Nebezpečný viscerální tuk: Jak se ho zbavit?

26.3.2016 v Zdravověda 11

Přebytečný břišní tuk je nejen ošklivý, ale extrémně nebezpečný pro zdraví. Nejedná se tedy jen o vizuální záležitost!

Níže se dočtete o rozdílu mezi podkožním tukem a více nebezpečným „viscerálním tukem“ a zjistíte jednoduché kroky k trvalému odstranění tohoto tuku.

Článek se týká nejen mužů i žen s nadváhou či obezitou, ale také těch, kteří mají jen nepatrné množství nadbytečného břišního tuku.

Věděli jste, že drtivá většina lidí žijících ve vyspělé společnosti má přebytek břišního tuku? Ano, až 70% populace v zemích jako je USA a Austrálie je nyní považováno za lidi s nadváhou nebo za lidi obézní! V České Republice je situace o něco lepší, ale sami si sáhněte do svědomí, jak jste na tom vy.

První věc, na kterou většina lidí myslí v souvislosti s břišním tukem je vzhled. Je nepříjemné, že břišní tuk zakrývá břišní svaly a díky tomu mají někteří problém svá těla ukazovat např. na koupališti. Avšak závažnější je, že většina lidí neví o skutečnosti, že přebytek břišního tuku znamená také nebezpečný rizikový faktor pro zdraví. Vědecký výzkum jasně prokázal, že i když je nezdravé mít nadbytek tělesného tuku po celém těle, je mimořádně nebezpečné mít nadbytek břišního tuku.

Existují dva typy tuků, které máte v břišní oblasti:

– První typ, který zakrývá břišní svaly, se nazývá podkožní tuk a leží přímo pod kůží a na horní části břišních svalů.

– Druhý typ tuku, který máte v této oblasti, se nazývá viscerální tuk. Ten se nachází hlouběji v břiše pod svaly okolo i uvnitř našich orgánů. Primárně je jeho funkcí chránit orgány. Říká se mu také útrobní tuk.


Viscerální tuk se objevuje u některých mužů v podobě „pivního břicha“. Jejich břicho je velmi vystouplé, ale zároveň tvrdé, pokud na něj zatlačíme.

Jak podkožní, tak viscerální tuk v oblasti břicha znamenají vážné zdravotní rizikové faktory, ale jak se prokázalo, nadměrný viscerální tuk je ještě nebezpečnější než tuk podkožní.

Oba typy tuků výrazně zvyšují riziko vzniku srdečních onemocnění, cukrovky, vysokého krevního tlaku, mrtvice, spánkové apnoe, různých forem rakoviny a dalších degenerativních onemocnění. Přebytečný břišní tuk je ve studiích také spojován s vyššími hodnotami C-reaktivního proteinu (CRP), což je ukazatel zánětu v těle a může vést k srdečním onemocněním a dalším zdravotním potížím.

Jedním z důvodů, proč je viscerální tuk tak nebezpečný, je podle některých studií neustálé uvolňování prozánětlivých molekul do lidského těla.

Jedním z hlavních důvodů, proč se u některých lidí hromadí více viscerálního tuku než u ostatních, může být vysoký příjem sacharidů ve stravě, která časem vede k inzulínové rezistenci (bombardování organismu přílišným množstvím cukrů a škrobů po dlouhá léta znamenají pro slinivku správně zpracovávat konstantní přebytek cukru z krve). Studie ukazují, že vysoký příjem fruktózy zejména z vysoce fruktózového kukuřičného sirupu může být hlavním přispěvatelem k nadměrnému viscerálnímu tuku.

Pokud vám záleží na kvalitě vašeho života a života vašich blízkách, mělo by být snižování břišního tuku (včetně snižování viscerálního tuku) jednou z vašich hlavních priorit! Není totiž žádný způsob, jak se dlouhodobým důsledkům nadbytku břišního tuku vyhnout. Jakmile snížíte břišní tuk na normální úroveň, uvidíte „six pack“, což může být pro spoustu lidí dobrá motivace.

Co tedy dělat, abyste se zbavili břišního tuku včetně toho viscerálního?

Existuje samozřejmě řešení, které může skutečně pomoci, narozdíl od komerčních „zázračných“ pilulek, které slibují to samé. Ovšem „moudří již vědí“, že v tomto případě platí jen, že Slibem nezarmoutíš.

První věc, kterou musíte pochopit: neexistuje absolutně žádné super rychlé řešení. Neexistují žádné pilulky nebo potravinové doplňky, které vám pomohou zbavit se břišního tuku rychleji. Také žádné nezvyklé cvičební pomůcky jako AB Rockety, válečky, nebo AB pásy vám nepomohou zbavit se břišního tuku. Toto prostě a jednoduše nefunguje!

Jediným řešením, jak se trvale zbavit břišního tuku a udržet si tento stav, je kombinace zdravé výživné stravy plné nezpracovaných přírodních potravin se správně navrženým strategickým cvičebním programem, který stimuluje potřebné hormonální a metabolické reakce v těle. Pro správný výsledek je tedy stejně důležitý příjem potravy jako tréninkový program.

Existuje jedna konkrétní studie, která rozdělila tisíce účastníků na dvě skupiny – jedna pouze dodržovala správné stravovací doporučení a druhá zkombinovala cvičení i správnou stravu. Obě skupiny sice v této studii dosáhly značného pokroku, ale ve skupině, která dodržovala jen správnou stravu, se lidé zbavili výrazně menšího množství břišního tuku než ve skupině, která dodržovala správnou stravu i cvičení.

Nyní je důležité si uvědomit, že jen nějaký starý „osvědčený“ cvičební program nemusí nutně stačit. U většiny lidí, kteří se snaží dostat do správné cvičební formy, cvičení nefunguje, protože není dostatečně efektivní, aby skutečně stimulovalo ztrátu tvrdošíjného břišního tuku.

Většina lidí se zaměří na typicky nudné neefektivní kardio cvičení, přihodí trochu zastaralého silového tréninku, vyčerpají se sklapovačkami a myslí si, že dělají něco užitečného pro redukci svého břišního tuku. Brzy jsou ale frustrovaní, protože po týdnech ani měsících nemají výsledky a teprve tehdy začnou přemýšlet, kde se stala chyba.

Dobrá zpráva je, že Mike Geary (certifikovaný nutriční specialista a osobní trenér), jehož informace nyní využívám pro náš příspěvek, strávil více než deset let zkoumáním tohoto tématu v „terénu“. Pátral v různých studiích a aplikoval doporučení sám na sobě i na svých mnoha klientech z celého světa, aby zjistil, co přesně stimuluje spalování břišního tuku.

Mike došel k závěru, že dva nejdůležitější aspekty, jak se zbavit viscerálního tuku jsou:

1. Používání forem cvičení s vysokou intenzitou a tréninku s využitím zátěže vlastního těla.

Nízká intenzita kardio cvičení prostě není tak účinná, zejména pro odstraňování viscerálního tuku. Cvičení s vysokou intenzitou jako je intervalový trénink, sprinty (sprinty na kole nebo běžecké sprinty) a cvičení s využitím zátěže svého těla jsou velmi účinné při pomoci se zlepšováním schopnosti těla zvládnout glukózu v krvi a zároveň zvyšuje citlivost na inzulín, což je rozhodující při odstraňování viscerálního tuku.

Tyto typy cvičení s vysokou intenzitou zátěže jsou také velmi účinné při zvyšování množství hormonů spalujících tuk a vytváření hormonálního prostředí příznivého pro spalování břišního tuku, včetně tuku viscerálního.

2. Kromě toho je životně důležité dostat hladinu cukru v krvi pod kontrolu pomocí obnovení citlivosti na inzulín prostřednictvím správné výživy.

To především znamená omezit výrazně cukry a rafinované škroby ve stravě (včetně úplné eliminace jakéhokoliv použití velmi škodlivého vysoce fruktózového kukuřičného sirupu), zaměřit se více na obsah zdravých tuků ve stravě (jako například avokádo, ořechy, semena, kokosový olej, olivový olej, máslo od krav z volného chovu, vejce od slepic z volného výběhu, tučné ryby a rybí olej), stejně jako na zvýšení obsahu bílkovin a vlákniny ve stravě.

Standardní strava, doporučovaná oficiálními zdravotními autoritami nejen v USA ale i v ČR, obsahuje nepřirozeně vysoký příjem obilovin a NEPŘISPÍVÁ ke kontrole hladiny cukru v krvi a snížení viscerálního tuku!

Snížením množství potravin, které jsou vyrobeny z obilovin, a přidáním více sacharidů ze zeleniny a z ovoce s vysokým obsahem vlákniny (např. bobuloviny) může výrazně pomoci při řešení popisovaného problému s břišním tukem.

zdroj: http://www.truthaboutabs.com/abdominal-fat-dangers.html

Komentáře

Ikona diskutujiciho Melisa 2016-03-26 01:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To znamená, že chození 3x týdně do posilovny je mi k hubnutí na nic? :/ Tam si buduju spíš svaly, no…

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2016-03-26 06:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nechápu, proč se všichni tolik bojí sacharidů… Jasně, rafinovaný cukr a syrupy jsou zlo, ale ovoce se lidi nebojte! Ovoce vás neudělá tlustými…. Sacharidy potřebujeme taky, jen ty zdravé, s vitaminy, minerály, vodou a vlákninu 🙂 takze až bude chuť na sladké, bez vyčítek si dejte datle, fíky, banány, manga, jablka…. Tělo ví, co potřebuje 🙂 já se láduju ovocem každý den a mám lehké brisaky 🙂

Ikona diskutujiciho Erik 2016-03-26 07:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborný komplexní přehled. Ještě je možná dobré doplnit faktor pozitivního myšlení. Nejen že si tak člověk nezpustí efekt nedosycenosti a tím "nežere", ale zároveň se i myšlením spaluje a motivuje právě k tomu cvičení a lásce k sobě. Pozoruhodně-překvapivé zjištění o zdraví vyplývá z asi pravdivého tvrzení, že 70 procent dělá psychika (tedy hlavně mysl) a 30 strava. Je jasné, že se ovlivňují vzájemně, tudíž je to vzájemně se podmiňující, pakliže ještě někdo není pranarián či breatharián.U vrcholových sportovců se objevují vegani, kteří si tuky vlastně ani nepořídí, zato svalstvo mají jako kůň.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-03-26 10:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  ,,Na nic" to určitě není, akorát že všichni profíci  a pokročilí se shodují na tom, že pokud sportuješ, je potřeba zkombinovat více druhů pohybu, nedělat jenom běh, nebo jenom silový trénink.

Ikona diskutujiciho Gabby 2016-03-26 11:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem strašný labužník a jídlo miluju a jen tak se toho nezdravého nedokážu vzdát 🙁 :D ale nejsem nějak tlustá 🙂 možná trochu :D

Ikona diskutujiciho Al One 2016-03-26 12:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Není to nanic, dobře děláš, ale taky záleží, co tam děláš. Jestli chceš mít pěkně tvarovanou postavu a málo tuku, tak doporucuju silový trénink dlouhý 30 až 45 minut a hned potom kardio cvičeni s tepovou frekvencí mezi 120-130 tepy za minutu po dobu zhruba 15 až 25 minut. Co se týká stravy tak kvalitni proteiny (hovězí, syrovatkový koncentrát, vařená vejce, luštěniny, ryby a kuře), komplexní sacharidy (brambory, rýže, ovesné vločky, cornflakes) , pak domácí smoothie kvuli vitamínům ( rozmixovat s vodou mrkev, jablko, kiwi, řepu, banán, lesní plody) a tuky jíst umírněně, ale nevynechavat úplně! (Olivový olej, máslo), dále omezit smažená jídla, umelé sladidla, ztužené tuky, zákusky a chipsy. Večer už jíst spíše bílkoviny a po ránu klidně i cukry (jsou potreba na cely den) Hladinu bílkovin držet tak kolem 1,7 g na 1kg tělesné hmotnosti za den. Hodně šťestí ✌?️??

Ikona diskutujiciho Alue 2016-03-26 13:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:  Ovoce je zajímavá kapitola. Řada lidí nekonzumuje ovoce po 14. hodině nebo na večer, právě aby nepřijímali cukry… Osobně si myslím že pokud nejsem profi kulturistka, jsem zdravá, jím normálně a cvičím, nějaké to mango na noc mě fakt nezabije :D

Ikona diskutujiciho Přemek 2016-03-28 13:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě doplním, že nadváha či obezita je často důsledkem budování obran. Mnozí lidé v těžkém období naberou, protože se tělo snaží podvědomě vytvořit si ochranu. Často jsou proto obézní lidé, kteří jsou velmi citliví, hluboce milující, ale bojí se zranění, nebo lidé žijící nebezpečný či jinak náročný život. K zhubnutí proto pomůže i dostatečná duševní hygiena, work/life balance atd.

Ikona diskutujiciho ivet 2016-03-29 10:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem poměrně štíhlá, ale odjakživa mě trápí právě větší vystouplé břicho. Už pár let pravidelně cvičím a jím zdravě, nejím maso, ale hodně zeleniny, ovoce, piju pouze vodu a přesto jsem se pupku pořád nezbavila. Tolik jsem se těšila na tento článek, že mi pomůže, ale z článku jsem se bohužel nic konkrétního, čím bych to změnila, nedozvěděla :-(

Ikona diskutujiciho Přemek 2016-03-30 22:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: A máš v pořádku tvar páteře? Koukni na sebe do zrcadla zboku. Jak vypadá zadek? Je vtažený pod tělo, nebo vystrčený ven? (Pozor, nejedná se o velikost pozadí, ale o jeho postavení vůči těžišti.) Pokud je vystrčený, břicho se vyklene dopředu, aby to vyrovnalo. Zkus ve stoje pomocí břišních svalů vtáhnout zadek "pod sebe" – je vidět změna?

Ikona diskutujiciho Břicho a tuk 2016-10-11 09:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásný přehled, vše je o jídle a o pohybu 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek