Nošení slunečních brýlí má vliv na šišinku mozkovou

16.3.2024 v Zdravověda 10

Stále více lidí nosí sluneční brýle, i když zrovna nesvítí slunce, přestože je známo, že šišinka mozková pro svou správnou funkci potřebuje přirozené světlo.
Například článek Dr. Ornsteina v Let’s live Magazine (ze kterého čerpá i tento článek) už v říjnu 1980 vysvětloval, že denní světlo je velmi důležité.
Pro správné fungování šišinky mozkové, což je malá endokrinní žláza nacházející se hluboko v mozku (v epithalamu, kde se spojují obě mozkové hemisféry), je nezbytné přirozené sluneční záření.Světlo je elektromagnetická energie ze slunce, která vstupuje do těla optickými nervy přes oči, kde stimuluje epifýzu (šišinku), což je fotoreaktivní orgán.


Šišinka mozková pak přeměňuje světelnou energii na elektrochemický impuls, který se přivádí přímo do hypotalamu. Hypotalamus je část mozku, která zprostředkovává všechny životně důležité procesy v těle prostřednictvím svých bezprostředních a přímých spojení s hypofýzou a autonomním nervovým systémem.
Hypotalamus obsahuje buňky citlivé na světlo, které přeměňují elektromagnetický signál světla na neurochemický impuls, který je pak přenášen přímo do hypofýzy. Hypofýza zase zpracovává a vylučuje hormony v těle, čímž udržuje homeostázu.


Oči se dokážou slunečnímu záření přizpůsobit a regulovat jej. Umělá zářivka však přirozené denní světlo nenahradí.

V knize Nature’s Detox Plan – Program for Physical and Emotional Detoxification od Roye Mankovitze se píše: „Nevýhodou nošení slunečních brýlí je, že tím zasahujeme do části endokrinního systému zahrnujícího epifýzu, která reaguje na světlo. Úplně ještě nerozumíme fungování epifýzy, ale z toho, co víme, si s tím nechcete zahrávat.“ (strana 145)

Jiný článek, publikovaný na compmed magazine, týkající se sezónní afektivní poruchy nálad (podzimní a zimní blues), píše: Omezte dobu nošení slunečních brýlí, protože sluneční brýle omezují průchod světla z očí do epifýzy. Brýle a kontaktní čočky vás obírají o energii tím, že blokují některé ultrafialové paprsky, které putují očima do epifýzy“, píše Patricia McCormac.

Šišinka mozková je spínač hypofýzy, který řídí stárnutí. Melatonin je klíčový hormon, který šišinka mozková produkuje. Více přirozeného slunečního záření během dne, je snadný způsob, jak zvýšit produkci melatoninu.

© aluska.org 2024
Článek má informativní charakter a nepředstavuje návrh léčby.

 Komentáře

Ikona diskutujiciho Q 2024-03-16 15:08:56 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nenosil jsem nikdy. Podle mě v tom stejně každý vypadá jako idiot.

Ikona diskutujiciho Will 2024-03-16 15:10:09 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nic se nemá přehánět ale taky si zbytečně nehraju na světloplachou. Tělo je adaptované na místní podmínky a nevidím důvod proč se před nimi nadbytečně schovávat.

Ikona diskutujiciho nagualista 2024-03-18 18:43:33
Ikona diskutujiciho
sipka

Tmavé brýle zamezují úniku životní energie z těla.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2024-03-19 13:10:00
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud ti očima uniká životní energie a musíš si je proto zakrývat brýlemi, je to nějaký druh poruchy, nikoli to, jak má zdravý organismus fungovat.

Ikona diskutujiciho Standa 2024-03-17 01:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podvědomě jsem sluneční brýle nikdy nenosil. Teď už to chápu a díky za vysvětlení.

Ikona diskutujiciho Peter 2024-03-18 11:50:20 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

je to hlavně business a blbost lidí a tak je to pomalu se vším – jedni vydělávají, druzí trpí

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2024-03-18 15:00:18 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mne na slnečných okuliaroch najviac vadí že cez ne vlastne nič nevidím. Jednak rámy blokujú periférne videnie a ešte je všetko kontrastné, čo je osvetlené slnkom je vidieť a kde je tieň je tma. Ale úplne najhoršie je keď na to zasvieti slniečko a na sklách sa tvoria odlesky (to sa dá eliminovať šiltovkou ale mať slnečné okuliare plus šiltovku mi pripadá trochu moc). Takže z tohto pohľadu by som povedal že nosenie slnečných okuliarov zlepšuje intuíciu, pretože keď človek horšie vidí, musí byť viac intuitívny.

Ale ktovie ako to je, lebo pripadá mi že slnečné okuliare nosia hlavne ovce, ktoré veria médiám a kydajú na seba opalováky a samozrejme polarizačné okuliare nesmú chýbať lebo oslepneme. Keď idem v slnečných okuliaroch do prírody cítim sa akoby za sklom – odtrhnutý od prírody (akoby som na ňu pozeral v telke). Ale zasa je to dobré proti muškám.

Ikona diskutujiciho Petra 2024-03-20 12:25:46
Ikona diskutujiciho
sipka

No tak pokud člověku vadí mušky, asi by do přírody chodit ani neměl, ne ? Za každou mušku, kterou potkáme bychom měli být vděční, jelikož hmyzu je málo a stále ubývá. Já už nemám doma léta ani plácačku, žádné lapky ani repelenty, či insekticidy. Všechno čistím octem, vodou, sodou a pokud mi nějakým omylem náhodou do domu vlítne moucha, tak mám vyzkoušeno, že stačí otevřít okno dokořán a zamáchat ve vzduchu utěrkou či ručníkem. Ony ty mouchy jsou fakt inteligentní a móóc dobře vědí kde je venek 😀 Ostatní hmyz normálka vynesu ven a tam ho vypustím, nic nezabíjím, ať si žijí. Mi nevadí, jen jim dám najevo, že tady je spíše můj prostor a že si mají najít svůj venku. Když jsem venku já, tak respektuji že jsem zase na návštěvě u nich já, nedokážu si představit, že by mi venku v přírodě vadil hmyz. Někde ten hmyz být přeci musí, není všecek prostor jenom pro lidi.

Ikona diskutujiciho ma.ni. 2024-03-20 13:53:58 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To jako, nesmím nosit kontaktní čočky? Sluneční brýle nosím hodně málo.

Ikona diskutujiciho Robin 2024-03-22 12:03:30 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nadužívání slunečních brýlí asi není dobré, ale když mi při řízení svíti slunce do očí, tak jsem za ně vděčný. Takové slunce peroucí do mokré silnice dokáže oslepit. Odlesky řeší antireflexní úprava skel. Muška do oka, když svištím na kole, není co chci. Prostě používat s rozumem, tam kde to pomůže.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek