Návod na sběr březové vody krok za krokem

11.4.2019 v Výživa 21

Nasbírejte si přírodní slaďoučký sirup s několika jednoduchými nástroji za minimálního úsilí.

Březová voda
Na podzim břízy sbírají a ukládají živiny do kořenů. To pomáhá s novým růstem stromů na jaře.
Na jaře má strom období toku mízy, které začíná, když se tlak kořene změní a zastaví se, když začne růst listů. Míza z břízy bělokoré může být konzumována přímo, může se použít k výrobě vína, nebo může být zredukována na březový sirup.

Zdravotní přínosy a rizika
Březová míza je zdrojem vitamínů, minerálů a cukrů včetně vitamínu C, železa, draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu, zinku a dalších. Může být používána na pomoc při problémech s močovými cestami a jako obecný detoxikátor. V Rusku se březová voda na jaře sbírá a pije ve velkém, je to místní tradiční lidový lék, který má ozdravit člověka po náročné zimě.
Bříza je snadno identifikovatelná a existuje jen málo nebezpečí spojených s konzumací březové vody. Někteří lidé můžou mít kožní reakci na březovou smůlu/mízu.Poškozuje sběr březové vody strom?
Jednoduchá a upřímná odpověď na tuto otázku je ano, protože do stromu vrtáme díru. Bříza je však odolná a může přirozeně zaléčit jakékoliv škody způsobené vrtáním. Je důležité vybrat si vždy zdravý veliký strom s tlustým kmenem a zvážit, zda má strom dostatek vody kvůli podmínkám okolního prostředí. Hlavní hrozbou pro strom je, pokud se dostane do vrtu infekce, takže je moc důležité ho po dokončení sběru uzavřít.

Příprava
Před sklizní musíte mít povolení od majitele, který vlastní pozemek, kde se strom nachází. Dále je velice vhodné zeptat se samotného stromu, jestli s vámi na tomto postupu chce spolupracovat. Stromy jsou obvykle velice ochotné a přívětivé, ale nelze na to spoléhat. Pokud tato dvě svolení nemáte, hledejte jiný strom.
Pečlivě očistěte veškeré své vybavení. Nejjednodušší je sehnat si automatickou vrtačku se spirálovitým nástavcem. Nástavec pečlivě očistěte od jakýchkoliv nečistot.
Poté si připravte zátku, která se vloží do otvoru po vrtání (viz krok 6).
Veškerá nasbíraná míza by měla být chlazena a uchovávána po dobu maximálně 2-3 dnů.

Krok 1
Vyberte statný a zdravě vypadající strom. I když můžete ke sběru použít většinu stromů a stromků, je lepší zvolit zralý strom o průměru nejméně 20 cm (8 palců). Pokud jste v lese a máte na výběr z mnoha stromů, které se zde dělí o světlo, vyberte si ten s největší korunou, protože tyto stromy by měly mít lepší tok mízy.

Nepoužívejte ke sběru vody stromy, které by mohly být vystaveny pesticidům, ropě, nebo jiným toxickým látkám. To jsou zejména stromy podél užívané silnice, nebo v jiných lokalitách, kde jsou znečišťující látky v půdě. Uvědomte si, že břízy jsou průkopnickým druhem – často nejprve zakořenění na průmyslové půdě, která byla ponechána nevyužitá.

Krok 2
Zkontrolujte, zda míza teče. Voda v břízách může začít proudit v různých časech a může se zastavit tak rychle, jako začne. Je známo, že období vhodné ke sběru začíná již v posledním únorovém týdnu v teplejších oblastech a končí až na konci dubna. Obecně nejlepší čas je, když je teplota mezi 0-15 °C. To je nejvíc v březnu, zejména prostřední dva týdny.


Chcete-li zkontrolovat, zda míza teče, vtlačte ostrý nůž přes kůru do dřeva, ostřím směrem nahoru podle fotografie. Pokud v něm proudí voda, míza by měla začít stékat po noži a odkapávat.

Krok 3
Vyvrtejte ve stromě otvor asi 1 m od země, pomocí elektrické ruční vrtačky, nebo tesařské ráčny. Otvor by měl být o průměru cca 1 cm – když se použije 19 mm vrták.

Existují různé názory na to, jak velká by měla být díra, s návrhy do průměru až 5 cm, ale takto velký rozměr je zbytečně invazivní. Doporučená hloubka otvoru se také liší. Je to zejména dáno vzhledem a velikostí stromu, není na to přesný vzorec. Na fotografii je vrt do hloubky asi 8 cm.


Krok 4
Volný konec potravinářsky čisté hadice, vložte do otvoru. Nejlépe do hloubky asi 2 cm. Zatlačte ji tam pořádně, abyste vytvořili těsné spojení. Pokud je hadice uvolněná, většina mízy bude vybíhat mimo ni a steče vám po kůře stromu na zem. Pokud nasbíraná míza nevychází jako čistá kapalina, pokus zastavte a přejděte na jiný strom.


Pokud je míza čistá, vložte druhý konec potravinářské hadice do sběrné nádoby.

Krok 5
Uzavřete všechny mezery ve spoji mezi trubkou a sběrnou nádobou, abyste zabránili hmyzu, který by si také rád pochutnal na sladké míze. Zde bylo použito lněné plátno, utažené gumičkami.

Další doporučení je zajistit nádobu u stromu – jak se plní, stává se postupně více těžká a může snadno sklouznout z hadice a veškerá vaše krásná míza by mohla být v háji. Zabezpečenou sestavu ponechte po dlouhou dobu, např. 24 hodin. Budete překvapení, jak rychle se zaplní, takže pokud je to možné, kontrolujte to pravidelně během této doby.

Krok 6
Vyjměte hadici a uzavřete otvor. Vyřízněte čistou větev, o stejném průměru, jako je otvor a na jednom konci ji mírně naostřete. Zatlačte ji do otvoru… Nebo použijte těsně přiléhající korek.

Stále častěji se objevuje názor, že zablokování díry po sběru vede spíše k infekci, protože zpomaluje přirozený proces tvorby ochranných látek v okolí poškozené tkáně. Může to být pravda, protože stromy mohou přijít o větve, nebo mohou být poškozeny hlodavými zvířaty a jsou schopny tyto rány účinně chránit a opravit. Stromy jsou tedy na tento druh rány dobře stavěné.

V současné době je běžná praxe uzavřít díru. Pokud nic jiného, alespoň se tak zabrání ztrátě výživné mízy. Je však možné, že brzy se všeobecný konsenzus změní na prosté odpojení hadice a ponechání otevřeného otvoru.Krok 7
Po odběru uchovávejte mízu v chladu a spotřebujte ji do 2-3 dnů. Můžete ji dokonce i zmrazit, ale budete potřebovat dostatečně velký mrazicí prostor!

Březová voda vychází ze stromu docela rychle. Při sbírání ji v ideálním případě nenechávejte stát příliš dlouho – rozhodně ne déle než 48 hodin – a pokud je okolní teplota vyšší než 10 stupňů, snažte se ji shromáždit a ochladit  nejpozději do 24 hodin.

Pokud voda zůstane stát moc dlouho v teple, probudí se v ní kvasinky a voda zahájí kvasný proces (je přece sladká). To ovlivní její chuť a chemické vlastnosti. Jakmile zakvasí, nebude použitelná už ani na sirup.

Sirup z březové vody
Můžete si udělat i sirup z březové vody. Má mnohem delší životnost. Pokud je skladován ve sterilním vzduchotěsném obalu, může vydržet až dva roky. Hlavní nevýhoda výroby sirupu je, že je neuvěřitelně energeticky náročná – březová voda má velmi vysoký obsah vody (cca 95%). Většina z toho musí být vypařena, což trvá hodiny.

© Alue K. Loskotová, aluška.org 2019

Komentáře

Ikona diskutujiciho Hana 2019-04-11 09:49:12 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Návod na sběr březové mízy jsem viděla na youtube na kanálu V přírodě s Petrem. Je to mladý zálesák, milovník přírody, zajímavý člověk se zajímavými videi, hodně se mi líbí čistá energie, která z něj vyzařuje a má příjemný hlas 🙂

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-04-11 19:02:01 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, to je tvůj vlastní článek a je krásně podrobný, s obrázkami a zcela zdarma??! Týbrďo! Díky i za ty, kteří nepoděkovali :). Kéž bych uměl poznat, jestli nám to strom povolí, tak jako ty….. A taky by mě zajímalo, jestli díru zadělávat nebo ne.

PS: Fotografie na konci článku je taky naprosto dechberoucí, musel jsem si ji uložit do Pinterestu!

Ikona diskutujiciho df 2019-04-11 23:20:00
Ikona diskutujiciho
sipka

Určitě zacpat, strom se pak nemusí vyrovnávat a vysilovat s opravou. Loni sem se bavil se známým z dobasu, který k nám jezdí pracovat (mimochodem je to rus, žádný ukrajinec a je na to patřičně hrdý), tak v jejich vesnici to funguje tak, že každá rodina má určitý počet břízek v okolí a tam si čerpají, chraň rukapáně kdyby to někdo porušil a čerpal z cizího. Zacpávají žvýkačkou a nebo kolíčkem z větvičky. Z mízy pak vyrábí sirup, nebo zamražují a nebo vínečko, tak jak je psáno v článku.

Aluško proč je vlastně e-mail povinný? Šidím jen když je to nutné, dej to prosímtebe tak jak to bylo dřív jako nepovinné, mám z toho špatný pocit, ať nemusím šidit. Třeba teď komusi přijde upozornění na nový přízpěvek a ten bude čučet jak puk, jesi to teda tak funguje i s upozorněním.

PS: ten známý jezdí čerpat březovou vodu i zde unás.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-12 09:39:17
Ikona diskutujiciho
sipka

Povinný e-mail nikomu neposílá upozornění a nedělá žádné databáze. Můžeš si tam napsat absolutně cokoliv.

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-04-13 00:05:32
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejlépe teda vychází kolík nebo větvička, ale zacpávat díru žvýkačkou je přece hodně blbý nápad. Je to syntetický blivajz, který se v přírodě rozkládá padesát let….

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-13 09:08:42
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale zase těsní dobře, pak ztvrdne a drží tvar. Navíc se stejně stromy po ořezu zatírají jakousi ,,gumou“ nebo šedou barvou aby nevysychaly a nedostaly infekci.

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-04-14 14:01:25
Ikona diskutujiciho
sipka

Aha. Tyjo, to by mě nenapadlo, že by žvýkačka na zadělání břízy mohla být vůbec vhodná….

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2019-04-11 20:36:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skúsil som to pred niekoľkými rokmi ale blbo. Už neviem čím som urobil dieru, dal tam nejakú slamku a pripevnil tam ako nádobu odrezanú spodnú časť PET fľaše. Ale bláznivé jarné počasie, pršalo a už som tam ani nešiel a nechal som to tak, mal by som tam tak daždovú vodu. Vrátil som sa až po nejakej dobe a moje udělátka tam už neboli, len diera v kmeni, strom stále žije.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-11 20:49:02
Ikona diskutujiciho
sipka

To šel někdo okolo a zodpovědně uklidil to, co sis měl uklidit ty sám. Přece není možné nechat nepořádek u stromu a pak se na to vyprdnout.

Ikona diskutujiciho Kenta 2019-04-12 21:17:15 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zkoušela jsem to vyvrtat menším průměrem vrtáku – na brčko. A teklo to, řekla bych, docela rychle. Asi hodně záleží na období v roce.

Ikona diskutujiciho Hmmmmmmmmm 2019-04-14 13:00:48 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mne to pride ako velmi dobra survival technika a dobre to vediet. Osobne ma to vsak nelaka robit to len tak, ze je to zadarmiko sladidlo.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-14 14:32:17
Ikona diskutujiciho
sipka

primárně je to velice zdravé, jak článek ostatně popisuje

Ikona diskutujiciho df 2019-04-15 15:37:28
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten můj známý rus mi loni dával ochutnat a zas tak sladký to není, docela mě to překvapilo, ale to jsou ty představy. A jak je uvedeno, celá vesnice to pije pro zdraví, takže asi ví co je dobré. Už několik let to chci taky zkusi, ale zatím to nepadlo do harmonogramu, další starost navíc, zas tam v týdnu letět a vyměnit nádoby a tak, postarat se. Letos sme stihli tísíc stromků do země za víkend, na stočtyřicet let je vystaráno, nedá se prostě stihnout všechno.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-04-15 18:34:04
Ikona diskutujiciho
sipka

to je tak na břízku, když roste u baráku a máš to deset metrů 😀

Ikona diskutujiciho Vítězslav Crha 2019-04-15 20:04:31 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Miluju stromy a tak za nimi rád chodím do lesa. Smrčina je potemnělá a tichá, borovina zase opájí vzduch naprostou čistoou, v níž se nechá operovat jako na sále a listové bučiny zase skvěle šumí, jako potok v meandrech. Lézt po stromech jako kluk jsem miloval. Nikdy jsem větev neulomil, jen jednou suchá pode mnou praskla a to bolelo. Dobře mi tak , ale bylo to s láskou k přírodě.

Ikona diskutujiciho ⚜️ aston 405 2019-04-15 20:38:54 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Uf, právě jsem přijel na kole ze vzdálenějšího lesa, šel jsem co nejhlouběji, aby nikomu 5l láhev u stromu nepřipadala podezřelá – ale bříze, kterou jsem si vybral, už míza netekla. Vtlačil jsem nůž – nic. Tak jsem ho lehce zabil trochu hlouběji a také nic. (Na další břízy už nezbyl čas, protože jsem dlouho vybíral a pak se začalo stmívat.) Obávám se, že na to právě začíná končit sezóna (pokud už v mé oblasti neskončila)….

Ideální by bylo, kdybych uměl mimosmyslně poznat, jestli se mnou bříza chce spolupracovat nebo ne, ale to ještě asi pěkně dlouho nebudu umět, pokud vůbec.

Ikona diskutujiciho hanka 2020-03-08 10:28:45
Ikona diskutujiciho
sipka

Teďka je dobrá doba na sběr březové vody. Navrtali jsme břízku v lese a míza krásně teče, ale je potřeba vybrat silný strom. Je to vynikající. Tady je ještě návod od Jonny Jinton, u ní jsem se s tím setkala poprvé: https://www.youtube.com/watch?v=VH5oxHVgUvM
Říká že stromu lze odebrat max. několik litrů, ve videu je vidět že za noc jí nateče litr. Díru ucpává natěsno březovým kolíčkem.
Jinak Astonku myslím že pokud se u stromu cítíš dobře a je ti veselo tak břízka souhlasí a můžeš navrtat 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2020-03-08 11:08:25
Ikona diskutujiciho
sipka

ajo vlastně.. berem vrtačku a jdem na to, loni jsme došli pozdě 😀

Ikona diskutujiciho hanka 2020-03-08 15:51:24
Ikona diskutujiciho
sipka

jj, jak začne nasazovat lístky tak už to nejde.

Ikona diskutujiciho Vítězslav Crha 2019-04-15 21:12:47 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S dovolením jsem složil báseň pro Alušku
Když šiška na stromě upustí lupínek
dopadne do mechu, zapustí kořínek
schoulený v podrostu, jak malý kluk
vyráží větvičky, bude to smrk

Pak roste rychleji a cítí svou mužnost,
kdy větry, bouře a mrazy mu dávají pružnost
všechny své vzpomínky pak ukládá v létoví,
co krásy a hrůz zažil, však nikomu nepoví

Jak urostlý stařec s vráskou na skráni
v kmeni se pln moudrostí s pokorou uklání,
asi chtěl něco říct a nebo zvěstovat,
jak máme žít, kdy lépe se zachovat

Je krásný po ránu, i když slunce zachází,
cítíš tu sílu, co z něho vychází?
Pěkně ho popros a obejmi u země,
svou sílu prosím Tě, laskavě předej mně.

Co dávných let za světlem urazil,
co dávných let clonil nám k špacíru,
pak přišel člověk, jen tak jej porazil
a svezl kmen na pilu.

Ten strom ale nezemřel, nemějte starosti,
co krásného dřeva z něj rozdává radosti,
co krásy a strastí měl v životě od zrodu,
skončíme společně, v sobě a u hrobu.
bouře a mrazy, mu dávají pružnost.

Pro všechny, co milují stromy a život jaký je, pro ty, co se snaží zachránit tuto planetu v míru a s pokorou.Váš Vítězslav Crha

Ikona diskutujiciho Igor 2020-03-30 23:34:02 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V České republice a dalších evropských státech je sběr březové mízy zakázán. Stáčení březové vody je porušení zákona na ochranu přírody i porušení lesního zákona. Březová voda se hojně těží na Ukrajině a v Rusku, kde je povolena a také ve specializovaných sadech s řízenou a kontrolovanou těžbou.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek