Odcizení mezi sourozenci: Jak se s ním srovnat

26.11.2023 v Psychologie 10

Se sourozeneckým odcizením může být opravdu těžké se vypořádat, nicméně pro mnoho lidí je to krutá realita. Pokud to zažíváte, nebo jste to zažili kdysi dávno a cítíte se kvůli tomu špatně, tento článek je pro vás.
Někteří lidé se vnitřně stydí za to, že nedokážou vycházet s vlastním sourozencem. Možná věří tomu, že by to pro ně neměl být problém, protože jiní lidé přece se svými bráchy a ségrami vycházejí dobře, nebo jsou jejich vztahy alespoň korektní... Nebo to tak jednoduché nakonec není?



Odcizení sourozenci si někdy pokládají otázku: „Je se mnou něco špatně, když neumím vycházet se svým bratrem nebo sestrou?“
Odcizení od bratra či sestry vytváří díru v lidském životě a srdci. Lidé si rodinné vztahy často idealizují a pak mají tendenci se vinit za to, že to nefunguje. Je těžké to přijmout, protože je to většinou komplexní balíček, který má nálepku rodinná dysfunkce.
Odcizení sourozenci proto trpí v tichosti. Zřídkakdy o tématu hovoří, nevyhledávají podpůrné skupiny ani terapii, která by jim mohla pomoci cítit se méně osamělí a odstrčení. Stigma, odcizení a ticho ohledně tohoto bolestivého tématu vytvářejí úrodnou půdu pro sebedestruktivní závěry. Některé z těchto destruktivních závěrů si rozebereme dále.

„Jsem jediný, kdo se odcizil svému sourozenci.“
Že nikdo jiný nemá drsný a chaotický vztah se sourozencem? Ale ano, má… jenomže se s tím nechlubí při prvním podání ruky. Psychoterapeut Ali John Chaudhary, který se na toto téma specializuje, říká, že mnoho lidí, kteří jsou odříznuti od příbuzných, jsou černé ovce – členové rodiny, se kterými se zachází jinak, jsou marginalizováni nebo vyloučeni a obvykle jsou obviňováni z čehokoli, co bylo v rodině špatně. Chaudhary říká, že studie ve skutečnosti ukazují, že jeden ze tří sourozeneckých vztahů je napjatý nebo odcizený.

„Něco se mnou musí být špatně, když neumím vycházet se svým sourozencem.“
Sourozenecký vztah může narušit mnoho faktorů: nedostatek společných zájmů, boj o nadvládu, poruchy osobnosti, nebo prostě špatná vzájemná chemie. Bez ohledu na to, jak vážné nebo triviální jsou kořeny, odcizení sourozenců se promítá do mnoha oblastí života a identity. Může to poškodit vaši představu o tom, kým jste, způsob jak vidíte svá přátelství a další sociální vztahy. Může to poškodit i vaši sebeúctu, vaši schopnost důvěřovat lidem, dokonce i vaše fyzické zdraví.
Jedna z Chaudharyho manter proto zní: „Jsem mnohem víc, než to, co si o mně myslí můj sourozenec.“

„Rodina je přece vždycky na prvním místě.“
Rodina není na prvním místě, když je toxická. Je životně důležité upřednostňovat zdravé hranice a pocit bezpečí. Nejste povinni dělat vše pro dobro své rodiny, pokud riskujete, že se tím psychicky nahlodáte. Chaudhary zdůrazňuje, že nikdo nemá právo vám vás vzít.

„Jsem plně zodpovědný za svůj špatný sourozenecký vztah.“
Hlavně lidé, kteří jsou hluboce empatičtí, často zastávají toto přesvědčení. Přesto se váš sourozenec může zabývat pouze svými vlastními problémy: Vnitřní nejistotou, pokusy o dominanci a získání nadvlády, zvláště pokud je narcistický. Převzetím plné odpovědnosti za jeho špatné chování mu to často jenom umožníte a ulehčíte.
Máme sklon idealizovat si své sourozence a posuzujeme je jinýma očima, než cizí lidi. Ale zkuste se někdy na svého sourozence podívat jakoby to byl cizí člověk a ne někdo, s kým jste vyrůstali. Možná pak zjistíte, že byl příšerně toxický a že jste mu to trpěli jenom proto, že jste ze stejné mámy.

„Až se příště sejdeme, bude to určitě lepší, jiné.“
 Tahle iluze má název, říká se tomu „euforické vzpomínání“. To je stav, ve kterém si lidé vybavují minulost přes „růžové brýle“, zveličují příjemné zážitky a zároveň potlačují to, co bylo špatně. To posiluje představu, že se věci nějak magicky zlepší, i když je to silně nepravděpodobné.
Chaudhary říká, že před očekávaným setkáním s odcizeným sourozencem je potřeba udělat si plán. Udělat něco jinak, by mohlo setkání zlepšit. Pouhý optimismus k tomu ale nestačí.

„Musím se svým sourozencem vycházet po dobrém kvůli rodičům.“
I když musíte trávit čas se svým sourozencem, dejte si pozor, abyste nezanedbávali své vlastní potřeby. Pokud tak učiníte, vystavujete se riziku, že se stanete poddajnou a vždy ochotnou rohožkou. Mohou nastat chvíle, kdy se rozhodnete „koupit si“ příměří tím, že sourozenci vyjdete vstříc. Pokud to však budete dělat opakovaně, můžete si na tom nabít nos.
Nestanovení zdravých hranic, ať už kvůli svým rodičům nebo kvůli někomu jinému, dává vašemu bratrovi nebo sestře nad vámi moc, které by mohli zneužívat.

„Nemůžu přece truchlit nad žijícím člověkem.“
Možná to zní zvláštně, ale často truchlíme pro živé lidi. Volba vyjmout sám sebe ze života svého sourozence, může být zničující. Někdy i více, než truchlení nad mrtvým. Smrt je konečná, dveře se tomu vztahu už zavřely. Ale s odcizením pořád existuje nějaká naděje, že se věci mohou změnit. Komplikované truchlení se vyznačuje intenzivní touhou a emocionální bolestí. Člověk hodně myslí a vzpomíná na nepřítomnou osobu a na svou neschopnost přijmout tuto ztrátu. Je to opravdové truchlení nad živým člověkem.

„Pouze moje rodina mi může dát opravdový pocit sounáležitosti.“
Vytváření blízkých a zdravých vztahů s lidmi mimo svou rodinu podporuje pocit sounáležitosti. Blízcí přátelé mohou sloužit jako vynikající zdroje podpory a plnit role, které si spojujeme s rodinou. Mnoho lidí má problém oddělit myšlenku rodiny od biologie a práva. Přesto v biologii ani v zákonech není nic, co by zaručovalo šťastný nebo uspokojivý sourozenecký vztah.

© aluska.org 2023



Komentáře

Ikona diskutujiciho kiana 2023-11-26 06:56:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

super meme (do této skupiny na fb jsem taky přidaná) a článek je pravdivý, leč někdy se to může časem uvolnit/vyřešit (jako že si zase začnete rozumět víc)

Ikona diskutujiciho Standa 2023-11-26 10:36:23 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vycházej po dobrém úplně se všemi lidmi a tak poznáš, who is who.

Ikona diskutujiciho Jana 2023-11-26 14:42:36 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Prozatím jsem byla jen čtenářkou a hledala jsem odvahu přidat se ke komentujícím.
Musím se přiznat,že odstavec „Nemůžu přeci truchlit nad živým člověkem“jsou mé pocity zhmotněné v psané slovo.Děkuji ALUŠKO za Vaše krásné články. Jana

Ikona diskutujiciho sm 2023-11-26 18:03:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem sourozenec, mladší, upřednostňování staršího sourozence v rodině bylo a je u nás až okaté. Ve všech oblastech. Vlastně jsem to vždycky ignoroval a zlehčoval. Teď už to nedělám. Zajímavé je, jak to všichni považují za normální a přirozené. Třeba i jasné nespravedlnosti a tak. Ale jinak jsem výlevy staršího sourozence nějak nikdy moc neřešil..ani nyní..vždy jsem si řek, je to chátra, neřeším 🙂 ale na jednu stranu to mají opravdu lepší jedináčci. Mají zdravé sebevědomí budované už principem – vše se točí kolem mě. Nehledě na to, že dostanou nakonec všechny majetky a nemusí se s nikým dělit. Což je výhodné i pro partnerství, neboť sourozenec s nižším majetkem či bez majetku (zvláště v případě mužů) má i velmi omezené možnosti na sexuálním trhu. Pak to mají horší prvorození, ti se musí dělit s mladším parazitem o vše – nakonec ale stejně dostanou více. Když jsou 2 děti, tak nejhorší to má mladší. Pokud jsou 3 děti, nejhorší to má pak ten prostřední.

Ikona diskutujiciho Will 2023-11-26 18:47:17 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To jo, až po přečtení jsem si uvědomila, že je to hodně bolavé a přitom vynechávané téma.

Ikona diskutujiciho Reny 2023-11-26 19:28:57 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak, dva bratry jsem měla, staršího a mladšího. Ten mladší – slunce samo, srdce na dlani, milý, ochotný, humorný, byli jsme si velmi blízcí. Ten starší – přesný opak, závistivý, žárlivý, všechno mi kradl, byl krutý, využíval své silové převahy a opravdu surově mě mlátil a bohužel byl i zákeřný. Přesto všechno patřila jsem do kategorie těch, kteří si řeknou – ale je to brácha, jsme rodina. Byla jsem to tak vždy jen já, kdo se snažil o soudržnost, dobré vztahy, tento bratr toho jen využíval tehdy, když na tom byl špatně a něco potřeboval, sám se nikdy s ničím nenabídl. Stejně jsem ho jaksi omlouvala, byli jsem přeci „ta rodina“, jedné krve. Konec mezi námi nastal tehdy, když mému synovi namísto opravy auta toto auto zcizil. Jednoho dne se syn přijel podívat, jak je jeho strýc daleko s prací, auto pryč, garáž prázdná, strýc ho z ní nevybíravě vyhodil. Syn se s ním pak musel dokonce soudit. Pak jsme se zhruba 15 let neviděli, asi jsem to byla jen já, koho to i tak mrzelo. Nakonec tento bratr díky své špatné povaze, velké zlobě a aroganci, které v sobě měl, zůstal sám, přišel o vše, skončil pod mostem a pak jsem se náhodou dozvěděla, že se téměř upil k smrti, nějaká dobrá duše ho odtáhla ze škarpy do útulku, pak mu asi úřady zajistili léčebnu, protož vlivem nehorázného pití si zničil zdraví a nebyl schopen samostatného života. A potom umřel. Nikdo se o jeho ostatky nechtěl postarat, má dceru a nevl. syna. Nakonec jsem to byla já, kdo vyplatil jeho urnu z úschovy a zařídil její důstojné umístění na rodinný hrob. Takhle to vypadá jako jen pár napsaných slov, ale příběh opravdu zlý a krutý.

Ikona diskutujiciho Vladka 2023-11-26 23:22:49 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mam sestru o 10let mladsi..zadny extra vztah jsem k ni nemela..ji 0..me 10..ji 10 me 20..ji 20 me 30.atd
Setkani u rodicu..mimo moc ne..jiny styl zivota..jine priority..
Pak jsem ji nabidla za urcitych podminek vstoupit do meho expadnujiciho byznysu..Ona mela pred statnicemi na vysoke skole ..dalkove studovala pri zamestnani..ze ktereho odesla..muj vydelek v te dobe ..z 0..vyskocil nad 100tis hrubeho..(je to 18letzpet)..3 roky vlastniho usili 16h denne..Nabidla jsem ji 2 roky 12tis /mesicne…a pak 50%podil na zisku..Prislo mi to fer..vic nez fer..ona nesla z 0 ..ale uz z 12tis
Odmitla..Nicmene po pul r.zacla pro me delat..bez te moznosti spolupodilnictvi..A rekla bych..ze tady to zacalo..zavist..proc ona a ja ne. Pak odesla po statnici na materskou.Ja cadem zmrnila profesi..
Ale potlacila to..starost o umirajici matku nas sblizila..pohoda ..
V dobe pandemie se nechala ockovat..a v te dobe mi jako maserce..bylo z ockovanych zle…Prerusila jsem s jeji celou zabodnutou rodinou kontakt..Po smrti otce..resime prodej domu rodicu…jsme v kontaktu jen ohledne domu…
Ptala jsem se ji proc se dala dat ockovat…prislo ji to jako fajn vec(dela z domova jako osvc..nemusela a nebyla nicim tlacena)..
Ja ji rikam..ranilo me to..ze moje krev..moje vlastni sestra se dala zabodnout..ona mi rekla..ze ji zas ranilo..ze jsem ji kvuli tomu odvrhla..Obe si tak trochu trpime..ze jsme se ztratily..Jeji manzel v te dobe ucil na zakladce a byl aktivni propagator vsech tech restrikci…Kdyz si predstavim ..ze tyhle dva..mi sedi v obyvaku a vesele svitorime o blbostech..chce se mi velebnosti blejt….Takova je doba..Rada bych zase mela sestru jako driv..ale kdykoliv vidim dalsi parte…s mladym clovekem kousnu se .. vcera mi spadl s letadlem kamos…v Alpach..zkuseny pilot..zrejme podle indicie co mam taky zabodnuty..Nechci mit..zabodane v blizkosti..a je mi moc lito..ze mezi ne patri i moje sestra..ale menit zo nebudu..musim se s tim naucit zit

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2023-11-27 08:11:25
Ikona diskutujiciho
sipka

Vlaďko, takhle vakcíny rozbily hodně rodin. Někdo to řeší izolací, někdo jakýmsi kompromisem, ale já nejsem pro kompromisy v tomto. Zdraví je přednější. Ta věc, co se šíří v populaci, je nová. Nikdo nezná dlouhodobé dopady. Já si počkám, až se to dozvíme. Neříkám ale, by to bylo snadné.

Ikona diskutujiciho Reny 2023-11-27 21:13:10
Ikona diskutujiciho
sipka

Četla jsem Váš příběh, patrno, že každý to má napsaný jinak, zkoušky, utrpení, trápení. Moc mě to za lidi mrzí, přála bych jim lepší životy, plné lásky a víc možné vzájemnosti s druhými. No a k těm zabodaným – což o to, jejich život, jejich věc, ať si podle svých mozkoven dělají co chtějí, co mi do nich, moc mi ale vadí ta hysterie a projevy nenávisti k těm, co nepodlehli a k nim patřím třeba i já. Měla jsem kamarádku od mala, byla jsem za ní moc ráda, sestru jsem sama neměla, mámě jsem se s ničím svěřit nemohla, ta hned všechno vyklevetila a použila proti mě, takže o to víc jsem si této celoživotní kamarádky vážila. Není už kamarádka, není – kvůli covidu, jak asi lze vytušit. Patrně zpanikařila strachy, zapadla do stáda, které se nechalo slepě vést a manipulovat, ztratila rozum, věřila všemu, i když nic nebylo podložené. Začala se chovat jako nikdy před tím, jako hysterická fúrie. Obden na mě do telefonu ječela – jestli už jsem se konečně dala očkovat. Já byla ale zdravá, ona mezitím spolu s celou nabodanou rodinou (vč. malých dětí) asi 3x chytla těžký covid. I přes to bylo její chování stále více paranoidní, začala se mnou mluvit jak s nějakým odpadem, póvlem, pohrdavým tónem. Pak už jsem se se svou bohorovnou trpělivostí a benevolencí rozloučila, myšleno tak, že jsem s ní odřízla veškeré kontakty. Mrzí mě to, zase jen v životě další díra po člověku, kterého jsem měla ráda, hodně všeho možného do něj investovala. Ale vím bezpečně, že i když by chtěla jednou se ke mě přiblížit s omluvou, nepřijala bych, už nevěřím, protože se ke mě chovala jako nepřítel a ne jako blízký člověk, udělá to 1x, udělá to 100x.

Ikona diskutujiciho Magdalena 2023-12-04 20:16:51 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já se narodila do rodiny kde mně už ani nečekali, až bych řekla že nechtěli starost s dalším přírůstkem. Sourozenci byli věkově jinde a já měla vždy pocit že do té rodiny nepatřím ,že jsem tam „doletěla“ jen náhodou . Není tam nějaká nenávist, spíš lhostejnost ,nechybí mi a jim taky ne.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek