Jeden z nejlepších současných umělců v Rusku, který má opravdu rád svou rodnou kulturu a nebojí se překážek, je Igor Ožiganov narozený v roce 1975.
Igore, v jakém okamžiku jste začal malovat obrazy slovanských bohů a hrdinů?
Dlouhý čas jsem žil v Moskvě a pracoval v různých studiích v oblasti designu. Zabýval jsem se designem polygrafie, web-designem, průmyslovým designem a designem interiérů. V roce 2008 jsem se vrátil do rodného města, blíže k přírodě a přirozenosti. Začal jsem malovat obrazy ze skandinávských ság a pak jsem se zamyslel: „Proč se my neustále obracíme k něčemu cizímu a přitom neznáme hluboko své vlastní, rodné?“ A začal jsem s velkým zájmem studovat slovanské eposy a hledat starověké zdroje.
Jedním z mých nástrojů, jak přinést rodné obrazy k lidem, jsou kalendáře. Ve svých dílech se snažím věnovat velkou pozornost detailům. Slovanské původní oděvy jsou krásné a harmonické, až v 18. století je začali vykreslovat jako něco hrozné a klaunské, a tím formovali v národě vztah k vlastnímu dědictví jako k něčemu hloupému bez smyslu.
Ruští bohové, obrazy Igora Ožiganova
https://www.youtube.com/watch?v=r7Lpu2lMx3E
Proč je důležité obnovovat a zachovávat rodnou kulturu právě teď v 21. století?
Stolypin řekl: „Národ bez národní identity je hnůj, na kterém rostou jiné národy.“ Já s tím absolutně souhlasím! Oživovat rodné je nejen nutné, ale i nezbytné, protože my, mám na mysli nejen ruský národ, jsme dosáhli bodu ve svém historickém vývoji, kdy stačí ještě kousek a nit genetické národní paměti může natrvalo přetrhnout pod vlivem destruktivních sil současné globalizace.
Není tajemstvím, že lidstvo ve snaze o pokrok přišlo ke globální krizi prakticky ve všech oblastech včetně ekonomiky, ekologie, vzdělávání, zdravotnictví, systému vztahů v rodině, mezi zeměmi, národy atd. Kam se podíváme, všude krize. Nastal čas, kdy je třeba přetočit čas zpět a otočit se a vrátit se k čistým pramenům. Takovými prameny jsou naše starověké slovanské tradice!
Z čeho je možné začít návrat k pramenům?
Z pochopení přírody. Matka příroda je ústřední téma světonázoru Slovanů. A teď je pro mě příroda způsob jak se uklidnit. Tak jako v dávných dobách je příroda schopná odstranit únavu a darovat člověku duchovní sílu. Já si myslím, že oživení rodových zvyků pomůže posílit sílu ducha, zapomenout na problémy, odtrhnout se od peněz a byznysu, přiblížit se k jednoduchému a dobrému.
To je každodenní práce nad sebou na fyzické, intelektuální a duchovní úrovni. Přes znalosti přírodních zákonů života je možné se zbavit špatných návyků, nejen od alkoholu a tabáku, ale i chamtivosti a tělesných rozkoší. Hlavně oni nedají klidu a opravdového štěstí současnému člověku.
Řekněte příklad nějakého moudrého a užitečného slovanského zvyku
Slované byli ctitelé slunce, proto jejich čtyři hlavní svátky připadají na kalendářní dny slunečního cyklu – jarní a podzimní rovnodennost, dny zimního a letního slunovratu.
Koupal – svátek očištění připadající na den letního slunovratu. Myšlenka svátku je očištění, přitom jde řeč o celostním očištění zahrnující celou lidskou podstatu – tělo, duši a ducha. Jak očistný element se používají základní přírodní živly – voda a oheň. Proto slavné kupalské vatry se vždy zapalují na březích vodních nádrží, nebo řek.
Během oslav koupal naši předkové skákali přes oheň a hned běžící, nořili se do objetí sestry vody. Symbolický aspekt pohybující se vody má svoji analogii s časem, životním cyklem člověka, v procesu kterého všechno dobré a špatné nenávratně zůstává vzadu, jakoby „smývané“ neúprosným plynutím času. Přitom voda zcela zjevně čistí tělo člověka, tak jako předchozí skok přes oheň čistí jeho duši. Já si myslím, že se nespletete, když řeknu, že ti lidé, kteří se alespoň jednou zúčastnili tohoto svátku, pocítili na sobě velkou sílu, kterou nesou v sobě tyto krásné obřady.
Má ruská kultura budoucnost?
Určitě. Počátky toho už můžeme pozorovat nyní. Před našima očima se hroutí globální transatlantická „říše dobra“. Svět se stává multipolární a mění se i naše úloha v tomto světě. Aby se stal mnohem lepším, než byl dříve, rodná kultura zde musí sehrát klíčovou roli. Toho lze dosáhnout pouze tehdy, pokud začneme chránit své dědictví, vrátíme se ke své identitě, protože slova o ruském duchu nejsou prázdné. A národní kultura jako ochránce tohoto ducha již prokázala svou životaschopnost a prokáže to i v budoucnu pokud i my z naší strany přiložíme úsilí na její zachování a oživení.
Ještě více Igorových obrazů najdete na pinterestu zde: https://cz.pinterest.com/ehrokr/the-art-of-ozhiganov-igor/?lp=true
rozhovor přeložil a převzato z: https://www.biosferaklub.info/ochranca-slovanskej-kultury-igor-oziganov/
překlad do CZ: Alue, www.aluška.org
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová No, pripomenulo mi to hudobný klip od Priessnitz…
-mariankosnac Teda ja neviem jak je to s tými…
-mariankosnac Otázka zda pomoci a nebo nechat chcípnout, tvrdě,…
-není Tak já jsem znal osobu, co měla takového…
-*****