Netiketa – základy slušného chování na internetu

27.9.2018 v Zprávy 1

1) Nezapomínejte, že na druhém konci jsou lidé, nikoli počítač. To, co napíšete do počítače, byste dotyčnému nikdy neřekli do očí.

2) Dodržujte obvyklá pravidla slušnosti normálního života. Co je nevhodné v normálním životě, je samozřejmě nevhodné i na internetu. Nebuďte zbytečně útoční a agresivní!

3) Uvědomte si, že jste to, co píšete. Ostatní o vás většinou nic nevědí a udělají si o vás obrázek čistě na základě vašich textů.

4) Nejste středem kybervesmíru. Neočekávejte, že každý hned všeho nechá, jen aby odpověděl na váš dotaz! Než se zeptáte, zkuste se poohlédnout po existující odpovědi (FAQ).


5) Zjistěte si taktně, s kým mluvíte. Internet je přístupný lidem z celého světa a v každé zemi platí něco jiného. Politika, náboženství a podobné problémy by proto měly být diskutovány s maximálním taktem a v mezích slušnosti.

6) Berte ohled na druhé. Ne každý má internetové připojení jako vy. Neposílejte proto zbytečně velké přílohy k emailům. Pokud už tak učiníte, dejte vědět druhé straně předem, aby se na to mohla připravit.

7) Jasně identifikujte předmět zprávy v emailu.

8) Pokud má někdo v diskuzi nějaký problém, odpovězte mu, pokud znáte odpověď. Někdo jiný zase pomůže vám. Platí zásada: „Napřed poslouchej, pak piš.“

9) Pokud se dostanete do sporu a ten se přiostří, argumentujte k věci. Nepoužívejte osobní nadávky nesouvisející s předmětem sporu. Odpouštějte ostatním chyby. I vy je děláte.

10) Respektujte soukromí jiných. Pokud vám omylem přišla zpráva, která vám nepatří, smažte ji a taktně upozorněte odesílatele na jeho chybu.

11) Nezneužívejte svou moc a své vědomosti!

12) Neposílejte hoaxy (nevyžádané emaily se zábavnou tematikou a žádostí o přeposílání dalším lidem, řetězové emaily, varování apod)!

13) Nerozesílejte spam a reklamu!

14) Neporušujte autorská práva!

zdroj: http://www.zsmirubrno.cz/Files/Informatika/netiketa.pdf

Komentáře

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-09-27 01:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Nezapomínejte, že na druhém konci jsou lidé, nikoli počítač. To, co napíšete do počítače, byste dotyčnému nikdy neřekli do očí." Eh… já se bojím, že jo. Nejsem nějaká zlá jedubaba, ale když mě někdo naštve(někdy ani nemusí), bývám brutálně upřímná.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek