Nepoužívejte alobal, uvolňuje se z něj hliník do vašeho jídla

18.6.2019 v Prevence 29

Hliníkový alobal je v našich domácnostech poměrně běžná pomůcka v kuchyni. Kromě pečení se často používá i na prodlužování trvanlivosti potravin tím, že se do něj balí jídlo a  uchovává se v ledničce. Praktikanti alternativní medicíny využívají alobal také k léčbě některých onemocnění. Dlouho však panovaly obavy ohledně jeho bezpečnosti, které se v poslední době začínají potvrzovat.Největším problém alobalu je, že je vyroben z hliníku. Jde v podstatě o těžký kov, který je pro tělo toxický. Hliník způsobuje tělu různé zdravotní potíže. Od mírných, až po závažné poškození mozku. Současné studie dokonce prokázaly, že je je spojován se vznikem Alzheimerovy choroby.

Kromě toho hliník může způsobovat i tato onemocnění:

  1. ztrátu paměti
  2. nedostatek koncentrace
  3. problémy s tělesnou rovnováhou
  4. ztráta kontroly nad ovládáním svalů

Také existuje teorie, že balení potravin do alobalu a jejich následné uskladnění v lednici nebo tepelná příprava v troubě, může způsobit poškození kostní struktury. Hliník totiž snižuje hustotu kostí odvápněním a tím zvyšuje jejich lámavost.

Alobal dále vyvolává potíže s dýcháním v případě, pokud se vdechnou částečky hliníku do plic. V tomto případě může vyvolat fibrózu plic.

Bezpečné není ani grilování masa, nebo ryb v hliníkové fólii. Při vysokých teplotách se uvolňuje vysoké množství tohoto nebezpečného kovu do vašeho jídla. Únik hliníku do potravy je ještě vyšší, pokud se přidají k jídlu nějaké kyselé přísady, jako například plátky citronu.

Výzkumníci z americké Univerzity v Sharjah věří, že během jednoho vaření jídla v alobalu se do něj uvolní až 400 mg hliníku. Šlo o zjištění chemického inženýra a vedoucího univerzitního výzkumného týmu, Dr. Essam Zubaidiho.
Ten odhalil, že pokud je alobal vystaven vysokým teplotám, výrazně se zvyšuje i míra úniku hliníku do jídla. Doporučuje proto, aby se v alobalu nikdy napekly bylinky, rajčata a citrusové ovoce jako jsou citrony, limetky či pomeranče.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že maximální denní příjem hliníku by neměl překročit 60 mg. Tento fakt činí z alobalu na vaření a uskladnění potravin velmi nebezpečnou látku, protože jen při jednom vaření se z něj do jídla uvolní až 400 mg.

Pokud jednou použijete alobal, nic se vám samozřejmě nestane. Problémy se mohou začít objevovat s jeho častým používáním. Za určitou dobu se třeba rozvinou nemoci související s toxiny v tomto kovu. Nahromadí se v organismu a tělu se nepodaří je všechny odplavit na 100%. Ukládají se do kostí, tkání i orgánů.

Mezi nejčastější projevy otravy hliníkem patří bolesti kostí, křeče, svalové slabosti, zmatenost a problémy s řečí. Pokud jsou hliníku vystaveny děti, může to narušit jejich růst a vývoj. Hliník zapříčiňuje onemocnění mozku, potíže s nervovým systémem, anémii a onemocnění plic. Poslední studie navíc ukázala, že hliník poškozuje i plod u těhotných žen a způsobuje vznik různých abnormalit a vad.

Četné obaly od léků obsahují hliník. Takže pokud se často léčíte aspirinem, používáte léky na předpis nebo si jen chcete zvýšit obranyschopnost vitamíny, zvyšujete riziko otrav hliníkem. Mnoho z nás také používá alobal při vaření. Kdo se nachází poblíž těžebních míst hliníku, nejspíše ho také ve velkém množství inhaluje, aniž by o tom věděl – to je ta nejvíce nebezpečná forma příjmu hliníku.

Co dělat?
Abyste své tělo zbavili veškerých toxinů, je nejlepší detoxikace. Potom se snažte co nejvíce vyvarovat hliníkovému nádobí a obalům. V obchodech nakupujte obaly bez příměsi hliníku a jezte čerstvé potraviny. Čtěte obaly, jelikož i antiperspiranty jsou dost známé přídavkem hliníku.

Otrava hliníkem je v dnešní době stále více frekventovanějším problémem, který hraje roli ve velkém výčtu nemocí. Vyvarujte se proto tomuto nebezpečnému kovu a chraňte sebe i lidi ve vašem okolí.


připravila www.aluska.org 2019Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-06-18 03:33:26 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No nejsem telátko? Tohle mě vůbec nenapadlo. meh. a já si na pohodku balím teplé svačiny do alobalu. a myslim si, že žiju zdravě. jo. kosti mám hodně křehký už i tak(dlouholetá anorexie si vybrala svoje), takže budu radši jako vždy „paranoidní“ a velice opatrná a už žádný alobal. Teď už ani nemůžu jíst jídlo od dědy, které mi přiveze v alobalu, hmm 🤔

Před pár lety mě jedna zkušená homeopatička čistila od těžkých kovů a toxinů. Říkala, že to mám fakt špatné – kdo dneska ne. A to mi bylo teprve hodně málo, asi tak třináct. Jak jsou na tom starší lidé si nechci radši ani domýšlet. Ale zase je fakt, že já jsem hypersenzitivní cíťa 🤐 jiný nemá problém s ničím a já mám zdravotní/psychické problémy z každé kraviny protože jsem prostě citlivá a křehká, reaguji na / a vidím věci, které ostatní ne. A moje mamka z toho ještě měla srandu(zbytek rodiny taky; „to dítě je nějaký divný hele, furt je z něčeho špatný“)… Neví, jaké to je. Tehdy jsem netušila, že moje „divnost“ je vlastně SPRÁVNÁ, že to oni jsou blbě. Maminka se třeba může přejídat a může jíst junk a nepřibírá a ani není nemocná, zatímco moje tělo přebytek jídla odjakživa vůbec nebere – natož nezdravého a těžce stravitelného – a když se brutálně nepozvracím a netrpím celou noc v bolestech, tak rychle naberu a to ne zrovna málo. Nevim, asi funguju nějak jinak, fakt:P
Každopádně po tom vyčištění tehdy mi zmizelo většina zdravotních problémů(chronická těžká rýma, noční bolesti žaludku a takové další krásy. Taky jsem tehdy měla takovou divnou červenou skvrnu na noze, ta též zmizela). Asi by to chtělo zase.

Připomíná mi to jednu věc; „Aluška.org. Místo, kde být hypersenzitivní introvert který vidí poletující tečky na nebi znamená být vlastně normální a na správné cestě.“ 😄

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-18 07:40:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Kup si ty plastové krabičky na zacvaknutí lock n lock. Já toho mám doma kopu a dávám do toho sváče na ven, nebo v tom mrazím jídlo. Je to blbuvzdorný, neteče to a vydrží to celé roky. Parádní vynález.

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-06-18 17:27:47
Ikona diskutujiciho
sipka

Blbuvzdorný 😀 😀 podívám se na to:)

Ikona diskutujiciho pavel-))) 2019-06-18 22:29:08
Ikona diskutujiciho
sipka

ale nejsi s alobalu se skutečně ten hliník uvolnuje ale je to jen minimální množství na slabé a křehké kosti je třeba vápník jinak z kovy mám taky problém s jedním a to je vysoka koncentrace železa v krvi na vině je zaměstnání deně vzdechuji mikročástečky kvůli broušení ostatní problémy nesmíš procitovat to je eště víc přivoláváš protože na tom rezonuješ

mne pomáhá toto říkám sí sem pod neustálou ochranou vesmíru vesmír je nekonečný tak jako jeho moc pod jeho ochranou sem nedotknutelný pokud si to představíš a řekneš máš nejsilnější formu ochrany

Ikona diskutujiciho hanka 2019-06-18 07:10:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za článek, to dám přečíst asi vícero lidem. Zajímavé, že povědomí o tom, že by se nemělo používat hliníkové nádobí, lidé mají, ale alobal s klidem používají. Taky jim často nedochází, že hliníkové jsou obaly od čokolád nebo víčka od jogurtů a ta víčka klidně olizují (!!!) No děs. Nejlepší čokoláda je z DM, jednak je vynikající, s třtinovým cukrem a za super cenu a navíc má místo alobalu průhlednou folii.

Ikona diskutujiciho Nirvna 2019-06-18 20:20:22
Ikona diskutujiciho
sipka

V DMku mají vůbec samý super věci, když jsem žila nějakou tu dobu v a později poblíž Litomyšle, bylo tam super velký DMko… Měli tam bezva tyčinky, věci od Mixitu a tak, miluju lyofilizované ovoce:) třeba Lifebar tyčinku a podobné neseženu jinde než v Tetě(objednávat z netu se mi fakt nechce). Teď zrovna jsem si tam koupila antiperspirant s vůní manga a vanilky od FA.. Mango miluju, takže si to stříkám na všechno oblečení a božsky to voní třeba i dva dny, můžu jen doporučit pokud máte rádi sladké, ale zároveň pořád smyslné vůně. (Přijít na slovo „smyslný“ mi dalo docela práci:D)

Ikona diskutujiciho hanka 2019-06-18 20:47:39
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano DMko je top! Můj nejoblíbenější obchod, jak na jídlo tak na kosmetiku. Kupuju tam hlavně bio kafe, mají ho za bezkonkurenční cenu. A antiperspiranty tam mají skvělé. A čokoládové raw tyčinky. A tak dále…:)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-19 08:22:24
Ikona diskutujiciho
sipka

jednou jsem tam koupila bílou čokošku s příměsí kávy a bylo to moc zajímavé

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-06-19 16:12:54
Ikona diskutujiciho
sipka

Bílou miluju!

Ikona diskutujiciho df 2019-06-18 07:58:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alobal je opravdu průšvih, kupuji jen základní potraviny a tak si dvakrát ročně dovolím vzít do přírody něco na meruňkách, nebo na broskvi a taková napepřená krkovička po jedné straně natřená domácí marmošou z černého rybízu umm. V tom žhavým popelu se to udělá v alobalu samo, nemusí se moc kuchtit u ohně a udělá se víc práce. Výše jmenované obsahuje kyseliny, takže rozkladu hliníku napomůžou v tom ohni hezky rychle. Zatím sem nepřišel na nějakou jinou alternativu krom zapékací pyrexové misky s příklopem. Doma u chalupy na roštu nebo rožni to je jasné, ale co krom hnusných špekáčků v lese, rozmáčklé rajče z batohu, hermelín a chléb.

Vím, že alobal není dobrá volba, zatím sem nad tím vždy přivřel obě oči, jenže těch sajrajtů už je tolik a tak proč ještě sám do toho přis***t. Díky za článek a připomínku, oboje padlo na úrodnou půdu.

Tady něco o teflonu, to je taky pěkný kentus včetně pečícího papíru, neangličtináři si počtou pomocí překladače: http://www.viewzone.com/teflon.html

Ikona diskutujiciho Hana 2019-06-18 10:27:33 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teď na léto jsem domů koupila elektrický gril od sencoru, včera večer jsme ho zkoušeli, a je super 🙂 navíc je to mnohem mnohem zdravější varianta grilování a dá se na tom opéct cokoliv, a žádný alobal není potřeba 😊

Ikona diskutujiciho Ferko 2019-06-18 15:58:22 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Gratulujem Aluško veľmi krásní článok klobúk dole😊 Teraz som ešte múdrejší ako včera Ďakujem😉 Možno mi to v minulosti ušlo ale ako ten hliník von?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-18 19:01:33
Ikona diskutujiciho
sipka

podobně jako rtuť, v tomto případě zejména doplňky stravy a homeopatie https://aluska.org/jak-prirodne-detoxikovat-rtut-z-naseho-tela/

Ikona diskutujiciho Sebastian 2019-06-18 21:56:08 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alobal som pouzival, pouzivam a budem pouzivat.
Pekny clanok, takych je vsak plno. O skodlivosti Slnka, masla, vsadepritomnych plesni…. bububu.
Povedal by som, ze z toho uz zacinam byt unaveny.
Aby sme sa tesili zo zivota, tak sa radsej bojime, vsetko strazime a vsetko nam skodi…to he naozaj tazky zivot…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-19 08:21:24
Ikona diskutujiciho
sipka

tak běž na hovínky.cz, proč čteš články co tě nezajímají, to nechápu 🙂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-06-19 12:42:43
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale houby, ničeho se bát nemáš, už vůbec ne všeho. Informovat se o škodlivosti věcí kolem tebe tvému štěstí ze života pouze přispívá. Slunce neškodí, máslo taky ne. Je potřeba zjišťovat a vybírat články, které dávají smysl, ověřovat. Ne všechno kolem nás je holt dobré a uvědomělý jedinec si to zjistí a je vděčný za informace. Nějaké bububu Aluška vůbec nedělá, naopak. Buď za to rád, Alu ti řekne i věci, které jinde nenajdeš a ne všechno je holt hezké. Proč „všechno škodí“? To je úplná hloupost, stejně jako když někdo shrne „lidstvo jsou blbci protože tenhle jeden je blbec“. nah. – a ano, myslím, že život bez alobalu musí být velice těžký :D!

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-19 12:53:27
Ikona diskutujiciho
sipka

život bez alobalu 😀 https://i.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/023/987/overcome.jpg

Ikona diskutujiciho Sebastian 2019-06-19 14:27:03
Ikona diskutujiciho
sipka

@Alue
Citam aj clanky co ma nezaujimaju, len kvoli prehladu. Vacsina clankov tuto sa mi lubi, obcas niektore nie. To sa stava 😉
Najviac sa mi lubi ako sa vyvijas aj Ty, Tvoj styl a prejav. Navstevujem tuto stranku uz dost dlho takze mam s cim porovnat za ten cas.
hovinky.cz si teda pozriem 😃 diky za radu, ale do Favourites to zrejme nezaradim 🤔 🙂
@Nirvana – myslel som to vseobecne, urcite ti vsak dakujem za mile slova 😉
a suhlasim s Tebou
Pekny den Vam ❤️

Ikona diskutujiciho kalia 2019-06-18 22:41:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Křemelina by měla odvádět hliník z těla (nejlepší na chuť je podle mě od Vitatrend). Teflon je také špatný, ale na běžném pečícím papíře by žádný teflon být neměl (to bude asi nějaký speciální „teflonový pečící papír“). Z pánví co vím, tak keramická pánev by neměla žádný teflon obsahovat. Elektrické grily většinou teflon obsahují, stejně jako toustovače (prodávali snad jenom jeden toustovač s keramickým povrchem, který byl bez teflonu – ten už se myslím neprodává) a gril se dá sehnat i kamenný (že ta deska, na které se griluje, je jeden kus kamene).

Ikona diskutujiciho kalia 2019-06-19 09:03:35
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo a pozor na nádobí s mramorovým povrchem, např. mramorové pánve – vypadá to dobře, ale je v tom teflon.

Ikona diskutujiciho Dalibor 2019-06-20 14:46:13 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to sice hezké, ale pro úpravu vody vodárny běžně používají síran hlinitý, který přidávají do vody v přebytku ke flotaci (vyvločkování usazenin), zbytek vypijeme. Pokud se chcete vyhnout hliníku ve vodě, je nutné si pořídit vlastní studnu.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-06-20 15:02:20
Ikona diskutujiciho
sipka

nebo kvalitní filtr 🙂

Ikona diskutujiciho Nirvana 2019-06-20 16:18:07
Ikona diskutujiciho
sipka

Lidi říkají, že filtr je drahej, pokud se teda bavíme o kvalitních… No, pro každého z nás má holt jeho vlastní zdraví jinou cenu. Chápu, že na to někdo nemá, ale že si to někdo jiný, i když by mohl, vyloženě nepořídí „protože je to přeci zbytečná blbost“ mi hlava moc nebere.

Ikona diskutujiciho Tinka 2019-06-21 17:37:43 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě, že se mi to nikdy nechce kupovat. 😀 Já když něco potřebuji uschovat do ledničky, tak to dám většinou do misky a přikryju talířkem. 😀 Takže až se zas budu v obchodě rozmýšlet, vím, že alobal nebrat.

Ikona diskutujiciho df 2019-06-29 10:57:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zítra jedeme obžínat, naložil sem teda nějaké dobroty na oheň, že si toto uděláme v pyrexu a žhavým popelu, nádobí a hlavně chňapky sem v přírodě ještě neměl.

Ikona diskutujiciho df 2019-06-30 17:10:49
Ikona diskutujiciho
sipka

Takže ve žhavým uhlí se v té pyrexové míse vařit dá. Neska bylo na práci teda masakrózní počasí.

Ikona diskutujiciho Malina 2019-10-29 19:20:14 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, nebo kdokoliv, jak je to s hliníkovou pánví? Je nějaký vhodný materiál u pánve? Právě teď nějakou sháním,a je to samý hliník 🤔

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2019-10-29 19:54:17
Ikona diskutujiciho
sipka

jo, litinová.. je těžká. nebo nerez, ale ten se strašně chytá
super pánev je tato, koupila si ji i kamarádka a úplně ji zbožňuje, ale je to taky hliník z humpolce:
https://www.decodoma.cz/Panev-s-neprilnavym-povrchem-DIAMANT-a-poklici.html
každopádně vřele doporučuji! řízečky, karbošky, rybičky, zeleninky, všecko jako od babičky 😀

Ikona diskutujiciho Malina 2019-10-30 14:50:07 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju, ta pánev vypadá dobře! 😀

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek