Delfíni jsou mimořádně inteligentní tvorové a zpráva o studii z roku 2018 naznačuje, že by mohli v řadě ohledů předčit schopnosti člověka. Jedním z nich je míra sebeuvědomění. Studie použila test známý jako zrcadlový sebepoznávací test, který spočívá v tom, že se zkoumanému živočichovi předloží zrcadlo a zjišťuje se, jak dlouho trvá, než se tito živočichové poznají v odraze.
Lidské děti, kterým je předloženo zrcadlo, obvykle nejsou schopny rozpoznat samy sebe až do věku přibližně 12 měsíců. To je docela zajímavé ve srovnání s delfínem skákavým, jehož mláďata jsou schopna poznat sama sebe již v sedmi měsících. Tento experiment byl proveden na samcích i samicích delfínů.
Abstrakt této zprávy je následující:
„Zrcadlové rozpoznávání sebe sama (MSR) je behaviorálním ukazatelem sebeuvědomění u malých dětí a pouze u několika dalších druhů, včetně lidoopů, delfínů, slonů a strak. Ke vzniku sebeuvědomění u dětí dochází obvykle během druhého roku a souvisí se senzomotorickým vývojem a rostoucím sociálním a sebeuvědomovacím vnímáním. Srovnávací studie MSR u šimpanzů uvádějí, že k nástupu této schopnosti dochází mezi 2 roky a 4 měsíci až 3 roky a 9 měsíci věku.
Studie volně žijících delfínů skákavých (Tursiops truncatus) a delfínů v zajetí uvádějí předčasné senzomotorické a sociální uvědomění během prvních týdnů života, ale u tohoto druhu nebyl proveden žádný srovnávací výzkum MSR. Vystavili jsme dvě mláďata delfínů skákavých podvodnímu zrcadlu a analyzovali videozáznamy jejich behaviorálních reakcí po dobu 3 let. Zde uvádíme, že oba delfíni vykazovali MSR, indikované sebe-řízenými projevy chování u zrcadla, v dřívějším věku, než se obecně uvádí u dětí, a v mnohem dřívějším věku, než se uvádí u šimpanzů. Časný nástup MSR u mladých delfínů probíhá souběžně s jejich pokročilým senzomotorickým vývojem, komplexními a recipročními sociálními interakcemi a rostoucím sociálním vědomím. Oba delfíni prošli následnými testy na známky ve věku srovnatelném s dětmi. Naše zjištění tedy naznačují, že delfíni projevují sebeuvědomění v zrcadle v mladším věku, než bylo dříve uváděno u dětí nebo jiných testovaných druhů.“
Srovnání mozku delfína (vlevo) s lidským.
Delfíni dokážou mnohem více, než si většina lidí uvědomuje. Vytváří si například specifický druh hvízdání, které slouží jako jméno pro různé členy jejich skupiny. Dokážou spolu snadno komunikovat i řešit problémy.
Jsou natolik chytří, že někteří lidé věří tomu, že bychom s nimi měli zacházet podobně jako s lidmi. Televize ABC News přinesla následující zprávu na téma delfínů, kteří by mohli být na podobné duševní úrovni jako lidé:
Přemýšlejí i jiná zvířata o hvězdách a přemýšlejí o vesmíru? Pravděpodobně ne. Výzkumy však ukazují, že delfíni mohou přemýšlet o budoucnosti.
Thomas I. White z Oxfordského centra pro etiku zvířat a Loyola Marymount University v Los Angeles na zasedání AAAS řekl, že delfíni by měli být považováni za „ne-lidské osoby“, což je výraz, který se mezi některými vědci skutečně ujal.
„Stejně jako lidé jsou delfíni zřejmě sebevědomí, jedineční jedinci s výraznou osobností, vzpomínkami a smyslem pro sebe sama, kteří jsou zranitelní vůči široké škále fyzické a emocionální bolesti a újmy a kteří mají schopnost uvažovat o svých činech a rozhodovat o nich,“ řekl White publiku, které se zdrželo ještě dlouho po skončení zasedání, protože účastníci chtěli o této otázce dále diskutovat.
© aluska.org 2023 (zdroje: studie, zpráva z ABC News)
Poslední komentáře
-octomaník Zhruba od roku 2019 na aluska.org přebíraný obsah…
-Alue K. Loskotová Koukám, že tento web se poslední rok nějak…
-AMD Článek fajn, jen jsem možná přehlédl, nebo ta…
-Marfuška Neviem, či neznášam reggae (nikdy som ho nepočúval)…
-mariankosnac