Na Vianoce losos namiesto kapra? Tak to robíte veľkú chybu!

12.3.2014 v Zprávy 31

Nórski lekári neodporúčajú lososa tehotným ženám a malým deťom. Ryba totiž obsahuje pesticídy, antibiotiká a kadejaký ďalší hnus.

Hoci sa na Slovensku zvykne na Vianoce jedávať vyprážaný kapor, mnohí začali tradíciu porušovať a siahajú po „zdravšej“ alternatíve. Často je to losos. Vedeli ste však, že lososy, ktoré nájdeme na pultoch našich predajní, sú chované v strašných podmienkach a prešpikované antibiotikami či pesticídmi?

Lososie farmy

Najväčším vývozcom lososov je Nórsko. Severská krajina, ktorá má menej ako 5 miliónov obyvateľov disponuje 21-tisíc kilometrami pobrežia a vyše 90-tisíc metrami štvorcovými morskej plochy. Nórsko sa špecializuje na rybolov, okrem lososa je známe lovom arktickej tresky a je druhým najväčším svetovým vývozcom rýb po Číne.

Mladé lososy sú chované v sladkej vode v obrovských kadiach.

Mladé lososy sú chované v sladkej vode v obrovských kadiach.

Ak si myslíte, že losos, ktorého nájdete v našich obchodoch za niekoľko eur, je voľne žijúca ryba ulovená nórskym rybárom do siete, ste na omyle. Voľne žijúce lososy už rybári takmer nechytia, z vôd postupne miznú a stali sa luxusným tovarom, ktorí si doprajú len niektorí privilegovaní. Naopak, lososy, ktoré jeme, pochádzajú už viac ako 40 rokov z chovných staníc. V roku 2012 vyviezlo Nórsko 1,2 milióna ton lososov z umelého chovu, čo tvorilo 60 % celosvetovej produkcie.


Zdravá ryba?

Lekári na celom svete odporúčajú jesť lososa, lebo prospieva srdcu, krvnému obehu, pomáha predchádzať zápalovým ochoreniam a tiež niektorým druhom rakoviny. Ryba, to je veľa omega3 mastných kyselín a tie sú predsa prospešné pre zdravie človeka. Lenže na farmách chované lososy vášmu zdraviu veľmi neprospejú. „Prítomnosť znečisťujúcich látok, ako sú dioxíny a polychlórované bifenyly vytvára riziko rakoviny a to rozhodne nie je zdravé pre človeka,“ tvrdí Claudette Béthune, francúzska farmakologička, ktorá pracovala v Nórsku.

Nórske lososy už dávno nie sú zdravou rybou.

Nórske lososy už dávno nie sú zdravou rybou.

Lososy sa rodia v sladkej vode, žijú na horných tokoch riek, kde sa mieša sladká a slaná voda, a keď dospejú, žijú v slanej morskej vode. Dospelé lososy sa vždy vracajú do rieky, v ktorej sa narodili, aby tam založili svoje potomstvo. Pomerne komplikovaný proces pre farmárov, ktorí sa snažia tieto ryby odchovať v umelých podmienkach. Ako sa teda lososy na nórskych rybích farmách chovajú? Nórske úrady sa snažia, aby ostatné krajiny, do ktorých svoj ružový poklad vyvážajú, o podmienkach chovu nevedeli mnoho. Pre istotu, lebo možno by hrozilo, že lososie mäso, inak považované za veľmi prospešné zdraviu, prestanú konzumovať.

Losos na tanieri? Radšej ho jedzte s mierou, odporúčajú lekári.

Losos na tanieri? Radšej ho jedzte s mierou, odporúčajú lekári.

Keďže Francúzsko patrí v rebríčku importérov tejto ryby medzi svetové jednotky, magazín Nouvel Observateur navštívil jednu z takýchto chovných staníc. Ich zistenia neboli práve lichotivé a tieto teórie podporujú aj viaceré organizácie zamerané na ochranu zvierat.

  • 10 až 20 % rýb chovaných umelo umierajú v klietkach kvôli premnoženiu, zlým podmienkam a chorobám
  • Takmer polovica takto chovaných lososov trpí srdcovými chorobami, 9 z desiatich má srdce obalené tukom
  • Proti chorobám, ktoré postihujú takto chované ryby, ich očkujú vakcínami. Tie však majú vedľajšie účinky, ako je napríklad zápal podbrušnice, nehovoriac o tom, že ryba, ktorú máte na tanieri môže obsahovať zvyšky týchto liekov
  • lososy kŕmia tzv. rybou múčkou, ktorá obsahuje množstvo chémie.

Morské vši

Počuli ste už o týchto parazitoch? Morské vši žijú v slanej vode. Prichytia sa na šupiny ryby, najprv sa živia jej hlienom, ale postupne sa prehryzú pod kožu a sajú krv. Normálne žijúce dospelé lososy sa s nimi dokážu vysporiadať, na farmách sú však doslova pohromou. Aby si s touto pliagou farmári dokázali poradiť, používajú pesticíd diflubenzuron, ktorý je v Európskej únii zakázaný, ale v Nórsku je jeho používanie povolené! Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín je diflubenzuron „vysoko toxický pre morské živočíchy“, stojí v správe z roku 2009.

Ryba rozožratá morskými všami.

Ryba rozožratá morskými všami.

Niet divu, že pre všetky tieto dôvody samotné Nórsko „odporúča tehotným ženám a malým deťom konzumovať lososa s mierou“!

Zákaz vývozu

Rusko, ďalší z veľkých odberateľov nórskych lososov uvažuje, lososa nebude dovážať. „Je pravdepodobné, že od 1. januára zakážeme dovoz lososa,“ povedal pred niekoľkými dňami agentúre Interfax riaditeľ ruskej veterinárnej správy Sergej Dankvert. Odborníkom z Moskvy totiž nebolo umožnené spraviť inšpekciu na nórskych rybích farmách. Znamená to, že sa severská krajina snaží niečo skrývať?

Zdroj článku: http://zivot.azet.sk/clanok/15601/na-vianoce-losos-namiesto-kapra-tak-to-robite-velku-chybu.html

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Ze světa“ – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2014-03-12 06:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dříve jsem jedla lososa často, avšak od té doby, co jsem přešla na vegetariánství a omezuji sýry a vajíčka, jsem si ho nedala…. A jsem ráda. Když si vzpomenu, jak jsem si jako malá myslela, že toho lososa na mém talíři ulovili kdesi v kanadské rezervaci nějaký medvěd a dal ho rybářům… :D (viděla jsem dokument o medvědech :))

Ikona diskutujiciho Petr Pan 2014-03-12 10:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tenhle článek vyšel před Vánoci na slovenském webu hádejte z jakých důvodů. Pro dobro lidí ne :).

Ikona diskutujiciho bibi 2014-03-12 17:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

taktiez jedavame an vianoce lososa

Ikona diskutujiciho David 2014-03-12 17:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:Ahoj,

Ikona diskutujiciho David 2014-03-12 17:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vánoce jsou jednou za rok, tak zas tak velká chyba jak hlásá titulek, mi to nepříde 🙂 Všeho s mírou.

Ikona diskutujiciho Hugo 2014-03-12 18:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vraj na svete už neexistuje ryba čo by v sebe nemala kusok plastu…

Ikona diskutujiciho Alue 2014-03-12 18:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Tak pro mne to například důležité je, protože na lososa jsem chodívala. Avšak po pár nejnovějších zprávách – mezi které patří i tento článek – už ho nejím.

Ikona diskutujiciho Amálka 2014-03-12 19:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ách jo! A já měla lososa tak ráda. Říkala jsem si, že ty ryby v makru vypadají tak dobře, že jim nemůže nic být…

Ikona diskutujiciho anelie 2014-03-12 19:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono je to s těmi mořskými rybami trochu složitější. Nedávno jsem viděla dokument o sardinkách, že jsou už skoro vylovené a na africkém pobřeží to způsobuje nejrůznější ekologické problémy, protože ty hejna sardinek tam plnily určitou funkci…

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2014-03-12 21:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Jím více luštěnin a obecně více druhů semínek, ořechů, obilovin, ovoce a zeleniny. Jasně, všechny vitaminy v tom nenajdeš, ale přidávají se do veganských výrobků nebo je můžeš brát jako doplněk stravy. Ale já nejsem zas takový extrémista, jednou za týden si dám jogurt a trochu kvalitního sýra. Vajíčka jím v malém množství v různých salátech nebo jiných jídlech, například halušky…

Ikona diskutujiciho Fox 2014-03-13 02:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

My máme vždycky řízeček.

Ikona diskutujiciho Antje 2014-03-13 02:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No a co když mi nechutnaj vůbec ryby? je zajímavý poslouchat, jak si každej dá na vánoce rybu, kapra nebo lososa a já si vystačím s kuřecím :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2014-03-13 09:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Přesně tak. VÝHRADNĚ naše ryby, chované zde. Mořské už nejsou jedlé, všechny obsahují stroncium (Fukushima) a jsou rakovinotvorné. Losos je zase z farem velice nemocný, antibiotikový. Jediné co ještě dneska jde, jsou naše české rybárny.

Ikona diskutujiciho Mája 2014-03-13 11:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já kupuji lososa přes internet, rozvážejí na určitá místa. http://www.pratele-lososa.cz/

Ikona diskutujiciho Blue 2014-03-13 11:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]:Na netu: Jenomže chov kaprů je pro rybářské firmy velmi výnosný byznys. Množství vylovených ryb v Česku se od roku 1970 zdvojnásobilo asi na 20 tisíc tun ročně, zhruba polovina se vyváží. Domluva s rybáři je tak v mnohých případech velice komplikovaná.

Ikona diskutujiciho Blue 2014-03-13 11:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Důsledkem je devastace populací žab a čolků, jejichž zárodky kapři žerou. Obojživelníků v rybnících proto dramaticky ubývá. Výrazně se snižuje i počet vodních ptáků, například kachen, potápek, lysek či racků, kteří v bahnité vodě svou kořist neuvidí. "Průhlednost vody ve většině rybníků nepřesahuje v létě 20 centimetrů, zatímco publikované údaje z 50. let dokládají průměrnou průhlednost vyšší než 150 centimetrů."

Ikona diskutujiciho Blue 2014-03-13 11:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zrovna včera šel na Prima Zoom dokument o lovu a chovu mořských ryb a myslím, že to pojali docela rozumně. Zmínili férově i to, co je psané v tomto článku, takže to až zas takové tajemství nebude. A řekli k tomu i to "B", které ve článku už chybí.

Ikona diskutujiciho Luz 2014-03-13 13:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Mně taky moc ne, hlavně ne ty sladkovodní, jenže mořské zase mají tahle různá svinstva… Ten zvyk ryb o Vánocích se drží kvůli tomu, že to byl tradičně postní den (tedy jediné dovolené maso bylo rybí). Já mívám na Vánoce kuřecí nebo krůtí řízek. 🙂

Ikona diskutujiciho Blue 2014-03-13 15:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Např. koupání ve znečištěné vodě je navíc zdraví nebezpečné. Rybáři totiž vodu vápní a sypou do ní umělá hnojiva či kravskou mrvu.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-03-13 16:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]: Proč sem posíláš 2x příspěvek o koupání? Vždyť článek je o lososech. Co to s tím má společného?

Ikona diskutujiciho Blue 2014-03-13 22:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[20]: Protože to souvisí s chovem kaprů, kteří jsou tu zmiňováni, aby taky lidé věděli, co se do té vody k těm kaprům za mňamky přidává. Jen se to celé nevešlo do jednoho příspěvku.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-03-14 08:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: V jednom příspěvku máš reálně prostor jako na plnohodnotný obsáhlý článek.

Ikona diskutujiciho Blue 2014-03-14 11:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vím a vyznělo by to celistvěji, příště si dám více záležet (a povypínám opravdu všechny ochrany surfování).

Ikona diskutujiciho Domča 2014-03-14 16:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A kde je můj komentář?:(

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2014-03-14 21:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A čo nepravý losos? ( tie kúsky čohosi pomletého, čo býva napríklad ako príloha k treske v majonéze)

Ikona diskutujiciho Alue 2014-03-16 11:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[25]: …. Proč vlastně jíš takové sračky, jako jsou hotové pomazánky? To je pak zbytečně se zajímat o články o zdravém stravování. Ty jsou od toho, aby se jimi člověk pokud možno řídil.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-03-16 11:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]: Asi se neposlal.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2014-03-16 12:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]: Pretože u nás ja potraviny neplatím, teda o nich nerozhodujem, som rád že mám jedlo zadarmo i keď nie najkvalitnejšie. Myslel som že rybacie šaláty a pomazánky sú zdravé, ale už sa snažím vyhýbať im, v rybacom šaláte som našiel kosti aj nejaké šupiny a plutvy a to ma odradilo.

Ikona diskutujiciho Šup 2014-03-16 23:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

4 David : Doplňovať omega 3 mastné kys. a pod. dnešné módne výstrelky sú hlúposti. Je pekné mať dostatok omega 3 mastných kyselín s rakovinou ? Tak stačí pokračovať. Bretariáni majú odkiaľ omega 3 mastné kyseliny ? ( Viem o jedno v okolí čo roky nič nejedol, ako dopĺňa omega 3 masné kyseliny ?  Možno aj hovno má nejaké vitamíny a minerály, tak ho budeme jesť ? Možno aj muchomurka zelená ich má… Je množstvo neživočíšnych produktov , ktoré majú všetky tebou spomínané "vecičky"…

Ikona diskutujiciho Šup 2014-03-16 23:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pardon za spam, ale ešte ma k rybám niečo napadlo. Robili sa výskumy na rybách žijúcich vo voľnej prírode v alpách a v chovných staniciach a dokonca tie v panenskej prírode mali väčší obsah škodlivín ako tie z chovných staníc . Čo z toho vyplýva ? Naša planéta je znečistená a nejde až tak ani o to odkiaľ to je , ale ide o to , že čo to je.

Ikona diskutujiciho Domča 2014-03-17 17:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lososa jsme také jedli a máme ho moc rádi, ale zase jsme ho neměli tak často, protože na to, že je prošpikovaný samými svinstvy je dokonce i dost drahý. Jinak nad tímto článkem se tedy vůbec neudivuji, v podstatě nějak nevím co jste si vy ostatní vlastně mysleli…V čem jiném než v kádích uchovávat tolik ryb pohromadě, všechny chycené ryby ve větším množství patří do kádě. Kádě jsou přece pro ryby, nebo snad pro lidi?:D

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek