.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-08-22 20:01:27
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue:
Zamrazení je v pohodě a tím pokrájením myslíš asi na půlky, ne?
A jak snášíš mouku? Já s moukou přestávám a nemám tak nafouklý střeva teda.
Ale jasně, taky je to třeba tím, že ne vždy mám kvalitnější chleba z pekárny, ale ten hnus z obchoďáku :))
Ono nahradit mouku/pšenici, tak v těchto končinách není co jíst…(myšleno snídaně, svačina..)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-22 23:12:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Nakrájím si to na malý půlplátky jak potřebuju, vytáhnu večer a zítra ráno mám chleba. Nebo 1-2 hodky dopředu vytáhnu z mrazáku a zahřeju v toustovači, pak je to skoro jak čerstvý. Mouka mi nic nedělá. V podstatě jsem jak kyselina jenom v tom nesmí být éčka z těch je mi špatně. Na sváču radši jogurt a k snídani zelenej sladkej čaj, takže té mouky nesním moc. Večeře jím teplé, většinou ohřátý oběd, tím se hodně zbavíš pečiva v jídelníčku. Ze školní docházky mi zůstal jakýsi „syndrom“ že moc nechci jíst namazaný chleba, mívala jsem ho k snídani, ke svačině, k večeři, lezl mi ušima. Vadilo mi to a neuměla jsem s tím tehdy nic dělat. Chleba jenom k salátu jako topinku s pestem nebo k vajíčkům.
Hodně se dá zbavit mouky i tím že se naučíš dělat jáhly. Uvaříš v mlíku nasladko, prdneš tam zavařený třešně nebo višně nebo švestky a přeliješ datlovým sirupem. Dá se to jís t k snídani i na svačinu, v ledničce vydrží do zítřka, dá se ohřát v rendlíku s přilitím trochy mlíka. Jednu dobu jsem jedla chia jogurt s ovocem ale taky jsem se toho přejedla a už to nechci. Zahušťovat omáčky se dá rýžovou moukou nebo nasekanými kešu, osvědčilo se mi to nejvíc v kari. Rýžová mouka je hrubší, není to tak jemné, ale je chuťově neutrální a splní účel.
Když kupuješ pečivo v supermarketu, je tam víc druhů, dívej se na složení, většinou jeden druh bývá dobrej, není tam soja kukuřice a látka zlepšující mouku. Nějaký žitan (tesco) nebo selský (kauf). Bagety mají taky každá jiné složení a většinou se alespoň jedna v pohodě dá koupit. Akorát stojíš u pultíku delší dobu a hraješ si na čtenářský kroužek.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-08-23 01:16:08
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahaa, ale pokud je to na půlplátky, tak bych spíš usoudil, že zamražení to trochu vysuší, ne?
Já teda spíš zahušťuju bramb. škrobem. A když něco pak dělám, tak pomůže i voda z brambor, protože hodně zeleniny už nechutná, jako dřív, tak tohle alespoň dochutí tu nechuť :)) Ale díky za inspiraci.
No já právě koukal, co mají v tescu za složení v pečivu, tak jsem to raději nechal. Do kaufu nechodím, protože je tam dost lidí a nedělá mi to dobře. Tak občas jdu do Billy, ale je těžký výběr, protože je dražší, složení skoro stejné a když vidím, jak na to chmatlaj lidi, ruce bych jim urazil. Nedávno jsem viděl, jak tam mají chňapky na pečivo, tak u sladkého to vůbec nikdo nekontroluje a bylo celý z vnitřku zablitý od marmelád, nebo čehosi..Takže jsem to raději zase odložil. A u nás v pekárně prý chtějí i 8kč za rohlík :)) tak tam ani nechodím.
A když zmiňuješ vajíčka, poslední dobou s mám s nima problém. Už mi nejedou, tak jako dřív..asi jak jsou z chovu, tak mi prostě smrdí a není tam ta chuť, jako u domácích. A teď jak moc se bát domácích, protože člověk neví, jak moc se přenáší DNA z očkovaných na domácí slepice, protože jim právě hážou zbytky jídla a v tom jsou jejich sliny.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-23 09:32:17
Ikona diskutujiciho
sipka

nevysuší se to. leda bys to tam nechal měsíce – ale i tak se to dá pořád v pohodě jíst

vajíčka si můžeš domluvit u hodné sousedky nebo od kámoše, slípky má kdekdo. většinuu dávají 5kč za jedno (v kaufu je to 11kč 😀 pro srovnání)…. dřív stávaly 3kč za domácí, ale kde ty loňský sněhy jsou. taky si chceme příští rok postavit kurník. vidím to na zlatou českou kropenku.

Ikona diskutujiciho mike 2022-08-23 08:45:29
Ikona diskutujiciho
sipka

alue, ja pouzivam na zahustovanie vyrobky od https://www.hraska.cz/, tiez dobre a hlavne ziadny bordel.

V podstate aj na obalovanie, taktiez nahradu vajicok do pecenia kto by chce,l a maju nahradu masa, da sa z nej urobit cokolvek, co sa robi s masom a vyzivova hodnota je uplne inde.

tauri, co sa tyka nafukovania, od kedy si peciem kvaskovy chlieb, tak nehrozi, a taktiez lepsie a rychlejsie mi travi. Moze to byt aj kvasnicami aj tym bordelom co davaju do peciva ako hovoris.

muku vobec nejem okrem toho chleba aj ten len z casu na cas.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-23 09:31:03
Ikona diskutujiciho
sipka

hrašku znám, ale nepoužívám, protože má chuť hrášku a tím dělá z obvyklého jídla jiné jídlo. oproti tomu rýžová mouka v podstatě chuť nemá. ale neobalovala jsem v ní.

Ikona diskutujiciho mike 2022-08-23 10:50:26
Ikona diskutujiciho
sipka

suhlasim, ale neprekaza mi to, usmev. Mam rad nove chute. Co sa tyka tej zmesi na obalovanie, to je v konecnom dosledku cesticko, tam chut hrachu po osmahnuti na olivovom oleji, pripadne upeceni v trube necitim. Ale samozrejme kazdy ma inu chut.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-08-23 10:56:21
Ikona diskutujiciho
sipka

Slepičky jsou fajn, ale ta starost o ně…V zimě se musí voda často měnit, pač je zmrzlá, dřív vstávat a hlavně, liška..Kolikrát už se stalo, kdy tam vlítla a bylo hotovo :)) Takže chce to něco i nad plotem, aby tam nemohlo i větší ptactvo, či ta liška.Alespoň, pokud je člověk u lesa, tak je to třeba líp zabezpečit..pokud dál, tak tam liška moc nejde.

mike:
Já si dělal kvásek na kyselo, ale pak jsem ho nechal víc u topení a něco chytilo a už bylo dost kyselí a musel jsem ho vyhodit.
Ale ono sehnat i kvalitní koupený kvásek je kumšt..větišna stojí za starou bačkoru, takže není nad domácí.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-23 11:01:02
Ikona diskutujiciho
sipka

Ztráty patří k životu. Mimochodem existují automatická dvířka co je ráno pustí, akorát večer bych jim úplně nevěřila.

Ikona diskutujiciho mike 2022-08-23 11:09:51
Ikona diskutujiciho
sipka

tauri, ano presne ako hovoris. Ja mam domaci, neskusal som kupovany takze to neviem posudit. No ja mam pre istotu vo dvoch nadobach a len v chladnicke, ked ho prikrmim tak v pohode vydrzi tyzden, potom upeciem chleba alebo nieco ine, a zase prikrmim. Sem tam si ho obmenim tak, ze neprikrmim, ale ked si urobim rozkvas na chleba, necham ho 12 hodin cez noc pracovat, a potom z neho odoberiem do novej flasky a ten vydrzi tiez dlho.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-08-23 11:45:53
Ikona diskutujiciho
sipka

Haha to slyšim prvně, no snad by to večer nějakou slípku nenechalo ve dveřích :)) Musela by se tam dát asi pozdější hodina..ale horší je to v létě, to by se muselo zavírání dvířek měnit každý týden, kvůli světlu. Jen už si nemapatuju, jak to slípky mají, zda chodí každý den +- stejný čas.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-23 12:29:11
Ikona diskutujiciho
sipka

Lezou dom za soumraku, ale je to zvíře, může si taky ustlat na stromě, nebo mít jiný hloupý nápad jak se nedožít zítřka.

koukej na tu nádheru, vše v jednom a na baterky, jednoduchý časovač. to zvládne namontovat i lempl se šroubovákem 🙂
https://www.bovram.cz/automaticka-dvirka-kurniku/automaticka-dvirka-na-otevirani-zavirani-kurniku-komplet/
moderní doba má své výhody

Ikona diskutujiciho tauri 2022-08-23 14:00:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Tam se možná už vyplatí koupit buď na 230V, či zdroj, nebo tam dát Lithiové baterky kvůli výdrži. Jsou stavěné na nízké teploty, tak to pojede i v hlubší zimě..některé alkalické vytečou, takže zničí pérka a nemají rády zimy, či velká tepla= zase vytečou, či nemají výkon. V zimě by to nemuselo fungovat ok. Pokud jde o baterie, tak stačí nějaké z DM…ty dle testů jsou v poho. https://www.nejlepsi-baterie.cz/
Bral jsem vždy VARTA, ale i když mají skladovatelnost 10 let, nevěř tomu. Po 3 letech od výroby, jsem posledně musel pár vyhodit. Protože prostě po pár měsících provozu v meteostanici KO a měřáku taky..přitom jsou nejdražší, ty červené. Ne vždy jsou dražší, lepší..
Takže je na Tobě, co zvolíš i za baterky, či přívod..jen chci poradit. Hlavně tam nedávat GP, ty vytečou sami od sebe bez provozu.
Alkalické DM(Paradise) -4KS AA-24,90Kč-1.5 Voltů
Lithiové Energizer-4ks-149Kč-1.8V
Nabíjecí Eneloop- 268Kč-1.2V (v zimě taky nemusí být ok, nevytečou, ale klesá výkon).
Lithiovky se vyplatí z e-shopu, protože v krámě jsou drahý..to samé po hodně krámech mají starší alkalický baterky, takže už nemusí mít plný výkon, proto se vyplatí brát někde v akci, kdy jsou v obchoďáku nové a nebo v e-shopu odsud.
https://www.eneshop.cz/baterie-a-nabijecky/aa-tuzkove-baterie/c-433
Ještě jsem koukal na ta dvířka. Je asi dobrý dát pozor na sníh a nečistoty, protože se to pak nemusí dovřít korektně a liška by to mohla otevřít. Ale vypadá to dobře, ani by mě nenapadlo, že se to vyrábí. Koukal jsem na dražší verze a raději bych bral ty. A provázek nevím, jak mají řešený..ono dost věcí pod UV nevydrží..zkoušel jsem vlasec, vázací nit a po roce nošení (korálky) KO.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-23 14:55:48
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi uděláme svoje, je to tak primitivní že je škoda za to dávat tolik peněz. Místo baterek spíš normální zástrčku. Ale je spousta slepičích vychytávek, kamarádka má hightech sběračku na vajíčka. Slepička prdne a ono se to setrně přenese do boxíku nepokaděný, že to neleží v podestýlce. Ale musela první slepice přemluvit aby snášely tam a ne jinam.

Ikona diskutujiciho tauri 2022-08-23 15:17:48
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue:
Tak pokud máš partnera technika, tak proč ne…já bych to sám podle návodu nedal a to jsem technik :))
Protože k tomu už je potřeba programovatelná deska a jiný díly a nevím, co vše tam musí být k obsluze :))
Ale někdo to tam na youtubku taky dával podle sebe..akorád s tim rozdílem, že tam byl koncový spínač.
Sakra, když píšu slušně, zní to tak stroze a trapně 😀

Ikona diskutujiciho tauri 2022-08-23 15:20:51
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue:
prosímtě, ty myslíš tohle dle návodu?
https://www.youtube.com/watch?v=8yVqC1EymOM

Ikona diskutujiciho Elis 2022-08-22 14:48:37 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

U koní kde docházím, teď nedávno stříkali celou jízdárnu a ještě chodník před stájí… když jsme to zijstily, byly jsme pěkně naštvané. Vedle je ještě pole, takže se tam něco stříká pořád. Jsou tam dva baráky které berou vodu ze studny a v neposlední řadě je tam několik koní a chodí tam docela dost psů… vážně nechápu, proč se to používá když to může takhle ublížit. Ještě nám pak ten barel postavili dovnitř do stáje…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-22 18:46:36
Ikona diskutujiciho
sipka

pokud je to soukromé, musíš udělat osvětu – natisknout, dovzdělat. pokud obecní, je potřeba dovzdělat pana starostu a podle domluvy to sekat

Ikona diskutujiciho tauri 2022-08-22 20:07:14
Ikona diskutujiciho
sipka

elis:
Neměl tenkrát Tuna ten pořad, kdy kolem stříkali řepku a plno koní mělo problémy? To by mohlo být podobné…
Prý spousta lesní zvěře má pak průjmy a jsou zmatení. kvůli těm postřikům.

Ikona diskutujiciho ma.ni. 2022-08-22 18:50:06 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V našem městě je zakázáno rundup, používá se ocet, nebo čištění chodníků pomocí zametáků.

Ikona diskutujiciho Petra 2022-08-22 20:06:32 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud vím, tak Roundup s účinnou látkou glyfosát se v ČR již od letoška neprodává. Pro malospotřebitele určitě ne. Existuje sice „nový“ Roundup, ovšem účinnou látkou zde je kyselina pelargonová.
Jinak v devadesátých letech, když roudup začínal, byly na něj po celém světě obrovské reklamy, že je to jediný !zázrak“ mezi herbicidy, protože se velice brzy beze zbytků v přírodě rozkládá a tím pádem je naprosto ekologický. Tato reklamní tvrzení tohle svinstvo masivně rozšířila po celém světě (vzpomínám si s jakým nadšením nám o něm přednášeli docenti na fakultě!) a to přestože byl tento herbicid výrazně dražší než ostatní. Spousta starých „škodlivých“ herbicidů tím byla ekonomicky zlikvidována a skončila v propadlišti dějin, aby jejich místo na výsluní zaujal zázračný předražený všeřešící RoundUp. Po cca dvou desetiletích, když už nešlo zastírat, že škodlivý opravdu je, a zůstávají po něm rezidua, se samozřejmě zjistilo, že ta původní studie, ze které vyšel jako zázrak, byla jen zaplacený podfuk. A ten kdo na tom nahrabal za to čtvrtstoletí, kdy se to používalo všude a na všechno se už jenom směje, a vklidu to nechá zakázat, (neb nejspíše už má další podobnou bombu v záloze připravenou). Uvidíme (pokud se dožijeme). No, teď jsou v módě místo golfových trávníčků „kvetoucí loučky“ (pytlíček semínek za bratru 600-800 Kč 🙂 … hahaha, přitom to až na vyjimky obsahuje semena plevelů, které stejně povětšinou rostou všude okolo i přirozeně

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-22 23:17:23
Ikona diskutujiciho
sipka

lesáci tím hnusem teď stříkají lesy, tady toho máš velkou butilku za krásných 8 tisíc a výslovně psáno glyfosát. kde jsi to četla? https://agromanualshop.cz/roundup-klasik-pro-20l/

Ikona diskutujiciho mariankosmac 2022-08-23 12:33:19 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Postrek proti burine spôsobuje u ľudí genetickú poruchu že sa rodí viac žien než mužov. Toto platí pre postrek používaný v USA, neviem či to platí i pre roundup a iné používané u nás. Každopádně jak je ľudstvo stále hlúpejšie, prišlo do módy robenie chodníkov z obkladačiek (predtým sa robili asfaltové) a cez tie obkladačky sa samozrejme derie burina a tak predpokladám že sú i pravidelne postrekované aby nezarástli. Teda ešte som nevidel že by po chodníkoch niekto pobehoval s postrekom ale ak by to tak bolo potom sme už postrekovaní prakticky nonstop. A jeden z možných následkov bude že ženy mužov prečíslia 🙂

Ikona diskutujiciho octomaník 2022-08-23 13:14:50
Ikona diskutujiciho
sipka

mariankosmac: lidstvo je spíše pohodlnější, ikdyž s tou hloupostí budeš mít pravdu taky, stačí se podívat na nikdo není dokonalý, které uváděl jiří krampol…dají se najít rozhovory s krampolem o natáčení toho pořadu – to jsou perly co se týče dotazovaných…
ale k tvému příspěvku, dříve se používal k tvorbě chodníků nejen asfalt, ale i dlažební kostky různých rozměrů, což by dnes mělo název zámková dlažba /obkladačky/, ale dělala se jedna zásadní věc, školy v rámci výuky – pěstitelské práce, dílny, tělocvik,… vyrazily tyto chodníky zbavovat travního porostu; žáci si buď donesli hřebíky nebo je obdrželi od školy a šlo se čistit chodníky, a muselo se to vydrápat i s kořínky!
*****
Alue: dobrý je jahelník se švestkama a hruškama…..

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-23 14:57:31
Ikona diskutujiciho
sipka

My jsme nechávali v dlažbě normálně pučet co se tam chytlo. Na funkci to nemá vliv a vypadá to hezky.

Ikona diskutujiciho vap 2022-08-23 13:36:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ať jdou s těmahle moderníma vymoženostma konečně do ..dele a do 3,14či.
S Roundupem na věčné časy a nikdy jinak-doufám, že ne.
Začalo se to používat v 90-tých letech? A já si pořád řikám, že od devadesátých let jsou ty lidi nějak blbší nežli bývali předtím.Ale jinak mám dojem, že zhoršení charakteru lidí začalo postupně po havarárii Černobylu v roce 1986.Jaká je tam skutečná souvislost těžko říci, ale opravdu se s lidmi něco stalo.Do roku 1985 vše v pohodě, potom to začalo jít pomalu dolu.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2022-08-23 14:56:29
Ikona diskutujiciho
sipka

Není to spíš tím že díky internetu jsou ti prasáci víc vidět a mají větší možnosti škodit?

Ikona diskutujiciho tauri 2022-08-23 15:13:07
Ikona diskutujiciho
sipka

vap:
Já nemohu posoudit, co bylo dříve před 1986..ale z mého pozorování je to doba, kdy vzniknul Facebook a Instagram..
Podle mě to taky bylo ale hodně tím, že lidi se museli víc snažit, aniž by chtěli, neb byli nuceni..teď je všechno nějak volnější, lidi si dělají co chtějí a zde je výsledek…

Ikona diskutujiciho vap 2022-08-25 14:41:04
Ikona diskutujiciho
sipka

Co vím, tak Facebook začal být populární někdy okolo roku 2011, ale kdy vzniknul nevím, to se dá najít.Vtíravost této sociální sítě se začala objevovat na spoustě webových stránkách jako tlačítko „f“ v tmavomodrém čtverečku.Copak, webové služby nějak spřízněné s touto sociální sítí? To není jentak samo sebou.
V televizi jsem jednou viděl dokument, rozhovor s mládeží v 60-tých letech a pak v 90-tých.Byl zřetelný silný pokles úrovně, ta v 60-tých slušná, ta v 90-tých vulgární na kameru.
Jinak tohle je ještě jiný dokument, jak po roce 1985 klesala úroveň mládeže i lidí, bylo to točené ke konci komoušů.Jen otázka, kolik těch duchovně pokleslých bylo z estébáckých či funkcionářských rodin? Že dětičky některých soudruhů a STB bývaly mravně problémové a nedotknutelné, není nic nového pod sluncem.Po sametu spousta z nich se stala úspěšnými podnikateli.Ze známé písně Karla Kryla je to jasné.
Tahle mládež ve videu níže, jak kdyby dle punk stylu dopředu věděla, že za chvíli padne socialismus, to se mezi obyčejnými lidmi ovšem nevědělo.To fakt jeden neví, z jakých rodin tyhle frajírci pocházejí? Mimo jiné, mezi vysokoškolskými studenty tehdy (1980-90) bylo dost rádoby hipíků, vlasáči, hára (př.Koleje Strahov v Praze) a na druhou stranu slýchávám, že kdo neměl rodiče komunisty, tak nemohl studovat.Byla to teda hipísová děcka komunistů? což je zase v rozporu s tím, co hlásala mládež SSM-„máš-li dlouhý vlas, nechoď mezi nás“.V tom aby se jeden vyznal.Tehdejší student př. v roce 1985, 20 let, dnes 57 let-skoro důchodce.
https://www.youtube.com/watch?v=ZQzDnTYz_i8

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek