Nejčastější chyby, které poškozují vaše vztahy

12.8.2022 v Psychologie 1

I když si možná myslíte, že máte všechno v hlavě srovnané, pokud jde o vztahy, máme tendenci udělat nevědomky spousty chyb. Většina z nich vyplývá z nezkušenosti mládí, ale nemusíte si sáhnout na horká kamna, abyste pochopili, že skutečně pálí. Od toho je dnešní článek. Pokud chcete, aby váš vztah dlouhodobě fungoval, musíte být s partnerem na stejné vlně a vzájemně se podporovat. Tato pravidla však platí i pro přátelství.Zde jsou některé z častých chyb, kterých se lidé dopouštějí. Promyslete si své činy a slova dřív, než uděláte něco, čeho budete litovat.

Stěžování si na partnera lidem mimo vztah
Stěžovat si na svého partnera někomu jinému než partnerovi nepřináší nic dobrého. Není nic špatného na tom, když si v rámci možností řeknete o radu, ale nezacházejte příliš daleko, abyste mu (nebo jí) neudělali špatnou vizitku. To vám způsobí jen další problémy. Lidé mimo vztah začnou řešit proč jste s tím špatným člověkem když vám nevyhovuje a časem se k partnerovi donesou zvěsti. Pak bude oheň na střeše.

Neustálé zpochybňování vašeho vztahu
Pokud se budete chovat, jako byste s ním (nebo s ní) vůbec nechtěli být, začne mít pocit, že se od vás vzdaluje. Věci nebudou fungovat, pokud spolu nebudete vycházet. Zpochybňování partnera a vašeho vztahu v něm vyvolá pocit, že je nechtěný.

Považování partnera za samozřejmost
Nikdy byste neměli brát nikoho jako samozřejmost. Váš partner má být vaší pravou rukou a je třeba si ho náležitě vážit, ať se děje cokoli.

Záměrné ignorování partnera
Musíte spolu vycházet, i když se hádáte. Vzájemné mlčení problémy jen zhoršuje a poškozuje vztah. Tichá domácnost je ten nejhloupější a nejdětinštější způsob trýznění partnera, jaký vás může napadnout. Nic se tím nevysvětlí, jen dáte partnerovi najevo, že si ho nevážíte a není pro vás důležitý.

Vzdávat se jeden druhého příliš snadno
Pokud chcete být spolu, usilovně pracujte na tom, abyste spolu zůstali. Nevzdávejte to kvůli něčemu, na čem vlastně nezáleží. Většina problémů se dá vyřešit, pokud oba dva chtějí. Pokud jste čekali, že vztah funguje samovolně automaticky a není potřeba řešit výzvy ani dělat kompromisy, tak slétněte z obláčku a postavte se nohama na zem. Vztah je práce.

Snažit se ovládat svého partnera
Neměli byste se snažit partnera ovládat, měnit ho, nebo ho vychovávat. Váš partner je sám sebou a nemůžete ho donutit, aby dělal to, co chcete.

Být pasivně agresivní bez vysvětlení
Tohle nikam nevede. Váš patner z vás bude jen zmatený a ve vztahu znejistí. Prostě mluvte o svých názorech, pocitech a proberte věci narovinu.

Neberete partnera vážně
Váš partner má být vaší druhou polovinou, musíte ho brát vážně a respektovat ho. Pokud začnete snižovat hodnotu jeho názorů nebo pocitů, nedivte se, když s vámi přestane mluvit a odejde někam, kde ho bude protistrana vnímat.

Překračujete partnerovy hranice
Nepřekračujte hranice svého partnera, abyste mu neubližovali a nevystavovali ho situacím, které nechce zažívat. Respektujte jeho právo říct Ne.

Necháte se ovládnout emocemi
Jako pár tu musíte být jeden pro druhého. I když se zrovna o něčem přete. Nikdy neříkejte ve vzteku věci, kterých byste později mohli litovat. Nikdy partnera neurážejte a neponižujte, ani když vás naštval, protože si to bude pamatovat a může to váš vztah zničit, nebo to na vás může později vytáhnout. Argumentujte věcně a slušně.

Snažíte se partnera změnit
Nesnažte se svého partnera změnit a nenuťte ho do věcí, které nechce dělat. Pokud s někým vstoupíte do vztahu aniž byste přijímali to kým je, váš vztah brzy skončí.

© aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Milan 2022-08-12 07:17:50 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Velmi stručné, ale o to víc podnětné. Děkuji Aluško

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek