Nejhorší vztah vašeho života prožijete s člověkem, který dělá tyhle věci

19.6.2022 v Psychologie 8

Tohle jsou varovné způsoby jednání, které byste ve svém vztahu nikdy neměli připustit. Jsou to věci, se kterými se mnoho lidí smiřuje, ale pak toho velmi litují. Všichni si zasloužíme někoho, kdo chápe naši hodnotu a chová se k nám dobře. Vaše laťka není nastavena příliš vysoko, zasloužíte si hezký vztah.Nikdy se nespokojujte s člověkem, kdo dělá tyto věci:

Záměrně překračuje vaše hranice.
Pokud někdo překračuje vaše hranice proto, že mu je vlastně jedno, že nějaké máte, neměli byste s ním být. Vaše hranice máte z nějakého důvodu a neměli byste být nuceni k tomu, abyste z nich ustupovali, nebo se kvůli tomu cítili provinile. Někdo, kdo vás miluje a komu na vás doopravdy záleží, si udělá čas, aby vám věnoval svoji pozornost a respektoval vás i vaše hranice.

Někdo, kdo ve vás vyvolává pochybnosti o sobě samém.
Pokud vás někdo, kdo je vám blízký, nutí pochybovat o sobě samém, pak je vztah již na začátku odsouzen k zániku. Váš partner by vás měl ujišťovat a dávat vám lepší pocit ze sebe sama. Pokud se před ním bojíte projevit, aby neměl jedovaté řeči a nekoukal na vás jako na blázna, tak jste se špatným člověkem, který vás nebere a nechápe.

Chce kontrolovat, co nosíte nebo děláte.
Pokud se váš partner snaží určovat věci, které si oblékáte, a věci, které děláte, předpokládejte, že se vás bude postupem času snažit kontrolovat i jinými způsoby. Kontrolující partner vám nedovolí být sám sebou. Bude se vás snažit zformovat do podoby, kterou chce on, ale to nikdy nebude fungovat.

Obviňuje vás ze svých problémů nebo chyb.
Pokud vám partner neustále vyčítá své problémy nebo chyby, proč byste s ním měli zůstávat? Neměli byste na sebe brát vinu za věci, které nemůžete ovlivnit a které jste ani nezavinili. Nejste přece ničí hromosvod.

Odmítá převzít odpovědnost.
Nikdy byste se neměli spokojit s někým, kdo za sebe nechce převzít odpovědnost. Vy a váš partner nejste jedna osoba. Můžete si navzájem krýt záda, ale za své věci každý nese odpovědnost sám. Pokud to neděláte, ve vztahu se objeví problémy a vy ho nebo ji budete neustále muset omlouvat.

Probouzí se vás to nejhorší.
Pokud osoba, se kterou jste, ve vás vyvolává to nejhorší, pak byste s ní neměli být. Měli byste si najít někoho, kdo ve vás probudí to nejlepší… Možná vám na této osobě záleží, ale způsobuje vám bolest a stres. Nechte ji jít a jděte dál. Někdy nejsou toxické vztahy o zneužívání, občas se potkají lidé, kteří si prostě nesednou.

Nezáleží mu/jí na vašich pocitech.
Pokud mu nebo jí nezáleží na tom, jak se cítíte, nebo jak se díky němu nebo ní cítíte, musíte přerušit takový vztah. Potřebujete někoho, kdo vás opravdu chce udělat šťastným a bude brát ohled na vaše emoce. Ve skutečně fungujícím vztahu se berou v úvahu a jsou platné pocity obou partnerů.

Není ochoten vynaložit úsilí.
Nikdy byste se neměli spokojit s někým, kdo se ve vztahu nehodlá snažit. Neměli byste to táhnout celou cestu sami kvůli někomu, kdo se ani nepřevalí vaším směrem. Oba byste měli vynaložit stejné úsilí, aby to fungovalo.

Využívá vás.
Nikdy nedovolte, aby vás někdo využíval, zejména ne někdo, do koho jste zamilovaní. Ujistěte se, že váš partner odvádí stejné množství práce jako vy. Nedávejte někomu všechno, zatímco on vám nedá nic. Lidé vás pak šmahem využijí a vezmou si od vás vše. Většina lidí není tak hodná, jak byste si přáli.

Měří dvojím metrem.
Nebuďte s někým, kdo si myslí, že vy musíte dodržovat nějaká pravidla ve vztahu a on nemusí. Pokud se od vás očekává, že budete odpovídat na všechny jeho nebo její telefonáty, ale on nebo ona se pak neobtěžuje udělat totéž pro vás, proč v tom zůstávat? Zasloužíte si někoho, kdo je na stejné úrovni jako vy.

Odmítá dát jasně najevo, co k vám cítí.
Pokud tento člověk není ochoten dát vašemu vztahu konkrétní nálepku a neřekne vám, co k vám skutečně cítí, neměli byste se s tím spokojit. Neodkládejte svůj život kvůli něčemu, co se možná ani nestane. Máte větší cenu.

Odmítá pracovat, nebo se o sebe starat.
Pokud se osoba, se kterou jste, odmítá polepšit, často jí ani není pomoci. Nedovolte, aby vás taková osoba táhla dolů. Neměli byste nést partnerovy i svoje starosti sami, každý by měl přispívat rovným dílem. Vy nejste žádný sluha.

Trápí vás. Fyzicky, slovně nebo jinak.
Nikdo by nikdy neměl snášet jakýkoli druh týrání nebo násilí. Můžete si najít a určitě najdete někoho, kdo se k vám bude chovat vlídně. NIKDY nedovolte, aby na vás někdo vztáhl ruku, nebo ve vás vyvolával pocit, že jste bezcenní. Jste úžasní a zasloužíte si všechno nejlepší na tomto světě.

Chová se, jako byste mu něco dlužili.
Nikomu nic nedlužíte, jedině sami sobě. Hezký život, dobrý vztah, hojnost a zdraví. Pokud něco nechcete dělat, tak nemusíte!

© Alue K. Loskotová, www.aluska.org 2022

 Komentáře

Ikona diskutujiciho infinity mind 2022-06-19 12:49:34 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je těžké najít spřízněnou duši, které můžete důvěřovat a která vás pochopí.

Ikona diskutujiciho Roman 2022-06-19 14:33:31
Ikona diskutujiciho
sipka

Na tvém místě bych raději už mlčel Poymane.

Ikona diskutujiciho zuzi 2022-06-19 14:36:46 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám pocit že jsem prošla až na pár vyjimek skoro vším co článek zmiňuje. Ale nelituju jsou to životní zkušenosti a měla jsem dost rozumu s nimi nezůstat.

Ikona diskutujiciho Květa 2022-06-19 14:43:41 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Článek se podle mě vztahuje také na kamarádství. V jednotlivých bodech jsem uviděla řadu svých bývalých kamarádek a kamarádů kteří byli vlastně toxičtí. Po nějakou dobu jsem to snášela a pak jsem si v nějakém bodě položila otázku, proč to vlastně snáším. Když mi došlo že nemám důvod to snášet a že mě jenom obtěžují tak jsem je zazdila.

Ikona diskutujiciho Diana 2022-06-19 23:42:40
Ikona diskutujiciho
sipka

Na všechny vztahy, včetně matka-dcera…

Ikona diskutujiciho vla 2022-06-20 18:10:53 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Souhlas až na dvě věci. Ta konkrétní nálepka, znám a vím, že to může být různé, ne jaká nálepka ale to konkrétní a nálepka. Nemusí to tak být míněno, ale lepší než nálepka (slova), je někdy, či možná vždycky, konzistentní projev, poskládáný z kde čeho a i u druhého, vyvolávající ne konkrétní nálepku (slovo) ale to ono (vše dohromady smysl dávající). Druhá věc, je uvážlivost, v těch dalších věcech, je to z většiny jasné ale i tak, sem tam každý může padnout do té či oné kategoorie. Vlastně ještě třetí, může být, někdy, že člověk může některé věci i sám přivolávat/vyvolávat, to je ale ošemetná věc které věnovat víc pozornosti, než si zaslouží, bude vrážení si hřebíku do ucha v domnění že mám místo ucha kapsu.

Ikona diskutujiciho Koblih 2022-06-20 20:29:45
Ikona diskutujiciho
sipka

Co jsi hulil dneska? To bylo asi silný.

Ikona diskutujiciho Michal 2022-07-21 13:15:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tento článek je hodně zjednodušující a bere to za špatný konec. Takový člověk, který by neměl ne jen některé, ale všechny zmíněné špatné vlastnosti je velmi velká rarita. V podstatě se jedná o vysoce duševně vyvinutého člověka a těch je velmi málo a spíš to bude starší člověk, ne mladík. Pokud budete ženám říkat, aby si našly jen takového partnera, tak jej najdou velmi těžko. Správné je, poradit ženám, aby si byly vědomy takových kritérií, jako ideálu, ke kterému je třeba směřovat, ale težko jej najdou. A že by ony samotné se měly snažit také tyto špatné vlastnosti odbourat u sebe. A protože takového ideálního partnera těžko najdou, tak by měly překousnout nějaké nedokonalosti partnera, který je jim nejbližší, protože nakonec i ona žena si v nějaké kombinaci musí prožít určité utrpení s partnerem, které je jí souzeno karmicky. To platí i pro muže. Hledání dokonalého partnera je hledání kamene mudrců. Lepší je najít si takového, který aspoň nějak vyhovuje, není vyloženě toxický a pracovat společně na duševním růstu.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek