Nebojme se sluníčka: Chemické opalovací krémy nám škodí. „Koupel“ v chemikáliích rakovině nezabrání, naopak ji vyvolá. Proč nám lžou? Strava jako nejlepší UV filtr.

4.7.2015 v Zdravověda 22

Zeptejte se kohokoli, jak je to s opalovacími prostředky, a nejspíš se dozvíte spoustu mylných informací, jež drtivé většině lidí vtloukly do hlavy zdravotníci a mainstreamová media. Téměř nic, co se z médií hlavního proudu dozvíte o „opalovácích“, totiž není pravda. Mike Adams, náš americký kolega, stručně shrnul situaci, jaká panuje kolem „sluneční lži“ ve Spojených státech. V Evropě je samozřejmě situace kopií té americké: není tomu tak dlouho, co Evropská unie specifickými zákazy a nařízeními dosáhla toho, že většina firem přírodní kosmetiky přestala dodávat na český trh „zdravé“ opalovací krémy bez chemikálií.

Na Protiproudu jsme již mnohokrát zmínili: že nejlépe fungují ty nejpřirozenější věci a nejlepším opalovacím „krémem“ je přesně v duchu tohoto tvrzení panenský olivový olej, smíchaný v poměru 4:1 s čerstvou citronovou šťávou. Ten naštěstí dosud zakázaný není.

Samozřejmě, pokud se opalujete s takovouto přírodní ochranou, musíte být rozumní: pokud máte světlejší pokožku a nejste na slunce zvyklí, nebo se chystáte do extrémních podmínek (velehory, tropy), musíte se slunit s mírou a případně použít některý „zdravý“ opalovací krém, který běžně seženete v obchodech s biokosmetikou, alespoň na nejcitlivější místa těla.

Opět: je třeba naslouchat vlastnímu tělu, nikoli se slepě spolehnout na nálepku, kterou připlácla na lahvičku s neznámým obsahem kterási farmaceutická či kosmetická firma. Mimochodem, tato „víra v nálepky“ vám nemusí jen „ucpat“ tělo, nezdravými rakovinotvornými látkami. Nejeden člověk, pečlivě namazaný „konvenčním“ krémem s vysokým faktorem (i např. SPF 50) už se i při krátkém pobytu na sluníčku nepříjemně spálil. Důvod jistě nikdy nikdo vědecky neprozkoumal, neboť by se takový výzkum nehodil do krámu kosmetickému průmyslu. Je však možné, že kůže, kterou krém spíše stresuje, než chrání, už si prostě se situací neporadí. Kromě toho, jak v následujícím textu zdůrazňuje Mike Adams, extrémně důležitá je při slunění výživa kůže zevnitř – stravou a vitamíny.


Monopol na slunce

Americká instituce kontrolující léčiva a potraviny (FDA) zásadně odmítá povolit použití čistě přírodních složek při výrobě opalovacích prostředků.

Je to opravdu tak – i kdybyste nakrásně vyrobili výborný opalovací prostředek s použitím exotických rostlinných výtažků, které mají silné ochranné účinky, nikdy ho nebudete smět prodávat jako prostředek chránící před slunečními paprsky, protože pouze FDA rozhoduje, co se smí používat na ochranu před spálením a co ne, bez ohledu na to, co skutečně v reálném světě funguje. Tato instituce povoluje jen dvě přírodní složky – oxid zinečnatý a oxid titaničitý.

Kdysi mi stačilo 20-30 minut na sluníčku, abych se spálil. To bylo v době, kdy jsem jedl „junk food“ – průmyslově zpracované potraviny obsahující nejrůznější chemikálie. Dnes ale, jako člověk, který denně konzumuje „superpotraviny“ – jídlo bohaté na živiny a vitaminy – mohu na slunci trávit celé hodiny a možná jen trochu zrůžovím, začervenání ale zmizí během několika hodin a rozhodně z toho nejsou spáleniny, ani se mi neloupe kůže.

Pokud byste snad chtěli prodávat jakoukoli látku s označením „ochrana před UV paprsky“, FDA by to považovala za přestupek a váš produkt by zkonfiskovala – dokonce i kdyby dokonale chránil před spálením!

Nemělo by nás vlastně překvapovat, že celý tenhle monopol na „ochranu před sluncem“ je ve skutečnosti prostředkem na ochranu zájmů chemických koncernů, které se snaží vytlačit z trhu výrobce skutečně přírodních produktů, kteří by snadno mohli vyrobit mnohem lepší alternativy chemických „opalováků“. Osobně jsem mluvil s několika představiteli firem vyrábějících čistě přírodní, zdraví neškodící produkty, kteří sestavili úžasné recepty na ochranu před spálením na slunci. FDA jim však nedovolí uvést jejich výrobky na trh jako opalovací prostředky. FDA prostě vždy účinně zabrání inovativnímu zavedení zdravějších produktů.

Namazat se rakovinou

Téměř všechny konvenční prostředky na ochranu před sluncem obsahují karcinogenní chemické látky. Přečtěte seznam složek obsažených v kterémkoli opalovacím prostředku, který se prodává třeba ve Wal-Martu nebo jiné mainstreamové drogerii. Nevyjdete z úžasu!

Nebudete totiž schopni ani vyslovit názvy většiny chemikálií obsažených v „opalovacích prostředcích s UV filtrem“, protože většina těchto produktů je vyrobena s použitím karcinogenních chemických parfémů, parabenů, pokožku vysušujících alkoholů, toxických chemických rozpouštědel a ropných produktů. Běžný krém chránící před slunečními paprsky je ve skutečnosti něco jako chemický útok na vaše tělo. Současné výzkumy jasně ukazují, že chemické opalovací prostředky ve skutečnosti rakovinu způsobují, místo aby před ní chránily.

Nezbytné vitamíny

Více než 70% Američanů trpí vážným nedostatkem vitaminu D. A právě ochranné prostředky proti slunečnímu záření blokují přirozenou produkci tohoto vitaminu ve vašem těle. Nedostatek vitaminu D je patrně nejrozšířenějším typem avitaminózy v Severní Americe. Podle dostupných průzkumů je jí postiženo 70% bílých Američanů a až 97% černých obyvatel Ameriky. Chronický nedostatek vitaminu D podporuje vznik rakoviny, chřipky a infekcí všeho druhu, nemluvě o depresi, osteoporóze a hormonálních poruchách. Dnes už je známo, že vitamin D může zabránit vzniku 50 až 80% všech případů rakoviny. Tím, že prostředky na ochranu před sluncem brání přístupu slunečního světla ke kůži, fakticky přispívají k „podvýživě“, která sama o sobě podporuje vznik rakoviny.

S výjimkou jedné celodenní návštěvy akvaparku jsem se nenamazal opakovacím krémem už déle než osm let. Strávil jsem spoustu času na slunci a rakovina kůže mi opravdu nedělá nejmenší starost.

To samozřejmě neznamená, že byste se nikdy v životě neměli namazat opalovacím krémem. Pokud máte hodně světlou pleť a plánujete třeba výlet na Havaj, určitě vám nějaká ochrana před sluncem prospěje – použijte ale vždy jen přírodní prostředek. Ale člověk, kterému záleží na vlastním zdraví, by se měl snažit, aby jeho pokožka získala přirozené, zdravé opálení (ano, opálení je opravdu zdravé, pokud se ještě kombinuje se správnou výživou!) tím, že bude vystavovat své tělo slunci v takové míře, která aktivuje produkci vitaminu D v pokožce.

Jak se projíst k opálení

Odolnost vůči slunečnímu žáru můžete zvýšit tím, co jíte.

Tohle je skutečné tajemství, které vám nikdo z oboru konvenční medicíny neprozradí. Zdravotníci jsou tradičně žalostně nevědomí, pokud jde o skutečnou zdravou výživu. Svůj vnitřní sluneční „filtr“ můžete zlepšit, když budete hojně konzumovat antioxidanty a potraviny s vysokým obsahem různých živin. Například je známo, že potravinové doplňky zvyšující přirozenou odolnost pokožky proti spálení sluncem, obsahují ve vodě rozpustné karotenoidy, které jsou krví dopravovány do kožních buněk. Karotenoidy pak přirozeně chrání buňky proti ultrafialovým paprskům.

Zásadně kupujte pouze neparfemované opalovací krémy, pokud si ovšem nechcete louhovat tělo v syntetických chemikáliích. Typický konvenční opalovací prostředek obsahuje přinejmenším deset karcinogenních voňavých složek, které se vstřebávají přímo do pokožky.

Čím více přírodních antioxidantů obsahuje vaše strava, tím více slunce zvládne vaše pokožka, aniž by se spálila. Většina lidí se mylně domnívá, že reakce pokožky na vystavení slunečním paprskům je čistě genetická záležitost. Hluboce se mýlí. Můžete dramaticky zlepšit svou odolnost vůči ultrafialovým paprskům tím, že provedete radikální dietetické změny.

Většina lidí soudí, že moje kůže vypadá výrazně mladší, než by odpovídalo mému skutečnému věku. Ale to není opalovacími prostředky – je to stravou! Slunění nezpůsobuje „stárnutí“ kůže, pokud se živíte stravou bohatou na živiny a vitaminy.

Slunění nezpůsobuje rakovinu!

Slunění samo o sobě rakovinu kůže nezpůsobuje. Toto falešné tvrzení je výtvorem zčásti nevědomé zčásti vědomé spolupráce dermatologů („kožařů“) s firmami vyrábějícími prostředky na ochranu před sluncem: společně jim jde jen o zisky. Pravda je mnohem složitější – rakovina kůže může vzniknout pouze tehdy, když se spojí působení UV paprsků s chronickým nedostatkem živin.

Toto je temné tajemství opalovacích prostředků: čím více tyto „ochranné“ prostředky používáte, tím spíše si způsobíte rakovinu – a tím více peněz vydělají rakovinová centra, až vás budou „léčit“ ještě nebezpečnějšími chemikáliemi, totiž chemoterapií.

Jinak řečeno, abyste si vyrobili rakovinu kůže, musíte se živit „pokleslou“ stravou, vyhýbat se antioxidantům, které chrání váš organismus, a navíc se vystavovat ultrafialovým paprskům. Vždy musí být přítomny všechny tři tyto faktory. Konvenční medicína zcela ignoruje vliv výživy na zdraví a soustřeďuje se výhradně na jeden prvek – ochranný faktor v opalovacím krému. Tento jednostranný přístup k celé problematice je zjednodušený pravděpodobně záměrně. Medicínský a chemický průmysl samozřejmě nechce, aby si lidé uvědomili, že se mohou doslova „projíst“ ke zdraví.

Vaše pokožka je skutečně „vyrobena“ z toho, co jíte. A přece ani praktičtí lékaři, ani dermatologové, ani zaměstnanci ministerstva zdravotnictví – nemají tolik intelektuální poctivosti, aby připustil, že z větší části předurčuje reakci vaší pokožky na vystavení UV paprskům to, co jíte.

Pozor na „falešné bio“

Ne všechny „přírodní“ opalovací krémy jsou doopravdy přírodní.

Buďte opatrní při nákupu a dejte si pozor na takzvané „přírodní“ prostředky na opalování. Mnohé z nich jsou opravdu dobré, ale některé jsou prostě „zelený“ podfuk a klamavá reklama – přestože se ohánějí výrazy jako „přírodní“ a „bio“, stejně obsahují hromady syntetických chemikálií. Rozhodně nepoužívejte žádné opalovací prostředky které obsahují tyto složky:

• Methyl…

• Propyl…

• Butyl…

• Ethyl…

• Trieth…

• Dieth…

atakdále.

Opalovací podvod médií

Mnoho „nechemických“ opalovacích prostředků obsahuje spoustu chemikálií. Podívejte se na internet na „přírodní opalovací prostředky bez chemie“, mělo by tam být uvedeno složení. (Najdete je například na amazon.com). Jestliže uvidíte, že opalovací prostředek obsahuje Ethylhexyl Palmitát nebo něco podobného, znamená to, že si z vás výrobci v nejlepším případě tropí legraci. Výrobci se často snaží kupujícím podsunout chemikáliemi nacpané výrobky jako „zdravé“.

V případě opalovacích prostředků – snad nejvíc ze všech kosmetických produktů – jsou „oficiální“ informace šířené mainstreamovými médii zoufale zavádějící – pokud ne záměrně falešné. Pozoruhodné je, že nikdo z médií ani z vládní sféry není ochoten byť jen připustit, že voňavé chemické sloučeniny jsou zdraví škodlivé. Stejně tak se všichni vyhýbají každé zmínce o prokázaném faktu, že chemikálie, které si na sebe natřete, se přímo vstřebají do kůže.

Otevřete oči… a vyjděte na slunce

Pokud nejsou veřejně přiznány alespoň tyto dvě skutečnosti, je zbytek toho, co kdo říká o opalovacích prostředcích, jen bezcenný blábol. Jakákoli poctivá debata na toto téma musí vycházet z jednoduché pravdy, že chemické látky, nanesené na kůži, jsou kůží absorbovány, a že většina opalovacích prostředků s UV filtrem sestává z koktejlu chemických látek, které způsobují rakovinu.

To je pravda, kterou se vám chemický průmysl chrlící na trh opalovací prostředky s ochranným faktorem, stejně tak jako rakovinový průmysl snaží zatajit. Toto je temné tajemství opalovacích prostředků: čím více tyto „ochranné“ prostředky používáte, tím spíše si způsobíte rakovinu – a tím více peněz vydělají rakovinová centra, až vás budou „léčit“ ještě nebezpečnějšími chemikáliemi, totiž chemoterapií.

Mějte prostě oči otevřené. Opalovací prostředky s takzvaným ochranným faktorem jsou minové pole lží, podvodů a dezinformací, jehož smyslem je udržet vás v nevědomosti, pokud jde o slunění a o zdravotní rizika spojená s aplikací karcinogenních chemických sloučenin na kůži.

Shrneme-li to:

Používejte výhradně přírodní opalovací krémy (pokud je to vůbec třeba) a snažte se vyrobit si pěkné zdravé opálení. Zařaďte přitom do své stravy co nejvíce potravin obsahujících živiny a antioxidanty. Pijte denně čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, které jsou nabity skutečnými živinami. Udělejte si čas na pravidelný pobyt na slunci a vytvořte si zdravé opálení, s nímž už nebudete potřebovat vůbec žádné ochranné faktory. Navzdory lžím, které jsou nám vtloukány do hlavy, je zdravé opálení totiž známkou, že si vaše tělo vytváří potřebnou hladinu absolutně nezbytného vitaminu D.

zdroj: http://protiproud.parlamentnilisty.cz/zdravi/1182-nebojme-se-slunicka-chemicke-opalovaci-kremy-nam-skodi-koupel-v-chemikaliich-rakovine-nezabrani-naopak-ji-vyvola-proc-nam-lzou-strava-jako-nejlepsi-uv-filtr.htm

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://www.kramky.cz/alue/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Mína 2015-07-04 08:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Opet Vas zdravim Alusko☺,tak to je doslova bomba!Perfektni clanek,ktery prisel v pravy cas…pro spoustu lidi kteri potrebuji otevrit oci.Ja zacala pouzivat pouze olivovy olej jiz minuly rok a nejen ze jsem mela krasne opaleni jak od more,ale ma pokozka se za cele leto nespalila?.Deti jim mazu take!Takze za sebe mohu jen potvrdit….skutecne to funfuje?????.Mejte se slunickove!Mi

Ikona diskutujiciho Milan 2015-07-04 09:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to jednoduché, UV krémy sice odstraní právě to UV ale pak zůstává hlavně Infra, to je podobné, jako když se spálíte od infrazářiče, takže nejste opálení ale jen spálení… výborný je také kokosový tuk, před pobytem na slunku namazat nejexponovanější místa, ty se pak tolik nespálí 😉 jinak spíše doporučuji opalovací oleje – parafíny než mléka, vše aby vypadalo jako mléko má v sobě sic nikterak škodlivé složky ale hlavně jsou v tom kyseliny, tedy nic příjemného pro pokožku, oleje jsou většinou na bázi parafínu, takže když už je potřeba krém, zvolit opalovací olej…

Ikona diskutujiciho Alue 2015-07-04 10:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Parafíny? – Ty by sis na sebe mazal výrobek z ropy a ještě to doporučil ostatním? No to snad ne!!!

Ikona diskutujiciho Mirkan 2015-07-04 10:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:Souhlas 🙂 Teď si sám odpovím,v živočišném tuku,jsou zase uložené toxiny.Vepřové sádlo tedy nebrat :-)

Ikona diskutujiciho Lenka.L 2015-07-04 13:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zrovna jsem se chtela necim namazat, tak to beru zpatky :D. Tyjo, to by me ani nenapadlo, ze je to az tak moc skodlive. Ja jsem vzdycky byla lina na sebe neco namazat, a jak ctu, tak je to jen dobre. To me pripomina, ze spalena jsem skoro nikdy nebyla :).

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2015-07-04 14:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To já na sebe opalovací krémy nedávám. Já se vlastně nemažu ničím a spálím se málo kdy. Když už vážně něco je třeba, tak na sebe namažu nějakou Indulonu. Ta mi stačí.

Ikona diskutujiciho Schmetti 2015-07-04 14:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super článek, hned jsem to sdílela 🙂 Doufám, že nad tím lidé nemávnou jen rukou…

Ikona diskutujiciho Ailin 2015-07-04 15:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Aluško, když si dělám domácí mastičku z měsíčku, co mám použít místo vazelíny? Netušila jsem, že je z ropy.

Ikona diskutujiciho Namasteen 2015-07-04 22:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo no..opalovací sajrajty. Stačí se potom podívat na kůži, co to s ní udělalo, netřeba jiných indicií. Já jsem po dnu na sluníčku s konvenčním opalovacím krémem prostě nazelenalá (a světlejší!) a kůži očividně není dobře, přitom by jí mělo být lépe, takovýho vitaminu D, ale vůbec to tak není..

Ikona diskutujiciho andrea 2015-07-04 23:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: kokosový tuk

Ikona diskutujiciho Asteracea 2015-07-05 10:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: To mě pobavilo, že se namažeš raději Indulonou. V ní se to parabeny jen hemží.

Ikona diskutujiciho Ailin 2015-07-05 13:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Mnohokrát děkuji za radu 🙂

Ikona diskutujiciho Fellien 2015-07-05 19:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já se nemažu vůbec ničím. Na normální opalováky mám alergii jak hrom, je to šílený koktejl a vždy mi po celém těle naskáčou velké rudé fleky. A když se mažu olejem, tak mi zase hodně vyskakují znamínka. Takže já už nemažu ničím. Uvažuju, že si koupím nějaký opalovák na biooo.cz, ale jinak nic. Já už se od mala odmítám mazat, nikdy mi to nedělalo dobře, navíc ve vodě se to stejně hned umyje, tak co :).

Ikona diskutujiciho Maruška 2015-07-05 19:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím všechny, doporučuji pohledat na internetu recept na výrobu opalovacího kremu. Loni jsem si ho připravila do Chorvatska z kokosaku, olivového oleje a levandule, zkoušela jsem i výrobu deodorantu a repelentu.  Byla jsem tak spokojena, že letos si ho připravím zase. Přítel si me sice dobira, že jsem malý chemik, ale ten čas tomu věnovaný se vyplatí :-)

Ikona diskutujiciho Svatka 2015-07-05 23:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co samoopalovací krémy? Tzv.zdravé opálení?Nevím,jestli existují nějaké přírodní,ale to pochybuji…

Ikona diskutujiciho Liba 2015-07-06 11:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Konečně se v poslední době  pravda dostává na povrch. Já již přes 20 let používám ořechový olej i k moři, vždy přijedu krásně hnědá. Když jsem na škodlivost těchto "pomůcek proti sluníčku" upozorňovala, měly mě ženy za blázna, škoda, mnohé si mohly ušetřit spoustu zdravotních problémů

Ikona diskutujiciho :) 2015-07-06 15:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nastesti jsou opalovaci i samoopalovaci kremy uz i od Alverde a podobných prirodnich znacek, takze s tim si uz hlavu nelamu a abych pravdu rekla nikdy nelamala, u malych deti bych to resila ale s temi bych v takovym vedru ani ven trebas radsi nechodila, ale ja mam slunko rada, vzdy budu mit a nikdo mi to nevymluvi. Slunce je prirodni ukaz takze neverim tomu ze by mi tak moc chtelo ublizit v podobe rakoviny. Logicky, vsechno to jsou sracky, kdyz sviti slunicko vsechno se jedine zlepsuje, nalada, pokozka, ruzne nemoci, energie apod…

Ikona diskutujiciho Ivet 2015-07-08 09:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hodila jsem si výrobu po domácku do Googlu a vyjelo mi toto http://www.home-made.cz/2012/09/domaci-krem-na-opalovani-spf-30.html  Co si o tom myslíš? Nejsem chemik, takže třeba oxid titaničitý mě zarazil. Podle wiki je neškodný.

Ikona diskutujiciho Michaela 2015-07-08 17:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Opet trefa do cerneho, tento clanek. Ja byla vzdy zrzka s velmi svetliu pleti a bylo mi vtloukano do hlavy ze se mam mazat opalovaky, ze se nikdy neopalim a nezhnednu. Dlouho jsem tomu verila a cely rok jsem byla nezdrave bleda, obcas spalena jako rak. Od te doby co se mi preplo v hlave a zacala jsem smyslet alternativne, vsechny opalovaky letely do kose. Ted se mazu olivovym/kokosovym olejem, kuzi mam krasne nahnedlou a vsichni se me ptaji jestli pouzivam samoopalovak :-D i ta strava udela hodne. Jsem toho zivy dukaz. Z vybledle zrzky s kuzi odstinu tvarohu se stala zrzka se zdravym opalenim. Jde to u kazdeho..

Ikona diskutujiciho Alue 2015-07-08 17:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]: Je to tak. Já jako blondýnka byla taky tvaroh, pak jsem začala s oliváčem  a od moře jsem dojela čokoládová. Pak že to nejde…

Ikona diskutujiciho Marek 2015-07-09 21:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Potvrzuji tvrzení, že stav kůže hodně závisí na naší stravě. Od doby, co většinu mého jídelníčku tvoří RAW potraviny, tak se mi kůže kvůli opálení neloupe. Předtím to bylo každé léto. Nyní jedu po dlouhé době do Chorvatska, tak vyzkouším opalování pouze s olivovým olejem. Pak dám vědět na blogu https://www.RAWmarket.cz 😉 Mějte se

Ikona diskutujiciho M.T. 2015-07-18 11:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je možné se vůbec neopálit, i když bych chodila často na slunce? Myslím tady ať už sám od sebe nebo tomu nějak pomoci (bez chemie!). Zatím mě napadla leda tak burka :D

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek